Batı'da Siyasal Düşünceler Tarihi: 3 Cilt Kutulu

Kolektif
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 121 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
9786053994138
Sayfa:
0 s.
Yıl:
2015
İlk baskısı 1969'da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yayınları arasında üç cilt olarak çıkan Batı'da Siyasal Düşünceler Tarihi, 1985'te genişletilmiş olarak Verso Yayınları tarafından basıldıktan sonra yayınevimiz tarafından bir kez daha gözden geçirilerek tekrar yayımlanıyor.

Yıllardır aranmakta olan bu eseri özenli bir çalışmayla yayına hazırlayan Mete Tunçay, siyasal etkinlik üzerine öne sürülen görüşleri tanımlayıp, açıklarken kullandığı "düşünüş" deyimini, bu anlamda geçerli olan "teori ve "doktrin" kavramlarına tercih ederken; bu sözlerin doğru ya da yanlışı ve hattâ "dogma"yı içerdiğini, oysa "düşünüş"ün kavram olarak yansızlığı ifade ettiğini ve bunun da tarihte siyasetle ilgili düşüncelerin geniş ölçüde karışmış olduğu dikkate alındığında daha uygun bir deyim olduğunu savunmaktadır.

Batı'da Siyasal Düşünceler Tarihi serisinde, Heredot'tan Mao Zedung'a uzanan Eski Çağ, Yeni Çağ veYakın Çağ düşünürlerinin seçme yazıları yeralıyor. Serinin tüm baskılarında tüm metinler ve kaynakçalar gözden geçirilmiş; her çağdan düşünürlerinin dilimize kazandırlan eserleri, P. A. Kropotkin'in seçmeleri, Einstein ile Freud arasındaki mektuplaşma gibi kaynaklar eklenmiştir.

BİRİNCİ CİLT: Herodotos Yaşlı Olıgarkh Thukydıdes Perıkles Platon Arıstoteles Polybıos Marcus Tullıus Cıcero Lucıus Annaeus Seneca Aurelıus Augustınus Salısbury'lı John Aquınumlu Thomas Padua'lı Marsıllıo

İKİNCİ CİLT: Thomas More Nıccolo Machıavellı Jean Calvın Étıenne De La Boétıe Stephanus Junıus Brutus Jean Bodın Thomas Hobbes John Locke Baron De La Brede Et De Montesqıeu Jean-Jacques Rousseau Davıd Hume Thomas Jefferson James Madıson Alexander Hamılton Emmanuel-Joseph Sıeyés Maxımılıen Robespıerre Edmund Burke Thomas Paıne

ÜÇÜNCÜ CİLT: George Wılhelm Frıedrıch Hegel Jeremy Bentham John Stuart Mıll Karl Marx Thomas Hıll Green Pyotr Alkseyeviç Kropotkin Eduard Bernsteın Vladimir İlyiç Lenin Benıto Mussolını Eınsteın/Freud Bertrand Russel Mao Ze-Dung
(Tanıtım Bülteninden)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.