Birşey Söyleyeceğim
495,561 izlenme   |   15,497 yorum   |   Sıralama:
Sonraki Sayfa »   Son »
Yorum Yaz
Aynur Engindeniz
#bir lahza içinde tefekkür varsa orada yalnızlıktan söz edilemez.

Hayata,edebiyata, toplumsal meselelere, ülke gündemine, insanlığa, mutluluğa ya da kederlere dair sözler mi biriktirdiniz içinizde? Buyrun "Bir şey söyleyin."

Beğen
Son Düzenleme: Aynur Engindeniz @ 02/07/2012 10:23:49

meselci

Birşey, Bir şey şeklinde olması gerekmiyor muydu ENGİNDENİZ?

Hamuş-71

Forumun hayırlı olsun Günışığım çok sevindim.

Güzel paylaşımlar getireceğine inanıyorum. Millet olarak söyleyecek o kadar çok şeyimiz var ki hele hele konu ülke gündemi ya da futbolsa

Herkes başbakan herkes teknik direktör bizim ülkemizde. Bir başlamaya gör ne mangal kalıyor ne de kül

Bu arada bende bir şey söyledim sanırım

Aynur Engindeniz

Can dostum hoşgeldin:) Elbette bir başkasının özgürlük alanına girmeden herkes özgürce birşey söyleyecek. Güzel olur umarım.

(( Seçil Nimet ))

Tıklıyorum tıklıyorum açılmıyo mesaj bölümüm...

(( Seçil Nimet ))

İyi hoş seslendirmelerin bildirisi geliyor ama tıklayınca o şiire ulaşamıyorum kiii

(( Seçil Nimet ))

a hahahahahahahaaaaaaaaaaaaaa...
inanmıyorum yani nenem yapmazdı bu hatayı...

(( Seçil Nimet ))

dünkü gülleri paylaşmıştım bu forumda...

_menekşe_

''Topluca çekilen resimlerde bile, vesikalık çıkar insan bazen ve en çok da yalnızken...'' -

serkannn

ne mutlu dünya insanı olana

ağla yüreğim

Ben öncelikle bu güzel birşey söyleyeceğim form sitesini açtığınız için teşekkür ederim evet bende birşey söylemek istiyorum aslında bir değil çok şey söylemek istiyorum şehitlerimizin kanını nezaman temizleyeceğiz ve Ulu önder Atatürk'ümüze karşı çıkanların soyunu nezaman kazıyacağız ve apo şerefsizini nezaman kurşuna dizeceğizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz:((((

feyzi kanra

'Ağla yüreğim'ağla
Başa çıkmak oldukça zor bunlarla:))

Sahte atatürkçülerin kökü kazındığı zaman atatürk düşmanlarının da kökü kazınır.
Apo canisinin canını Allah söke söke alır.Vesselam.

Emrullah Bedir

İsrail Asya haritasından silinirse Türkiye'de terör biter.

Aşk ve Devrim

“Adaletsizliğin,
Aşk acısının,
Ayrımcılığın,
Aşağılamanın,
Aldatılmanın,
Barbarlığın,
Baskıların,
Bilgisizliğin,
Bencilliğin,
Bilinçsizliğin,
Bağnazlığın,
Cehaletin,
Cinsel tabuların,
Cinsel istismarın,
Cinsiyet ayrımının,
Çeteleşmenin,
Çevre kirliliğinin,
Dayatmaların,
Düşmanlığın,
Dayağın,
Dalkavukluğun,
Darbelerin,
Dolandırıcılığın,
Faşizmin,
Fanatizmin,
Gaddarlığın,
Hoşgörüsüzlüğün,
Haksızlığın,
Irkçılığın,
İftiranın,
İşkencenin,
İkiyüzlülüğün,
Karalamanın,
Kısıtlanmanın,
Kışkırtmaların,
Komploların,
Köleliğin,
Kaderciliğin,
Kinin,
Korkuların,
Kültürsüzlüğün,
Küresel ısınmanın,
Küstahlığın,
Maganda kurşununun,
Merhametsizliğin,
Medeniyetsizliğin,
Mahalle baskısının,
Nefretin,
Nankörlüğün,
Önyargıların,
Ötekileştirmelerin,
Rüşvetin,
Saplantıların,
Safsataların,
Sahteciliğin,
Saldırganlığın,
Samimiyetsizliğin,
Sahtekarlığın,
Sansürün,
Sefaletin,
Sevgisizliğin,
Sınırlamaların,
Sürgünün,
Silahlanmanın,
Soykırımın,
Savaşın,
Sömürünün,
Şiddetin,
Tacizin,
Tehditlerin,
Tembelliğin,
Tepkisizliğin,
Töre cinayetlerinin,
Tutuculuğun,
Umutsuzluğun,
Vefasızlığın,
Verimsizliğin,
Vicdansızlığın,
Yozlaşmanın,
Zorbalığın
OLMADIĞI BİR ÜLKE İSTİYORUM..”

mavi bakış

bir kişiye değerinden fazla değer verirsen,soytarıyı kra
l yapmış olursun

mavi bakış

bir kişiye değerinden fazla değer verirsen,soytarıyı kra
l yapmış olursun

beyzade_

mutluluk diyorum mutluluk söyleyin kac para ???

beyzade_

mutluluk diyorum mutluluk söyleyin kac para ???

ysf çlk

sokak da caddelerde şehirlerde
köylerde her yerde sanal sitelerde
bu kemikleşmiş ulusalcı şoven
zihniyetleri gördükçe kusmak
istiyorum
böyle içimi gözümü
bunlardan temizlercesine
böyle beynimi hayallerimi düşlerimi
bunlardan arındırırcasına
sonra oturup bi tütün sarmak istiyorum
tek bi renge kalmış tek düşünceye bürünmüş
tekçilik de ısrar eden ahmaklara nazaran
içmek istiyorum onları dumanımda boğmak istiyorum
yani o kadar bıktık bu ülkeden bu insanlardan
başımı alıp gitmek istiyorum
insanların eşit olduğu renklerin çokluğu olduğu ben değil
biz olduğu bi yerde bi coğrafyada din dil ırk farkı hatta yeri olmadığı
olabilince özgür olabildiğince hür olmak
istiyorum
bi kuş hafifliğinde uçmak koşmak istiyorum sonsuzluğa mavinin yeşilin...
her şeyden önce insanım ben her şeyden önce insansın sen
her şeyden önce insanlığın yaratıldı sonra renklerin
fikirlerin inançların oldu hepsi bu...

ysf çlk

sokak da caddelerde şehirlerde
köylerde her yerde sanal sitelerde
bu kemikleşmiş ulusalcı şoven
zihniyetleri gördükçe kusmak
istiyorum
böyle içimi gözümü
bunlardan temizlercesine
böyle beynimi hayallerimi düşlerimi
bunlardan arındırırcasına
sonra oturup bi tütün sarmak istiyorum
tek bi renge kalmış tek düşünceye bürünmüş
tekçilik de ısrar eden ahmaklara nazaran
içmek istiyorum onları dumanımda boğmak istiyorum
yani o kadar bıktık bu ülkeden bu insanlardan
başımı alıp gitmek istiyorum
insanların eşit olduğu renklerin çokluğu olduğu ben değil
biz olduğu bi yerde bi coğrafyada din dil ırk farkı hatta yeri olmadığı
olabilince özgür olabildiğince hür olmak
istiyorum
bi kuş hafifliğinde uçmak koşmak istiyorum sonsuzluğa mavinin yeşilin...
her şeyden önce insanım ben her şeyden önce insansın sen
her şeyden önce insanlığın yaratıldı sonra renklerin
fikirlerin inançların oldu hepsi bu...

Hücra

Yani düşündüm de kardeş senin istediklerin ancak cennette var yetinmesini bilince bunların hepsi var gibi hissedersin

kurşun kalem beyaz kağıt

bazı insanlar var, o koca beyinleri onlara yanlışlıkla verilmiş o insanlar sadece omurgalarıyla da yaşayabilirdiler, dünyayı kötüleştiren insanlar, dünyayı her gün biraz daha çekilmez yapan insanlar, ben onların... :)

Davidoff

Pardon;

Aşk ve Devrim,

Ğ ile başlayan bir şey istemeyi unutmuşsun kardeşim.

Ona ayıp olmasın diye hatırlatmak istedim.

Meriç Aydın

hata yapmak fırsatını ademe veren SEN'din...

i.Ö

capulcu sair

ana avrat sövesim var bu köhneleşmiş sisteme..çocukları dilendiren,bağımsızlık bağıran dilleri kesen,uçurtmaları vuran,insanları sömüren,ırkları dışlayan,dini ve dinsizliği yozlaştıran sisteme klavye tuşlarının kaldıramayacağı küfürler bağırıyorum...

neynâme

Bende söylenmemiş bir sey değil binlerce kelime var
İçimde anlatamadığım cümlelerin dalga sesleri var...

sametaslan

bir şey söylesem biliyorum öbürlerini söyleyemiceğim yarım kalıcaklar...

Kutup Işığı

Sevgini anlat Pırlantayı kazan? Nasıl bir yarışma bu? Yakışmamış, tek güzel yönü bu forumda birşey söylettirmiş olması...

Aksaa

Birileri öldürülmekte biz de hala sahte kahkahalar..

sarenur_ ayyıldız

Cocuklarin kan degil süt koktugu
Aktıttıklarii kandan degil sevinc icin cığlık atıkları
Irkçılıgın olmadıgı
Savası sadece oyunlardan hatırladıgımız
Cocukların ölmedigi bir ülke istiyorum .
Sahi vardır degil mi ?

Benimki de bir umut ...

Tülay'ca

[ /kalinyazi Elma şekeri değildi istediğim .Çocukluğumu özlemiştim . Bakkal amca bana şuradan,çocukluğumdan 30 yıl 300 gram tartar mısın ?ama en mutlu tarafından olsun..
]

Alev Çağlar

Ülke meseleleri demeyeydin iyiydi

Recep ÇAKMAK*

Kadere diyecek bir sözüm yok ama kedere diyecek o kadar çok sözüm var ki. Hemen her gün kederliyim.Belki de hayatı fazla ciddiye aldığımdan.Mesela iki gündür aylardır girmediğim,tek satır yazmadığım sayfama giriyorum ve yazıyorum.Bir de bakıyorum; hep keder. Rabbim sonumuzu hayr etsin,hayra çevirsin...

Asil_cinayet

Bugünlerde en çok özlediğim dudaklarından devrildikten sonra yüreğine çarpmak..Ne bileyim kasıklarından tekrar doğup bu hayata koca bir merhaba demek daha cazip gelmeye başladı...

Mehmet ZAFER

Bu ülkede herkes her konuda filozof,bir tek kendi işinde amatör,onu da kabullenmez.Herkes siyasetçi, din adamı,öğretmen, belediye başkanı maşaallah :)

Réwiomer

Asiller azalıyor cehalet artıyor..

e.mustafa kaya

ölüm madem var , güzellikler üretmek gerek , madem üretilen her şey misliyle hatta fazlası ile geri dönüyor o halde bir şeyler söyleyeceğim '' iyilikler üzerinde yarışalım düşmanlık ve günah üzerinde değil..''

Şammas AVAN

Hayat Yaşamaya Değer,,,

Mehtap Yıldız
#ölümün olduğu bu dünyada, hiç birşey çokta ciddi değildir aslında... Franz K

Su girdiği kabın şeklini alır belki ancak özde hep aynı kalır...

günaydın meleğim
sabah sabah erkence
Beğen

Aynur Engindeniz

Günaydın güzel gözüm..

MENDERES UYSAL

Bütün kadehlerimi hep sana adıyorum hep senin için bu bir bir boşalan şişeler Umutsuzluğum, sarhoşluğum senin eserin Senin yüzünden bu delicesine içmeler…

meselci
#Şiir sevenle her yolculuğa çıkılır.

Kitap çıkarmak kolaydır sanıyordum...

YANILDIM NE YAZIK Kİ...

Beğen

Mehtap Yıldız

(:

çok ilginç geldi.

denedinizde mi olmadı yoksa...?

merak işte..saygımla

Aynur Engindeniz

Neden böyle düşünüyorsun Ne oldu

BAHARGÖZLÜ

HER İŞİN BİR ZORLULUĞU VARDIR. ÖNEMLİ OLAN PES ETMEMEKTİR BENCEEEE

cumle12

çokmu zor hakkatten?

merak ettim
hep düşünürdüm nasıl kitap çıkarılır diye

Kaçoğlu

gündüz kitabevinde kitap çıkarayım dedim 800 tl mi aldı.kitabı çıkarmadı.yani dolandırdı beni.sana kitaphane yayınlarını, değerli mehmet esat bey'i tavsiye ederim.kitabımı 1 hafta içinde çıkardı.istanbuldadır kendileri.aman dikkatli ol herkese güvenip kitap çıkarayım deme.

güliçkimi

kitap çıkartacağınız adresi biliyorsanız kolay önemli olan kitabı hazırlamak sunmak. benim 3 kitabımda bir hafta 10 gün içinde teslim edildi. Yılmayın pes etmeyin yola devam. İnşaallah başarırsınız.

beren yılmaz

Bu gün pazar ' büyük bir keyifle güne başlamıştım oysa
ta ki ' elimi musluğa atana kadar ' yok böyle bir şey sular kesik''
bütün gün elim de toz bezi suların akmasını bekledim İsk.ardığımda
çok üzgünüm yıllık bakım ve onarımı varmış sokağımızın .iyi de benim niye haberim yok 'bir pazar keyfim var
.neden pazar günü ..neden bennn..neden tanrımmm..

su gelir güldür güldür gel de su beni güldür diyesim var
hayta dair..:)) gitti canınımm pazar..

Mehtap Yıldız

gözlerin konuştuğu yerde dilin lal oluyorsa,dilin konuştuğu yerde gözlerin susabilmeli. duyguların derinlerde bir yerde haykırıyorsa,ne göz lal olmalı ne dil.
yüregin alanildiğine çılgınca uçabilmeli.

şimdi
dokun parmaklarıma gece yüzlüm,
ellerini aydınlık gün gibi seveyim...(:

humeyraca...
Beğen

MENDERES UYSAL

O GÖZLER DEĞİL Mİ İÇİMİ YAKAN BAKTIKÇA BAKASIM GELİR DURMA SEN BAK BENDE SANA BAKAYIM SEVGİLİM

Mehtap Yıldız

"doğru insan yalnış zaman
yalnış zaman, doğru insan"diye bir şey olmasaymıştı ne güzel olurmuştu meleğim....

daha çok mutlu olurmuştuk sanki...

Beğen

Mehtap ALTAN

bu forumda göl olup çölüme akacak olan adaşıma seslendim biraz önce ama duymadı sanırım

Mehtap Yıldız

(:

anca geldim sevgili Mehtap
bir ton kırık yorgunluk ile hemde...

hayırdır inş umarım ? (:

Aynur Engindeniz

Kuzum benim, duymadım seslendiğini. Doğru zaman yanlış insan...Kim bilebilir canım. Hayırlısı hakkımızda...Keşkeler şeytana kapı aralar diyeceğim, tereciye tere satmak gibi olacak Seni seviyor bendeniz engindeniz...

lourdslience2435

en çok düştüğümüz hata hatta o insanla evlide olunca hayat daha çekilmez hal alıyo bence

meselci
#Şiir sevenle her yolculuğa çıkılır.

Şiir yazmak, emek ister...
Beğen

maziden

necip fazıl diyor ki;
kelimeleri verselerdi elime onları boğardım.

mehmet akif de;

Ağlarım, ağlatamam, hissederim, söyleyemem. Dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım.

(Mustafa Çetiner)
#TÜRK'ÜM ...BU AD, HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR

Öncelikle forumunuz hayırlı olsun değerli yazarım.

Benim bir söyleyeceğim, daha doğrusu bir sorum var:

Bu millet bu ülkede olanların farkında mı?
Beğen

ırmak çağlayan

Haberdar olmamızı istediğiniz hususları belirtirseniz cevaplayacağım.
Bu ülkede olanlara her bakan farklı bir şey görüyor önce sizi gamlandıran ne gördünüz onu bilmek lazım...

Konuşuyor olmak ne güzel susmamanız dileğiyle...

(Mustafa Çetiner)

Gördüklerimi şiirlerimde tek tek işledim ama özetleyeyim.

En başta dînin siyasete malzeme edilmesi, resmi bayramlara yapılan müdahaleler, anıtkabirden askerin çekilmesi, dolayısıyle Atatürk'ün miraslarının yavaş yavaş önemsizmiş gibi gösterilmeye çalışılması, iktidar karşıtlarının bir bahaneyle Silivride toplanması, terör örgütüne verilen tavizler, garip dış politika, başkanlık sistemi, o olmazsa cumhurbaşkanı görev süresi ve seçiminde yapılması düşünülen değişikliklerle o makama ambargo koyulması, yargıya yapılan baskı ve atamalar, istenilen kanunların çoğunluk kullanılarak çıkarılması, eğitim sistemindeki keyfi düzenleme velhasıl "biz ne dersek o" diyen bir korku ve baskı rejimi.
Hedef 2023 ise tam bir muamma.

ırmak çağlayan

Tuhaf ve yersiz kaygılar benim gördüğüm sadece istikrarlı ve gelişen bir türkiye...

Bir tek şey değinilmeden geçilecek gibi değil iktidar karşıtlarının bir bahaneyle siliivride toplanması

ergenekon dan söz ediyor olmalısın onlar iktidar karşıtı değil diye duymuştum ama sanki kulağıma onlar ülkemizin karşıtı gibi çalındı ama hadi hayırlısı...

öğrenecek çok şey var demek ki şiirlerinizi bir ziyaret edeyim.

(Mustafa Çetiner)

Açıklamanız bu kadar mı?
Oysa cevâbınıza göre çok şey bildiğinizi ve beni aydınlatacağınızı sanmıştım.
Sadece Silivri ve Ergenekon'a değinmişsiniz, ya din simsarlığına, Atatürk'ün emânetlerine yapılan ihanetlere cevâbınız? Ya diğerlerine?

ırmak çağlayan

Onlarada kendimce vereyim

"Din alet ediliyor" ifadesi ilk duyduğumdan bu yana beni sinir etmekten öte mutsuz ediyor.

Din referanslı işler mide bulandırıcıdr dikkatimden kaçmış olacak nasıl alet ettiklerini söylerseniz daha faydalı olabilirim sanıyorum.

Atatürk emanetlerine gelince geleceğe bakmak lazım eğer atatürkün emanetlerinide sıralarsanız aydınlanırım

benim hatırladığım bir şey var meclise resmi din hristiyanlık olsun önergei sunmuştu bu mu emanet yoksa avrupadan damızlık erkek getirip kadın çiftliği kurup hitler gibi ırk yaratma sevdasımı emanet geçelim ya yasalarla korunan tek insanın arkasına sığınmayı bırakıp düşüncelerimizi açıkça söyleyelim.

(Mustafa Çetiner)

Anlaşıldı sizin derdiniz memleket meseleleri değil, iktidar çığırtkanlığı.
Dindar gençlik diyen ben miyim, eğitimi zorla buna endeksleyen, imamhatiplerin önünü açan ben miyim?Adam ağzından dîni düşürüyor mu, samimi olsa gan yemem.
Resmi bayramları sabote eden kim?Yerine Gülen okullarının reklamını yapan dil olimpiyatı diye bayram koymaya çalışanlar kim?
Neyse bakın bu yorumun biraz üzerinde bir yorum var, memleket meselerini sayıp dökmüş inci adlı bir üye arkadaşımız, bana şimdi bir daha yazdırmayın gecenin bu vakti, oradan okuyun da gözünüz gönlünüz açılsın, belki bu sayede her Allah diyenin peşinden gidilmeyeceğini, körü körüne bağlanılmayacağını anlarsınız.
Ben de Kur'an kursunda yetiştim ama benim dinimi çıkarlarına alet edenden bir ateistten daha çok nefret ederim ve onların İslam dinine ve Vatan'a millete zararı daha çoktur.

ömer osmanoğlu

sayın çetiner
gündemi çok geriden mi takip ediyorsunuz..bahsettiğiniz meseleleri artık oniki yaşında çocuklar bile konuşmuyor.
şu dinden inançtan çekin artık elinizi dilinizi kaleminizi.
bırakın insanlar istedikleri gibi inansın inandıkları gibi yaşasınlar.
siz inanmadınız da neden inanmıyorsun diyen mi oldu..
yapmayın ..artık bunlar aştı bu toplum.silkinin..bakarsınız faydası olur size de..

ömer osmanoğlu

sayın çetiner
gündemi çok geriden mi takip ediyorsunuz..bahsettiğiniz meseleleri artık oniki yaşında çocuklar bile konuşmuyor.
şu dinden inançtan çekin artık elinizi dilinizi kaleminizi.
bırakın insanlar istedikleri gibi inansın inandıkları gibi yaşasınlar.
siz inanmadınız da neden inanmıyorsun diyen mi oldu..
yapmayın ..artık bunlar aştı bu toplum.silkinin..bakarsınız faydası olur size de..

(Mustafa Çetiner)

Ömer bey.
Şiirlerimin altında adınızı sık sık görüyorum, benim çoktan unuttuğum ve arasam bulamayacağım bu yorumu nasıl buldunuz ve ne niyetle bu cevabı yazdınız bilemem ama iktidar dini kullanıp halkı sömürdükçe, Resmî bayramlarımı kısıtladıkça, 1 tl' den Atatürk'ün portresini kaldırıp malum okulların aracılığıyla yeni icat ettikleri dil bayramının reklamını bastıkça, Allah, Kitap diyerek kendilerinin, çocuklarının ve yandaşlarının servetine servet kattıkça ben bu konudan bahsetmeye devam edeceğim.
Yineliyorum Kur'an kursunda yetiştim, hem de öyle yaz kursu falan değil, yatılı, Dînimi bilen biriyim ama Benim dînimi çıkarlarına her kim alet ederse gözümde bir ateistten daha zararlıdır.

zzeynepp

sayın çetiner; kuran kursunda yetiştiğinizi söylüyorsunuz. o halde söyleyin bakalım Allahın kitbında bu ırk şu ırktan daha üstündür denildiğini hiç gördünüz mü?!! burada hiç kimse iktidar yandaşlığı yapmıyor. evet iktidarında hataları var hemde bonlarca. ama onlarda kötünün iyisi konumundalar. atatürkü o kadar seviyor ve saygı duyuyorsan al başının tacı yap ama bunu herkesten bekleme. ayrıca sen şimdiki iktidara baskıcı diyorsan gidip önceki iktidarları araştırmayı dene. gülen o kulları hakında söylediklerinize katılsamda diğer söyledikleriniz hepsi saçma. ayrıca siz imam hatiplilerin önünü açmalarından sözediyorsunuz. ne yani sizce bu bir hata mı. bende şu an imam hatip öğrencisiyim. her ne kadar da imam hatiplilerin önünü açtıklarını söyleselerde tam olarak öyle değil. okula adam akıllı öğretmen bile gönderen yok önü açılsa ne olacak. lütfen saçma fikirlerinizi bir şeylere dayanarak araştırarak anlatın!!!

aheste

malesef var
üstün diye kitapta bahsedilen
yanlış hatırlamıyorsam

inci*

Burada ki yazışmaları okudum da, vay be nelerde düşünülüyormuş, ne çok içinde öfke biriktiren olmuş, ne çok vatana ve millete sırtından bıcak saplayacaklar varmış dedim. Sonra kendime kızdım. Salaklık etme kızım görmüyormusun vatanındaki olayları, ne hale geldiğimizi dedim.

Eğer üstün ırkçılık gütseydik biz bu ülkede bu kadar laf söyleyen olamazdı. Bizim hatamız herkesi Allahın kulu bilip ve herkese vatan toprağında hür ve özgür yaşamasına aldırmamak oldu. Ve bu durum bu zamandaki yüz kızartıcı suçların meşrü bir şeymiş gibi algılanması gibi bir şey. Kim alın teriyle kazandığı kazancını, kendi rızası olmadan başkası tarafından yok edilmesine göz yumar söyleyin. Yavuz hırsız ev sahibini bastırır oluyor.

Allahtan tek dileğim var. Bunca dökülen o masumların kanı, kan dökenleri boğsun ve cümleten heder olsunlar.

Ve Bu Ülke yeni Mustafa Kemallere gebe unutmayın sakın.

basaran

bu mıllet bu ulke de olanların farkın da olmaya calıstıkca bır sekılde engellenıyor
ulkenın 30 yılına bakın 30 yıl bu dıle kolay yıllar once yazılan bır senaryo var ve bu senaryo adım adım uygulanıyor ulke ıcerıde teror belası ıle ugrasırken dısarıda sıstematık olarak olayların ıcıne cekılmeye calısılıyor olaylar ortada bu 2 yıl once ıspartada ucak dustu 7 bılım adamımız o ucakta ıdı ve öldüler bu bı kaza mıydı? guneydogu anadolu bolgesı zengın yor maden yatakları ıle dolu ısletılmeyen bu yataklar amerıkanın ıştahını kabartıyor ve bunun sonucunda pkk desteklenıyor sonrada utanmadan sızın yanınızdayız denıyor bu amerıka kı cıkarları ugruna kendı ulkesınde sonradan kendıne mesru zemınlerde haklılık nedenı olarak gosterecegı teror saldırısını yaptırttı
kendı 3000 vatandasının olumune goz yumdu amerıka gıbı en gelısmıs teknolojıye sahıp bır ulkede ucaklar rotalarından cıkacak ta kımse son ana kadar farkına varmayacak gulerım buna, benı bırakın kargalar bıle guler o kadar gulerler kı catlar ölürler. bu ulke acız mı bu kadar 30 yıldır bu bela ıle basedemıyor daha dune kadar dost oldugumuz surıye 1 yıldır kendınle savasıyor sımdı de bıze bulasıyor lıbyaya mudahale eden gucler buraya hıc bır mudahalede bulunmuyor su son yasananlara bakın son bır hafta da yurkıye topraklarına top mermılerı dusuyor, hadı bırı yanlıslıkla hadı ıkıncısı de oyle dıyelım ya ucuncusu mudahale etmek ıcın can alması mı gerekıyordu ıllakı
senaryo boyle yazıldı ve oynanıyor surıye rusların senelerdır ınmeye calıstıkları sıcak sular dıye adlandırılan akdenıze acılan kapısı kuzey ırakta kurt devletı kuruldu otonom bır yapıya sahıp olsada surıyenın kuzeyı oraya baglanmaya calısılıyor 900 km olan surıye sınırı yerını bır sure sonra kurt devletı ıle sınır olacak sonra sıra senaryonun dıger bolumune gelecek.amerıka soguk savas yıllarında rusyaya karsı kullandıgı butun masalarını ortadan kaldırdı ben ınanımıyorum ya oyle dıyor usame bın ladın saddam huseyın bunlar masa ıdı rusyaya karsı kullanılan abdullah ocalan ı yakaladık getırdık dıyorlar amerıkanın onunla ısı bıttı asılmamamas garantısı verılmesı karsılıgı bıze teslım edıldı ona olene kadar bakmak beslemek boynumuzun borcu dıkkatımı cektı bazı arkadaslar partı rejım yurban uzerıne fıkırlerını beyan etmısler bırakalım bunları ısteyen ıstedıgı gıbı gıyınsın mesele bunlar degıl bunlar teferruat asıl mesele bu.

basaran

bu mıllet bu ulke de olanların farkın da olmaya calıstıkca bır sekılde engellenıyor
ulkenın 30 yılına bakın 30 yıl bu dıle kolay yıllar once yazılan bır senaryo var ve bu senaryo adım adım uygulanıyor ulke ıcerıde teror belası ıle ugrasırken dısarıda sıstematık olarak olayların ıcıne cekılmeye calısılıyor olaylar ortada bu 2 yıl once ıspartada ucak dustu 7 bılım adamımız o ucakta ıdı ve öldüler bu bı kaza mıydı? guneydogu anadolu bolgesı zengın yor maden yatakları ıle dolu ısletılmeyen bu yataklar amerıkanın ıştahını kabartıyor ve bunun sonucunda pkk desteklenıyor sonrada utanmadan sızın yanınızdayız denıyor bu amerıka kı cıkarları ugruna kendı ulkesınde sonradan kendıne mesru zemınlerde haklılık nedenı olarak gosterecegı teror saldırısını yaptırttı
kendı 3000 vatandasının olumune goz yumdu amerıka gıbı en gelısmıs teknolojıye sahıp bır ulkede ucaklar rotalarından cıkacak ta kımse son ana kadar farkına varmayacak gulerım buna, benı bırakın kargalar bıle guler o kadar gulerler kı catlar ölürler. bu ulke acız mı bu kadar 30 yıldır bu bela ıle basedemıyor daha dune kadar dost oldugumuz surıye 1 yıldır kendınle savasıyor sımdı de bıze bulasıyor lıbyaya mudahale eden gucler buraya hıc bır mudahalede bulunmuyor su son yasananlara bakın son bır hafta da yurkıye topraklarına top mermılerı dusuyor, hadı bırı yanlıslıkla hadı ıkıncısı de oyle dıyelım ya ucuncusu mudahale etmek ıcın can alması mı gerekıyordu ıllakı
senaryo boyle yazıldı ve oynanıyor surıye rusların senelerdır ınmeye calıstıkları sıcak sular dıye adlandırılan akdenıze acılan kapısı kuzey ırakta kurt devletı kuruldu otonom bır yapıya sahıp olsada surıyenın kuzeyı oraya baglanmaya calısılıyor 900 km olan surıye sınırı yerını bır sure sonra kurt devletı ıle sınır olacak sonra sıra senaryonun dıger bolumune gelecek.amerıka soguk savas yıllarında rusyaya karsı kullandıgı butun masalarını ortadan kaldırdı ben ınanımıyorum ya oyle dıyor usame bın ladın saddam huseyın bunlar masa ıdı rusyaya karsı kullanılan abdullah ocalan ı yakaladık getırdık dıyorlar amerıkanın onunla ısı bıttı asılmamamas garantısı verılmesı karsılıgı bıze teslım edıldı ona olene kadar bakmak beslemek boynumuzun borcu dıkkatımı cektı bazı arkadaslar partı rejım yurban uzerıne fıkırlerını beyan etmısler bırakalım bunları ısteyen ıstedıgı gıbı gıyınsın mesele bunlar degıl bunlar teferruat asıl mesele bu.

basaran

basaran

basaran

yazabılırmıyım

(Mustafa Çetiner)

Öncelikle destek veren arkadaşlara teşekkürler, Atatürk'e laf eden, dîni kendi tekellerinde sanan ve Allah diyene sorgusuz sualsiz biat eden arkadaşlara da Allah göz açıklığı versin, Ülkemizde olanları göremiyorlarsa onlar için yapabilecek bişey yok, Yargıyı ve orduyu ele geçirenler onların da inançlarını kullanarak ruhlarını ele geçirmiş.

Metinkaya

Bu konuya 2 yıllık bir aradan sonra yazıyorum...

Ruhum acıdı resmen...

Neden acıdı ruhum?...

Bir arkadaşımız şunu demiş diğer arkadaş bunu demiş gibi sığ düşüncelere girmeden birşeyler yazayım...

Öncelik "İNSAN" ise eğer ve o İNSANI "İNSAN" yapan değerler akıl-fikir ve vicdan ise; yazılan yorumlara bakınca ruhumun acımaması mümkün değil...
Öncelikle; "akıl" derken... Gördüğünü algılayıp süzebilme yeteneğine sahip olmalı insan... Akıl dediğimiz melekeyi kullanabilmeli...
Bugün ülkemizde yaşanılanları sadece "bugün"e endekslersek çok büyük bir yanılgının içine düşmüş oluruz. Zira; bugün ülkede iktidar olan siyaset (asla partizanlık yapmadan yorum yazıyorum - dikkatinize-) beslendiği odakların çığırtkanlığını yapmaktadır ve çok da güzel bir şekilde yapmaktadır. Bu son 12 yıl içindeki icraatları ile göstermiştir ve göstermeye de devam edeceği de aşikârdır. İyi yapıyor derken; icraatlarını Türk halkı adına değil de büyük bir hakikatin tezahürü olarak kendilerini iktidara taşıyan siyasetin açısından iyi yapıyor demek istiyorum... Son 12 yılda devletimizin elinde avucunda ne var ne yok satılmadık hiç bir değeri kalmadığını görebilmek için karşıt görüşlü olmaya gerek yoktur... Bir pire kadar beyni olan her vicdanlı insanın da kabul edeceği bir gerçektir.. Bunu inkâr etmek insafsızlıktır... Bunun yanında kaybedilen insani değerlerimizi görebilmek ayrı bir vicdan muhasebesini gerektirmeyecek kadar aşikârdır... Bu yapılanların içine tarihi gerçekleri yalanlarla bezeyerek insanlara sunmanın ahlaksızlığını da yaşayarak görmemek mümkün değil... İNSAN olabilmenin erdemi; bu AKIL denilen olguyu doğru kullanırken VİCDAN sesini de dinleyebilecek firasete,satılmamış bir ruha, ONUR denilen olguya sahip olabilmektir... Gerçekler kabak gibi ortada iken sırf "İNADINA" diyerek bir kişinin peşine körükörüne takılabilecek kadar kendini kaybeden kişilerde İNSANLIK, VİCDAN ve ONUR denilen olgulardan bulunamayacağı ayrı bir gerçektir...
Tarihi yalanlarla bezeyerek insanlara sunmaktan bahsettim...
İçinde sadece bir nebzecik VİCDAN olan AKIL sahibi bir kişinin şunu bilmesi; almakta olduğu nefesteki oksijeni inkâr etmemesi için elzemdir... Belli bir değere düşman olduğunu açık açık ifade eden bir insanın beyanatları, icraatları ortada iken; bağırıp çağırarak eski liderleri suçlamasını dinleyen bir insanın en azından VİCDAN süzgecinden süzerek o kişinin dediklerinin doğruluğunu araştırması İNSAN olmanın gerekliliğinden çok Müslüman olmanın zorunluluğudur... Zira"YALAN" bizim dinimizce kabul edilmeyen bir eylemdir... Yalanlara körükörüne kapılıp inanmak AKIL işi olmayan bir alçaklıktır...
Tarihi vesikalar ortada durduğu halde araştırmaya yeltenmeyip belli bir kesimin düşmanca tutumla kin beslediği insanları, ölmüş ve kendisini savunma hakkı olmayanları gıybetlerle zemmetmesine inanmanın getireceği alçaklık ayrı bir şeydir...

Bunlardan başka... Ülkemiz vatandaşlarının son 12 yıl içindeki ekonomik durumunun iyileştiğini söylemek ve söyleyenlere inanıp değer vermekte ONURSUZLUĞUN ve AKILSIZLIĞIN bir tezahürü olarak karşımıza çıkıyor...

Yaşanan gerçekleri yalan dolan rakamlarla millete sunan iktidar sahiplerinin her dediğini "hâşa" Allah kelamı gibi algılamak hangi akla ve hangi vicdana sığar acaba?...

Birebir görünen gerçekleri iktidar sahiplerinin söylemlerine inanarak başka gözle bakmanın alçaklığı başka nasıl izah edilebilir... Ruhunu Şeytana kaptırmış bilge kılıklı insanları bağırıp çağırarak, etrafına korku salarak yaptıklarına destek vermek hangi değer ile izah edilebilir?

Etrafımızda tek bir tane dost ülkenin kalmaması için sanki özel çaba harcanırken iktidarı savunabilmek hangi ruh halinin bir tezahürü olabilir...

Ülkemizin gidişatını değerlendirirken; ABD ve İsrail'in emellerine uygun icraatların yapılmadığını söyleyecek ve inanacak kadar körleşmemiş olmak lazım gelir...

Burada resmen iktidar borazanlığı yapan kişilerin yazılarını okurken ruhum acıdı dedim ya; insanın birazcık olsun düşünmesi düşünebilmesi için ilk şart OKUMAKtır diye düşünüyorum... Zira okuyunca; bu ülkenin kolay kurulmadığını, dedelerimizin canı pahasına liderlerine inanması neticesinde bir ve beraberlik içinde savaşması ile kurulduğunu göreceksiniz... Ve tarihin; badem bıyıklı vatandaşın söylediklerinin tamamen zıddı ile gerçekleştiğini göreceksiniz... Ninelerimizi gavurun tecavüzünden, dedelerimizi gavurun süngüsünden kurtarmak için canını dişine takanlara karşı düşmanlık beslemekten utanacaksınız...Utanmanız da gerekir zaten...

Elde avuçta satacak birşey kalmayınca yarınımızın karanlıkları içine düşeceğimiz yadsınamaz bir gerçektir... Ve bugün bu program çok güzel bir şekilde uygulanmakta ve fakirleştirilmiş olan insanımız yabancılaştırılmış bankaların kucağına ittirilmektedir... Akıl ve vicdan sahibi hiçbir kimde şu yaşanılanlara hayır diyebilir mi?

2023 yılından bahsediliyor... İçinde ne olduğu bilinmeyen, sadece vizyon verdik ayağıyla cahil cühela vatandaşların gözleri boyansın amacıyla ortaya atılan bir slogandan başka birşey olmayan bu yalanın sonunda ülkemizin parçalanması olduğu yabancı uzmanlarca müteaddit defalar açıklanmıştır... Fakat inanmaya devam eden insanların bakışlarındaki boşluğu anlamamak mümkün değildir...

Velhasıl-ı kelâm...

Ülkemizin geleceğini aydınlık görmek için ya AKLINI, ya VİCDANINI veyahut ONURUNU birilerine peşkeş çekmiş echel bir yaratık olmak lazım gelir veya gördüğünü AKIL süzgecinden süzemeyecek kadar AKILdan yoksunluk lazım gelir...

Birilerinin hamasetle söylediğinin altını araştırmadan, doğruluğuna inanarak "her ne olursa olsun, inadına" diyerek peşlerinden koşmanın izahını başka şekilde yapabilmemiz mümkün değildir....

(Mustafa Çetiner)

Metin bey buraya yazdığımı unutmuştum bile, aradan iki yıl geçmiş.
Öncelikle uzun uzun fikir beyan edip gerçeklerden bahsettiğiniz için teşekkürler.
Şimdi şunu merak ediyorum.
Aradan tam iki yıl geçti, bir sürü hırsızlık ve yolsuzluk kasetleri ortaya çıktı, birçok olay yaşandı, burada iktidarı savunanlar hâlâ aynı fikirde mi acaba?
Ama yine bu soruya kendim cevap veriyor ve diyorum ki: emînim çoğu aynı fikirde, çünkü öyle bir düzen kuruldu ki din tacirleri, hırsızlar, rüşvetçiler, devlet malı yiyenler kısacası kolay yoldan para kazananlar için bir cennet oldu güzel ülkem.
İşte dîni savunduğunu söyleyerek insanları ve kendilerini kandıranlar aslında dîni kullanarak çıkar temin edenler ve onlar nemalandıkları bu düzenin yıkılmaması için tüm yanlışlarına rağmen bu iktidara destek veriyorlar.
Çünkü biliyorlar ki bu iktidar gittiğinde bütün sömürü kaynakları kesilecek.

mirim

Balık demiş ki, söyleyecek çok sözüm var da ne zaman ağzımı açsam su doluyor...

Mehtap Yıldız

öç almak Tanrı"ya özgüdür.

Tolstoy.

en çok sevdiğim sözlerden biridir...
Beğen

Esmize - Perihan Kılıç

İnsan Tanrının bir cüzi'dir oysa...

Mehtap Yıldız

iş(in) hükme bağlanıp biteceği,hasret gününe karşı onları uyar.onlar bir gaflet içindedirler ve onlar inanmıyorlar.

Meryem.39...bu Ayeti Kerime düştü aklıma...

kalbimce sevgiler....

waratte

Tanrı bağışlayandır
niye öc almak ona özgü olsun ki

o zaman Tanrı olduğunu söylemesin.

Metinkaya

Öç almak...

Kendisine yapılmış olan bir haksızlığın (kendince) karşısında misli ile cevap vermektir. Ve kendisine yapılanı karşısındakinden kendince çıkartmaktır...

Bu noktadan bakınca (hâşa) Tanrı'nın insandan öç alması gibi bir olay olamaz. Zira fiziki bir temasın olması zaten mümkün değil. Ve Tanrı dediğiniz makama nasıl bir kötülük yapabilirsiniz ki O sizden öç almak gereği hissetsin.

Çok yanlış bir beyan bence..

Mehtap Yıldız

upanişatlar der ki;
kainat sevinçten doğdu,sevince koşuyor,sevinç içinde eriyecek. ama "acıların anahtarıyla açılır sevincin kapakları." bir neye benzesin ömrün,onu nağmelerle doldur" tagor"da adem korkusu yok
sevgililer ondan şarkı bekliyor. öbür dünyayı neden düşünsün?
biliyorki besteleri ebedi
biliyor ki ezel kıyılarında ne bir ümit kaybolur ne bir mutluluk. varlıkların son durağı burası. sen de karış dalgalara ve sonsuzlukta kaybol....

.....
Beğen

(Mustafa Çetiner)
#TÜRK'ÜM ...BU AD, HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR

Şâir ya da şâir adayları yorumdan çok şiire emek ve değer vermeli, zîra onlardan geriye yazdıkları ya da aldıkları yorumlar değil şiirleri kalacak.
Beğen

Nuh.tu.fani

siz de o yüzden burada bunu yazma gereği duydunuz öyle mi !

Yusuf Giraz

Doğru söze ne denir.

son siğara

doğru söz denir..

türkan canikli

aynen bazı insanlar direk şiire bile değil eğoistçe karakterini yargılama ihtiyacı duyuyor sadece insanca yorum yapsalar bu bile bişey.haklısınız.

flycan57

çok doğru söylüyorsunuz öğretici eleştiri olsa amenna öpüp başımıza koyalım gelip de yorum saçmalığı yapanlara ne demeli şiire katkısı olmalı yapılan yorumun da

Şaban Aktaş (Homerotik)

şiirlerden de dizeleri belki?! Belki!

mustafanazif

şair; "sizin hiç babanız öldü mü?" der şiirinde... bu modern bir imgedir.
modern imgedeki kastım, öyle kafiye falan yoktur ama basbayağı kocaman bir şiirdir.
şiir hem kelime hem mana öbeğidir.
yani koskocaman lirik bir "anlam"dır.

isterseniz, günde 50 şiir yazabilirsiniz.
yapacağınız tek şey sabah 08.00 akşam 12.00 ya da daha geç bir saate kadar oturup yazmak,
ve inanın eğer kelimelerle aranız iyi ise, günde 50 şiir yazabilirsiniz.
hatta araya birkaç haiku da sıkıştırabilirsiniz.

ama bir şiir için, sadece tek bir şiir için 5 sene kafa patlatan şair dostlarım da oldu.

ve şuna da inanın ki;
5 sene kafa patlatmasının da çok önemli bir sebebi vardı.

işte bu sebep, şiiri şiir yapar.

Yorum Yaz
Sonraki Sayfa »   Son »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.