D u y u r u

1.685 izlenme - 98 yorum -
/ 10 »
Yorum Yaz
Salvador ( Yönetici )
3 Kasım 2006 Cuma 23:24:18

Edebiyat yolunda sitemizde üzerinde önemle durduğumuz bir çalışmadır şiir hırsızlığı

sıkça karşılaştığımız ve içimize sindiremediğiz bir konudur

öncelikle ;
diğer edebiyat siteleriyle irtibata geçilerek bu suça iştirak etmiş üyelerin kullanıcı adları ve kimlik bilgileri alınmıştır

söz konusu üyelerin site taramasında başka bir nick ile giriş yapsa dahi üyelikleri iptal edilecektir

bu net tavrımızın bilinmesini tüm üyelerimizin bilgisine sunarız

saygılarımızla,

salvador tarafından 11/3/2006 11:59:08 PM zamanında düzenlenmiştir.
?STANBUL
4 Kasım 2006 Cumartesi 00:39:54
Şimdiye kadar diğer e-edebiyat sitelerinde çalıntı şiir eklediğine dair tespiti yapılarak üyelikleri silinen kullanıcı isimlerinin bir kısmı aşağıda listelenmiştir.

Söz konusu isimlerden sitemizde bulunanların üyeliklerinin silinmesi işlemine başlanmıştır.

mçetinasker
yusuf uygar
devrimcismay
mrugur
aşkacışaraptır
tuna serin
BARON harunnn.
Aliyone Koyukırmızı
Fowler
Ernesto
OĞULCAN
SEVGİ_
Bluedream
bruce_lee
Lazkızı08 ve muhtelif numaral 06.04 vs...
MaviDüşlereDönüş
EAGLE
Figen Yarar
Dancergirl
alier 3
Alkadraz_Kuscusu
Auk MUTSUZ ***Murat BLOOD
Mail_61
Yasemin Abay
tolga_yildiz_ Aaadddnnn
Simal Mavirenk
Levent Saral
businesman06
efe17
iSyan
mutsuzkacak
.06.ANKARA.06.
forsecan
Eflume
mkemal1905
Yasemin Abay=YASEMİNABAY=ATHN&FİROCAN aynı kişi onay alma
Tuğrul
aslankız
Sofika
Nightgame
BEBİŞ2005=ceylan_ceylan
simdizayn01
yanki32
StreetboY
aydafol
eMel_ oyuncu
hera
divane…
yezid sahar
soldurma_gülünü
vanessa
GÖNÜL ÖZDEMİR=RÜZGARIN KIZI55
bitmeyen_çilem
by_gezegen
ToLGa_HmC
sevgiler21
gamzeler
kileyikli
vuslat06
Gecenin_EfkarI
senih_ucar
trend
gamzeliperi
Alpyılmaz=Denizalpyılmaz ( çalıntı şiir-kitap cıkarma bahanesiyle para toplamak-tehdit)

devam edecek.....

istanbul tarafından 11/5/2006 12:33:42 AM zamanında düzenlenmiştir.
Küskün şair
13 Nisan 2012 Cuma 10:25:01
alp yılmaz,benim şiirim için "umarım bunu şiir diye yayınlamamışsınızdır"keza şiire benzetemedim demişti,bir yerlere gelmek için illa birilerinin üzerinemi basmalı??
Esadi
4 Kasım 2006 Cumartesi 01:18:05
Mükemmel bir çalışma bu !

Paramızı çalanı (belki) affedebiliriz amma;
Duygularımızı çalanı ASLA !

Çok isabetli bir işlem.
Tebrikler-başarılar.....E.A.
bayşiir
4 Kasım 2006 Cumartesi 04:07:23
İlginç! dikkatimi çeken tek isim, Levent Saral oldu ve bir açıklama bekliyorum, yani umuyorum, sevgiler.
Bir de Figen Yarar:((

bayşiir tarafından 11/4/2006 4:08:54 AM zamanında düzenlenmiştir.
MUHABBET-İ HAYR
4 Kasım 2006 Cumartesi 11:10:27
GAYRETLERİNİZDE BAŞARILAR DİLERİM...

DOĞRUSU BU DUYURU HOŞUMA GİTTİ..
Vuslat
4 Kasım 2006 Cumartesi 17:27:07
Böyle dikkatli davranmak çok iyi olmuş bu arada soran arkadaşlar için söylüyorum vuslat06 ben değilim..
Levent Saral
4 Kasım 2006 Cumartesi 18:58:58
Aslında konusu ne olursa olsun forumlara katılmam..çok değişik tartışmalar ve yararlı bilgilerinde olduğu bu türde açılımlar bazen iyi bazen de kötü sonuçlar doğuyor.

Bu forumda bir söz hakkım olduğu için yazıyorum.

Forumu açan şahıs her kimse doğru adını yazmasını tercih ederdim..Gerek site yöneticisi olsun gerekse başka biri bu benim için fark etmez.Ayaklarımızın bastığı yeri iyi tespit etmeli ona göre davranmalıyız.

Forum konusu her yerde karşılaşılan konu..ne yazık ki bu böyle..adımı bu listeye koyan cesaret her kimse yıllar önce tarafıma yapılan saldırının bir tekrarı gibi geliyor..listedeki diğer şahıslar hakkında birşey diyeyemem, konu benim çünkü.

Şiire 14 yaşında başlayan, sürekli gelişim için okuyan, dinleyen, gözlemleyen, anlayan, duyan, gören, hisseden biri olmaya çalıştım..şahsen bu sitede beni yakından tanıyan çoğunluk bunu çok iyi bilir.

Çalıntı şiir nedir tartışmaları hep süre gelmiştir...başkasına ait bir şiir alır altına adını yazarsın bu çalıntı bir şiirdir.

Yıllardır internet sitelerinde yazan biri olarak şiirlerim yüzlerce değişik sitelerde gerek forum tartışması yapılmış ve gerekse paylaşım amaçlı eklenmiştir, ekleniyor.

Halen
www.izedebiyet.com sitesinde ki ilk yazmaya başladığım yerdir..şiirlerim yayınlanmak da yüzlerce şiirsever tarafından okunmaktadır.

ve

ağustos 2006 ya kadar yaklaşık 3 yıl boyunca www.antoloji.com adresinde yazdım.Bu siteden ayrılma nedenin tamamen şahsıdir.Yöneticilerinden bilgi alınabilir.

ve

www.siiristan.com
www.sairlerbirliği.com
www.edebiyatcim.com
www.hayaldeniz.com
ve benim eklemediğim başkaalrı tarafından paylaşm amaçlı şiirlerimin eklendiği bir çok site. bkz. www.google.com / Levent Saral

Türk şiirinin gelişimi ve gerilemesi dönemlerine baktığımızda bu ve benzeri tartışmaların çokluğu göze çarpar.Bu tartışmaların odaklandığı kişiler ise Türk şiirinde önemli köşe taşlarını oluşturmuşlardır.

Şiir yazmayı beceremeyen, yazdıklarında ne bir sosyal içerik, ne insana yönelik mana, ne de yol göstericilik olmayan, sadece durağan bir alfebe ile şiir yazmaya çalışan ve bu şiirlerin iş yapması için şiirleri iş yapan, okunan, isim yapan kişilere sataşarak, iftira atarak kendine pay çıkarmaya çalışan basiretsiz, tutarsız, şiirin ne anlam olarak nede kelime anlamı olarak ne olduğunu bilmeyen küçük beyinlerin popularite tafralarıdır bunlar.

Ayrıca forum cevabı içeriğinde adımın geçtiği bölümde isimleri tespit edilen cümlesi dikkatimi çekti.Neyi kimin tespit ettiğini, hangi otoritenin tespit ettiği, hangi telif kurumundan şu veya bu şiir evet çalıntıdır onayını aldığını ve bu isimleri afişe ettiğini anlamış değilim.
Üç beş çapulcunun itelemesiyle eğer bu forum açıldıysa ya da bu forum yanıtı hala oradaysa bu site yönetiminin yada o yanıtı veren site görevlisiyse ( ki silinmeye başlanmıştır denilmiştir) tutarsızlığı ve bilgisizliğidir.

Bu konular çocukların misket oynamasına benzemez..kişisel haklar ve kişisel haklara saldırı, şahıs adları aslı astarı olmayan, duyumsama ve ispatı olmayan bahanelerle yıpratma, eleşitirisel bir zemine kaydırma cabası boştur..ne şiire ne şaire ve nede adalete sığar.

Bu siteye çok değer verdiğim yönetici bir arkadaşım olan MURAT ŞAHİN tarafından davet edildim...ve kendi isteğimle de hiçbir siteye şu zamana kadar gitmedim.( izedebiyat hariç). Bu tür oyunların nerden organize edildiğini, içinde kimlerin olduğunu, amaçlarının ne olduğu, şiire mi yoksa bacak aralarına mı hizmet ettiklerini çok iyi biliyorum.Ben terbiyemi incir yaprağı ile örtmedim.Ağzımda bu pis kokan konuyu foruma taşıyan kişiler gibi klozete benzemez.

Şu ana kadar adımdan prim yapanların kimler olduğunu, ne dediklerini, kimlere dediklerini, bizzat dedikleri kişiler bana ulaştırmıştır..ve ben şuana kadar hiçbir polemiğin içinde olmadım / olmam da.Bu polemiklerin ve asılsız söylentilerin içinde olanlar benim muhatabım değildir ve asla olduğum yere ulaşamazlar. Ulaşılmazların gizemli olduğu bu ortamlarda bilen bilmeyenin kim olduğunun belli olmadığı sanala alemde kaynağı ve açık ıspatı, kanuni gereği yerine getirilmemiş hiçbir iddiaya prim vermem.

Şu ana kadar yazılmış yüzlerce şiir ve denememle ortada olan biriyim. Şiir ve denemelerim herkesin gözü önündedir.eğer bir şiir ve ya denemenin yüzlerce kelimesi içinde iki üç kelime bir başkasının yazdığıyla benzerlik arzediyor ve bundan yola çıkılarak evet bu şiir ve deneme çalıntıdır denilebiliyorsa o zaman hiç kimse birşey yazmasın hepimiz hırsızız.

Şu sıralar yoğun bir tempo için ilk kitabımın baskısyla uğraşıyorum.Şu ana kadar bu konuda hiçbir platformda konuşmadım.Reklama ihtiyacı olan biri değilim...ki bazı şahıslar sağolsun reklamımı yapıyor.Bütün şiirleri kuruldan geçen biri hakkında bu askıda iddiaların asıl mazlzeme içeriği bellidir.

Edebiyat defteri sitesinden kaydımın silinmesi ve bunun tehditkar bir dille emrivaki olarak beyan edilmesi en ufak bir şekilde rahatsız etmez beni.Kendime güvenim, inancım, ürettiklerim, yazdıklarım, yazacaklarım, görüşüm, dinleyen, anlayan , duyan yanımla şiir yolunda yürümeye devam edeceğim. Kirli hesaplaşmalar içinde değilim, olmadım asla olmam. Bu foruma cevap yazma gereği bile duymuyordum...O kadar basit ki, o kadar acemice, o kadar yanlı ve o kadar çirkin ki...bu forumu konu edenlerin yüzlerindeki kiri görebiliyorum. Yalnız sitede çok değer verdiğim, örnek aldığım, kaleminin gücüne inandığım değerli dostlar var, ondan buradayım şuan. Benden cevap isteyen ( bayşiir dahil) tüm üyelere cevabımdır.

Adı geçen forum konusu arkasında o kadar çok isim var ki zaman içinde ( burayı not edin isterseniz) hepsinin bir çamur gibi suya karışıp hakettikleri yerde boğulacaklarından eminim.

Sonuç olarak, şiirlerim, yazılarım, denemelerim, hikayelerim, roman denemelerim içinde hiçbir eserim onaysız değildir.Hepsi tarafıma ait ve benim kalemimden çıkmıştır.Bunu aksini ispat edecek kişi ve kişiler muhatabım da değildir.Muhatabım TELİF KURUMUDUR.Şiir ve yadıklarımın çalıntı, alıntı, esinti, özenti olduğunu düşünenler var ise okumasınlar, yada ilgili siteler ve yöneticileri bu şiir ve yazılara onay vermesinler.. hatta adımı mimlesinler...yasaklı konsun adım..benim için baskı makinası kılavyeden daha değerlidir ve mis gibi kokan saman kağıt soğuk bir pc ekranından daha lezzetlidir şiir adına.

Aynı heyecan ve edeple, aldığım eğitimin bana verdiği olgunluk ve anlayışla yazmaya devam edeceğim.

Kimsenin arakasından dolanmadım, kimsenin arkasından konuşmadım, sanal alem içinde bulunduğum 5 yıllık sürede kimseyle ne bir tartışmam, ne kırgınlığım ve nede polemiğim olmuştur.kendimce beni konu alan yerlerde gerekli cevaplarımı yazıp çekilmişimdir.Bugün hala şiir yazıyor, üretiyor, anlıyor, duyuyor ve yoluma devam ediyorum.

Bu forum konusuna yazacağım ilk ve son cevaptır.Beynimin meşgül olacağı daha önemli şeyler olduğunu düşünüyorum. İlgili listeyi asan veya asanlar ve bu amaçla prim yapmak isteyen perde arkasındakilerin egolarını tatmin edecek cehalette değilim.

Saygılarımla

bayşiir
4 Kasım 2006 Cumartesi 20:30:42
Sevgili Levent, ben de zaten seni iyi tanımamakla birlikte konduramadığım için bir açıklama yapasın diye ve tüm iyiniyetimle çağrıda bulunmuştum ki bence iyi oldu da...
Her zaman söylerim önyargı hele sanalda hiç de sağlıklı ve güzel bir şey değil.Çok hassas olunmalı ve güneş balçıkla sıvanmaz, sevgiler.
?STANBUL
5 Kasım 2006 Pazar 00:08:41
Forum konusunda "şimdiye kadar diğer e-edebiyat sitelerinde..." diye devam eden cümlede konunun "edebiyatdefteri.com" ile direkt alakası olmadığı bize ulaştırılan veriler ışığında böyle bir çalışmaya girildiği oldukça açıktır. Sayın Levent Saral' ın kalemi sitemizde bulunduğu süre boyunca tarafımızdanda keyifle ve dikkatle izlenmektedir.

Fakat bu konu bize ulaştırılan bilgiler doğrulusunda, Sayın Levent Saral' ı ya da listede tanıdığımız izlediğimiz bazı kalemleri "böyle şey yapmaz" deyip, bir şeylere dayandırılarak hazırlanan listeden silebileceğimiz bir konu değildir.

Şu an sitemizde hala aktif olmasının nedeni, bu listede olmasının nedenini kendisinin bize açıklamasını beklemekten ibaretti. Fakat bunu beklerken sayfamıza bırakılan bu açıklamada üzülerek okuduğumuz bölümler olduğu üyelerimiz tarafından da izlenmiştir. En azından kendisine inanan, Sayın "bayşiir" e saygı göstererek daha ılımlı bir şekilde kendini ifade edebilseydi edebiyat ve edebiyatdefteri adına mutlu olurduk.

Sayın Levent SARAL' ın kendi ifadesiyle(aşağıda) amacını çok iyi bildiği sandığı bu forum konusu Sayın SARAL' ın verdiği yanıtla, yönetimimize hakaret etmesiyle amacına ulaşmış gözükmektedir!

"Bu siteye çok değer verdiğim yönetici bir arkadaşım olan MURAT ŞAHİN tarafından davet edildim...ve kendi isteğimle de hiçbir siteye şu zamana kadar gitmedim.( izedebiyat hariç). Bu tür oyunların nerden organize edildiğini, içinde kimlerin olduğunu, amaçlarının ne olduğu, şiire mi yoksa bacak aralarına mı hizmet ettiklerini çok iyi biliyorum.Ben terbiyemi incir yaprağı ile örtmedim.Ağzımda bu pis kokan konuyu foruma taşıyan kişiler gibi klozete benzemez."

Sayın SARAL' ın üyeliği cevap verebilmesi için yarın saat 12.00 ye kadar silinmeyecektir.

edebiyatdefteri.com olarak kendisine; hayatında ve kitap çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Saygılarımla

?STANBUL
5 Kasım 2006 Pazar 01:32:31
Bu konuyla ilgili tarafımızı ulaştırılan örneklerden birini üye arkadaşlarımızın görüşlerine sunarak çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz. saygılar

Bir Intihar Gibi

Seslendiren: Yusuf Hayaloğlu

Birazdan kudurur deniz
Birazdan dalgaların sırtından
Üst üste fışkıran rüzgarlar
Bir intikam gibi çıldırınca üstüne

Yüzüne şarkılar çarpar
Yüzüne şiirler çarpar ağlarsın
Sen artık buralarda duramazsın
O büyük sessizliğin bağrımı olur

Kimsenin bilmediği bir ağrımı
Gider kendine gömülürsün
Yoksa bu şehir bu sokaklar
Seni alır kullanır seni alır kullanır

Santim santim çürürsün
***Hani el değmemiş bir yanın vardır
Aynalara göstermediğin bir yüzün
Kendine sakladığın hüzün
Hadi durma üzülsende sen üzülürsün

Kim farkeder boşluğunu
Ardın sıra kim ağlar
Bir intikam gibi çıldırmış bu sevdalar

Bazen bir uçurum kalır
Bazende martıların ardından velvele koparan bir leş kalır
Bir intihar gibi puşt olunca sevdalar
Sırtını duvara yaslar sırtını ağaca yaslar susarsın

Sen artık hiç bir sözü kaldıramazsın
Şimdi yeni bir sevdamı olur
Kimsenin kapını çalmadığı bir inzivamı
Tutar sıfırdan başlarsın

Yoksa bu ilişkiler bu zaaflar
Seni yiyip bitirir seni yiyip bitirir
Dirhem dirhem azalırsın
Belki hiç söylenmemiş bir şarkın vardır

Henüz koyvermediğin bir kahkaha
Fırsatın olacakmıbir daha ne bekliyorsun
Yanılsanda sen yanılırsın
Kim hatırlar güzelliklerini senin için kim yanar

Bir intihar gibi puşt olmuş bu sevdalar

SİLİK SEVDALAR ( LEVENT SARAL)

Dönme sen
Yağmurların ıslak kollarında düşersin geceye
Savrulursun, kirli yüreklerin tam ortasına
Harcar seni bu şehir../ bitirir
Gece umutlarını uykusuz sabahlara devirir
Erir gidersin../ arkadan kim ağlar
Bozuk para gibi / harcanmış bu sevdalar.

Sessizliğin göğsü mü olur
Kimsenin bilmediği bir ağrı bu
Hüzünlü yüzüne sahte gülüşler çarpar
Titrersin../ ateşler içinde üşütür seni bu şehir
İçin boşalır../ göz pınarlarından kaldırımlara
Akarsın../ bulanık gecenin damarlarına
Koşamazsın../ çağırır da seni dağlar
Nankörce arkadan / vurulmuş bu sevdalar

***Hani el değmemiş bir yanın vardı
Aynalara göstermediğin bir yüzün
Söylenmemiş türkün
Kendine sakladığın hüznün
Hadi git../ kararmadan gökyüzün
Bu karanlık seni boğar../ kör eder
Ceylan gözlerin ıslanır../ yüreğini derin sancılar kaplar
Karanlık bir mezara / gömülmüş bu sevdalar

Bazen suskunluk olur
Bazen de güvercin sesleri
Susarsın../ sırtını duvara yaslar dinlersin
Mavi saçlarını okşarsın../ dalarsın
Kara bulutlar sarar göz bebeğini../ ağlarsın
Kirpiklerin çökünce ela bakışlarına
Bir nehir kopar içinden olanca heybetiyle
Kim fark eder boşluğunu../ kim anlar
Kahpe bir hançer de / ışıldar bu sevdalar

Şimdi yeni bir sevda umudu
Ya da yüreğinin soğukluğu bağrında
Kendini yollara vurursun
Ayakların da sürüngen aşkların tozu
Gecenin bittiği yöne doğru yürürsün
Bir inziva olur düşlerin
Kör talihine soyunursun
Kim görür../ kim elinden tutar
Sinsi bir yılana / dönüşmüş bu sevdalar

Dönme sen
Her kapı ihanete açılır bu diyarda
Her gün küflü bir gece doğurur
Sahipsiz../ piç aşklara gebe fahişe zaman
Umut ektiğin tarlalar da
Dönekliğin filizleri biçiliyor
İnkar kokuyor hava../ rezilliğin gölgesi suda
Kim hatırlar seni../ senin için kim yanar
Solgun yaprak gibi / çürümüş bu sevdalar

Kanma gülüşlerin yakamozuna
Eksik dişleriyle mumya suratlıdır tuttuğun eller
Rihter ölçeğinde sallansa da yüreğin
Boşuna../ karşılığı yok hiç bir gerçeğin
Çoban ateşin de / küllenmiş bu sevdalar

Mahzun yüzünü bir çiçeğin açışında bırak
Ilık nefesin saklansın rüzgarların koynunda
Anlamsız bakışlar resmet madalyonun öbür yüzüne
Görürsün../ titrer dudağın
Cibilliyeti puşt olan çarmıh kurulur
Sorgusuz, sualsiz / asılır bu sevdalar

Dönme sen
Kapa gözlerini riyanın işgaline
Onursuz sevişlere bir çentik at../ kanasın
Rüyaların perçemine düşmüş kan çiçekleri
Süpür saçlarına asılı rezil kırıntıları
Aklaşmış geleceğini bandır gökkuşağı rengine
Ve saklan el değmemiş ülkene
Yoksa harcar seni bu eller../ kirletir
Çürümüş bedenler de ihanetin kokusu gizlenir
Hüzün../ akbabaların kanadın da gamzene konar
Hayvan leşi gibi / kokuşmuşsa sevdalar

Şimdi açık denizlere kanat çırparken düşlerin
Bırak aksın içindeki kahkaha
Sesin yağlı bir kurşun gibi delerken geceyi
Sen gündüze güller yolla../ martı gagasında
Düşünme ne olur ../ kim koklar diye
Beşer’in çamuruna / saplanmış bu sevdalar
Yorum Yaz
/ 10 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.