Atatürk ile Allah Arasında: Bir Ömrün Öteki Hikayesi

Sinan Meydan
  5,0 / 5 1 kişi · 1 yorum · 1.202 okunma · 2 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
9789751028143
Sayfa:
1168 s.
Yıl:
4.4.2009
Ebat:
13,5 x 21,5 cm
“ATATÜRK VE DİN” KONUSUNDAKİ EN KAPSAMLI ÇALIŞMA


“Atatürk ile Allah Arasında”, Atatürk ve Din konusunda akla gelen tüm sorulara yanıt vermeye çalışan, Atatürk’ün düşünsel gelişimini ve değişimini hazırlayan tüm etkenleri doğumundan ölümüne kadar ayrıntılı olarak inceleyen çok kapsamlı bir çalışmadır.


ATATÜRK VE DİN KONUSUNDAKİ TABULAR YIKILIYOR…


Bu kitap, Atatürk’ün pek bilinmeyen hayat hikâyesini, bu hikâyede gizli kalmış “Allah ve Din” algısını, dağılma dönemini yaşayan Osmanlı Devleti’nin değişim sancılarıyla birlikte ele alan, Türkiye’nin 200 yıllık modernleşme tarihinin de bir bilançosudur.


Atatürk’ün İslami bilgilerinin açıklanmamış kaynakları nelerdir?


Atatürk’ün materyalizm, pozitivizm, sosyalizm ve Darvinizmle nasıl bir ilişkisi vardır?


Atatürk’ün Alevilik ve Mevlevilikle bağlantısı nedir?


Atatürk’ün daha önce yayımlanmamış “Din ve İslam eleştirileri” nelerdir?


Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sırasındaki “İslam Politikası”nın bilinmeyen özellikleri nelerdir?


Atatürk devrimi ile Osmanlı modernleşmesi arasında nasıl bir ilişki vardır?


Atatürk’ün hiç söz edilmeyen “Dinde Öze Dönüş Projesi” nedir?


Atatürk’ün manevi dünyasıyla ilgili gizli gerçekler nelerdir?


Atatürk’ün “ilk din”, “namaz” ve “cami” konusundaki bilinmeyen araştırmaları nelerdir?


Atatürk’e yönelik “dinsiz” suçlamalarının kaynakları ve gerçekler nelerdir?


Ve daha pek çok sorunun yanıtı “Atatürk ile Allah Arasında” da.“Atatürk konusunda yazılmış en güzel kitaplardan biri…”


Prof. Dr. Yaşar Nuri ÖZTÜRKYAZAR HAKKINDASinan Meydan, 1975 yılında Artvin’de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Artvin Şavşat’ta, yüksek
Öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde tamamladı. Yaklaşık 12 yıldır “Atatürk Ön-Türk Tarihi ve Yakın Tarih” üzerinde çalışan yazar, ayrıca özel bir öğretim kurumunda Tarih Öğretmenliği yapmaktadır.


Yayımlanmış eserleri şunlardır:


Son Truvalılar, “Truvalılar, Türkler ve Atatürk”, Sarı Lacivert Kurtuluş, “Kurtuluş Savaşı’nda Fenerbahçe ve Atatürk”, Sarı Paşam, “Sultan, Örgüt ve İhtilal”, Nutuk’un Deşifresi, Atatürk ve Türklerin Saklı Tarihi.


Kimler Okuyacak?
HERFE
Biyografi Yazarı inceleme yazdı.
@silvan- - 17 Eylül 2014 Çarşamba 15:04:45
Mutlaka okunması gereken başucu kitaplarından bir tanesi. Atatürk hakkında kulaktan dolma yalan yanlış öğrendiğiniz pek çok şeye bu kitapta cevaplar bulduğunuz gibi Atatürk'ün ne kadar inançlarına bağlı bir insan olduğunu da öğreneceksiniz. Ayrıca bugün sahip olduğumuz dini anlayışı ona borçlu olduğumuzu ve bu anlayışın laiklik gibi çağdaş bir sistemin ortaya koyduğu algı ile nasıl daha saygın, daha akılcı ve duruşu olan bir çizgide kaliteli bir yaşama doğru götürdüğüne de tanık olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk inançlı bir insandır ve inançları asla siyasi malzeme yapmamıştır. Kur-an'ın okunma ve iyi anlaşılabilmesi oranını artırmak için onu Türkçeye çevirmiş böylece 600 yıldır onun üstünden dini sömürerek semiren kalabalık bir iki yüzlü -sözde- inanmışın da maskesini yüzünden indirmiştir. Din üstünden beslenen -bazı- çevrelerin bu durum hoşlarına gitmediği gibi maskelerinin suya düşmesi artık soran, sorgulayan, okuyup öğrenen bir halk meydana geldiği için de maddi manevi anlamda zor düşmeleri ne yazık ki bazılarınca Atatürk düşmanlığı yaratılmasına ve zaman içinde bunu körükleyen çirkin düşüncenin daha geniş kitlelere nüfus etmesi için verilen çabalar neticesinde de Atatürk'e bilip bilmeden haksızca yapılan saldırılara zemin hazırlanmış en nihayetinde bugünlere gelinmiştir. Sinan Meydan'ın bu eşsiz kitabını her Türk'ün mutlaka okuması gerektiğini ve vicdanının sesini dinleyerek karar vermesini diliyorum.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.