Şimdiye kadar hiç kimse taklit yoluyla büyüklüğe ulaşamamıştır. -- Samuel Johnson [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Aşk-ı Sani

Aşk-ı Sani


Yazar
ISBN
: 9786059069229
Sayfa
: 0 s.
Yıl
: 2017
Aşk-ı Sani Kitabı Tanıtım Yazısı
“Bu eseri kaleme almak benim için ilahi bir mesajın gelmesiyle başladı. Bir gün Allah'ın (Celle Celalühu) hikmetiyle rüyamda kendimi cennette peygamberler arasında gördüm. Hazreti İsa (Aleyhisselam), hazreti Musa (Aleyhisselam) ve hazreti Yusuf'u (Aleyhisselam) cennette sohbet ederlerken görmüştüm ve yanlarında Abdülkadir-i Geylânî hazretleri (Kuddise Sırruhu) de vardı. Rüya içerisinde; ben bu makama nasıl ulaşmış olabilirim diye hayret edip düşünürken bir yandan da peygamberler arasında bir evliyanın var olma sebebini de düşünüyordum. Bu makama nasıl ulaşmış olabilir diye düşünüyordum. Uyandığımda rüyanın çokça etkisinde kalmıştım ve Abdülkadir-i Geylânî hazretlerinin (Kuddise Sırruhu) hayatını araştırmaya karar verdiğimde gerçekten de onun bu üstün makamın sahibi olduğunu gördüm. Daha sonra da bu kitabı kaleme alma kararı aldım.”
-Engin Dinç-yazarengindinc
4 Temmuz 2017 Salı 18:21:20

Yazar kitabı gördüğü bir rüya üzerine kaleme alma kararı almış ve kesinlikle doğrusunu yapmış. Kitapta bir evliyanın hayatı anlatılmaktadır. Son derece etkileyici ve akıcı olan kitap içerisinde evliyanın bazı sohbetlerine de yer vermesi insanı manevi açıdan çok etkilemektedir.

Aşk-ı Sani Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
yazarengindinc
4 Temmuz 2017 Salı 18:22:17

Tarihler hicri 470’i gösteriyor, İran’ın Amol (Geylan) şehrinin Neyf kasabasının Büştîr köyünde gün öncekilerden daha farklı doğuyordu. Büyük Selçuklunun Hazar Gölü kıyısına kurulmuş olan şehrinde, Hazar Gölü’nün mavisiyle dağların yeşili iç içe girmiş ahenkle dans ederken bir güneş dünyaya geliyordu. Ebû Sâlih b. Mûsâ Cengîdost bir gece rüyasında Resûlullah efendimizi (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) gördü. Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdular: “Ey Ebû Sâlih! Allah-u Teâlâ bu gece sana kâmil, olgun ve derecesi yüksek bir erkek evlat ihsan etti. O benim oğlum ve sevdiğimdir. Evliyalar arasında derecesi yüksek olacak.” Biraz korku, biraz heyecanla yatağından fırlayan Ebû Sâlih kan-ter içindeydi...
yazarengindinc
4 Temmuz 2017 Salı 18:21:48

O'dur
Döküldü Sitareler, söndü âfitâb,
Geldi sehab-ı matir, karardı mahitâb.
Âmâ gözüm görmez Şems-i rûhun gönülde,
Ey be Hiç! Seyreyle Mevla’yı gönül gözüyle.

Dalmış seyre gönül beden-i fani,
Avare sorar der ki âfitâb kani,
Bekrî devr eder bâde ehl-i işretini,
Sual eder ki bir bâde şarab hani.

Ey meczup bilmez misin sırr-ı alem O’dur,
Balığa derya, Mecnun’a yaren O’dur,
Sual olmaz hükm-ü kudretinden,
Aşıklara meşk, alemlere mutlak hakim O’dur.

Aşk-ı Sani Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır.
Hülasa tasavvuf anlayışı itibariyle tam adı Ebû Hâmid Muhammed b. Muhammed el-Gazâli olan İmam-ı Gazâli’nin (Kıddise Sırruhu) geliştirmiş olduğu Sünni tasavvufun onun tarafından devam ettirildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
İncelemeler İnceleme Yaz
yazarengindinc
4 Temmuz 2017 Salı 18:18:16

Kitapta Abdülkadir-i Geylani hazretlerinin hayatı, yaşadığı dönem, hocaları, ilahi aşk yolunda çektiği sıkıntılar, dostları, yaptığı sohbetler ve kerametleri anlatılmıştır.
Okunmasını tavsiye ediyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 1 kişi tavsiye ediyor.

yazarengindinc
Bu kitabı tavsiye etti.