8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

Abdülhamid'i Deviren Kurşun

Hakan Özdemir
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 61 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
9786050815030
Dil:
Türkçe
Sayfa:
312 s.
Yıl:
Mart / 2014
Ebat:
21 X 13,5

Hakan Özdemir ilk defa gün yüzüne çıkan kaynaklarla sadece Şemsi Paşa suikastı değil, Jön Türk ?İhtilâli hakkında bildiklerimizi de ustaca hesaba çekmiş ve tarihimizin bu önemli kesitinin sorunlu kronolojisini düzeltmiştir. Bunu yaparken olağanüstü çalışkanlığı ve titizliğiyle mühendis kökenli tarihçi olmanın kendisine sağladığı avantajlardan yararlanmıştır. Ezberleri bozacak bir kitap!

Doç Dr. Abdülhamit Kırmızı

Fransız İhtilâlinin ?hürriyet?, ?eşitlik? ve ?kardeşlik? sloganlarına ?vatan? ve ?adalet?i de ekleyen 1908 İhtilâli kuşkusuz, Osmanlı tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Reval Buluşmasıyla başlayıp Meşrutiyetin ilanı ile sonuçlanan ihtilâl süreci, Abdülhamid rejiminin çöküşünün en önemli sebeplerinden olduğu için büyük öneme sahiptir. Resneli Niyazi isyanını bastırmak için görevlendirilen Şemsi Paşa, Teğmen Atıfın düzenlediği suikast ile Manastırda öldürülürken, Enver Paşanın da içinde olduğu İttihatçıları yok etmek amacıyla Firzovikte topladığı Arnavut birlikler de kısa bir süre sonra isyancıların safına geçmiştir. Bu kitap, dünya tarihinin belki de en sıkıntılı döneminde, otuz üç yıl gibi oldukça uzun bir süre Osmanlı Devletini yönetme başarısını gösteren Sultan II. Abdülhamidin fiilî olarak devrilişini incelemektedir.

Hakan Özdemir, Şemsi suikastını dedektif titizliğiyle araştırmış; suikastla ilgili belgeleri, soruşturma raporlarını ve resmî yazışmaları sistematik bir analize tabi tutmuştur. Arşiv belgelerinin yanında, dönemin canlı tanıklarının hatıratları ve çok sayıda araştırmadan faydalanmıştır. Ayrıca Rumeli Genel Müfettişi Hüseyin Hilmi Paşanın özel evrakını ilk defa, ihtilâl sürecindeki olayları ortaya çıkarmak için detaylı bir şekilde kullanmıştır.

Şemsi Paşanın ölürken dilinden dökülen, ?beni zabitler bitirdi? sözü, sadece kendisinin değil; âdeta Abdülhamidin de son sözü olmuştur... Drahor kıyısında Atıfın tabancasından çıkan kurşun, Manastırda Şemsi Paşayı; İstanbulda ise son imparator Sultan II. Abdülhamidi devirmiştir.

Abdülhamid'i Deviren Kurşun Fiyatları
bkmakitap 19,18 TL Siteye Git
Atlas Kitap 29,25 TL Siteye Git

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.