19 Mayıs

Büyük Dünya Atlası

Kolektif
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 282 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
789754020687
Sayfa:
240 s.
Yıl:
2003
Büyük Dünya Atlası Coğrafya Ansiklopedisi'nin bu yeni baskısı, yalnız öğrencilerin değil yetişkinlerin de gereksinimlerini karşılamak amacıyla hazırlanmıştır.

Büyük Dünya Atlası'nın 1992 son baskısı genişletilmi, uluslararası politika alanında meydana gelen değişikliklerin tümüne yer verilerek güncelleştirilmiştir.

Atlasın ilk bölümü Kartografya'da yer alan dünya haritalarının ardından Türkiye Bölümü gelmektedir. Bu bölümde Türkiye'nin fizikî, siyasî coğrafyasının tanıtımından sonra doğal ve bölgesel haritaların yanısıra iklim, nüfus, ulaşım ve ekonomik konulara ilişkin haritalara yer verilmektedir.

Avrupa, Asya, Afrika, Kuzey ve Orta Amerika, Güney Amerika, Okyanusya Avusturalya ve Kutup Bölgelerinin açılış tablolarını, istatistik bilgilerini içeren çizimleri, Kıt'a haritası ve tematik haritaları yer almaktadır. Tematik haritalar; doğal ortamlar, çevre, iklim, nüfus, ırklar, dinler, göçler, keşifler ve ekonomi gibi konularda önemli, güncel ve ayrıntılı bilgiler vermektedir. Böylece okur, dünyanın herhangi bir köşesinin coğrafî, fizikî ve yapısal özellikleri konusunda kapsamlı bilgi edinebilme olanağı bulabilecektir. Dünyaca ünlü uzmanların hazırladığı kitapları ve içeriğiyle Büyük Dünya Atlası Coğrafya Ansiklopedisi kendi alanının yetkin ve güvenilir başvuru kaynağı olacaktır.

Coğrafya Ansiklopedisi bölümü, bir yandan fizikî coğrafyanın en önemli konularını özetlemiş, bir yandan da güncelleştirilmiş ve özenle seçilmiş verilerle dünyanın tüm ülkelerini betimleyip değişik şekillerde sunarak tamalayıcı, önemli ekler oluşturmuştur.

Büyük Dünya Atlası Coğrafya Ansiklopedisi'ni güncelleştirirken, dünyada meydana gelen siyasî ve ekonomik değişiklikler haritalara işlenmiş, istatistik bilgiler de 2002 yılının verilerine göre yeniden düzenlenmiştir. Bilgisayar yardımıyla, yeni yerleşim yeri adları, su yatakları, sınırlar veb. gibi değişik harita türleri de bilgisayarla tamamlanmıştır. Bu yeni baskıyı daha kullanışlı hale getiren diğer yenilikler de, haritalardaki renklendirmeler, çizelgeler ve durum levhaları ile ilgili ve her ülkeyi tanıtan özet bilgilerdir.
(Sunuş'tan)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.