Atatürk Milliyetçiliği (Resmi İdeoloji Dışı Bir İnceleme)

Baskın Oran
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 473 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
0
Sayfa:
311 s.
Yıl:
1.1.2000
`Sayın Baskın Oran`ın Atatürk Milliyetçiliği (Resmi İdeoloji Dışı Bir İnceleme) başlıklı ilginç kitabını dikkatle okudum... Atatürk`ün kişiliği ve yaptıkları hiçbir ölçüye sığmayan abartılmış övgülerle ya da ona karşı yöneltilimiş haksız yergilerle değil, gerçekler ve yanılgılarla birlikte objektif irdeleme yanlısı bir düşünce üzerine kurulmuştur. Şimdiye değin Türkiye`de Atütürk üzerine objektiflik doğrultusunda yazılmış, belki de ilk kitaptır bu.`
Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, böyle diyor kitabın ilk baskısı için. Velidedeoğlu`nun altını çizdiği `objektiflik doğrultusunda`n bakınca, yapıtta Atatürk Milliyetçiliği üzerine şu noktalarda doyurucu açıklamalar bulabilirsiniz:
Atatürk Milliyetçiliği, içinde doğduğu Hitler ve Mussolini dönemine uyan bir hareketti/değildi. Anadolu köylüsü Kurtuluş Savaşı`na isteyerek/zorla katıldı. Bürokrat aydın olarak M. Kemal/ Bir küçük burjuva olarak M. Kemal. Kurtuluş savaşına Kürt beyleri nasıl dahil edildi? Din ve sol ile ilişkiler nasıl götürüldü? M. Kemal Türkiye`yi sosyalist yapabilirdi/yapamazdı. M. Kemal Üçüncü Dünyanın erken liderliğine oynadı/temelde batıcıydı. Kurtuluş Savaşı antiemperyalist ve antikapitalist bir savaştı/değildi. Misakımilli yayılmacıdır/değildir. Halifeliğin kaldırılması ve laiklik uygulaması yararlı/zararlı olmuştur. `Muhtaç oldğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur` sözü ırkçı bir anlatımdır/değildir. Kurtuluş Savaşı sonrasında milliyetçi ideolojinin en büyük sorunu Kürt isyanları, temelde dinci/feodal/ulusal bir harekettir. Atatürk devletçiydi/özel girişimciydi. Bağımsızlıkçı Atatürk/batıcı Atatürk. Atatürk milliyetçiliği/Türk-İslam sentezi.

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.