Kadınlar erkeklerin güçlü yanlarına hayran olurlar, zayıf yanlarını severler. Beatrice Brown [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Darbe Günlükleri

Darbe Günlükleri "Cumhuriyet Bizimse Sizin Değildir!"


ISBN
: 9789944714624
Sayfa
: 279 s.
Yıl
: 01.01.2000
Ebat
: 13,5x21 cm
Darbe Günlükleri "Cumhuriyet Bizimse Sizin Değildir!" Kitabı Tanıtım Yazısı
"Fenerbahçe`ye Aytaç Paşa`lara (Kara Kuvvetleri Komutanı) gittim. Daha çok o konuştu. "Şener (Jandarma Genel Komutanı) bizden habersiz darbe planı hazırlatmış. Adı da "Ayışığı" Darbede kimin başkan olacağı belli değil. Hepimize davranışlarımıza göre bir kod adı vermiş. Havacı (Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına) ona destek verdiği için o anlamda, bizler ise sana karşıt anlamda, bana da belli değil anlamda kodlar vermiş. Bu plan GB`nin (Genel Kurmay Başkanlığı) elinde olduğu gibi içlerinden biri tarafından sızdırıldığı için MİT ve hükümetin de elinde varmış."(Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek`in günlüğünden)
Çok partili hayatının, askerî müdahalelerle on yılda bir bölünmesine artık neredeyse alışan Türkiye`de bir ilk yaşandı: Akim kalan darbe hazırlıkları, kamuoyunun gözleri önüne alenen serildi. Dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, elbette gizli kalmasını planladığı günlüklerinde, Genelkurmay içindeki darbe heveslilerini ve dönemin şartlarına göre `yöntem` değiştiren darbe çalışmalarını bir bir anlatıyordu. Ancak Örnek Darbe Günlükleri`nin kendisine ait olmadığını savunsada mahkeme aynı kanaatte değildi.
Milenyum çağında `halka ilişkiler`in ve `sivil inisiyatifler`in gücünü de keşfeden paşalar, siyasî otoriteyi yok etmek için üniversite rektörlerini, sivil toplum örgütlerini, ekonomik dengeleri ve basını da planlarına dahil edip bunları yönlendirmeye çalışmışlardı. Örnek`in, günlüklerinde de belirttiği gibi, `nabızlarını tuttukları Orgeneraller ve Korgeneraller da dahil olmak üzere`, iç bünyelerinde bile darbe isteyen yoktu. Ve 12 Eylül için belirtilenin aksine, darbe için gerekli şartlar bir türlü `olgunlaş`mıyordu!
Darbe için değil ama Türkiye`de artık gerçek demokrasi, temiz ve şeffaf siyaset için şartlar her geçen gün olgunlaşıyor artık. Darbe Günlükleri bu gelişime bir katkı sağlamak için kaleme alındı. Gazeteci – yazar Aytekin Gezici, dezenformasyonların sisinde süreci sağlıklı takip edemeyenler ve yıllar sonra Türkiye`nin demokrasi sınavındaki bu önemli dönemeç hakkında fikir sahibi olmak isteyecekler için "Darbe Günlükleri"ni, öncesi ve sonrasıyla kaleme aldı.


Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Darbe Günlükleri "Cumhuriyet Bizimse Sizin Değildir!" Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Darbe Günlükleri "Cumhuriyet Bizimse Sizin Değildir!" Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
Kitap için ilk incelemeyi siz ekleyin.

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 0 kişi tavsiye ediyor.