Cumhuriyet Türk Mucizesi

Turgut Özakman
  5,0 / 5 10 kişi · 8 yorum · 3.015 okunma · 15 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
789752203181
Dil:
Türkçe
Sayfa:
440 s.
Yıl:
2009
'Cumhuriyet', Türkiye Üçlemesi'nin üçüncü kitabıdır (birincisi Diriliş, ikincisi Şu Çılgın Türkler). Objektif bilim adamları Milli Mücadele ile başlayıp Cumhuriyet'le süren bu dönemi Türk Mucizesi diye adlandırıyorlar. Kitapta, Büyük Zafer'den Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadarki olaylar yer alıyor. Bir yanda cumhuriyetçiler var, öte yanda bu daha iyi, daha insanca, daha onurlu düzeni istemeyenler. Ders ve ibret verici, uyarıcı bir dönem.

Kitap Özeti
Emperyalizmi, paralı askerlerini, işbirlikçilerini yenmek, bu hayasızca akının kökünü kazımak, kurtuluşun sadece bir parçasıydı. Gerçek kurtuluş için Batı ülkeleri ile baş edebilecek kadar güçlü olmak, yoksulluğu, ilkelliği, geriliği, çağdışılığı, bilgisizliği yenmek, aklı özgür kılmak, aydınlanmayı yaşamak, bağnazlığa son vermek, hoşgörüyü yerleştirmek, kadın-erkek eşitliğini sağlamak, yüzde doksan üçü okur-yazar olmayan halkı bilgilendirmek, eğitmek, yurttaş olmalarını sağlamak, millet olmak, sanayileşmek, salgın hastalıkları kırmak gerekiyordu. Bunlar ancak barış döneminde başarılabilirdi.

Mudanya Anlaşması ile Lozan Andlaşması görüşmeleri sırasında Müttefiklerin tutumları, davranışları, oyunları, tuzakları, üslupları unutulmaması gereken olaylardır. Lozan bu yüzden eşi bulunmayan, uzun ve çok çetin bir boğuşma halinde geçmiştir. Kuva-yı Milliye ruhu ile emperyalizm, Çanakkale'den, Anadolu'dan sonra, Lozan'da da karşılaşmış ve Kuva-yı Milliye ruhu galip gelmiştir. Lozan'da barış, 'canavarın karnından sökülüp çıkarılmıştır'.

Mecliste gelenekçiler ile cumhuriyetçilerin çekişmesi, saltanatın kaldırılması, Ali Kemal'in yakalanması, Vahidettin'in ve hainlerin kaçması, karşı-devrimin oluşmaya başlaması, Milli Mücadele'yi başlatan kadronun ikiye bölünmesi iç sorunların başlıcasıdır.

Özgürlük, toplumsal uyanışa, değişime de yol açar. Kadınlar peçelerini atmaya, çarşaftan çıkarak manto giymeye başlar. Büyük sorunların nasıl çözüleceği daha yoğun olarak konuşulup tartışılır. M. Kemal Paşa'nın dünyaya kapalı bir doğu ülkesini cumhuriyete, aydınlanmaya, uygarlığa, çağdaşlaşmaya adım adım hazırlaması, halkın çağrıya katılması bu dönemin en önemli özelliğidir. M. Kemal Paşa'nın örnek bir aile olmak için yaptığı talihsiz evlilik de bu dönemde yer alıyor. Dönem Ankara'nın başkent olması ve türlü çatışmalardan geçilerek 29 Ekim 1923'te cumhuriyetin ilanı ile sona eriyor.
Bu kitap neden okunmalı?

Tarihimizi doğru bilsek sorunlarımızın yarısı kendiliğinden çözülür. Tarihimizi, sağlıklı dürüst belgelere, güvenilir namuslu tanıklara dayanarak, gerçeğe en uygun biçimde yansıtan bu kitap bu yüzden okunmalıdır.

Atatürk niye büyüktür, niye hiç eksilmeyen bir minnet ve saygı ile anıyoruz? Bunun yanıtını bilmeyen yalnız yabancılar değil, birçok vatandaşımız da bilmiyor. Dünyada ülkesini savaşta zafere kavuşturan birçok komutan var. Milletini daha ileri bir toplum yapmak için çalışmış birçok önder de var. Ama yokluk, yoksulluk içinde ikisini birden başarmış bir kişi var: Atatürk. Sahte tarihçiler ve yalan üreticisi yazarlar Atatürk'ü ve Cumhuriyet'i karalamak, vatandaşı amaçlarına uygun sahte bir tarihle uyutmak, kandırmak, aldatmak, öz tarihlerinden soğutmak, yerine uyduruk, yapma, bütünüyle sahte bir tarih yerleştirmek istiyorlar. Bilerek ya da bilmeyerek emperyalizme hizmet eden bu zihniyete çarpıcı bir yanıt olan bu kitap bu yüzden okunmalıdır.

Türk tarihinin ezeli sorunu olan karanlık ile aydınlık, ortaçağ ile çağdaşlaşma arasındaki çatışmayı yansıtan ve Cumhuriyet döneminin doğru, gerçek, dürüst, sevgi ve vefa dolu, özenli bir fotoğrafını sunan bu kitap mutlaka okunmalıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
Kimler Okudu?
j.d Ku
SEVİLAY DİLBER inceleme yazdı.
@sevilaydilber - 19 Şubat 2012 Pazar 18:00:35
...
0 kişi beğendi
aemin inceleme yazdı.
@aemin - 13 Aralık 2011 Salı 16:58:49
güzel bir çalışma okunmali çok iyi araştırılarak yazılmış keşke daha boyle gerçek araştırmacılıkla elde edilen ürünler eserler çıkarılsa ortaya ülkemizin bunlara çok ihtiyacı var zira
0 kişi beğendi
Eser Akpınar inceleme yazdı.
@eserakpinar - 18 Nisan 2011 Pazartesi 22:36:32
Mutlaka... Ama mutlaka okunması gereken bir dizinin parçası...
0 kişi beğendi
Özkan KÖSE inceleme yazdı.
@ozkankose - 12 Ocak 2011 Çarşamba 08:26:14
Herşeyden önemlisi , okurken hikaye okuduğunu değil gerçekleri okuduğunu biliyor olmak insana güven veriyor.İnsan okuduğu kitaba ne kadar güvenir bu biraz görecelidir ama okudğunuz kitabın anlattıkları günlük yaşamdan çok bir gerçeğin derinlemesine döngüsünden öte insanın bulunduğu yerin temellerini anlatıyorsa 'işte bu' diyorsunuz.
Turgut Özakman'a böylesine bir eseri bize kazandırdığı için sonsuz teşekkür ederiz.
0 kişi beğendi
mehmetgulsum38 inceleme yazdı.
@mehmetgulsum38 - 23 Kasım 2010 Salı 21:17:34
HER VATANDAŞIN OKUMASI GEREKEN BİR ESER.
0 kişi beğendi
onurumsun inceleme yazdı.
@onurumsun - 20 Kasım 2010 Cumartesi 09:51:02
Cumhuriyet tıpkı "Diriliş" ve "Şu Çılgın Türkler" gibi kütüğphanemizde bulunmalı. Turgut ÖZAKMAN sade ve anlaşışılır bir dil ile yazdığı bu eserler bir uluşun yok olurken, tekrar nasıl dirildiğini, var olmak için nasıl büyük mücadeleler verdiğini, bu ülkenin bu kadar zor şartlar altında var olup, kolayca verilmemesi gerektiğini en güzel şekilde anlatıyor.

Yediden Yetmişe her birimiz bu kitapların içinde anlatılanları roman gibi değil, anlayarak ve bilerek ve düşünerek okuyup ülkemize sahip çıkmayı öğrenmeliyiz.

Sevgiler
0 kişi beğendi
Mehtap ALTAN inceleme yazdı.
@mehtapaltan - 19 Kasım 2010 Cuma 23:29:28
Evvet bu kitap okunması gereken bir kütüphane baştacı...

Kesinlikle tavsiyte ediyorum...
0 kişi beğendi
GÜLDESTE inceleme yazdı.
@guldeste - 19 Kasım 2010 Cuma 22:56:18
HARİKA BİR KİTAP USTA YAZAR HER YÖNÜYLE OKADAR GÜZEL ANLATMIŞ Kİ TEKRAR OKUYACAĞIM SEVGİLER
0 kişi beğendi
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.