Gençliğin yeni sevgilisi: rap müzik

1.757 izlenme - 55 yorum -
/ » 6
Yorum Yaz
acı anılar
12 Mart 2007 Pazartesi 21:20:42
Arkadaşlar bu zamanlarda gençlerin dinlediği en yaygın müzik türü olan RAP müzik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Soru basit.
Eğer RAP dinlemiyorsanız hangi türü tercih ediyorsunuz?

Ben cevabımı şimdiden vereyim.
Ben RAP müziğe karşı pek ilgisi olmayan biriyim.Daha çok pop dinliyorum.Arada bazen Türk Halk Müziği dinlediğim ve söylediğim de olur. Kısacası ben yeni nesil gençlerden biraz farklıyım....

Teşekkür ederim...
şiiryürek
4 Ekim 2010 Pazartesi 23:46:20
ben bizzat rap sözü yazıp beat oluşturabilen bir söz yazarı olarak facebookta 4 5 şe yakın rap benim sözlerimle facebook gündemine bomba gibi düşmüş ve gençlerin dilinden düşmeyen şarkılar olmuştur asıl rap dinleyip yazarım ama şiire de biraz merakım var gençler seviyor bu müziği ve bir çok genç bu müziğ'i hayat tarzı belirlemiştir aslında rap ta olsa gençlerin müzikle ilğilenmesi çok iyi bence...
kıyıdaki adam
15 Mart 2007 Perşembe 09:48:28
http://www.youtube.com/watch?v=gr1R6XtJNho

Banu Kalyoncu
15 Mart 2007 Perşembe 09:53:50
önder güzel bir "kıyak" yapmışsın bize.;)

ben genelde dinlediğimde beni sıkmayacak müzikleri dinliyorum..rap dinlemiyorum diyemem...hoşuma giden şarkı olursa dinlerim..Önder'in verdiği linkteki şarkı fena değil :))
ama asla arabesk,fantazi sevmiyorum..
aynur soysal kumcu
15 Mart 2007 Perşembe 11:26:59
eşim nerdeyse 24 saat mtv dınler ben ise 24 saat turksanat muzıği renkler ve zevkler meselesı..
Asithâne
16 Mart 2007 Cuma 01:50:18
aynur hanım ; ülkemizde ki gençlik bu müziğin kötü yanlarını kendilerine daha çok yansıtıyorlar.
oysa rap siyah ırkın köle olarak kullanıldığı dönemde bir araya gelip vakit geçirmek için yaptıkları,bi takım sözlerin kafiyeli biçimde dizilişi ile meydana gelen bir müzik olayı...günümüz gençlik ise o bol pantolonları hava atmak gibi bir maksatla ya da takılan elmas benzeri küperlerle tatmin etmeye çalışıyorlar...
olayın boyutu çok farklı...
siyah ırk da ki çocuklar sömürüldüğü dönemlerde kıyafer bulamadıkları için o babalarının bol pantolonlarını giyiyorlardı ve bu simgeleşti...elmas küpe takıntısı madenlerde çalışan küçük yaşta ki çocukları simgeleştirmek için takılır...aslında değişen boyut bu...müzigin göz önün de olması değil..amacın tamamen değişmesi..he bide ot olayı var örnek aldıkları...oraya girmiyorum bile..allah ıslah etsin..

ferhat biçer tarafından 3/16/2007 1:51:11 AM zamanında düzenlenmiştir.
sonsuz karanlık
30 Temmuz 2008 Çarşamba 18:00:10
ben sıkı bir rap dinleyicisiyim!BİRÇOĞUNU gördüğü ve aklının ALAMADIĞI rapin yalnızca görünen yüzü! gereğinden fazla ön yargılılar!!
saz anadoluya ilk geldiğinde şeytanın aleti dendi!! rap bir felsefedir!! dinlediğim bir çok rapper var ve hepsine hayranım! emin olun aslında onlar yansıtıyor bir çok gerçeği! çünkü onların tek derdi ayrıldıkları sevgilileri değil! dünya, hayat, ölen çocuklar! tabiki bahsettiğim türkçe rap! o yüzden anlayıp anlamadığımız önemli değil saygı duymamız önemli!!
her zaman destekçinim TURKISH RAP UNDERGROUND!!!
yani YERALTI RAP

sonsuz karanlık tarafından 7/30/2008 6:05:27 PM zamanında düzenlenmiştir.
karya
15 Mart 2007 Perşembe 14:12:41
hala müzik kültürünün zamanla nasıl boyut ve nitelik değiştirdiğini anlamış değlim

örneğin tango

arjantinin kenar mahallelerinde avam sınıfın eğlencelirini süsleyen bu dans zamanla salon kültürünün bir parçası haline gelmiştir

ve rap

yine özellikle amerika metropollerinin geri kalmış kenar mahallelerinden dünyaya garip bir hhızla yayılmış bir dans ve müzik anlayışı

anlam veremiyorum anlam verince tekrar düşüneceğim bu protest müziğin nasıl bu kadar çabuk yayıldığını

saygımla
Okytay
15 Mart 2007 Perşembe 14:32:45
Müzik evrenseldir. Rap'i hiç sevmem ama dinleyene de yapana da saygı duyarım.

Ancak Türkçe Rap'e sonuna kadar karşıyım.
Pop olsun, Rock olsun ülkemize girdiği zaman yabancı kökenli müzik tarzları olmalarına rağmen kültürümüze uyumlu hale getirilmiş ve bizim ezgilerimizle süslenmiş versiyonları da oluşturulmuştur.

Ancak Türkçe Rap ülkemizde yapılmaya başlandığından beri ne söyleyenlerin kılık kıyafetinde, ne hal ve hareketlerinde, ne müziğin tınılarında hiç bir şekilde bize uyum sağlayamayıp tamamen Amerikan stilini yansıtmaktadır. Hatta bununla kalmayıp şarkılarda
"YOO YOO" "YEEEE YEEE" gibi alışık olmadığımız sesler kullanılmıştır.
Hatta kliplerin bile direk Amerika'daki örnekleriyle aynı çizgiler taşıdığını da görüyoruz.
Boynuna kocaman kolyeler,zincirler takmalar, afedersiniz ellerini edep yerlerine götürmeden şarkı söyleyememeler falan...
Komik buluyorum ve karşıyım.
Zeynep Tavukçu
15 Mart 2007 Perşembe 14:36:53
techno- yerli, yabancı poptur tercihim.
türküleri de severim, sanat müziğinide.. değişir ruhumun ihtiyacına göre, ortama göre... kulağa hoş gelene sevgim sonsuz.
lakin arabest müziğe tahammülüm yok. zaten sorunlarla dolu yaşama sürekli ağlayan bir sesin eşlik etme fikrine dahi tahammülüm yok...
sözün kısası.. anlam içeren sözleri seviyorum.. eşilkte ediyorum. hatta kavga bile ediyorum onlarla:)

Rap müziği neden bu denli tepki toplar bilemem..
Ben Ceza dinlerim...
Orta yaş nesli temsil ettiğim göz önüne alındığında garip karşılanıyor kişilerce??? günümüz gençliğine neden dinler diye sorduğumda aldığım cevap ise benim düşüncemle aynı...
''sisteme,duyarsızlığa tepki ve sözlerinde içerdiği derin anlam''

küfürlerden bahsetmiyorum, ki; rap demek küfür demekle aynı seviyeye çekilmiş nedense..
sanki günümüzde , hayatımızda kimse küfür etmiyor, herkes çiçekli, böceksiz, ağzından uyurken salya bile akmıyor...

size bir örnek...
''Ceza&Sezen AKsu düeti- Hayat bildiği gibi gelsin''
sözlerini ararsanız: Açmış olduğum ''ah dilimize dolanan o şarkılar'' adlı forumda bulabilirsiniz..

sevgimle kalın..
zeynep sureyya
15 Mart 2007 Perşembe 15:33:37
rap sevmiyorum desemde sagopa kajmer baytar,istisna. dınlerım ceza med cezir...
ama nedense rap müzik denince bir isyan dolu gençlik aklımıza gelır bıkmıs kızmıs köfke dolu sesını duyurmanın yolunda ki gençlik oysa bızım müzık kültürümüze de ne kadar uzak evet müzik evrenseldir zira kendi müzik kültürümüzü ne kadar benimsediki ne kadar anlaya bildiki ne kadar dokuna bildik ki. anadolu ozanlarımızı sanki boynu bukuk bırakmısız gıbıme gelıyor efsanevi türkülerimizi türk sanat müzigimizi oysa gençlik dedimiz delı dolu anlasılmak isteniyor demeki
esenkalın...
kera
15 Mart 2007 Perşembe 16:17:52

İyi olan her tarz müziği sevdiğim ve dinlediğim gibi Rap müziğine de hiç uzak değilim ...

Özü ayrı olabilir sözün bana ait olması tercih sebebimdir ...

Aydın
15 Mart 2007 Perşembe 19:55:28
Rap müzik türünden nefret ediyor, ve bize uygun olmadığını düşünüyorum. Kendi müziğimiz, bence çok daha kaliteli.

Türk Sanat Müziği
Türk Halk Müziği.

Tercihim her daim bunlardan yana olmuştur.

Rap dinleyen arkadaşlara da saygım sonsuzdur, yanlış anlaşılmasın. Ama rap müziğinin kendisine zerre saygım yoktur. :)

İyi günler...
sserayy
12 Haziran 2009 Cuma 20:21:36
Rap bana fazlasıyla itici geliyor..
O kadar hızlı kelimeler geçiyor ki ne dediklerini anlayamıyorum bile..
Yorum Yaz
/ 6 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.