Mutluluk, gençlikte beklenmedik şeylerde, yaşlılıkta ise alışkanlıklarda aranır. P.Courty [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Akışkanlar Mekaniği

Akışkanlar Mekaniği


Yayınevi
ISBN
: 9789756009314
Sayfa
: 134 s.
Yıl
: 1.1.2000
Ebat
: 16x24
Akışkanlar Mekaniği Kitabı Tanıtım Yazısı
Bu kitap kimya, makina. inşaat, endüstri, ziraat ve benzeri mühendislik bölümlerindeki öğrencilerin gereksinimleri gözönüne alınarak hazırlanmıştır. Akışkanlar, sıvılar yanında buhar ya da gazlar olmak üzere iki ana grupta toplanırlar. Burada, yalnızca sıvıların akışkanlığı üzerinde durulacaktır. Petrolün çıkarılması ve boru hatları ile istenilen yerlere taşınması sırasındaki hesaplamalar sıvılara ilişkin akışkanlar mekaniği kullanılarak yapılmaktadır. Benzer hesaplamalar rafinerilerde petrolün damıtılarak fraksiyonlarına ayrılması ve elde edilen ürünlerin taşınması ve pazarlanması sırasında da geçerlidir.

Yeraltı ve yeryüzündeki suların depolanması ve dağıtılması yanında sulamada ve içme suyu olarak kullanılmasında yapılan İşlemlerde sıvıların akışkanlar mekaniği kullanılmaktadır. Sıvıların taşınması sırasında boruların yüzeyleri yanında dirsek ve vana gibi bağlantı elemanlarındaki sürtünme kayıplarının hesaplanması, kullanılacak pompanın gücünü hesaplayarak seçiminin yapılması büyük önem taşımaktadır. Sıvıların yer aldığı endüstriyel İşlemlerin tümünde akışkanlar mekaniği kullanılmaktadır.

Sıvıların taşındığı boru hatlarının istenilen noktalarındaki akış hızları orifismetre. venturimetre, pitot tüpü ve rotometre gibi aygıtlarla akışkanlar mekaniği kurallanna göre yapılmaktadır. Bir akışkanın İçinde bulunduğu akış sistemi için kütle denkliği, enerji denkliği, entropi denkliği ve hız eşitlikleri yazılarak gerek duyulan tüm hesaplamalar yapılabilmektedir. Enerji denklikleri yazılırken sürtünme kayıpları kesinlikle gözönüne alınmalıdır. Bunlar yanında sıvıların tabakalar halindeki akışı yani viskoz akım ya da laminer akım yanında kargaşalı akıma {türbülent akım) ilişkin özeliklerin incelenmesi akışkanlar mekaniği içinde yapılmaktadır. Çoğu ayrıntı ihmal edilerek hazırlanmış olan bu kitabın okuyuculara yararlı olması dileklerimizle.


Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Akışkanlar Mekaniği Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Akışkanlar Mekaniği Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
Kitap için ilk incelemeyi siz ekleyin.

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 0 kişi tavsiye ediyor.