Az Seçilen Yol: Sevginin, Geleneksel Değerlerin ve Ruhsal Tekamülün Psikolojisine Yeni Bir Bakış

Scott M. Peck
  3,5 / 5 1 kişi · 1 yorum · 2.188 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
9756793082
Sayfa:
326 s.
Yıl:
1.1.2007
Ebat:
13 x 19 cm
Yıllardır en çok satan kitaplar listesindeki haklı yerini koruyan Az Seçilen Yol, geleneksel psikolojik ve ruhsal içgörüleri eşsiz bir biçimde bütünleyen, yaşamımızda gerçeği nasıl kucaklayacağımızı, iç barışa ve bütünlüğe nasıl ulaşacağımızı gösteren vazgeçilmez bir kılavuzdur.


Ünlü psikiyatrist ve düşünür M. Scott Peck`in Batı dünyasının uzun ve çetin aydınlanma yolculuğunun özellikle bu aşamasında büyük önem taşıyan bu eseri kültürümüz içinde tam karşılığını bulmakta, bizi ileriye atılmamız için yüreklendirmekte ve sonunda bizleri bütünlüğümüze kavuşturacak yolu işaret etmektedir.


Sorunlarımızla yüzleşmek ve onları çözmek hepimizin kaçınmaya çalıştığı ıstırap verici bir süreçtir. Aşırı kaçış ise daha büyük bir ıstıraba ve hem zihinsel hem de ruhsal açıdan gelişememeye yol açar.


Dr. Peck, büyük ölçüde kendi mesleki deneyimlerine dayanarak yazdığı bu son derece özgün, cesur, dürüst ve ufuk açısı eserinde, kendimizle yüzleşmenin ve -değişmenin acısını da çekerek- sorunlarımızı çözmenin bizi nasıl kendini-idrakin üst düzeylerine ulaştırabileceğini göstermektedir. Yine bu kitapta Dr. Peck sevgi ilişkilerinin doğasını tartışıyor: Gerçek birbirine uygunluk nasıl anlaşılır? Gerçek sevgiyle bağımlılık birbirinden nasıl ayırt edilir? Nasıl kendi kendimizin efendisi olabiliriz? Nasıl daha duyarlı birer ana baba olabiliriz?
Az Seçilen Yol, dengeli ve ruhsal açıdan doyum verici bir yaşam arayan milyonlarca insana yol göstermiş olağanüstü bir eserdir.


Hakan ZENGİN , Kitap İnceleme
27 Temmuz 2012 Cuma 02:57:50
Gerçekten farklı bir kitap okumak istiyorsanız tavsiye ederim.
Hepimizin kabul ettiği değerlere farklı bir bakış açısını anlatıyor... İnsan ruhunun bir tekamül geçirdiğini ve bu tekamül sürecinin inceliklerine deyiniyor. En çok etkilendiğim bölümünden biri de Halil Cibran Ermiş'tn aldığı çocuk yetişirme konusundaki sözleri oldu:
Çocuklarınız sizin çocuklarınız değildir.
Onlar kendi özlemini çeken hayatın çocuklarıdır.
Sizin vasıtanızla gelirler, ama sizden değil,
Sizinle birlikte olsalar da size ait değillerdir.
Onlara sevginizi verebilirsiniz, ama düşüncelerinizi asla!
Çünkü onların kendilerine has düşünceleri vardır.
Onların bedenlerini barındırabilirsiniz, ama ruhlarını asla!
Çünkü onların ruhları yarının sarayındadır, siz ise
orasını düşlerinizde bile ziyaret edemezsiniz.
Siz onlara bezenemeye can atabilirsiniz, ama onları
kendinize benzetmeye çalışmayın.
Çünkü hayat geriye gitmez ve dünle oyalanmaz.
Siz, çocuklarınızın canlı oklar olarak ileri atıldığı yaylarsınız.
Yazar günlük yaşantımızda geleneksel deyimlere de çeşitli tanımlamalar getirmiş.. Hepsinden ayrı etkilenmemek neredeyse imkansız. Örneğin sevgiyi de tanımlamış; "Sevgi , insanın kendisinin bir başkasının ruhsal tekamülünü desteklemek amacıyla genişletme arzusudur." Farklı bir bakış açısı.
Aşık olmak, bilinç altı mucizesi, din, sağlık gibi konulara çok farklı anlatımlar eklemiş.

Kesinlikle tavsiye ederim.

Hakan Zengin
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.