Atasözleri ve deyimler

1.763 izlenme - 109 yorum -
/ 11 »
Yorum Yaz
Şükran AY
1 Şubat 2015 Pazar 11:22:25

Atasözlerimiz ve deyimlerimiz biliriz ki, bir toplumun , ulusun yaşam koşullarını, dünya görüşlerini kısa ve öz olarak anlatarak zamanlar ötesine taşıyan her zaman yeniliğini koruyan kültür miraslarımızdır.Toplumu oluşturan her bireyin kendinden bir şeyler bulabileceği kadar da gerçek ve kabul görmüşlerdir.İnandırıcılıkları kaçınılmazdır.Her hangi bir anlaşmazlıkta atasözlerinin hakimliği yadsınamaz gerçeklerden olmuştur. Bu anlamda toplumda birleştirici rol oynadığı gerçeğini de duyumsatır.

Kısa ve öz olarak anlatım özelliklerinden dolayı şiirin dayandığı temel unsurları da taşır aynı zamanda.

Hem sözlü, hem yazılı edebiyatımızda sıkça kullanılan atasözlerimiz ve deyimlerimiz ; kendi içinde bir çok unsuru taşımaktadır.Topluma ; ahlaki, felsefi, bilgi ve tecrübe anlamında pek çok kazanımları fonksiyon edinmişlerdir aynı zamanda.

İstedim ki, yüzyıllar boyunca edebiyatımızın hem sözlü hem yazılı alanında kullanılan bu kültür mirasımızı forumda vereceğimiz örneklerle daha yakından tanıyalım, tanıttıralım ve hatırlayalım.Hepimize faydası olması dilek ve temennisiyle. Selam ve sevgilerle.

İlk örnek benden gelsin :)

Kaynıyan kazan kapak tutmaz : Edebi sanatlardan Aliterasyon kullanılarak yaratılmış bir söz.

Şükran AY
1 Şubat 2015 Pazar 11:27:53

Çalma elin kapısını, çalarlar kapını

Şükran AY
1 Şubat 2015 Pazar 11:33:02

Körün istediği bir göz - ikisi olursa ne söz

VENUS.b
1 Şubat 2015 Pazar 11:33:55
Can çıkar,huy çıkmaz
Şükran AY
1 Şubat 2015 Pazar 11:45:40
Kesinlikle huy canın altındaymış da ondan :)

Şükran AY
1 Şubat 2015 Pazar 11:35:42

Aç ile ecele gelen söyleşir

VENUS.b
1 Şubat 2015 Pazar 11:40:13
Kar erir,*ok ayaza çıkar
Şükran AY
1 Şubat 2015 Pazar 11:46:30
Hiç bir şey gizli kalmaz. Mutlaka gerçekler ortaya çıkar :))

Şükran AY
1 Şubat 2015 Pazar 11:48:54

düzeltme hiçbir şey şeklinde yazılmalıydı.

e d i b / a h m e t
1 Şubat 2015 Pazar 11:45:17
Son Düzenleme: e d i b / a h m e t @ 1.2.2015 11:56:38

Şükran AY
1 Şubat 2015 Pazar 11:48:04

Maalesef :(( böyle de bir şey var ...

Şükran AY
1 Şubat 2015 Pazar 11:50:17

Akıllı düşman akılsız dosttan hayırlıdır

e d i b / a h m e t
1 Şubat 2015 Pazar 12:01:58

arar iken darbımesel

gördüm dayanamdım

paylaşmak istedim

tüm sevenlere, aşıklara, aşkalar selam ola :)
Şükran AY
1 Şubat 2015 Pazar 13:04:57

Selamlar değerli dost ne güzel bir darbımeseldi :)))) teşekkürler paylaşım için.

zaralıeren
1 Şubat 2015 Pazar 12:03:39
Dokuz ölç, bir biç ]
Şükran AY
1 Şubat 2015 Pazar 13:06:05

Temkinli ve dikkatli olmayı telkin eden ne güzel bir söz.

Yorum Yaz
/ 11 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.