İyilik sohbetleri

6.595 izlenme - 192 yorum -
/ 20 »
Yorum Yaz
M. Efruz Sermeda
18 Eylül 2013 Çarşamba 09:38:45

Hani diyorlar ya;

" Bu devirde babana bile güvenmeyeceksin. " (İnsan annesine, babasına, kardeşine
güvenmeyecekse kime güvenir Allah aşkına !)

" Devir değişti. Hiç kimseye güven olmuyor."

" İnsanlık ölmüş. "

Şu kötü, bu kötü..liste uzayıp gidiyor. Bu tür sözleri ilk ortaya sürenler bunu kasıtlı olarak
yapmazlar da ne yaparlar ? Ya da bunu bile isteye, kasten yapan en az birine hizmet ettiklerinin farkında değil midirler?

Gözleriniz ki iyilik rasathanesidir onlar, gönüllere nazar eder, görür gözetirler.. ve " İyilik Allah'tandır..." düsturunca iyiliğin asıl kaynağını daha çok tanıyıp, sevmek..hayatımızdaki
sayısız iyilikleri, nimetleri takdir edebilmek, teşekkür edebilmek derdimiz, mes'elemiz olmasın mı ? Gayemiz Polyannacılık oyunu değil..tahdisi nimettir.

Kötü haberlerden, kötülük iddialarından bunalysanız buyrunuz iyilik sohbetlerimize..

İzninizle ilk bahsi açayım..

Güneş yine doğdu bugün..belki pek çok farkla ki mesela bir tanesi; dün olduğu yerde değildi..üstelik dünya ve pek çok gezegen, ay ve yıldızlar da onu takibediyordu. Sanki el ele tutuşmuş, birlikte yol alıyorlar.Kainat da muhtemelen hareket ediyor..sanki yürüyor...

Geçenlerde duydum, -dağların yürüdüğünden haberim vardı da- ağaçlar, bitkiler de yürüyormuş !

Hepsi yürüyor sen duruyor musun Sermeda ?1

Belki de;

Birlikte yürüyünce yürümek daha anlamlıdır.

Belki de;

Yürümeye başlamadan evvel elinin tutulmasına ihtiyacı olanlar vardır...

Birbirlerinin elinden tutuyorlardı. Kainat birbirlerinin yardımına koşanlarla, birbirlerinin elinden tutanlarla doluydu...

(( Seçil Nimet ))
18 Eylül 2013 Çarşamba 10:56:20

Allah iyiliğini,
Allah iyiliğimizi versin...
nâ-gehân
18 Eylül 2013 Çarşamba 11:24:42
M. Efruz Sermeda
18 Eylül 2013 Çarşamba 11:25:57
(( Seçil Nimet )) , forumun sahibi
18 Eylül 2013 Çarşamba 11:26:37

Ecmâin canlar...
**Havin_**
18 Eylül 2013 Çarşamba 11:25:27

Bir öykü okudum sanki, öğüt veren bir öykü ve hakkaniyeti tüm harflerinden okunan bir öykü. Öykü dedim iyi ki ya masal deseydim...

Söylemlerinize ve inandıklarınıza dâir hem fikir olduğumuzu söyleyebilirim lâkin.. Sitem olmasın isyan olmasın inşallah deyi başlayayım.

Kötülük.. Başımızı kaldırıp baktığımızda hakikaten insanlıktan nasibini almışlara rast gelmek çok zor. Herkes kendi canının kendi keyfinin kendi hâlinin derdinde. Desem ki iyiliğinin derdinde, asla. Kendi iyiliğini düşünen erbab, muhakkak yanıbaşındakinin de iyiliğini düşünecektir. Zincirleme hayat akışı.. Hidâyetten açılır söz ve dileklerden, gayrısı ziyan söz ziyan keder.

Üzgünüm dediğim de annem hep aynı şeyleri söyler:

"Ne ol muş yâni. Allah'a şükür evin var annen var baban var kardeşlerin var işin var okulun var..mutfakta içecek çayın var :). Şükret."

Her söylediğinde irkilirim, ne var yâni üzülecek. O vakti yapmak istediklerine ayırsana.. Güvenmemek için sebeplerimiz çok ama kendimize güvenmek midir diyorum acaba asıl mevzuu. O zaman çok hırpalamaz hayat ki zâten neye inandığımızı güvendiğimizi biliyoruz orada bir şek-şüphe taşımamak en büyük kıymet değil midir.

Bunları yazmadan önce daha olumsuz düşünüyordum, geceden sabahtan pimi çekilmiş bomba var sanki yüreğimde ama gayretle teskin etmeye çabalıyorum kendimi.. Ne olmuş yâni dünyanın sonu mu geldi.. Demem o ki "iyilik yapan iyilik" bulur.. Kâlbinde zehir olmayacak insanın. İyi niyetli olanlarda da öfke çok oluyor çünkü tahammül sınırlarımızı zorluyorlar..Yapılan haksızlıklar vs..

İşte orada da ne oluyor..

"hak yerini bulur..er ya da geç!"

Ayrıca sürekli şikâyet etmek de faydalı değil. Kendi başına ne gelsin istiyorsan o hâlllerine sebep yaşa dünya üzerinde.. Uzadı uzayacak aman uzamasın noktalayayım artık..

İyilik sohbetleriydi değil mi..

Sevmekten diyeyim mesela. Sevebildikçe güzelleşir hayat ve lâkin sevmekle aramızda sorun varsa..İşte asıl mesele orada (sevgiyi tanımayan iyiliğin yanından geçmeyi bilmez..). Sevmek dedim ama! Kaşa göze hûrmet değil. Bu eşlilik demek de değil. Bilenler anlarlar muhakkak. Dışarıda saçı dağınık çorabı yamalı bir çocuğun başını da aynı şefkatle okşamalı salkım zümrüt tokaları olan çocuğun başını da..(öğretmenlerin asıl mahalle mekteplerinde vazife yapan öğretmenlerin bunu çok iyi bilmesi gerek. Ağlayarak okuldan çıkan öğrenci biliyorum, o minicik gözleriyle "günahım ne deyi haykıran..")

İyiliğin özü sevmektendir diyorum hülâsa.. Kuşu böceği karıncayı bulutları tüm canlıları.. Ürküten hâller olacak elbet de bir besmeleye kim kafa tutabilmiş ki (çâre çok)..

(Umuyorum ki dağıtmamışımdır ama yapacak bir şey yok. İyilik deyince aklıma "iyilik yap denize at...eden bulur sabret.." gelir.. Ötesi yok.)

Son Düzenleme: **Havin_** @ 18.9.2013 11:27:55

M. Efruz Sermeda
18 Eylül 2013 Çarşamba 12:01:02

Paylaştığınıza çok sevindim. Bu forum için de o biricik katkılarınız hakkında ziyadesiyle umutluyum..

Evvela belirtmek isterim..öğüde en çok ihtiyacı olan biriyim ve hiç kimseye öğüt vermek iddiasında ve niyetinde değilim. Söylediklerinizin pek çoğuna katılmamam mümkün değil. Zaten bu forumda
" kötülüğü ihmal edip, gözardı edelim " demiyorum..bu, gerçekçilikten de uzaklaşmak anlamına gelir ve hakikatin perdelenmesi riskini de taşır ki bu da zulümdür...

" İyi niyetli olanlarda da öfke çok oluyor çünkü tahammül sınırlarımızı zorluyorlar..Yapılan haksızlıklar vs.. " Evet öfke çoktur ve bu biraz da sabır kavramını belki bize iyice anlatamadıklarından -hem teoride hem yaşantıda-..çünkü çoğunlukla sabrı olumsuz, menfi durumlarla hep bağdaştırıyoruz oysa sabrın bir manası da iyi halin muhafazasıdır..yani yeri geldiğinde öfkelenmek de sabırdır..ve bu manada sabrın sonu yok yani sabır taşı çatlamaz..çatlıyorsa sabırdan değil başka bir şeyden bahsediyoruz..

" İyiliğin özü sevmektendir diyorum hülâsa.. Kuşu böceği karıncayı bulutları tüm canlıları.. Ürküten hâller olacak elbet de bir besmeleye kim kafa tutabilmiş ki (çâre çok)..

" İyilik deyince aklıma "iyilik yap denize at...eden bulur sabret.." gelir.. Ne güzel ifade etmişsiniz. Anlaşılıyor ki kainatta da insana yansıyan muazzam bir sevgi ve sabır var..

Dileğim ve niyetim o ki seven sevdirsin..seviyorsak sevdirmek gibi bir sorumluluğumuz da yok mudur ?

Gönülden teşekkür ve selamlarımla, saygıyla..
**Havin_** , forumun sahibi
18 Eylül 2013 Çarşamba 12:14:36
Umuyorum ki yanlış anlamadınız.. Öğüt derken menfi bir düşüncem yoktu hem nasıl öğütlük bir hâlimiz var. Aksine virgülüm dahî olamaz..

Sabır.. Ne güç bir kelâm.. Âl-i İmran'da "sabredin, tahammül edin" diyor ya Rabbimiz.. gözlerim dolar.. Söz demedik mi her dediğine uyacağız diye. Nedir bu varoşluk o hâlde.. Neyse ki hatırlamak için çok dibe batmaya gerek kalmıyor.. Kalmasın da inşallah..

Paylaşımınız için ayrıca teşekkür ediyorum..

M. Efruz Sermeda
18 Eylül 2013 Çarşamba 13:17:16

Öğüt konusunda kendimden önce ve daha çok vereceğim kimse bulamazken ola ki yanlış anlaşılırsam üzülürüm. Kelimelere sarfettiğiniz emeği, düşüncelerinizi ifadede gösterdiğiniz itinayı görüp bilirken menfiyet algılamak başta kendime ayıbım olur. Lütfen bu hususta müsterih olun..
M. Efruz Sermeda
18 Eylül 2013 Çarşamba 13:30:36

Sabahları insanlara tebessüm edip, selam vermeden geçemeyenleri görür sevinirsin..

İyi ki dersin..iyi ki
(( Seçil Nimet ))
18 Eylül 2013 Çarşamba 13:34:56

Yavrularımızı sevindireni Allah sevindirsin inşallah !
destina*mltm
23 Eylül 2013 Pazartesi 14:35:11
Salih Ataseven
18 Eylül 2013 Çarşamba 13:48:10
Tepenin ardından hızı şiddeti korkunç karanlığın görsel ürkütücü manzarasını aracımın ön camından gördüğümde gözlerime inanamadım.
Oysa yolculuk keyifli ilerlemekte.Yol geniş ve ben o yöne doğru ilerlemekteydim.
Son Düzenleme: Salih Ataseven @ 20.10.2013 13:42:05

aşka vedamsın
19 Eylül 2013 Perşembe 18:26:51
Şükran AY
19 Eylül 2013 Perşembe 20:49:39

İyilik herkes iyidir arkadaşlar... kötü diye bir şey yoktur dünyada.Kimi kendine iyi kimi başkasına...

M. Efruz Sermeda
20 Eylül 2013 Cuma 10:13:04

Güzel yaklaşımınızdan dolayı teşekkür ederim..
M. Efruz Sermeda
20 Eylül 2013 Cuma 10:07:54

Görünmeyen bir mikrobun - ki vazifelidir- seni yatağa sermesi iyice tefekkür edilince ne büyük nimettir.

Hastalık bizatihi o munis, halim selim ruh haletiyle alır seni çocukluğuna, pek başka yerlere götürür gezdirir ya.. neden acaba ? ...
destina*mltm
20 Eylül 2013 Cuma 10:18:43

Aslında kendimize, zihnimize, kalbimize zaman ayırabilmemizin en iyi yoludur o mikrobun sinsice işlemesi. Ne vakit kalıyor, ne muhabbet, ne doyum...

Hep derim, böyle hastalıklar olmasa ne bir arkadaşın geliyor kapına, ne akraban. Çalışalım diyoruz, kazanalım. Kazanırken aslında kaybettiğimizi göremiyoruz. Karnımızı doyurmak adına kazanırken, ruhumuzu aç bırakıyoruz. Hep dünya dünya dünya derken, dünyada kalacak olan vücudumuza saldırınca mikroplar, ruhumuzun zihni açılıyor.

Ne kadar aç olduğunu, sevgiye muhtaç olduğunu, görmek istediğinin aslında omzunu yaslayabileceğin bir dost olduğunu düşünüyorsun.

Hususi ahvalinde tefekkür ettiğin zaman derin derin sancıların başlar bu sefer. Eksiksindir belki, belki de tam olduğunu düşündüğün halde azaptasındır. O vakit gereklidir aslında sıcak bir çorba ve içten bir gülüş... Hastalığı yener, kıymetini anladığınız hususlara bir süre dikkat edersiniz ve bir daha hasta olunan vakte kadar da dünya dünya dünya , demeye devam edersiniz..

Doluymuşum zati, saçmaladıysam affola..

M. Efruz Sermeda , forumun sahibi
20 Eylül 2013 Cuma 11:14:52

Estağfirullah Meltem Hanım..yorumlarınız daim kıymetlidir ve paylaştığınıza çok sevindim.

Zira katkınızla konu genişleyip açılıyor..teşekkür ederim zenginleştirdiğiniz için, ben

bahsettiğiniz hususu farketmemiştim.
destina*mltm
23 Eylül 2013 Pazartesi 14:31:14

Ne büyük iyiliktir, kalbi kırılmaya, un ufak olmaya yeltenen bir ruha sesleniş.. Ne büyük iyiliktir anlatamam.

İnsanlar sık sık kendilerini kaybederler. Kimliklerini yitirirler. Parçalanırlar, duyumsuz ve doyumsuz olur, kalp kırarlar...

Ah o kalbini kırdırmayan ve de karşısındakini affedici davranıp kalp iyileştirmeye çalışanlar bu dünyada oldukça fazla olmasa idi, ne bir sağlam kafa kalırdı ne vücut..
Derdi veriyor da rabbim, kul bazen kaldıramıyor. Ah o Hızır timsali yüreğinden öpülesi insanlar..

İyi ki varlar, iyi ki..

M. Efruz Sermeda
23 Eylül 2013 Pazartesi 14:37:19
Yorum Yaz
/ 20 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.