Yorumlar

2.669 izlenme - 79 yorum -
/ » 8
Yorum Yaz
Nail Yavuz
17 Ekim 2006 Salı 01:34:35
"şiir yorumları...-tek konu" başlıklı forum kilitli olduğu için YORUMLAR
konusunda yeni bir forum açmak durumunda kaldım. Umarım
kırmadan, dökmeden edebiyata yakışır düzeyli bir tartışma yaşarız.
Böylece konu hakkında farklı görüşleri olanlarında düşüncelerinden yararlanarak kendimizi geliştiririz.

Söz konusu forumda "lokania" rumuzlu üye arkadaşımız benim "fatoş" rumuzlu üye arkadaşımızın "BU MUDUR" başlıklı şiirine yaptığım
yorumu yapıcı eleştiriye örnek yorum olarak kopyalamış olduğunu
gördüm. O yorumdaki görüşlerime paralel olarak çeşitli forumlarda tartıştığım aşağıdaki görüşlerimi
sizlerle paylaşmak istiyorum.

Parlak, süslü ve güzel söylenen her şey şiir değildir ve bir şey anlatmak için şiir yazılmaz. Bir şey anlatılır ama bu şiir diliyle anlatılr. Şiir bir dildir ve ne ise o dilin içindedir. Bir şey anlatmak istiyorsak bunu nesir, öykü veya roman olarak yazmalıyız. Şaire değil şiire yorum yapılmalıdır. Şairin yüzü şiiridir.

Şiirde ne söylendiğinden öte neyin nasıl söylendiği önemlidir. Yorumlara baktığımızda genelde şiirin uyandırdığı duygu ve ne söylendiği ile ilgili yorumlar yapılıyor.
Ayrıca yüreğinden öptüm, gönlüne kalemine sağlık gibi sıradan sözler ediliyor. Bu ve benzeri yorumlardan şiirin değeri ile ilgili bir bilgiye ve farklı okurlarda uyandırdığı farklı duygulara dolayısıyla şiirin zenginliğine ulaşamıyoruz. Şiir kadar yorum da önemlidir ve yorumları okurken de şiir kadar tat almalıyız bence. Başkasının şiirine emek verip detaylı yorum yapmıyorsak başkasından
şiirlerimize yorum beklememeliyiz.

Değerli şiir dostlarım, yazdığımız bir şiiri şiir sayfasında yayımlamışsak o şiir artık toplumundur ve de eleştiriye açık butonunu kullanmışsak yapılacak her türlü olumlu veya olumsuz eleştiriye açık olmalıyız. Biri şiirinizi, zaman ayırıp kafa patlatıp yorumluyorsa, eleştiriyorsa veya farklı bir şekilde algılamış olsa bile alınganlık gösterilmemesi gerektiği kanısındayım. Özellikle kışkırtıcı bir geliştiricilik niteliği varsa bunu saygıyla karşılamalıyız. Neden şiirimi eleştirdin kırılganlığı olamaz. Eleştiri değer verme ölçütüdür. Meyve veren ağaç taşlanırmış. Sadece güzel şiir, eline gönlüne sağlık, yüreğinden öptüm ve benzeri yorumlar bizi ne kadar geliştirebilir. Bu sadece ben senin şiirini yorumladım sende benim şiirimi yorumla veya herkese şiirini okudum anlamında bir şeyler yazayım ki ben de çok sayıda yorum ve övgü alıp komplekslerimi gidereyim den başka bir şey değildir. Bu yorumlara karşılık size gelen yorumlarda hemen hemen aynı içeriktedir. Eksik, noksan, yanlış ve uyumsuzluklar yorumlarda belirtilmeli ki hatta farklı algılamalar da olmalı ki şiirin zenginliğine ulaşalım.

Yapıcı da olsa eleştirel yorumların yapılmayışı, karşı tarafın alınganlık gösterip göstermiyeceği kaygılarından kaynaklanmaktadır. Bunları aşamadığımız takdirde kendimizi geliştiremeyiz.

Nail Yavuz tarafından 10/17/2006 2:07:43 AM zamanında düzenlenmiştir.

Nail Yavuz tarafından 10/17/2006 3:19:04 AM zamanında düzenlenmiştir.
Nail Yavuz
17 Ekim 2006 Salı 01:59:56

Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda sevgili dostlarım?
sessiz71
17 Ekim 2006 Salı 02:12:34
sizden yorum alanlardan biride benim ama hiçte alınmadım. ben de dediğiniz türden yorumlar yapıyorum. işte yüreğinize sağlık diyorum. şiirin bana hissetirdiklerini yazıyorum. çünkü kendimi eleştirer mahiyette bişeyler yazacak kadar bu konuda bilgili görmüyorum.ama oraya bir şiir veya yazı eklemiş kişiye de şiirinizi okudum ve beğendim demek de istiyorum. işte bunu da böyle yapıyorum ancak.hee bir harf hatası veya başka birşey gördüğümde de bunu özelden söylemeyi tercih ediyorum. "hııh iyiki bir hata buldu herkese duyurdu" diye düşünülmemesi için.çünkü o hata muhakkak yanlışlıkla yapılmıştır bilgi yetersizliğinden değil. ama siz gibi bu konuda şiir konusunda bilgili olduğunu düşündüğüm kişilerden yorum almaktan da öykünmüyorum. çünkü bu beni köreltmez. aksine daha iyi şiirler yazmama neden olur ancak diye düşünüyorum...zaten böyle bir sitede de bu nedenle bulunuyorum. bana seviyeli bir site gibi geldi. şimdilik öyle olduğunu düşünüyorum.çünkü daha çok yeniyim. burda bolca şiir ve yorum okuyorum hepsinden bişeyler öğreniyorum. ve bana yapılan eleştirilerden de çok mutluyum çünkü daha çok öğrenmem gereken şeyler olduğunu düşünüyorum. ve şunu söyleyeyim yorumlarda şiirimin beğenildiğini okumakta zevkli. çünkü kendi yarattığınız dizelerin beğenilmesi de mutlu ediyor insanı haliyle...ama yineliyorum tabii bu benim fikrim. eleştirilmek yada hatalarımın söylenmesi beni hiçbir şekilde küçük düşürmez ancak bilgi dağarcığıma yeni bilgiler ekler...ben her zaman eleştirilerinize açığım...sevgi ve selamlar...
ahmetturan
17 Ekim 2006 Salı 02:51:10
bu konuda zaman zaman ben de elimden geldiğince faydalı olmak arzusundayım ama malesef tepkiler farklı geliyor ve ukalalık olarak algılandığı da oluyor...
ister istemez, sadece yakından tanıdığımız şiir dostlarına yöneliyoruz...
sanırım sevgili Meryem (manisalı), tahammül ve anlayış konusunda çok olumlu bir örnektir...
ama bugün geldiği nokta, asla yadsınamayacak kadar kendini göstermekte...
(ad verilmeyecek miydi yoksa?..)
;)

ahmetturan tarafından 10/17/2006 2:52:33 AM zamanında düzenlenmiştir.
FATOŞ
17 Ekim 2006 Salı 03:07:40
YORUM yapmak cok güzel ama alt yapı varsa?ben kendimi yetersiz hissediyorum bu konuda.karşımdakinide kırmamak adına sadece yüreğine sağlık kalemine sağlık yazdım.26.10.2006 dan beri...
tepkiler olunca. şiirden beğendiğim tek cümleyi yazıp saygılar.diyerekte okuduğumu tamamiyle amacsız bir şekilde kendimce ekledim.
bu yanlış mı bana göre değildi.çoğunluk fazla olunca sessiz kalmak en iyisi..seviyeli bir sitede olup.yazılan şiirlere tepkisiz kalmak hayalet gibi okumak istemedim belkide..kimseyi kırdığımı saygısızlık ettiğimi düşünmüyorum.şair yazar değilim okumayı cok seviyorum.yazmayı not almayıda.yanlış anlaşılmalar olduysa kendi adıma saygı duyuyorum bana her yazılanlara.umudum sadece kalemlerin kırılmaması...
bana göre her yazılan değerlidir.saptırılmalar dışında tabi...
yürekler kaleme akar sessizce.dilin söylemediğini kalem söyler bence
haddimi aştımsa affola...saygılar
galileo
17 Ekim 2006 Salı 03:10:07
Eleştiriye açık olmak zor bir özelliktir.Edebiyat ve sanat dallarında yazmak,çizmek,yapmak kadar eleştiriye açık olmak ve eleştirilerden sonuç çıkarmakta oldukça önemlidir.

Eser üzerine yapılan eleştirileri karşı tarafa saldırı yapmak için kullanmak yanlıştır.Esere yapılan eleştiri eseri yapana yapılmamıştır.
Şiirler üzerine yapılan yorumları,şair kendi üzerine alırsa "şiir"e hakaret olur.
Sitemizde bulunan şiirlerin! hepsine "şiir" demek mümkün değil zaten.
Yapıcı ya da yıkıcı eleştiri söz konusu olamaz sanatta.Kötü birşey pekala yıkılabilir.Birşey yapıp ortaya koyuyorsa insan, duymak istemediklerini de duyabileceğini kabul etmeli.

saygılar.
Nail Yavuz
17 Ekim 2006 Salı 14:15:21

Sitelerde eleştirileri saygı ve olgunlukla karşılayan
çok sayıda üyeyle karşılaşmaktayız.
hatta bunlardan ilk yazdıkları şiirlerle son yazdıkları şiirler
arasında uçurumlar kadar olumlu gelişmelere raslamaktayız.

Ancak, çoğunlukla şiir asanların beklentisi şiirinin okunması
ve yazdığı şiirin güzel olduğunun söylenmesi yönünde...

Kim kendinisinin eleştirilmesini isterki..?
Sadece yorum yazılmasını ister...
kendinden övgüyle söz edinilmesini ister.
İstiyorki bir balon gibi şişirilsin, koltukları şöyleee bir kabarsın...

Çünkü, hatası söylendiğin de yanlış algılıyor.
Şiirde şöyle bir yanlışınız var denildiğin de, hadi canım sende...
Sen şiirden ne anlarsın deyip, bir güzel taşlama gönderiyor sana.

Tabi ki,

Kötü şiire ne kadar iyi dersek, işler o kadar kötüye gidiyor.
Kötü şiir yazan şair(!) ısrarla aynı hatayı devam ettiriyor.
Kendini geliştirmek içinse hiç bir çaba göstermiyor.
Bir önceki şiirlerine çok güzel(!) denilmiş çünkü, neden bu güzelliği(!) bozsunki..?

(Konuyla ilgili bir tartışma formundan alıntı)
Adnan Bilgiç
27 Haziran 2010 Pazar 02:20:19
Alıntı olsa dahi;
Burada size katılmıyorum efendim!
Varsa bir hata veya eksik, doğru örnekleri ile söylenmeli bence/gösterilmeli yazan değerli arkadaşa.

Varsın;
Şiirden anlamıyorsunuz desinler!
Yuhalayıp, narâ eşliğinde taşlasınlar
Elbet birgün, pohpohlamalar bittiğinde, buz dağına çarpacaktır, o burnu dik hali'yle...

Bir çok, arkadaş biliyorum;
Bu, doğru örnekli söylem, ve gösterimler ile
Doğru yolda ilerleyip, kaliteli/saygın çalışmalara imza attığını.

Bizler halen,
Gelişim çağında ki, edebiyat çocuklarıyız!
Yani eğitimli, ve donanımlı, ayrıca alanında tecrübeli kalem dostlarımızdan, bu desteği alır isek, daha da ileriye, ağır adımlarla olsa dahi, emin bir şekilde yol alacağız diye düşünüyorum hep.

Ve sadece;
Eleştiriysel yorumlara takılmadan
araştırmaya, kendimizi geliştirmeye yönelsek
Edinilen doğru kaynaklar, bilgiler eşliğinde, mükemmeliyeti yakalarız kanımca, daha sonra...

Dilerim ki;
Ettiğim, yazdığım sözlerden ötürü
Sizi ve şahsınızı incitecek, bir tavır haline girmemişimdir efendim?

Daima sevgi;
Ve saygılarımla kalınız
Adnan Bilgiç
poseidon
17 Ekim 2006 Salı 15:56:36
Yazılanlara katılıyorum. Ancak Bu siteye konulan şiirleri okuyan ve değerlendirmelerini yazan arkadaşlardan hiç biri eleştirmen değil. Bunu göz ardı etmemeliyiz. Eleştiri öyle kolay kolay yapılabilecek bir şey değildir. Ayrı ve önemli bir türdür. Biz o anlamda eleştiri yapamayız istesek de. Ne yapabiliriz o zaman ? Kendi öznel düşüncelerimizi bilgi birikimimiz ölçüsünde yazabiliriz bana göre. Bu da bazen beğendiğimiz dizeleri yazmak şeklinden tutun da beğenip beğenmediğimizi söylemeye kadar gider. Böylece beğenilmeyen bir şiiri yazan kişi belki de o şiiri tekrar okuyup değerlendirme gereği duyar. Bence asıl tehlikeli olan, yazılanların tür olarak eleştiri düzeyi taşıyıp taşımamasından çok, kötü bir şiire ikiyüzlü bir tavırla övgüler dizmektir. Çünkü burada övgü almak hesabı yatmaktadır ve asıl kirletici ve geriletici olan budur.
Nail Yavuz
17 Ekim 2006 Salı 16:19:22

Size katılıyorum Sayın "poseidon"

kendi özeleştirimizide yapmalıyız.

Diğer sitelerde de var.Yorum yapma yetisi olan hatta bu konuda yetkin olan arkadaşlar söz konusu alınganlıklar ve hep övücü alışkanlıklar nedeniyle şiirleri yüzeysel olarak yorumlayıp
geçiştiriyorlar.

Kendimi hiçbir zaman yetkin bir eleştirmeci olarak görmedim. Hiç bir zaman
öyle duyumsamadım.

Sadece metinleri dikkatli okuyarak anlamaya ve yorumlamaya çalışırım.

yorum yaparken;

İçinde tek bir dize şiir olmayan çalışmalara kötü. .olmamış. .bu şiir değil demiyorum. Zira zaman içerisinde kendini geliştirebilir. Yazmak için, okumak gerektiğini akıl edebilir umuduyla moralini bozmuyorum.
Bozulursa kopar ve bu alanın tamamen dışına çıkar.Sadece bu tür şiirlereyorum yapmamaya çalışıyorum.

Ancak;
Koca uzun bir şiirde yarım dize bile olsa şiir varsa
Bu dizeyi öne çıkararak teşvik etmek amacıyla yorumluyorum.

Zira şiirin, sanatın ve edebiyatın gelişip geniş kitlelere yayılması gerektiği düşüncesindeyim. Zira sanatın içerisinde yoğun olarak
Sevgi vardır,
Dostluk vardır,
İletişim vardır,
Barış vardır.

Sait Faik şöyle demiştir.

“şiir olmayan yerde insan sevgisi olmaz. İnsanı insana ancak şiir sevdirir ve şiir insanı insana yaklaştırır.”

şiiri konuşmak insanı konuşmaktır

Şiirde yazarın varoluşsal kaygılarını ve biçimsel / biçemsel kaygılarını anlamaya çalışıyorum.

Yapıtın biçemi yani tekniği başlı başına bir sorunsallık alanıdır. Bir şair, bir yazar -niye öyle değilde böyle yazıyor... ya da niye biçemleri harmanlıyor? sorusu yorumcuyu hem kültürel/yazınsal tarihin hemde politik tarihin içine sokar.

Benimde kişisel tercihlerim, kültürel/sanatsal amaçlarım ve toplumsal/siyasal beklentilerim var. Diğer yazarlarında var. Onları dikkatlice izlemek gerekli.
Eleştirel yorum getirirken öğüt veremem, yol gösterme gibi bir saygısızlıkta
bulunmam. Olmaması gerekenleri söylerken olması gerekeni zaten kendiliğinden ortaya çıkar.
Sadece bir genelleme içinde, bana olumsuz bağlamda bir sorun oluşturur gibi gelen kimi eğilimlere değinirim.

Sonuç olarak herkes kendi yaptığı, kendi döşediği yolun yolcusudur.

BORGESİN şöyle bir benzetmesi vardır.

yolları çatallanan bir bahçedeyiz. Bu çatal - düğümleri, bu labirentsi
dolanımda herkes kendine göre sorular ve yanıtlarla çıkmayı dener. Yapıtını öyle kurar. Risklerini ve yıkımlarını göze alır... sırtlanır onları. Yürür gider...
Adnan Bilgiç
27 Haziran 2010 Pazar 02:45:00
Güzel örneklemelerle;
Ve doğru yaklaşımlarla
Tespitleri yerinde, bir paylaşımdı gerçekten.

Kendi adıma;
Çalışmalarıma,
Katkı sağlayacağını düşündüğüm
Ve katacağım yorumlarda/Eleştirilerde (tabii bilgim dahilinde) bir yol edineceğim, bir çok bilgiyi, izninizle alıyor
Ve dediklerinize aynen katılıyorum bu sefer efendim...

Sevgi ve saygılarımla
Adnan Bilgiç
Zeki Kumova
17 Ekim 2006 Salı 17:41:16
Nail Bey'i şiir sitelerinden yıllardır tanırım... çok değerli düşünceleri vardır, kendisiyle hiç konuşmasak da, internet sitelerinin önemli isimlerinden olduğunu kabullenmeli, bu işe verdiği zaman ve emeği çok takdir ettiğimi söylemeliyim...

yazdığı her söze %95 katılırım ama şu sözü hiç bıkmadan tekrarlamalıyız ki; işin özünün de, başının da, sonunun da bu olduğunu anlayalım;

"yazmak için okumak gerektiğini anlayabilir umuduyla...."
önemli olan okunmanız, aldığınız yorum vs değil.. zaten bunlarsa amaç ve niyet, kırın kaleminizi kendinize ve okuyarak zaman harcayan insanları boşuna yormayınız...
100 sayfa okuyup, 1 sayfa yazabiliyorsanız, ne mutlu size...

Yorum Yaz
/ 8 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.