8 mart dünya (emekçi) kadın günü!!!

1.050 izlenme - 40 yorum -
/ » 4
Yorum Yaz
Zeynep Tavukçu
28 Şubat 2007 Çarşamba 11:44:09
8 Mart Dünya Emekçi Kadın Günü!!!

''ne zaman ki, aynada bakarken şeytani bir gülümseme yayılır yüzümüze; işte o zaman kadınız''

Gün(!) hakkındaki düşüncelerinizi bekliyorum...
medcezir
1 Mart 2007 Perşembe 11:36:48
selam..
öncelikle dünya kadınlar günü demeyip dünya emekçi kadınlar günü dediğin için tebrik ediyorum.. çünkü gerçek adı budur. ama biz ota *oka gün koymaktan bunada dnya kadınlar gün diyor ve sermayenin zenginleşmesine katkı sağlamasını bekliyoruz bu günün..
oysaki tarihsel bir açılımı vardır emekçi kadınlar günün bu hak kazanılmış bir haktır. emekçi kadınların kazandıkları bir hak. bunu göz ardı etmemeliyiz.
belginerturk
1 Mart 2007 Perşembe 11:39:59
üzgünüm

belginerturk tarafından 3/2/2007 11:00:05 AM zamanında düzenlenmiştir.
Salvador ( Yönetici )
1 Mart 2007 Perşembe 12:43:08

yıl 8 mart 1857
new york'lu kadın tekstil işçileri
iş çalışma koşulları hakları aranırken ilk polisin joplarıyla karşılaşırlar

yıl 8 mart 2006
taksimde ellerinde gül dağıtırken polis tarafından joplanan kadınlar

tarih değişmedi değişmeyecekte...

aynur soysal kumcu
1 Mart 2007 Perşembe 12:59:48

8 mart dünya kadınlar gunu tum dunyanın kutladığı uluslararası bır gun..8 mart 1857 tarıhınde emerıkada nın new york kendınde 40.000 dokuma işçisinin insanca yasamak için greve baslamışlardır.ancak kadın ların ustune polıs saldırmış 129 işçi KADIN ölmuştur..bunun içindırki emekçi kadın gunu denmiştir..ancak 1910 yılı8nda kabul edıldı..16 aralık 1977 yılında ancak dunya kadın lar günü ilan edılebılmıştır..BU sene yasları 12 25 yas arasında değişen coğu kadın tarım işçisinin 40 kadar kamyonun devrılmesı sonucu dereye uçmuş ve 2 kadın 9 kişi kayıpdır bu senede onlara ithaf edilecektır.Geçen sene ise bursada fabrıka yangınında ölen kadınlara ithaf edılmişti goruluyorkı yuzyıllardır degısen bır sey yok.. kadın ve şiddet,kadın ve hayatı,fızıksel ve ruhsal şiidet hep kadınlara yönelık..değisen turk medenı kanunu bıle yetersız görunuyor..kadınlar gunu anlamlı ama evrensel acıdan yaptırımlar ve sözler hep HAVADA ASILI KALIYOR..
Vahdettin Yılmaz
1 Mart 2007 Perşembe 13:53:36
İKİMİZ

İkimiz aynı günde doğmuşuz
sıcak bir villada sen / kuş tüyü yatakta
bense dağ başında kara düşmüşüm

aynı günde emzirilmişiz
sen / mutluluk ve şevkat
ben ise dert emmişim

biliyorum
ikimiz aynı günde öleceğiz
mermerden mezarın olacak senin
ve baş ucundu ağılayanların
benim
meçhul kalacak yerim

ama unutma
övünerek kucağına varacağın tanrıya
senin vereceğin
ve alacağım olacak benim

Dünyanın bütün kadınlarına,Zeynep Hanıma ve bir nice ezilenlere...

Şairini hatırlayamadığım şiirden,dünyanın meçhul ezilenlerine yürek olsun.

Asiperi
1 Mart 2007 Perşembe 14:57:21
Öncelikle sevgili gönül dostuma tesekkürler,konuyu actigi icin.

Biz,kadinlar,annelerimiz,kutsal varliklar.Yeri gelir tarlada esiyle calisir.Yeri gelir yoksul evinde ailesine yemek yapar.Yeri gelir ailesine katki olsun daha iyi bir yasam icin,cocugunu dadiya yada yuvaya birakan vefakar kadinlar.Elbette erkekler calismiyorlar mi?Calisiyorlar.Daha agir isler de hemde.Ama inanin kadin,anne ve calisan birisi olmak cok da agir bir yük bence.

Ve inanin dünyanin her yerin de bu böyle.Ben Almanya da yasiyorum.Hep deriz Avrupa standartlari.Ne olursa olsun kadin her yerde ayni.Kültür,ekonomi,fikir farkliliklari olsa bile.

Simdiden bütün kadinlarimizin bu özel günlerini kutluyorum.SEVGIYLE.
FATOŞ
1 Mart 2007 Perşembe 19:58:22
Dünya kadınlar günü...( emekçi ) 8 mart

kutlu olsun...
Çakır Naz
1 Mart 2007 Perşembe 20:16:18
Geçmişte kıssadan hisse alınırmış ne masal şey
Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi
Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar
Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?
M.Akif
erolbasci
1 Mart 2007 Perşembe 21:46:35
Dünya Erkekler günü yok, Dünya emekçi erkekler günü de yok..
Kadınların farklı olmaya ihtiyaçları yok, ama istekli olmaları tuhafıma gidiyor..
Belirli bir cinse münhasır günler sömürü maksadı taşımıyorsa, kesin kompleks taşıyordur..Günümüzde farklılık taraftarı olunması,özellikle böyle bir günün kadınlar tarafından topyekün reddedilmemesi ilginç..
Yorum Yaz
/ 4 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.