Ahi Evren

Mevlana Mücadelesi Sosyal ve Siyasi Boyutlarıyla
  5,0 / 5 1 kişi · 1 yorum · 813 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
0
Sayfa:
s.
Yıl:
01.01.2000
Açıklama:
Geçmiş dönemler yaşayan ilim, fikir ve sanat erbabını tanıtanlar şöhretini ve mirasını devam ettirenler , eserlerini okutan, yayınlayan talebeleri, eserlerine şerhler ve haşiyeler yazmak suretiyle onların temsil ettiği fikir ve sanat ekolüne mensup olan takipçileri olmuştur. Bazı sanat ve fikir adamları da vardır ki belli bir siyasi otoritenin himayesini kazanarak bu siyasi otoritenin gölgesinde şöhretin zirvesine yükselmiş oldukları görülür.Nice güçlü fikir ve sanat adamları vardır ki , kendi dönemlerindeki siyasi otoriteye muhalif bir konumda olmalarından dolayı siyasi gücün hışmına maruz kalarak nam ve nişaneleri unutulmaya ve silinmeye mahkum olmuşlar ,tarihin karanlıklarına terk edilmişlerdir.

Bu çalışmada Anadolu Selçukluları devrinin iki ünlü fikir adamı Mevlana Celalü`d-din-i Rumi ve çevresi Ahi Evren Hace Nasirü`d-din Mahmud ve çevresi arasında cereyan eden mücadele bütün detayları ,siyasi ,dini ve fikri boyutları ile ele alınacaktır.Bu mücadelenin yaşandığı siyasi sosyal ve kültürel ortam tasvir edilirken Türkiye Selçukluları Döneminin bir çok sosyal ,siyasi kültürel meselelerine de ışık tutmuş olacaktır.Ayrıca bu mücadelenin o dönemde ne gibi sosyal ve siyasi olayların doğmasına sebep olduğu ve sonraki asırlardaki etkileri gösterilecektir.

Son Dönem araştırmalarıyla Özellikle Mevlana ve Ahi Evren konusundaki çalışmalarıyla ciddi tenkitler alan Prof. Dr. Mikail Bayram uzun zamandan beri merakla beklenen araştırmasını yayınladı. Bir dönem kamuoyunda yer alan özellikle Cevizkabuğu Programına davet edilmesi ve bağlı bulunduğu Üniversiteden Proğrama katılmaması yönünde red cevabı alan Mikail Bayram Konya`daki doğabilecek bir İnfiale de sebebiyet vermemek için uzun bir zaman kendini oda hapsine maruz bırakmıştır. Türkiye’de çok önemli ve ciddi çalışmalara imza atan Mikail Bayram’ın bu eseri konusunda Nüve Kültür Merkezi olarak tarafsızlığımızı bildirir, bu tür konuların halkın önünde tartışılması ve bu konuda aydın dediğimiz kişi veya kurumların bu konuya bilimsel yaklaşması buna bağlı olarak da ortaya atılan iddiaların belgelendirilerek halkın aydınlatılması gerektiğini kamuoyuna duyururuz.
(Tanıtım Yazısı`ndan)
lacivertiğnedenlik , Kitap İnceleme
5 Eylül 2011 Pazartesi 12:56:57
Nasreddin hoca ile mevlana arasındaki mücadeleyi anlatır.O dönemde anadolu'yu işgal eden moğol istilasının yandaşı olan Mevlana ve bu işgale karşı çıkan Nasreddin hoca arasındaki fikir mücadelesidir.Tarih nasıl da örtüyor bazı şeylerin üstünü.Moğol istilasını meşru göstermenin ve anadolu^'da yaygınlaştırmanın yolu o dönemin en güçlü topluluğu olan mevlana dergahını devreye sokmaktı.Bunun için bu dergaha yüklüce paralar akılıtılmıştır.Bu kitap yazışma ve mektuplara dayanan bir araştırma sonucu yazılmıştır.Sorgulamayı seviyorsanız körü körüne bir şeylere inanmak istemiyorsanız okuyun bu kitabı derim.emparyalizden yana olanlar ve karşı çıkanlar.Kitapta biraz tekrarlama yazılmış şeyler var ,ama mektuplara dayandığı için sanırsam yeniden anlatma gereği duymuş yazar,bilinen tarih ve bilinmeyen tarih,ne hikmetse Horasanlı Şems de Moğol dostudur.Acaba Mevlana İle Şems'in bir araya gelmesi çok tesadüf bir olay mıdır ???
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.