Askeri Ceza ve Disiplin Hukuku

Olgun Değirmenci
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 190 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
9789750226311
Sayfa:
0 s.
Yıl:
2013
Yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak görevini üstlenen Türk Silahlı Kuvvetleri, söz konusu görevi sağlam bir disipline sahip olmak şartıyla yerine getirebilir. Askeri disiplin, askeri ceza ve disiplin hukukunun hükümleri ile sağlanmaktadır. Disiplin hukuku, idare hukuku biliminin altında değerlendirilmesine rağmen hürriyeti bağlayıcı yaptırımlar öngörmesinden dolayı askeri disiplin hukukunun, ceza hukuku disiplinine daha yakın olduğunu söylemek yanlış bir önerme olmayacaktır. Bu çalışma ile askeri ceza hukuku; askeri suç ve yaptırım teorileri ile birlikte ele alınmıştır. Askeri suç teorisi, genel suç teorisinden bazı noktalarda ayrılmaktadır. Çalışmada söz konusu noktalara değinilmiş, konuyu açıklayacak ölçüde genel suç teorisine yer verilmiştir. Askeri Ceza ve Disiplin Hukuku isimli bu çalışmayı diğer çalışmalardan ayıran özellik, ceza hukuku öğretisinde çok fazla üzerinde çalışılmayan askeri suçlara yer vermesidir. Uygulamada sık karşılaşılan suç tipleri, Askeri Yargıtay ve sınırlı da olsa yapılan bazı akademik çalışmalar ışığında ele alınmıştır. Askeri Ceza Kanunu'na ilişkin şerhler hariç olmak üzere Askeri Ceza Hukuku Özel Hükümleri ilk kez bağımsız bir çalışma konusu yapılmıştır. TSK Disiplin Kanunu ile Askeri Ceza Kanunu'nun disipline ilişkin hükümleri yürürlükten kaldırılmış olsa bile Askeri Ceza Hukuku'na ilişkin bir çalışmanın Askeri Disiplin Hukuku'na değinmemesi kanaatimizce büyük bir eksiklik olacaktı. Bu bakımdan, TSK Disiplin Kanunu hükümleri çerçevesinde Askeri Disiplin Hukuku ele alınmış ve açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda Askeri Ceza Hukuku'nu inceleyecek olan akademisyenlere, yargı mensuplarına, TSK'da bazı suç tiplerinin soruşturmasında Askeri Savcılık makamı ile birlikte görev yapan birlik komutanları ve askeri kurum amirlerine, TSK Disiplin Kanunu hükümlerine tabi askeri personele yol gösterici olmak hedeflenmiştir.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları:
Askeri Ceza Hukukuna Giriş
Askeri Ceza Hukukunun Tarihi Gelişimi
Askeri Suç Teorisi
Askeri Yaptırım Teorisi
Yargı Kararları Işığında Uygulamada Sık Karşılaşılan Askeri Suçlar
Askeri Disiplin Hukuku
(Tanıtım Bülteninden)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.