Değişim

Franz Kafka
  4,5 / 5 4 kişi · 4 yorum · 3.838 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
799753627596
Dil:
Türkçe
Sayfa:
94 s.
Yıl:
2003
*vbcrlf* *vbcrlf*
Yaşamın sorgulama gereği duyulmayan kemikleşmiş kurallarına, insan ilişkilerindeki kalıpsallığa bir başkaldırının öyküsü Değişim. Gregor Samsa'nın, bilincini yitirmeden, sadece görünüşte bir böceğe dönüşmesi, fakat hala kendisi olduğunu bir türlü ailesine ve çevresine anlatamamasının tragedyası. Eleştirmeyen, teslimiyetçi birey kimliğine açık bir başkaldırı.

Değişi, 37 yaşında ölen Kafka'nın yaşarken birçoğunu yaktığı, ölürken de dostu Max Brod'a kalanların yayınlanmamasını vasiyet ettiği kitapları yanında güvenle yayınladığı, dünya klasikleri arasında tereddütsüz yerini alan dev eseri.
(Arka Kapak)
Angie , Kitap İnceleme
16 Ekim 2011 Pazar 12:21:03

Evet kesinlikle dönüşüm. İnsanın hayatının her evresinde yeniden okuyabileceği bir kitap. Yaklaşık 15 yıl önce okumuştum. Şu an yeniden okuyup o hisleri bambaşka bir empatla yeniden değerlendirmek istediğim, etkilendiğim nadide kitaplardan biri.


Harun Aktaş , Kitap İnceleme
16 Ekim 2011 Pazar 11:55:53

Ahmet Cemal,Kafka’nın eserinin ismiyle ilgili şöyle ifade eder;

‘’Kafka’nın ‘Die Verwandlung’ başlıklı anlatısı,bizde hep ‘Değişim’ adıyla çevrildi ve öyle bilindi.Oysa Almanca’da ‘’Die Verwandlung’’,bir değişimden çok daha çok köktenci bir olguyu,tümüyle değişip başkalaşmayı dile getiren bir sözcüktür; burada gerçekleşen bir değişim değil,bir dönüşüm’dür,anlatıda Gregor Samsa,insanlıktan çıkıp bir böceğe dönüşür.Bu nedenle,yeni çeviride yapıtın özgün adı olan ‘Dönüşümü’ kullanmayı yeğledik…

-Can yayınları 2008 basımı!-


Gerçekten de öyle artık,’ Değişim yerine Dönüşüm’ olarak kabul edilmeye başlandı.Türkiye’de özellikle çeviri konusunda yapılan yanlışlıklar hep konuşuldu.
Ya eksik,ya da yanlış çevrildi kavramlar…
Bir çok şey de olduğu gibi bu yönde de gelişmeler sağlanmıştır…Her değişim,dönüşüm değildir…


bilalgülçiçek , Kitap İnceleme
16 Ekim 2011 Pazar 02:11:27
die verwandlung... asla türkçe karşılığı 'değişim' olamaz. eserin gerçek adı 'dönüşüm' dür.
nâ-gehân , Kitap İnceleme
15 Ekim 2011 Cumartesi 08:31:57
Franz Kafka’nın “ değişim “ adlı eseri Gregor Samsa’nın değişime uğraması neticesinde bunu bir türlü kabullenmemesinin öyküsüdür.

Öyküde en dikkat çeken Gregor’un sıradan kimliği ve kişiliğidir. Ayrıca değişime uğramasının altında yatan suçun, öykü boyunca dile getirilmemesi özellikle bu durumun genel itibari ile tüm herkesin başına gelebilir şeklinde bir görüşü benimsetmeye hâkim olduğunu düşündürdü bana. Elbet o mantığa aykırılık değildir bunu düşündüren. Fakat zaman kavramı içinde değişen ve sürekli bir döngü içinde bulunan her şey gibi insan da bu değişimin bir parçasıdır.


Gregor’un dönüştüğü şey simgeseldir. Lâkin kitapta asıl vurgulanmak istenen konu, sıradan bir insan olan Gregor’un başka bir canlıya dönüşmesi değil, böyle bir dönüşümün neticesinde gelişen olaylar ve aile bireylerine yabancılaşmasıdır…
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.