Bütün Şiirleri "Orhan Veli"

Orhan Veli Kanık
  5,0 / 5 8 kişi · 7 yorum · 6.254 okunma · 27 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
9789754180206
Sayfa:
218 s.
Yıl:
01.01.2000
Ebat:
13,5x19,5 cm
Orhan Veli`nin Bütün Şiirleri, 1951`den 1987`ye, otuz altı yıl boyunca, yirmi iki kez basıldı. Ama, ne yazık ki, ilk basımından başlayan dikkatsiliklerin, düzelti savrulkluklarının yarattığı yanlışlar, basımdan basıma geçilirken gittikçe çoğaldı. Öylesine ki, bir yerden sonra, bu yanlışların düzeltilmesi için girişilen iyi niyetli çabaların da yetersiz kaldığı görüldü.
Adam Yayınları`nın Nisan 1987`de yaptığı yirmi üçüncü basım ise, her bakımdan yepyeni bir kitap olarak ortaya çıktı. Yapıt baştan sona yeniden incelenmiş, şiirler dergilerdeki, kitaplardaki ilk basımlarıyla karşılaştırılmış, şairin şiir defterindeki yazılışlarıyla denetlenmişti. Bu basımdaki değişiklikler, Orhan Veli`ye dönüş niteliğindeydi. Şiirlerin sıralanışındaki değişiklik de şairin sağlığında yapıtı yayınlara beliren özlemleri doğrultsundaydı. Böylece, yirmi üçüncü basımda Adam Yayınları, Bütün Şiiirleri`ni inanılmayacak kadar çok sayıdaki yanlışlarından arındırarak okurlarına sunmuş oluyordu. Yapıt, büyük bir ilgiyle karşılandı ve yanlız 1987 içinde üst üste üç basım yapılması gerekti.
Necati Kavlak , Kitap İnceleme
23 Mayıs 2015 Cumartesi 19:44:03
Hem Osmanlı' hem de Türkiye Cumhuriyetini yaşamış Ünlü bir şair Orhan Veli Kanık!
Şiir'de kullandığı dil arı, mısralarda söz açık. Türk edebiyatı Orhan Veliyi erken kaybetmenin eksikliği hissediyor olmalı.
Ne zaman okusam Şiirlerini konuşurum Şair'le! Kıskandığım da olur, Şiirdeki ustalığını...
Her halükarda sever saygı duyarım kalemini. Tanımamış olmak eksikliktir benim için.
İsabella , Kitap İnceleme
22 Mayıs 2015 Cuma 16:48:40
Lisede şiir yarışmasında bu güzel kitabı hediye etmişlerdi bana. Severek okurum şiirlerini, "hürriyete doğru" adlı şiiri en sevdiklerim arasındadır.

Gün doğmadan,
Deniz daha bembeyazken çıkacaksın yola.
Kürekleri tutmanın şehveti avuçlarında,
İçinde bir iş görmenin saadeti,
Gideceksin
Gideceksin ırıpların çalkantısında.
Balıklar çıkacak yoluna, karşıcı;
Sevineceksin.
Ağları silkeledikce
Deniz gelecek eline pul pul;
Ruhları sustuğu vakit martıların,
Kayalıklardaki mezarlarında,
Birden
Bir kıyamettir kopacak ufuklarda.
Denizkızları mı dersin, kuşlar mı dersin;
Bayramlar seyranlar mı dersin,
Şenlikler cümbüşler mi?
Gelin alayları, teller, duvaklar,
Donanmalar mı?
Heeey
Ne duruyorsun be, at kendini denize:
Geride bekliyenin varmış, aldırma;
Görmüyor musun, Her yanda hürriyet;
Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol;
Git gidebildiğin yere...
Nurefşan. , Kitap İnceleme
22 Kasım 2014 Cumartesi 11:52:45
Yalın bir anlatımı benimseyerek şiir dilini konuşma diline yaklaştırdı. 1941 yılında, arkadaşlarıyla birlikte çıkardıkları Garip adlı şiir kitabında bu fikirlerinin örnekleri olan şiirleri yayınlandı ve Garip akımının doğmasına sebep oldu. Bu akım özellikle 1940-1950 yılları arasında Cumhuriyet dönemi şiirinde büyük etki bıraktı.

Şiire merak sarıp , hayatımın bir parçası haline geldiğinde ilk aldığım kitaplardan bir tanesi.Başucu kitabım diyebileceğim türden.
nâ-gehân , Kitap İnceleme
6 Haziran 2013 Perşembe 15:11:29


Orhan veli’nin şiirlerini anlamak için biraz şiir uğruna verdiği mücadeleyi bilmek gerekiyor.
Bu düşünceden yola çıkarak kitaba uzanan yolculuğumuzda Orhan Veli’nin şiire bakışının yer aldığı ve Garip adlı eserin Önsöz’ünün de yer aldığı kitap, daha bir anlamlı ve kıymete hâiz olmuş.
Kaçoğlu , Kitap İnceleme
16 Kasım 2012 Cuma 10:05:13
Son devir Türk edebiyatının en önemli şairlerinden Orhan Veli'yi her Türk okumalıdır.Arkadaşları Oktay Rıfat ve Melih Cevdet ile birlikte Garip akımını diğer adıyla Birinci Yeni şiir akımını kuran Orhan Veli usta bir şairdir.Garip önsözü geleneksel şiire, şairaneliğe, şiirimizdeki hece ve aruz vezninin egemenliğine bir başkaldırıdır.Orhan Veli ve arkadaşları sıradan insanı şiire sokmuşlar, serbest veznin Türk şiirinde yerleşmesinde büyük bir rol oynamışlardır.Orhan Veli her ne kadar ilk şiirlerinde hece veznini denese de sonraki şiirlerinde Türk şiirindeki aruz, hece, şairanelik, geleneksellik, kafiye gibi unsurları önemsememiştir.Orhan Veli 36 yıllık kısacık yaşamına birbirinden güzel şiirler sığdırmıştır.Kurduğu akıma Garip adını vermelerinin nedeni tuhaf, alışılmadık basit ayrıntıları şiire sokmuş olmalarındandır.Orhan Veli yaşama sevinciyle dolu büyük bir şairdir.Türk şirinde bir dönüm noktasıdır.Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.
leb-i şima , Kitap İnceleme
13 Temmuz 2012 Cuma 19:45:17
Hayranı olduğum şairlerden.. Tavsiye ederim
Angie , Kitap İnceleme
19 Kasım 2010 Cuma 18:30:06
"
uzanıp yatıvermiş sere serpe
entarisi sıyrılmış hafiften
"

Herkes bir kere değmeli onun mısralarına mutlaka.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.