İyi bir şiir yorumcusu başka bir şairin şiir'ini onun gibi yorumlayabilir mi?

1.392 izlenme - 43 yorum -
/ » 5
Yorum Yaz
Mümin Düzenli
28 Ocak 2007 Pazar 14:51:50
İyi bir Şiir yorumcusu başka bir Şairin Şiir'ini onun gibi yorumlayabilir mi?
siyahgecem
20 Şubat 2010 Cumartesi 04:01:58
EVET YORUMU YAPAN İNSANIN DUYARLI OLMASI VE O ŞİİRİ YAŞAMASI GEREKİR OKURKEN O DUYGUYUDA VEREBİLMELİ VE ÇOK GÜZEL OKUYAN ARKADAŞLARIMIZ VAR NEDEN OLMASIN
F.S.M
29 Ocak 2007 Pazartesi 14:29:25
estetik yönünü belki.
ama duyguya bence ulasamaz.
yani yorum yaklassa bile aslinin yaninda kisir kalir.

...........f.s.m
erolbasci
29 Ocak 2007 Pazartesi 14:35:55
Bence yorumlayamaz, şiir kişiseldir gibime geliyor..Yazan ile okuyanın birikimleri kesişirse,belki doğru yorumlamaya yaklaşabilir okuyucu..
Bir "yolculuktan" bahseden şiirde, kimisi için gezip görülecek yerler,kimsi için bir yerlerden uzaklaşmak, kimisi için de belki yaşadığı bir trafik kazası çağrışımlar yaptıracaktır..Keza imge konusunda da öyle düşünüyorum..Size göre imge olan başkasına göre olmayabilir..Yahut tersi..
Ha yorumcu iyiyse gerçekten belki farklı anlamlandırmaları da ortaya koyabilir , birikimi ölçüsünde..Buna gerek var mı konusu da sanırım ayrıca tartışılmalı..
Atıf Emre ÖZDEMİR
29 Ocak 2007 Pazartesi 16:39:59
Efendim ilk şiir albümde Sevgili Muhammed Mehmet Gül hocamın '' Ey Yâr '' şiirini yorumlamıştım.Çok büyük bir haz duydum inanın...

Başka şairlerin şiirleri bence yorumlayan kişiye bağlı, her kelimesinde kendini hissetmek, her durağında terlemek çok önemli...

Bence yorumlayabilir.
Zeynep Tavukçu
29 Ocak 2007 Pazartesi 19:53:57
Hiç kimse kendisini bile tam olarak bilemezken,
bir başkasının bunu bilmesini beklemek yanlış geliyor bana..

Ki; mükemmel şiir olmalı
ki, mükemmel yorumlanabilsin.

İmkansız gözüküyor.

Aksini savunulacak olursa tek söyleye bileceğim:
Hiç kimse, hiç bir yaradılan hatasız değildir!

Sadece TANRI!
Nail Yavuz
29 Ocak 2007 Pazartesi 22:20:09

İyi şiir farklı kişilerde farklı çağrışımlara , farklı algılamalara
neden olmalı ve farklı duygular uyandırmalıdır.

Bu da şiirin zenginliğidir.

Dolayısıyla şairin düş gücü ile okuyucunun düş gücü her
zaman çakışmayabilir. Zira şiir düz yazı gibi her şeyi açık açık
anlatmaz.

Şiir örtülü söylemdir. Okuyucunun düş gücünü kullanması için
boşluklar bırakılmalıdır.

Şiir kendini, şair şiirini yorumlamaz.

YORUMUN SÜBJEKTİFLİĞİ

Bir şiirde ki dizelere benzer yorumlar yapılabileceği gibi
aynı dizelerde farklı çağrışımlar algılanıp farklı yorumlar da yapılabilir.

Burada okuyucunun düş gücü devreye girer.

Öncelikle belirtmek gerekir ki; yorum “sübjektif”tir.
Zira her bireyin birikimi ve bu birikimler ölçüsünde oluşturduğu
düşünce farklıdır.

Objektif olan bilgidir. Bilginin doğuşkanlığı olan yorum ise
sübjektif ve değişkendir. Yani “objektif” yorum tanımlaması
gerçekliliğini yitirmektedir. Yorumcunun doğası onu sübjektif
kılar; hatalarıyla , insan beyninde zeminini hazırladığı için.....

Yorumun bir sınırı yoktur. Yorum sizsinizdir. Ona tüm birikiminizi
katarsınız.

Yorumlamak hayatın özünü alıp kendi elinizde kendi beğeninize göre
tekrar şekillendirmektir. Bir anlamda okunanları analiz edip bir sentez
yakalamadır yorum.

ve

Hayatın özünü yorumlarken de sadece kendinizi bulursunuz.

Mümin Düzenli
2 Şubat 2007 Cuma 12:14:01
Şiir yorumlamaktan maksadım,sadece seslendirmeydi.Yani size ait olmayan bir şiiri seslendirirken yazan kadar içten yorumlayabilir misiniz?
siyahgecem
20 Şubat 2010 Cumartesi 03:58:54
MERHABA DUYARAK Ö ŞİİRİ YAŞAYARAK OKUSANIZ NEDEN OLMASIN BENCE YORUMLAYABİLİR
Neslihan YAZICILAR
3 Şubat 2007 Cumartesi 03:07:05
Merhabalar.
Bence yorumlana bilir, neden yorumlanabilir derseniz.
Tarihte çok şair kendi şiirini yorumlamamıştır.
Başkaları tarafından okunmuştur.

Hatta bir şiir dinletisinde onur konuğu olan Abdurrahim KARAKOǒ tan şiir okumasını istediler.
Ben şiir okumam yazarım demişti kendisi.
Şiiri bilen biri duyumsayarak okursa bence yorumlanabilir.
Ve yorumlayanına bağlıdır bu tabiî ki belki daha da iyi de yorumlanabilir.
Sanırım yeterli bir cevap, yorumlanabilir diyorum.

Teşekkürlerimle.
Öznur Karayumak
3 Şubat 2007 Cumartesi 03:19:53
Konu güzel. Başlığı açan arkadaşımıza teşekkürler.

Bu konudaki fikrimin ilk oluştuğu anımı paylaşmak istiyorum sizlerle.

Şiirlerimle toplum önüne çıkmaya, sunmaya başladığım ilk yıllardı.

İstanbul Fatih Belediyesi'nce ve Merkezinde düzenlenen şiir törenindeyiz. Tören, 29.Ekim.2005 tarihinde, "Cumhuriyet" konulu ve değerli usta Attila İLHAN'ın anısına düzenleşmiş bir şiir yarışmasının ödül töreni.

Üçüncülük ve ikincilik alan şiirler orada bulunan görevlilerce seslendirildi. Birincilik ödülünü alan "Cumhuriyet ve Mustafa Kemal" adlı şiirimi ise sadece bu görevle getirilmiş olan, ses tonu değme sunuculara taş çıkaracak kadar tok ve yorumu da mükemmel bir beyefendi tarafından özel olarak yorumlandı. Tabi ki onur duydum. Öylesi güzel bir yorumla, şiirimi bir başka şiir gibi dinledim. Fakat bazı yerlerde de "Burada şöyle bir vurgu yapılsaydı keşke, duygusu daha iyi verilmiş olurdu" diye aklımdan geçirmedim değil. O bitirdiğinde, törende hazır bulunanlar ve Sn. Belediye Başkanı tarafından "Bir de şairi yorumlasın" ısararı ile kendimi sahnede buldum. Tabi ki büyük heyecan içinde idim. O beyefendinin yorumundan sonra, güzel okuyacağımı falan sanmadan, sadece "Bir de şairinden dinleyelim" jesti olarak algıladığım bir halde dizelere başladım. Tabi şiirin Vatani duygu yoğunluğu içerisinde, heyecanımı geri plana atıp, anlamlara dalarak seslendirmeye başladım. Zaten okul yıllarımda her bayram şiir okutulan öğrenci olmam da konusu itibariyle şiiri yorumlamamda kolaylık sağladı ve öylece aktı gitti dizeler dilimden. Bitirdiğimde, alkışlar salonun normal kalabalığının üzerinde gibi gelmişti bana ama heyecanıma vermiştim. Yerime oturduğumda ancak yeniden ortama dönebilmiştim ki, mikrofonla ses tüm binaya yayılmış, salon kapısının açılmış ve kapıya diğer dairelerden kalabalık yığılmış olduğunu farkedince şaşkınlığımı anlatamam. Önceki ses ve yorumdan sonra, ben kendimi asla onun üstünde okudum diye düşünemem ama, sebep sadece şu idi ve o zaman anladım ki, şair şiirini vermek istediği, hissettiği duyguları sunarak yorumlayabilirmiş en iyi. En güzel şekilde yorumlansa bile yine de, iyi şiir okuyan hatta bu işin ustası bile olsa kişi, bir başkasının şiirini, şairinin hissettiği ve hissettireceği gibi okuyamaz fikrimce.

öznur karayumak tarafından 2/3/2007 3:21:26 AM zamanında düzenlenmiştir.
elif karslıoğlu
3 Şubat 2007 Cumartesi 08:24:43
eğer iyi bir yorumcuysa neden yorumlamasın

elif karslıoğlu tarafından 2/3/2007 6:19:10 PM zamanında düzenlenmiştir.

elif karslıoğlu tarafından 2/3/2007 6:30:44 PM zamanında düzenlenmiştir.
Yorum Yaz
/ 5 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.