Eleştiri nedir? ne değildir?

8.982 izlenme - 162 yorum -
/ 17 »
Yorum Yaz
ANSIZIN
2 Aralık 2011 Cuma 14:10:41
Eleştiri Nasıl Yapılmalı – Eleştiri Sanatı

Kuşku ve eleştiri, bilimsel düşüncenin ve sosyal-ekonomik gelişmenin ilk adımıdır. Eleştirel düşünce, fikir ve öneri zenginliğinin kaynağıdır. Değişime uyum da ancak mevcut sisteme yönelen eleştirilerle kolaylaşır. Tüm modern cihaz ve araçların çalışmasında önemli bir rolü olan geri bildirim (feedback) mekanizmasının toplumsal ilişkilerdeki karşılığı “eleştiri”dir.
Yolu ve yordamına uygun eleştiri yapmak isteyenlere aşağıdaki öneriler gerekli ipuçlarını verebilir:

1- Önce araştırın, sonra eleştirin: Herhangi bir konuda eleştiri yapanların önce konuyu etraflıca araştırmaları, asgari düzeyde de olsa bilgi sahibi olmaları gerekir. Araştırmadan yapılan eleştiriler ister istemez duygusal dalgalanmaların etkisinde kalır.

2- Kişiliği değil tutum ve davranışları eleştirin: Yapılan hataların, yanlış görülen tutum ve davranışların eleştirilmesi, doğru yöntemin bulunmasına katkı sağlar. Ama doğrudan kişiliği hedef alan eleştiriler hiç bir işe yaramadığı gibi, yeni kin ve düşmanlık tohumlarının atılmasına yol açar.

3-Karşı tarafı dinleyin: Eleştiri, doğru ve gerçek olanı bulmak için girişilen bir diyalog süreci, bir fikir alışverişidir. Karşı tarafın öne sürdüğü fikirlere kulağını kapayarak, peşin hüküm ve önyargıyla yapılan eleştiriler, sorunu çözmek bir yana daha da ağırlaştırır.

4- Çözüm önerisi geliştirin: Her eleştiri yapan kişiden hemen alternatif bir çözüm önerisi istemek doğru bir iş değil. Bir şeyin yanlış olduğunu gören kişinin zihninde o anda bir çözüm olmayabilir. Ancak sürekli olarak eleştirel bir tavır alan, her şeye “Olmaz!” diyen kişinin çözüm konusuna da muhakkak kafa yorması gerekir.

5- ”Popülist” eleştirilerden kaçının: Halk kitleleri, sıkıntılı günlerde ve kriz dönemlerinde haklı olarak öfkelenir ve bazen şiddetli tepkiler gösterir.

6- ”Adam etmek” için eleştirmeyin: Çoğumuz, kendi düşüncelerimiz ile ideal birey ve toplum anlayışımızı, etrafımızdakilere zorla kabul ettirmeye çalışırız. Bu tür bir anlayıştan kaynaklanan eleştiriler genellikle geri teper.

7- Eleştiriden önce özeleştiri yapın: Hatalarının ve zaaflarının bilincinde olan kişi, eleştirilerini daha insaflı yapar ve karşı tarafa daha anlayışlı davranır. Kendi yanılmazlığı konusunda sarsılmaz bir inanç besleyen kişinin eleştirileri ise kırıcı ve yıkıcı olur.

8- Eleştiride tarafsız olun: Bazıları karşı tarafın hatalarını insafsızca eleştirirken, kendi yandaşlarının yanlışlarına göz yumar. Taraflı eleştiriler, yolsuzlukları arttırır, şiddet eğilimini besler. Çifte standart, hırsızlıkların ve terörün yeniden üretilmesine yol açar.

9- Eleştiri özgürlüğünü geliştirin: Eleştiri, toplumsal işlevini ancak demokrasinin derinleştiği ve insan haklarının yaygınlaştığı bir ortamda yapabilir. Eleştirel düşünce, “yasak-ayıp-günah” üçgeni içinde hapsedildiğinde nefes alamaz.

10- Eleştirilerden yararlanın: Eleştiriler, tek bir kişinin sınırlı olan bilgi ve becerilerini artırma ve zenginleştirme imkanı sağlar. Bu yönüyle eleştiri birinci sınıf eğitim çabası gibidir. Eleştirilere kulak verdiğinizde ve bu eleştirileri içselleştirdiğinizde düşünceleriniz yeni boyutlar ve derinlik kazanır.

Alıntıdır.

Şimdi asıl soru şu: Yönetici durup dururken neden bunu paylaştı.

Çok yakında.

ANSIZIN tarafından 12/2/2011 2:11:27 PM zamanında düzenlenmiştir.
Kalimera.
2 Aralık 2011 Cuma 14:13:37
Bekliyorum merakla.:)

Yazıyı az sonra okuyacağım, hımmm...
kizilbaba
2 Aralık 2011 Cuma 14:18:27
Tüm katılımcılar tarafından inşaalah değerlendirmeye alınır.
Saygılar.
umutyolcusu
2 Aralık 2011 Cuma 14:18:34
Kesinlikle katılıyorum .Dosdoğru bir açıklama ile yol gösterir bir yazı .Teşekkürler.
deniz-ce
2 Aralık 2011 Cuma 14:20:32
bekliyoruz merakla:)
teşekkürler.
Kalimera.
2 Aralık 2011 Cuma 14:22:52

Yazı son derece güzel. Genel hatları ile eleştiri ne dir-ne değildir' i kısaca ama etkili bi şekilde vurgulamış.
Hadi hayırlısı.:)
Selim Temiz
2 Aralık 2011 Cuma 14:23:22
Evet çok haklısınız ki, bunu dikkate alacağız..!
Bilgilendirme için teşekkürler..!
Hazal Karadağ
2 Aralık 2011 Cuma 14:25:41

Can sıkıntısından!
:)
Mevlüt GÖZDE
2 Aralık 2011 Cuma 14:27:31
Sayın Yöneticim..

Yzınızdaki hususlara aynen katılıyor ve teşekkür ediyorum.
Selamlar...
hayatışığı
2 Aralık 2011 Cuma 14:30:26
güzel bir konu.merakla bekliyorum.
NAZMİ ŞENUSTA
2 Aralık 2011 Cuma 14:31:34
Bilinmeli nedenleri tahminler yürütülsede..
çetin altungüneş
2 Aralık 2011 Cuma 14:40:37
çok teşekkür ediyorum böyle güzel bir konuyu paylaşıma açtığınız için. ..
DemAN
2 Aralık 2011 Cuma 14:41:03
Teşekkürler, tam yerinde bir konu...

festival44
2 Aralık 2011 Cuma 14:41:36
Merhaba sayın yönetici;şimdi biz burada talebe siz hoca oldunuz.Eyvallah.Bükemediğimiz bileği öpmeyi biliriz.Ancak sizi tanımıyorum.Bu alanda neler biliyorsunuz edebiyat dünyasındaki yeriniz ne bilmiyorum.Kaç kitabınız yayımlandı,kaç dergide şiiriniz ve yazılarınız basıldı bilmiyorum.Bu mesajı gönderdiğinize göre anlıyorum ki çok güzel yerdesiniz.Yok sadece kuralları hatırlatıyorum diyorsanız yaptığım eleştirilerde kimseyi rencide etmedim,kırmadım,incitmedim.

Sayın yönetici bilgime gelince ben edebiyat öğretmeniyim.97 den bu yana bu işle meşgulüm.Ahmet Haşim'in gözüyle bakarsanız(siz de bilirsiniz) biz edebiyat öğretmenler eti için bir serçeyi katlediyoruz.Yani edebiyatı yok ediyoruz.Ama neylersin ki serde aşk var.Bu da gönül telini dillendiriyor.Çok değil ancak az da olsa bu kulvarda bilgimiz var.Edebiyat dünyası içinde söz sahibi olan akademisyen dostlarım var.Edebiyatın konuşulduğu meclisimiz var.Bir de kitaplığım var.Zannederim anlamışsınızdır.

Yinede uyarılarınızdan dolayı teşekkür ederim.
Remziye ÇELİK
2 Aralık 2011 Cuma 14:41:37
sorularımıza tam cevamı bulmazken yeterli bilği olmadığımızdan yargısız ifaz mı oluyor eleştiri merakla bekliyorum arkadaşlarım gibi saygılar.
Kemnur
2 Aralık 2011 Cuma 14:53:09
EDEBİYAT DEFTERİNDE ELEŞTİRİ, bir kişi ve/veya yazı hakkında DOĞRU ya da YANLIŞ yönlerini esas alarak düşülen küçük/kısa yorumlar/tenkitler şeklinde tezahür etmektedir. Bu, ELEŞTİRİ denilen şeyin tanımını da veren bir uygulamadır zaten... ( Bir kişi, eser ya da konuyu doğru ve yanlışlarını göstererek anlatmak amacıyla yazılan kısa metinlere eleştiri denir. ) Hedeflenen öğeyi doğru ve yanlış yönleriyle tanıtmayı amaçlayabileceği gibi, bu öğenin doğru tanıtılmasını sağlamayı ve bir değerlendirmeyi de hedef alabilir. Yazının kusurlarının belirtildiği tenkitler olarak da anlaşılabilir. Eleştiriyi yazan yazarın hususiyetleri, ANSIZIN'ın açıkladıklarından ibarettir; ani, yazar; objektif olmalı; eseri dikkatle inceleyebilmeli; analiz ve yorumlayabilmeli, geniş açılarla geniş bir bilgiyle ve hassasiyetle eseri değerlendirme kabiliyetine sahip olmalıdır. BURADA ÜZERİNDE DURULMASI GEREKEN ŞEY: EDEBİYAT DEFTERİNDEKİ YAZARLARIN PEK ÇOĞUNUN, YAZILARI İLE İLGİLİ HİÇ BİR TENKİTİ/İYİYE YÖNLENDİRİLMEYİ KABUL ETMEK İSTEMEMELERİDİR... BENİM OKUDUĞUM YAZILARIN YAZIM/İMLA KURALLARINA UYGUN OLMALARINI İSTEMEK VE CANIM "TÜRKÇEMİN" DOĞRU KULLANILMASINI TALEP ETMEK HAKKIM VARDIR; BURNUNDAN KIL ALDIRMAK İSTEMEYEN BU "ACEMİ" YAZARLARIN İDRAK EDEMEDİĞİ BUDUR..." Benim yazımı okumayıver, kardeşim." demekle bu hakkımı yok edemez hiç kimse. Site yönetimi onlara bir yetki vermiş: YASAKLILAR LİSTESİ. YAZILARINA TENKİT YAZMAMI İSTEMEYENLER BİR ZAHMET BU MEKANİZMAYI İŞLETSİNLER... Herkese saygıyla.
Hazal Karadağ
2 Aralık 2011 Cuma 14:54:18
Can sıkıntısından!
dedim ama yanlış anlaşılmaması adına açılımını yapmak isterim.
Hiç bir yönetici (hele ki bu site edebiyat defteriyse) durup dururken böyle bir forum açmaz .Canınızı ciddi anlamda sıkmışlardır diye düşünüyorum...
Malesef insanları eleştiriken unuttuğumuz bir çok şey var...kimi zaman kırıcı kimi zaman amaçlı yaklaşımla,kimi zaman suçlayıcı ve kışkırtıcı ve adamlık dersi verircesine can yakanlara şahit oldum.Yazık ki şahitliğimiz devam ediyor ara ara...

Umarım forum amacına ulaşır.
Sevgili Ansızın;
İş yükünüzün ağırlığını biliyor ve size sabırlar diliyorum.Başarı sizinle zaten..saygımla.
H.TATAR
2 Aralık 2011 Cuma 14:54:47
Sayın Habib Bey ve bu yorumu paylaşan değerli arkadaşlar ,

Daha önceleri de eleştiri konusu hakkında birçok yazılar ve kurallar yazıldı, çizildi. Lakin, herkes kendi bildiklerini yazmaya ve okumaya devam ettiler ve ediyorlar da. Benim de , eleştiri anlayışım , olsunda nasıl olursa olsun değil, eleştiri yapacağın konu hakkında yeterli bir bilgiye sahip olman ve karşı tarafı da , kendini de sıkıntıya sokmadan yapıcı bir çözüme ulaşmak demektir diye düşünüyorum.

Ancak bir örnek vermek istiyorum. Yaklaşık bir yıl önce , çok saygı duyduğum bir öğretmen ve fevkalade şiirler yazan dostuma ; yazdığınız böyle değilde , aslı şöyledir diye yazdığımda , benimle olan bağlantısını kopardı ve bir daha ne yazışma , ne de bir yorumlaşma veya eleştirel bir bağlantıda bulunduk.Hatta bu dost meslektaşım rumuzunu da değiştirerek çalışmalarına devam ediyor.

Hülasa demek istediğim eleştiri, her iki tarafı da keskin bir kılıç gibidir. Kullanmasını ve anlayış içinde karşılamayı gayet iyi bilip, kendimizi pozitif yönden geliştirmenin bir mekanizması olarak kabul etmemiz gerekmektedir.

Dostça sevgilerim ve saygılarımla
HALİFE TATAR

Hatice Ayşe Hasan
2 Aralık 2011 Cuma 14:56:57
Bu bılgıyı verdıgınız ıcın sonsuz tesekurlerımın sunarım elımden geldıgınce dıkkatlı olacagıma soz verıyorum
Saygılarımla
yeğinadnan
2 Aralık 2011 Cuma 14:58:02
İstifade etmek için güzel bir çalışma.Bir çoğumuza pek tesir edeceğini zannetmesemde,erdem sahibi insanların öz eleştiri yapmasına sebep olacxağı kanaatindeyim.Hiç bir şey durup dururken olmaz.Muhakkak bir sebebe binaen yazıldığı kanaati ile diğey yazıyı merak ederken.Acaba ? yorum dan sonra Eleştiri köşesi de mi ? açılacak diye düşünmeden edemedim.
**Bu arada Bizi iş ve uğraş edinen Bu site ve sitede kiler'e (ayırım gözelmeksizin) gerek hızmet gerekse yönlendirmeleri hasebiyle teşekkür ederim.
Mert YİĞİTCAN
2 Aralık 2011 Cuma 14:59:07
Çok yararlı bir yazı olmuş değerli yönetici... Eleştiriler konusunda çok tahammülsüz insanlar var ve, klasik bir kaç kelime ya da cümle den ibaret standart eleştiri yazıları görüyorum.Eleştiriden çok klasik bir övgü makenizması oluşturmuş bir çok dostlarımız.
Çok beğendiğim güzel bir şiire eleştiri eklemiştim.Eleştirimde, şiirin güzel olduğunu da belirtmiştim.Yiğidin hakkını teslim etmek adına, ama içerisindeki bir kaç bileşik kelimenin ayırılarak yazılmasından kaynaklanan bir anlam kaybına sebep olduğunu, bunların bileşik olarak yazılması uyarısını da yapmıştım.Şair dostumuz bu ayırdığı kelimelerden birini birleştirdi.Şiir günün seçkisi seçildi.Seçkiler arasına giren şiirler içerisinde bile bazen yazım hataları da olabilir.Beğenilerimizi ifade ederken, ufak tefek yazım hatalarının da düzeltilebilmesine yardımcı olmamız, eserlerin daha da güzelleşmesini sağlayacaktır bence de.
Saygı ve sevgilerimle.
gulakinakin
2 Aralık 2011 Cuma 14:59:11
Önemli bir konuya değinmişsiniz bence. eleştirilmek için insanın o konuyla ilgili geniş bilgisi olmalı. maalesef bazı kişiler eleştirirken çok biliyormuş gibi katı ve acımasızca ve hatta ukalaca yorum yaparlar. bu tür eleştiri hem eleştirenden uzaklaştırır, hem de eleştiren kişinin kimliğini ortaya koyar. tabi ki olumsuz anlamda.
eleştirmen olmak ta bir sanattır. dilerim hepimiz bu konuda duyarlı davranırız.
saygılar...
HELİN.
2 Aralık 2011 Cuma 15:04:12
sayın yönetici, 10 öneri var ve hepside çok güzel. umarım, bu paylaşımınız dikkate alınır. eleştiri kişiye yapılmadığı sürece, şiiri ve şairi gerçekten yüceltir ve benim tabirimle büyütür. Teşekkürler emekleriniz için. Saygılar.
sera.
2 Aralık 2011 Cuma 15:04:18
Sayın Yöneticimiz; her zamanki gibi yine siteyle ilgili bir çalışmada demek ki.
Yarar sağlayacağına inandığım bu bilgi paylaşımının devamını ilgi ve merakla bekliyoruz...

Saygıyla.
sad_spring
2 Aralık 2011 Cuma 15:04:57
Psikiyatrik bir yaklaşım ve analiz..Yazı ve yorum kişilik gelişimi ve evrensel güçlü bir zenginliğin tam da olunması gereken bir toplumdaki saygınlığın ilkeleri gibi.Sahi güzel başlıklar ve ve açıklamalar..Zenginlik işte bu..Önce beynin zenginliği..Sanırım akabinde "yakında "paylaşacağınız sunum bunun özet niteliğinden olacak..Teşekkürler..Saygılarımla..
sakaogluhasankucuk
2 Aralık 2011 Cuma 15:12:14
Uyarılarınız gerçekten çok medenice, çok yerli yerinde. Bu uyarılar muvacehesinde kalmaya özen
göstereceğiz elbette. Çok teşekkür ederim.
Bekir yavuz
2 Aralık 2011 Cuma 15:30:16
dilerim birileri bundan ders alacaktır,öyle umuyorum...
FARQİN2101
2 Aralık 2011 Cuma 15:39:38
Çünkü insanlar bazen gerçekten nasıl eleştiri yapacaklarını bilmiyorlar. Bir yazı yazarsın, sanki bazılarının kulağına artık nasıl geliyorsa, hemen öyle de yorumluyorlar. Evet düşünce yazanın olabilir ama bir şeyi anlatacaksan insan gibi anlat. Ki biz insan gibi yazıyoruz.
Saygılarımla
YARALI_40
2 Aralık 2011 Cuma 15:53:00
COK HAKLISINIZ EFENDIM DIKKAT ETMEK GEREKIR TSKLER
hülvani
2 Aralık 2011 Cuma 15:59:00

.
Edebiyat Defteri.Saygı değer idare heyeti bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.Şahsım adına arkadaşlarımın kişilik haklarına saygıda kusur etmemek için büyük itina gösteriyorum.Demokresimizi bize tanımış olduğu bireysel hak ve özgürlüklere elimden geldiği kadar uyum sağlamaya çalışıyorum.Karşımdaki arkadaşlarımdanda doğal olarak bekleme hakkına sahibim.Konumuz Edebi metinlere ve yazılan şiirlere olumlu veye olumsuz yapılan eleştirel yaklaşımlara tarafım kişilik haklarım rencide etmediği sürece.Eleştiri bizlerin daha dikkatli olmamızı ve gelişmemizi sağlar.Karşımızdaki arkadaşımıza hertürlü davranış ve ifadelerimizde önce empati yapmamızın doğru olccağın düşünüyorum,bütün arkadaşlarıma ve Edebiyat defteri idarecilerine enderin saygılarımı sunarım.Selamlar dualar.
hülvani
2 Aralık 2011 Cuma 16:01:56

.
Edebiyat Defteri.Saygı değer idare heyeti bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.Şahsım adına arkadaşlarımın kişilik haklarına saygıda kusur etmemek için büyük itina gösteriyorum.Demokresimizi bize tanımış olduğu bireysel hak ve özgürlüklere elimden geldiği kadar uyum sağlamaya çalışıyorum.Karşımdaki arkadaşlarımdanda doğal olarak bekleme hakkına sahibim.Konumuz Edebi metinlere ve yazılan şiirlere olumlu veye olumsuz yapılan eleştirel yaklaşımlara tarafım kişilik haklarım rencide etmediği sürece.Eleştiri bizlerin daha dikkatli olmamızı ve gelişmemizi sağlar.Karşımızdaki arkadaşımıza hertürlü davranış ve ifadelerimizde önce empati yapmamızın doğru olccağın düşünüyorum,bütün arkadaşlarıma ve Edebiyat defteri idarecilerine enderin saygılarımı sunarım.Selamlar dualar.
hülvani
2 Aralık 2011 Cuma 16:03:19

.
feyzi kanra
2 Aralık 2011 Cuma 16:15:46
Genellikle yazılanlara katılmakla beraber ( Eleştirel düşünce, “yasak-ayıp-günah” üçgeni içinde hapsedildiğinde nefes alamaz.) kısmına katılamıyorum efendim.yazar kendisiyle çatışıyor burada sanıyorum neden derseniz zira bu yazıda 10 maddelik bir yasaklar listesi sayılır.Meramımı anlatabildim mi acaba ? Zira biraz anlatma özürlü sayılırım.Yerine göre faydalı yasaklar olmalı,ben müslümanım diyen de içi dışı bir ise ayıptan günahtan kaçınmalıdır diye düşünüyorum.Yanlışım varsa dinlemeye hazırım vesselam.Saygılarımla efendim.

KEVE
2 Aralık 2011 Cuma 16:49:13
imam fiiliyatı ile kendini, fonksiyonunu ezan okuma, namaz kıldırma sınırlarının dışına taşıyabilmeli.
yoksa varlığı önem yitirir. önem yitiren imamın pek de inandırıcılığı kalmaz.

saygl sevgl

dilaraa..
2 Aralık 2011 Cuma 17:07:47
bizm bu konuları bilmedigimizi dusunmş heralde ..ama yanlş duşunmuş..:===)))))
RefikaDoğan
2 Aralık 2011 Cuma 17:10:50
Kendimce yapmaya çalıştığım ve doğru bildiğim bir ya da birçok düşüncenin bir başkası tarafından dile getirilmesi kadar mutlu edici ne olabilir ki! Buna " yansıma / düşüncenin aynası" derim işte.
Edebiyat Defteri' nin duyarlı yönetimine bu anlamda teşekkür ediyor; yaklaşımlarındaki hassasiyet ve derinliğin bu camiaya her zaman ışıklı ve erinç kapıları açtığına ve daima da açacağına inandığımı belirtmek istiyorum.
Umuyor ve diliyorum ki, bütün bu olgun ve edebî yaklaşımlar çok daha güzel paylaşımlara kılavuz olur!
Saygı ve dostlukla...
ahmet umut
2 Aralık 2011 Cuma 17:14:18
Okudum...merekla bekiyorum..
miyasergülşen
2 Aralık 2011 Cuma 17:37:10
Sayın Yöneticimiz,

Belki çok klasik bir giriş olacak ama öncelikle çok önemli bir hususu gündeme getirdiğiniz için şahsım adına çok teşekkür ediyorum. "Edebiyat Defteri" benim için çok değerli bir site ve ben değer verdiğim bu sitede fırsat buldukça dizelerimi paylaşmaktan ötürü mutluluk duyuyorum. Ortaokul yıllarımdan beri şiir yazmaya çalışıyorum. Bir kaç yıl önce kapanan ve kapanmasını çok büyük bir kayıp saydığım çok güzel bir şiir sitesinde ilk kez yazdıklarımı paylaşmaya başladım ve orada çok şey öğrendim, her geçen gün daha iyiyi daha güzeli yazmaya geyret ettim ve EDİYORUM DA. Benim için okul gibiydi. Daha sonra "Edebiyat Defteri" ve bir kaç sitede daha paylaşmaya başladım. Çalışan biri olduğum için çok fazla siteye uğrama ve uğradığımda da çok fazla şiir okuma şansım olmuyor. Ben okuduğum şiirlerden keyif almak istiyorum, susayıp yudum yudum su içersiniz ya, aynen öyle. Elbetteki emeğe saygım sonsuz, hepimiz güzel bir şeyleri paylaşmak için buradayız ve çaba sarfediyoruz. Her birimizin yeteneği farklı, kimimiz çok iyi, kimimiz orta, kimimiz zayıf. Ben şiirlerde gördüğüm hataları "hata" değil her zaman "nazar" olarak tabir ediyorum. Çok bariz bir şekilde dikkat çeken durumda, yazan saygıdeğer arkadaşın özelinden mesaj gönderiyorum ve de çekinerek gönderiyorum. Ayrıca, bilmişlik olarak algılamamasını, sadece dostane bir paylaşım olduğunu ve elbetteki takdirini kendilerine bırakıyorum. Çünkü insanoğlunun fıtratında var; eleştiriye gelemiyor! Yapıcı eleştiri her zaman olmalı, insan yanlış yaptığının farkında olsa zaten yanlışını düzeltir, demek ki farkında değil! O zaman farkedenin kırıcı olmadan bu yanlışı iletmesi, uyarması gerek! Yoksa al gülüm ver gülüm olsun, ben gidip yorum yazayım o da bana gelip yorum yazsın olmamalı. "Ben burada bir kaç şiir okur giderim, nasıl yazılmış olursa olsun " olmamalı! "Eleştiri" kelimesini nedense yanlış algılıyoruz, kusur teşhiri gibi algılıyoruz. Oysa göremediğimiz nazarların gösterilmesidir eleştiri. Ben hatamı bilmezsem, noksanımı bilmezsem doğruya, daha iyiye, daha güzele nasıl varabilirim?! Yine belirtmek istiyorum, eleştirinin çok nazik bir şekilde ve mutlaka özelden yapılması gerek diye düşünüyorum. Şu da denebilir; "ben açıktan yazıyorum ki, diğer okuyanlar da bu eleştiriden kendilerine ders alsınlar". Aslında doğru da. Ama insanoğlu hele ki edebiyatla uğraşanlar çok hassas ve kırılgan olduğumuzdan bunun özelden yapılması daha yerinde olur diye düşünüyorum. Burada hiç birimiz diğerini kırmak, küçük düşürmek gibi, üstünlük taslamak gibi bir gayret içinde olamayız. Bir şiir çok çabuk yazılmış olabilir, demlenmeden asılmış olabilir, çok acele yazıldığından klavye hatalı olabilir, şairin çok stresli ya da çok yoğun olduğu bir anında alel acele paylaşılmış olabilir. Hepsi olabilir. Fakat "solmak" kelimesinin olması gerektiği yerde "solumak" kelimesi kullanılırsa bu nazarı paylaşmadan geçemem ve de paylaştım ama netice değişmedi! Böyle durumlar da var.

Bu husususu neden paylaştığınızı da bekliyoruz efendim.

Size ve şahsınızda bütün değerli kalem arkadaşlarıma ayrı ayrı en derin saygılarımı sunuyorum.

Miyaser GÜLŞEN
Ozan İhlasi (Bekir Akbulu
2 Aralık 2011 Cuma 17:44:01

selamlar eleştiri yapılmalı çünkü her eleştiri doğru yapıldığı yerde mutlaka bir eksiği giderecektir
fakat eleştirirken insanları küçültücü kırıcı ve aşağılayıcı tarzdan uzak durulması bence en önemli konulardan birisi bir insan yeni şiir yazmaya başlamış gence hucum bu nasıl şiir falan kırsa onu bu yoldan başlamadan caydırır eğer eleştirdiği şeyi ona nazik ane bir biçimde işlerse ona büyüklük etmiş olur ve kırmadan da bir ikram etmiş olur BEN HAZRETİ LİNİN BANA BİR HARF ÖĞRETENİN KÖLESİ OLURUM MANTIĞI İLE BAKARIM her şey düzelir fakat kırılan kalp zedelenen onur yok olan duygu asla geri gelmez saygılarımı sunuyorum insanlığa dikkat bekir akbulut saygılarımla herkese selam
KIRKALI
2 Aralık 2011 Cuma 18:22:47
yüreyine ve kalemine sağlık üstad yerinde bir tavsiye toplum olarak akresif bir ak deniz topluluklarından olduğumuz için yapılan eleştirilere anında olumsuz tepki veririz daima kendimizi herkesin üstünde görürüz yapılam eleştirilere kafa yoracapımız yerde sana ne hadi oradan gibi yuvarlak sözlerle işin kolayına kaçmayı tercih ederiz halbuki sizinde belirttiyiniz gibi yapılan eleştirilerin haklımı haksızmı olduğunu anlamamız için kafamızda bir akıl süzgeçinden geçirilerek cevap verilmesi gerekir saygılarımla
sadikozen
2 Aralık 2011 Cuma 18:47:19
Çok yerinde, bilgilendirici, aydınlatıcı ve son derecede gerçekçi. Bu yazıda ileri sürülen hususları yerine getiremeyen ve kurallara uymayanlar eleştiri yapmamalı. Çünkü o takdirde ortam seviyesizleşir ve gereksiz birtakım tartışmalar ve kırgınlıklar meydana geliyor. Herkesin fikrin in kendisi için değerli olduğu bilinmeli ve hiç kimse beğenmediği fikirler yüzünden baişlakalrına hakarette bulunma hakkına sahip olmadığını bilmelidir. Saygılarımla...
kutup güldane (şairin kır
2 Aralık 2011 Cuma 18:53:16
detaylı düşünülmüş bir uyarı ve öneri omuş teşekürler.
herşeyden önce saygınlık ve edep olmalıdır.
BAŞKALARINA SAYGI GÖSTERMEK EDEP'TİR.
EN BÜYÜK EDEP, EDEPSİZLİĞE DÜŞMEMEKTİR.
kutup güldane.şairin kırık kalemi.
saygılarımla selamlarım.
Süreyya ŞİŞMANLAR
2 Aralık 2011 Cuma 18:57:41

Yönetici durup dururken bunu neden paylaştı? dedim ve merakla beklemekteyim.Yazının içeriği katkı sağladı düşüncelerime,teşekkürler...
Oya gedik
2 Aralık 2011 Cuma 19:55:19
Sanırım edebiyatı iyiye kullanmak adına mı desem..?
Tülay Aslan
2 Aralık 2011 Cuma 20:09:20

Eleştiri doğru yapılırsa şair için çok iyi olur.Sırf eleştirilsin diye karşı tarafı rencide etmek yazma arzusunu kırmak olmamalı.Ben bazı gerçek kalem dostlarından eleştirilerden çok şey öğrendim ve düz nesir yazardım. Ama artık 4 yıl içererisinde çok yol katlettim.Buraya kadar gelmeme neden olan arkadaşlarıma ve Habip bey size teşekkürlerimi sunarım.Saygılar...
suna gülec emre
2 Aralık 2011 Cuma 21:14:09
Cok gerekli bir "elestiri"yazisi:) kutluyorum..Cünki olumlu yada olumsuz elestiriler ,karsilikli olamaya baslamis durum da ..Yani eserden ziyade kisilerin birbirlerine karsilikli iltifatari söz konusu sanirim..
Cok yerinde olmus saygilar...
Yahya İncik
2 Aralık 2011 Cuma 21:17:38
Şair, şiir ve şiir eleştirisi üzerinde en çok kafa yorulan edebî uğraşılar arasındadır.
Son dönemde ‘’şiir eleştirisi’’ yapılmadığı yönünde serzenişler ayyuka çıkmıştır. Edebiyat dergilerinde dağınık olarak yapılan eleştiriler şiir eleştirisi olmaktan çıkmış ’takım tutar gibi’ şairi övme yahut şairi yerme şekline dönüşmüştür.

Oysa şiir eleştirisinin öznesi asla şairi olmamalıdır. Bir eleştiri şairin kimliğine yönelik yapılmaya başlandıysa şiir ıskalanmış demektir. Malum dergiler kendi yazar/şair kadrosunda yer alan kişileri ve kitaplarına övgüler yazdırarak bunun dışındaki, şiirleri ve eserleri görmeme yolunu tercih etmektir. Sadece iyi niyetli birkaç şiir eleştirmeni de bütün gayretleriyle objektif olarak faaliyetlerini sürdürmeye çalışmaktır.

Bu, bir kaç iyi adamın eserleri okunduğunda dertlerinin şiir olduğu anlaşılır. Şair onların önem verdikleri özne değildir. Amatör eleştiri geleneğinde kişileri hedef alan denemeler yazılmış ve yazılmaya devam etmektir.Bunları eleştiri sınıfına almak ne derece doğrudur? Bu da ayrı bir tartışma konusudur.

Edebiyata gönül veren birkaç iyi adamın ‘’Türk Şiiri’’ için elini ve yüreğini ortaya koymuş olması yeterli değildir, kesinlikle buna yenilerinin eklenmesi gerekmektir.

Şiir eleştirisi, imla kuralarındaki, hataları bulmak,’’ Yok, o dize olmadı onun yerine şu dizeyi kullan(!)’’ demek ve ona birkaç beylik şair düşüncesi empoze ederek, ardında üç beş dergi adı sıralamayı maharet zannetmek bu işin geldiği noktadaki vahameti göstermesi açısından üzücüdür.

Eleştirmenin görevi kendi kültür dünyasında oluşturduğu edebiyat birikimini, şiir özelinde dillendirmektir. Şair ile işi olmaz. Şiir eleştirisi yapmak arkadaş kayırmaya benzemez. Bunun yapıldığı durumda da şiirine eleştiri yapılan şairin bunu şahsileştirmemesi gerekmektedir. Çünkü eleştirmenin derdi şiir olup, şairin dişil/eril olması onun siyasi düşünüş biçimi vs. önemli değildir.

Şairlerin kişileştirdikleri şiir eleştirileri yerini hiciv ya da yergi adını alan şiirlere bıraktığında kıyamet kopmaya başlayacaktır.

Bu yergi örneklerine divan edebiyatında rastlıyoruz ( meşhur -Fuzuli-Ruhi meselesi.. .)Edebiyatın; edep kökünden geldiği düşünülürse argoya sığınan şairimsilerin bu kök’ten habersiz oldukları görülmektedir.

Argo bir dil kullanarak hiciv yazdığını zannetmek kimseyi şair yapmaz. Özetle şiir eleştirisi her nerede yapılırsa yapılsın şairini asla hedef almaz, almamalıdır da.

Zaten hiçbir eleştirmen yüzlerce şairi bire bir tanıyarak onların özel yaşamlarına atıf yaparak şiirlerini değerlendirmez. Şairi öven denemeler ise zaten şiir eleştirisi değil şaire methiyedir. Şaire methiye asla ve asla şiir eleştirisi anlamına gelmez ve şiire fayda sağlamaz. Şairin egosunu okşayabilir. O vakitte bu durum şiiri evrensel yapmaz.

‘’Şu şiiri beğendim’’ dediğimiz zaman, o şiirin mutlaka bize hitap eden bir yönünü bulmuşuzdur. Yaşımıza, eğitimimize, içinde bulunduğumuz ortama, cinsiyetimize, sınıfsal konumumuza, siyasal tavrımıza göre içimizdeki telleri titreten şiirin önemli ayrımlar göstereceği bir gerçektir. Aynı kişi değişik zaman ve ortamlarda farklı şiirleri okumak ya da dinlemek istemesi çok doğaldır. Hatta çok sevdiğimiz şiirleri, yaşımızda, sosyal durumumuzda, bilincimizde değişiklikler olduğu zaman kendimize uzak bulduğumuz zamanlar da olmuştur.

Sevilen bir şiirin etki gücü, değişik ortam ve koşullarda ayrımlar gösterir. Simonov’un ‘’Bekle Beni’si’’,İkinci Dünya Savaş’ında, cephedeki erlerin dilinden düşmediyse, birçok erin sılaya yazdığı mektuplarda yer aldıysa, o şiirin hazır bir duyarlığa seslenmesinden kaynaklanır.’’Akşam erken iner mapushaneye’’dizesi dışarıdaki adama kuşkusuz bir şeyler anlatır ama içeridekine anlattığı güç ve etkide değildir.Demek oluyor ki,’’Şu şiiri beğendim’’dediğimiz zaman, seçimimiz ne kadar öznel gibi görünse de aslında bu yargının maddi temeli vardır.’’ der, Sabit Kemal Bayıldıran.

...

Bir denemem de kaleme alıp paylaştığım düşüncelerimi forma açılım olsun diye kısmen alıntılıyorum.

samanyolu1234
2 Aralık 2011 Cuma 21:25:33
Aslında yazılacak az şey bırakmışsınız sadece tebr,ik ediyor alkışlıyorum
Sabahattin YAŞAR
2 Aralık 2011 Cuma 23:03:59
İyi bir yazı. Ama biz pek tahammül edemeyiz eleştiriye. Kendisi ne kadar bu evrelerden geçse de, düşünceleri görüşü kısıtlandığı için şikayet etse de; çevreden merkeze gelen her güç, kendi baskısını yaratır. Bu merkez güç büyük veya küçük farketmez, her gücün kendi oligarşisini yaratma eğilimi vardır bizde. Üstelik de tek tip insanı ve düşünceyi hep ulvi amaçlar uğruna yaramaya çalışırız (!?) Yapıcı ve bilgiyle yapılan her eleştiriye varım.
Sebahattin Yaşar
Sabahattin YAŞAR
2 Aralık 2011 Cuma 23:18:04
İyi bir yazı. Ama biz pek tahammül edemeyiz eleştiriye. Kendisi ne kadar bu evrelerden geçse de, düşünceleri görüşü kısıtlandığı için şikayet etse de; çevreden merkeze gelen her güç, kendi baskısını yaratır. Bu merkez güç büyük veya küçük farketmez, her gücün kendi oligarşisini yaratma eğilimi vardır bizde. Üstelik de tek tip insanı ve düşünceyi hep ulvi amaçlar uğruna yaramaya çalışırız (!?) Yapıcı ve bilgiyle yapılan her eleştiriye varım.
Sebahattin Yaşar
Noyan Safi Sel
2 Aralık 2011 Cuma 23:40:23
Tehlike Geçmeden Sığınaklardan Çıkmayın...

:)

Felsefe

Doğru Yolu Göstermekte Bir Yoldur...

Ali Ekber Hırlak
2 Aralık 2011 Cuma 23:42:31
Bu konuyu hep önemsedim,çünkü eleştirinin bir tentik ve karşı tarafı üzecek boyutta olmamasına dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.Her eleştiri iyi yapıldığı taktirde hem şiir hem de yazı yazan dostlara kılavuz olur düşünücesindeyim,çünkü eksik ve yalnışlarını görecek bir daha ki emeğinde bunlara dikkat edecek ve hatta büyüyüp gelişecek,Edebiyat sayfaları bunun için bazen yeterli olmayabilir,çünkü çok şiir var ve hepisini ayrı irdelemek zor ama güne seçilen her şiir mutlaka sayfada iyi eleştiri yapacak bir dost tarafından tahlil edilebilir diye düşünüyorum...sevgiler...
YOZGATLITURAN
3 Aralık 2011 Cumartesi 00:07:12
Harfiyyen katılıyorum....
Nevzat KONŞER
3 Aralık 2011 Cumartesi 00:29:29
Yönetici bunu neden yazdı?

İnce bir mesaj var burada...Yönetici, bu sitede yukarıdaki kriterlerin tersine eleştiri yapanları, yine bu kriterleri kullanarak uyarıyor bence...bir kulak çekme ya da ceza öncesi hamlesi değil tabi ki bu...Eleştirinin ne denli doğru ya da yanlış yapıldığını, en iyi sitenin genel takipçisi olan yöneticiler gözlemleyebilirler. Bence, sitede eleştiriyi hakaretle karıştıran arkadaşlar var ve maalesef, eleştiren de eleştiren de kendine eklemliyor bunu. Eleştiriyi severek yapacak ve severek kabul edeceksin ki gelişebilesin. Aksi takdirde genç bir şairin yerinde sayması olasıdır. Kendinden öncekileri okumak ve iyi şairlerden eleştiriler almak ve moral bozmayarak, bu eleştirileri doğru yorumlamak...sonrası gelişim zaten...

Saygı selam...
fatime altuntaş
3 Aralık 2011 Cumartesi 00:37:00
Merhaba

Yazılanların tümüne katılıyorum, bilgi ve birikim sahibi olmak bence eleştiride en önemli konudur. Sevgiyle.
eceacar
3 Aralık 2011 Cumartesi 00:41:06
Çok teşekkürler bilgi ve yönlendirme için..
yasemen akyürek
3 Aralık 2011 Cumartesi 01:08:35
evt yönetici bunu neden paylaştı????????????????????
hülya hicran
3 Aralık 2011 Cumartesi 01:52:18
Okudum,vede sondan başlıyayım yani asıl soru şu:Yönetici durup dururken neden bunu paylaştı.Evet sanmıyorumki yönetici durup dururken bunu paylaşsın,her nedenin bir çünküsü her çünkünün bir nedeni vardır.Sesli düşünen biri olaraktan tahmin etmek zor olmasa gerek.Tamam bırakalım açıklansın bu geniş kapsamlıda olabilir ,üstüne alınanıda kapsıyabilir önce bekliyelim gerekirse cevaplarız.
Son Damla
3 Aralık 2011 Cumartesi 01:53:51
HER ŞEY AP AÇIK ORTADA ben sonunu merak etmiyorum niye mi konu anlaşılmıştır tarafımdan da onun için dediğiniz gibi de olmalıdır zaten HEMFİKİRİM .. KUTLARIM ayrıca böyle bilğilendirdiğiniz için ÇOK TEŞEKKÜRLER Saygılarımla
Yesim Sevince
3 Aralık 2011 Cumartesi 07:34:18
Dikkate alinmasi gerken bir husus... Etnik davranislar icerisinde olamamiz gerekiyor... Tesekkurler Admin... Sevgi ve saygilarimla..
handan akbaş
3 Aralık 2011 Cumartesi 09:24:29
Teşekkürler sayın Ansızın, yazınızı ilgiyle okudum.
Kısaca işin aslı şu bence, insan olarak eleştiriye açık değiliz galiba.Herkes 'beni eleştirebilirsiniz' dese de, olumsuz bir eleştiride, gerilmeler yaşanıyor.
Teşekkürler, çalışmalarınızda başarılar.
ozanmevlüt
3 Aralık 2011 Cumartesi 09:52:36
Bilgilendirme için teşekkürler..!selamlar
mehmetmacit
3 Aralık 2011 Cumartesi 10:54:13
bekleyelim kardeş.yazdıklarınız şimdilik doğru.
müzeyyen başkır
3 Aralık 2011 Cumartesi 13:28:18
cok uzun araliklarla giriyorum siteye yogun oldugumdan saygizlik yaptigimi dusunmedigim gibi saygisizca bir elestiride almadim bu gune dek.....merak ettim bende bekliyorummmm........
karabagli43
3 Aralık 2011 Cumartesi 14:08:23
Zaten MAKALE İŞLEMLERİM Bölümünde bu konu ile ilgili YORM YAPMAK-1 VE YORUM YAPMAK-2 Başlık halinde iki yazım var. Sizlerde aynen benim görüşümdesiniz. Yazınızdaki tesbitlerden anlaşılıyor. Malesef okuyucular yorum tenkit elaştiri nedir nasıl yapılmalıdır konusunda biraz bilinçli değildir diyebiliriz. Eserden çok eser sahibini yorumluyup eleştirip tenkit ediyoruz. Yapıcı olmaktan çok kırıcı oluyoruz. Bu konuda beklenilen anafikir bu olmamalı.
nilkurt
4 Aralık 2011 Pazar 00:22:51
Eleştiri hakkında bilgi verilmişse eminim bir nedeni vardır. Öğreneceğiz çok yakında...:))
dilser
4 Aralık 2011 Pazar 01:43:05
TEŞEKKÜRLER BİLGİLENDİRMENİZ İÇİN...TABİKİ AYDINLATICI OLUYOR..YÖNLEDİRMELERİNİZ...İNCELİK HER ZAMAN HER YERDE ÖNEMLİDİR...KONUŞMADAN ÖNCE 9 YUTKUNMA GİBİDİR ELEŞTİRİ..SAYGILAR
dilser
4 Aralık 2011 Pazar 01:43:41
TEŞEKKÜRLER BİLGİLENDİRMENİZ İÇİN...TABİKİ AYDINLATICI OLUYOR..YÖNLEDİRMELERİNİZ...İNCELİK HER ZAMAN HER YERDE ÖNEMLİDİR...KONUŞMADAN ÖNCE 9 YUTKUNMA GİBİDİR ELEŞTİRİ..SAYGILAR
Cinok
4 Aralık 2011 Pazar 10:12:10
Sayın yönetici;eleştiri konusunda alıntı da olsa vermiş olduğunuz bilgilerin önemle dikkate alınması gerektiğine inanmaktayım.

Bu sütunlarda bilgiler paylaşılmalı duygu ve düşüncelere tahammül ve hoşgörü gösterilmelidir.

Etnik,ideolojik ve dini inançlar ayrılık ve düşmanlık sebebi olmamalıdır.

Ülke olarak;hoşgörü,birlik ve beraberliğe gerçekten çok ihtiyaç duyduğumuz gönlerde olduğumuzu da dikkate almalıyız.

Edebiyat Defteri'nin sayın yöneticileri ve üyeleri biribirlerine daha sevecen yaklaşmalıdır.

Eleştiri özgürlüğümüzün gerçekten geliştirilmeye muhtaç olduğu kanaatini de taşımaktayım.Ona biraz daha rahat nefes aldıralım.

Tüm arkadaşlarımın gerçekçi ve başarılı olmalarını dilerim.
Nermin Kaçar
4 Aralık 2011 Pazar 10:43:46
Üzerinde çoğumuzun durmayarak geçtiği çok önemli bir konu Sevgili Ansızın. Hatırlattığınız için teşekkür ederim kendi adıma. Ben yaklaşık 3 yıla yakın zamandır buradayım. Yuvam olarak görüyorum. Aynı zamanda da okulum olarak gördüğüm Edebiyat Defterini gerçekten çok seviyorum. Biz burada çoğu şeyleri paylaştık, paylaşıyoruz ve paylaşacağız da. Az önce okulum dedim. Evet bir manada okulum, öğretmenlerim yazar arkadaşlarım. Emekleyerek, birbirimizden çok şeyler öğrenerek ilerlemeye çalışıyoruz. Eleştiriye gelince İ; yazımızda belirttiğiniz tüm hususlara katılıyorum. Konuyu araştırmadan eleştiri yapılmamalı. Kişiliğe saldırı niteliğinde de olmalı. Ben A kişisini sevmiyorum diye onun yazdıklarına da saldırmamalıyım. Emek var çünkü işin içinde. Yazılar objektif olarak değerlendirilmeli. Bunun yanında bizler daha yola çıkmaya hazırlanan yazar adaylarıyız. Kimse ben " OLDUM" dİYEMEZ. Kendini kanıtlamış yazarların bile diyemediğini görüyoruz. Bu güzel paylaşım için teşekkür ediyor, sitemiz için yaptıklarınızı takdir ettiğimi de belirtmek istiyorum. Sağ ol Ansızın...
Türkan Zamanova
4 Aralık 2011 Pazar 13:42:15
Təşəkkür edirəm əfəndim,bilgi üçün. Mənim fikrimcə eleştirinin nə olduğunu düzgün bilmək hər bir yaradıcı adamlara vacibdi. Sayt ədəbiyyat saytı olduğuçün bu hər bir yazara vacidi və siz buna görə bu eleştiri haqqında məlumatı paylaşdınız.
asiyildizi
4 Aralık 2011 Pazar 14:57:54
cok gec kalınmıs bır forum dıkkate alınması gerekır
Gök sel
4 Aralık 2011 Pazar 17:16:23
Eleştiriyi belli kalıplar içerisine sokamayız, eleştirinin özgürlüğü konusunda mutabıkız...Eleştiri yapabilmek için illa bilgi sahibi olmak gerekmez o bilgi dediğiniz şeydede hata olabilme payı her zaman vardır...

Eleştirinin özü şüphe ve sorgulayıcı bakmaktan geçer, yani her bilgi, yazı ve kişisel doğrular eleştiriye ters bir açıdır...Eleştiri yaparken gerçeklikten uzaklaşmamak gerekir ve bu gerçekliğin üzerinde gidilirse doğru tespitlerde yapılabilir...

Sonuç olarak sizin bu yazıyı paylaşmanızda ana fikir birilerinin eleştiri yapmanın üstüne çıkma ihtimalidir diye düşünüyorum...Aslında o zaman konununda farklı bir mevzu alacağı aşikardır...

Gördünüzmü bakın eleştiriyorum sizi...:)
MehmetAcet
4 Aralık 2011 Pazar 20:30:40
Sonucu az çok bilmeme rağmen merakla bekliyorum. Ayrıca Eleştir yorum ve şiirlerin zaman içinde bazı kişiler tarafından kıskanılarak sitemizin sabote edilmemesini dilerim. İleriki zamanlarda anı ve güzel bir paylaşım örnek olan yazılar paylaşılan şiirler olarak kalması temennisiyle. Tüm arkadaşların ileride okunacağını bilerek yazmalarını dilerim. Emeği geçen her kişiye teşekkürler. Saygılarımla,
demirantalya
4 Aralık 2011 Pazar 20:55:42
teşekkürler bekliyoruz
Anâdolu
5 Aralık 2011 Pazartesi 01:08:01
"Eleştirel düşünce, fikir ve öneri zenginliğinin kaynağıdır. Değişime uyum da ancak mevcut sisteme yönelen eleştirilerle kolaylaşır. Yapılan hataların, yanlış görülen tutum ve davranışların eleştirilmesi, doğru yöntemin bulunmasına katkı sağlar. Eleştiri, doğru ve gerçek olanı bulmak için girişilen bir diyalog süreci, bir fikir alışverişidir. Eleştiriler, tek bir kişinin sınırlı olan bilgi ve becerilerini artırma ve zenginleştirme imkanı sağlar."

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. İşte eleştiri sizinde belirttiğiniz gibi bilgiden geçer.. fakat insanlar eleştiri diye yazdıkları yorumlarda yalnızca kendi iç güdülerindeki sorunları aktarıyorlar (iyi veya kötü.) Yahutta bilgelik sıfatına bürünerek yanlışlarının farkında bile olmaz eleştirmenler. Teşekkürler güzel paylaşıma…

sera.
5 Aralık 2011 Pazartesi 13:02:46
Şahsa yönelik; kırıcı olmamak ve düzeyli olmak kaydıyla;
Bir olayın veya bir eserin doğru ve yanlış yönlerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılan yorum-eleştiri-tenkit
yapıcı olduğu sürece gelişimin en güzel besinidir.

Yöneticimizin; Hem konuya dikkat çekmek-bilgilendirmek hem de eğer bir eleştiri yahut yorum olacaksa-yapılacaksa çerçevesi bu olmalıdır şeklinde diye düşünüp-algıladığım bir yazı/durumdur.

Merakla bekliyoruz...
Saygıyla.
N. B. Ç.
5 Aralık 2011 Pazartesi 13:40:25
:)) Büyük ihtimal "eline, yüreğine sağlık", " şiir/ yazı nızı çok beğendim" den öteye gidemeyen yorumlarımızın şair yada yazara hiç bir şey katmayacığını ve yazı yada şiiri daha iyi anlayıp ondan sonra yapıcı eleştiri yapmamız gerektiğini hatırlatmak için paylaşmıştır.

Hakkıyla eleştiri yapabilmek de bir sanattır.

Bekleyip göreceğiz bakalım sebep neymiş ( merakla :)) )
Misy
5 Aralık 2011 Pazartesi 23:49:02
Doğru seçilen kelimelerle konu odaklı eleştirinin eğitici yanından bakarsak eleştirilene yapıcı da olur düşüceler; bakış açısına göre, yıkıcı da... Eleştiri yapabiliyorsak eğer, eleştirilmeye de açık olmalıyız. Az çok tahmin ediyor olsam da; bilgilendirici paylaşımınız için teşekkür ediyor ve sabrın sükûnetinde sabırsızlıkla bekliyorum, neye istinaden 'ansızın' böyle bir paylaşıma ihtiyaç duyduğunuzu.

Saygılarımla...
1_gariban_
6 Aralık 2011 Salı 00:10:33
yapıcı eleştiri başarıyıda beraberinde getirir...eleştiri yermek degildir, eksiklik lerin görünmesini sağlar..
sanırım yöneticide yapıcı eleştirilerle ilgili bir forum açacak be bir nevi yarışma yapacak..''en iyi eleştirmen kim''? gibi..
munır
6 Aralık 2011 Salı 00:51:33

Eleştiri ile ilgili saydıklarınızın herbiri herbirimiz tarafından bilinilesi bilgiledir. kaygınıza katılıyorum yürekten.Ve bu( eleştiri kültürü) zaman içinde eğer gerçekten bir şeyler yazmak için okuyan ve araştıran kişilerin varabilecekleri fakat asla sonunu bulmayacaklrı bir konudur.. saygılarımla..
Fethi
6 Aralık 2011 Salı 12:31:12
Yöneticiliğin, öyle dışarıdan görüldüğü kadar kolay bir iş olmadığı; hele hele Edebiyat Defteri gibi bir platformu yönetmenin zorluğu ancak böyle konularda tecrübe sahibi kişiler tarafından daha iyi bilinir.
Üyelere bunu anlatmak bir görevdir.Teşekkür ediyor,''Yönetici durup dururken neden bunu paylaştı.'' nın cevabını merakla bekliyorum.
Fethi
6 Aralık 2011 Salı 12:33:20
Yöneticiliğin, öyle dışarıdan görüldüğü kadar kolay bir iş olmadığı; hele hele Edebiyat Defteri gibi bir platformu yönetmenin zorluğu ancak böyle konularda tecrübe sahibi kişiler tarafından daha iyi bilinir.
Üyelere bunu anlatmak bir görevdir.Teşekkür ediyor,''Yönetici durup dururken neden bunu paylaştı.'' nın cevabını merakla bekliyorum.
tugra0640
6 Aralık 2011 Salı 17:21:01
Çok güzel , dikkate alınması gereken bir yazı sanırım bizlere en çok lazım olan bilgiler...
K@LP.SiZZ
7 Aralık 2011 Çarşamba 02:19:28

aklın yolu kişisellikten ayrılmadıktan sonra davulcu hep aynı tokmağı aynı şiddette çalarmış

inşallah herkes okur anlar ve uygular

yoksa şu sivri dilim daha ne muhataplar bulacak kendine ...:)))

saygı ile. teşekkürler
savrulmalar
7 Aralık 2011 Çarşamba 17:16:12
adam söyleyeceğini söylemiş neyi bekliyorsunuz ki...
makiko
9 Aralık 2011 Cuma 07:50:38
teşekkür ederim....
direniş
9 Aralık 2011 Cuma 16:53:13
Eleştirinin kurallarını bilmek ve değerlendirmek açısından çok faydalı bir yazı gelmiş gündeme. Bu kuralalrı bazıları sanırım edebiyat Defteri için algılamış gibi gördüm. Bu kurallar edebiyatımız hayatımız ve normal yaşantımız içindir.

Şiirleri veya yazılan makele, araştırma, hikaye, roman türü yazıları eleitiren arkadaşlarımız konularda uzaman olmadıkları için (mesela ben) genelde saygı ve sevgi üzerine yapılmaktadır. Eserin yazarına teşekkür babındandır. Eleştirmenlik başlı başına bir daldır. Her şiir veya düz yazılar yazan eleştirmen değildir. Yazılan şiirleri ve yorumları hor görenler oluyor. Şiir veya yorum yazmak için teknik detaylara girmesi gerekmiyor.

Sitedeki şiirlere yazılara yorum yazanların gayesi, gönül alma, diye nitelendiriyorum ben... Bu konuda ne uzmanım, ne de eleştirenlere karışırım... Vazifeli görmüyorum kendimi nu konuda...

Saygı ve sevgi ile... uzakaardan...
herşeye rağmen
10 Aralık 2011 Cumartesi 23:01:42
Sitede birçok konuda yazılmış yazı ve şiirler var, bunların çoğuda eleştiriye açık.
fakat bazı kişiler eleştirmeyi bilmedikleri için yazarlara veşairlere karşı kırıcı oluyorlar
bence bunun için bu konu aydınlatılmış.
sebatini
11 Aralık 2011 Pazar 13:56:17
ELEŞTİRİ: KENDİ YANLIŞLARIMIZI, BAKIŞ AÇIMIZIN KÜÇÜKLÜĞÜNÜ VEYA EN TEMİZ HALİYLE ANLAYABİLDİĞİMİZİ KARŞI TARAFA DOĞRU DİKTE ETME GAYRETİDİR..
Tamer-38
11 Aralık 2011 Pazar 16:43:32
Önemli bir eksiği tamamlamışınız. Kutlarım. Çoğunlukla az okuyan, her okuduğuna inanan, yarım bilgilerle en yüksek perdeden ahkam kesen bir toplum yapımız var. Böyle bir sitede bende varım diyebilmek için bunları ezbere bilmek gerekir.
KOLUKA
12 Aralık 2011 Pazartesi 13:49:30
Hocam, bilmeyene öğretirsiniz.
Nerden mi biliyorum ?
Öğrettiniz.

a.yüksel şanlıer
13 Aralık 2011 Salı 01:52:54
Osmanlıcanın nereden çıktığını nasıl bir saray dili olduğunu öğrenmek istiyorsanız İskender Ohri'nin "ANADOLU'NUN ÖYKÜSÜ "kitabını okuyun tavsiye ederim.
saygı sevgiler
Mustafa Ergun
13 Aralık 2011 Salı 03:06:36
Gördüğüm kadarıyla edebiyatdefteri.com'da yapılan yorumlar, eleştiriden çok sevgiyi saygıyı sunmak için yapılıyor, eser hakkında pek yapıcı bir eleştirinin yapıldığını düşünmüyorum.
Abdullah Arslan
15 Aralık 2011 Perşembe 01:35:58
Sanal alemde yayımlanan yazıların bir kez okunup geçildiğini herkes kabul eder sanırım. İlgimizi çekenlere dönüş yapar, üzerinde dururuz. Yazınızda da belirttiğiniz gibi "eleştiri yapmak", oldukça oyalayıcı ve yorucu bir uğraşı gerektirir. Bu olguya karşın okur olarak bizler, " yorum yapma" yolunu seçer ve yazı altına düşülen bir kaç tümce ile düşüncelerimizi iletmeye çalışırız. Bana göre olması gereken de bu dur. Sonuç kimilerini çok hoşnut ettiği gibi, kimilerinin de adrinalini kamçılamaktadır. Zamanla yöneticilerin de devreye girdiği böylesi curcunalarda atışmalar, sataşmalar ve kırgınlıklar ortaya çıkmaktadır. Demokratik davranış biçimlerinin zedelendiğini görmenin üzüntüsünü hep birlikte yaşıyoruz. Siyasiliği dışlar gibi gözükmeye çalışan yönetimin, koyu bir siyasi anlayış çerçevesi içinde baskıcı davrandığını da belirtmeden geçemeyeceğim. Kaç kez olduğunu unuttuğum "yasaklama cezası" nedeniyle, "yorum yapmaktan" bile soğudum artık. Alınan önlemler, Van'daki dışı süslenmiş otel akıbetine uğramasın diyorum. Saygılarımla.
Mehtap ALTAN
2 Aralık 2011 Cuma 14:13:56
Katkı sağlayacak gidip gelip okunacak bir forum konusuydu...

Eleştirilmek de eleştirilirken ki duruş da bilinçli olmaktan geçiyor...

Dolayısıyla önce bilgilenmek...

Teşekkürler...
BİLAL TEKİN
2 Aralık 2011 Cuma 14:20:52
eleştiri bence gün yyüzüne çıkmamış cevheri ortaya çıkarmak gibidir...eğer seviyorsan pişmek..pişmek için yanmak... olgun meyva olmak içinde taş yemek gerekli....teşekkürler
(( Seçil Nimet ))
2 Aralık 2011 Cuma 14:19:19

Sanırım en büyük hatamız ki, bu Edebiyat Defteriyle sınırlı değil, esasında Millet olarak, kişiliği değil tutum ve davranışları eleştirmemekteyiz...

Bu güzel paylaşımda, kendi adıma umarım alacak olduklarımı alır daha sağlam ve doğru bir yolda devam edebilirim eleştirilerime...

Teşekkürler Sayın Yönetici...
Selim Temiz
2 Aralık 2011 Cuma 14:22:34
Evet çok haklısınız ki, bunu dikkate alacağız..!
Bilgilendirme için teşekkürler..!
semra Eşme
2 Aralık 2011 Cuma 14:22:47
MERAK EDİLEN HERŞEY DAHA ÇABUK ÖGRENİLİRMİŞ BEKLİYORUM SY YÖNETİCİ SAYGILARIMLA.

semra_görgün tarafından 12/2/2011 3:42:41 PM zamanında düzenlenmiştir.
5n1k
2 Aralık 2011 Cuma 14:23:49
Teşekkürler yerinde bir konu olmuş.Anlayan anlamıştır emınım..Eleştirirken ilk önce empati kurmamız gerekmektedir bence...Konu hakkında yeterli bilgi sahıbı olmadan eleştiri yapmak tehlikeli sonuçlarla karşılaşmamızı kaçınılmaz kılar...

Saygılarımla...
Sami ASLAN
2 Aralık 2011 Cuma 14:26:19
sayın yönetici,ben şiirde eleştiri yapmam,sadece tebrik ederim.şiir bir çırpıda okunan bir şey..iki göz gezdirmede okursunuz..kimseye zararı olmayan sadece duygularını yazan insanı niçin eletireyimki.sonra burası eleştirme sayfası değilki,takdir ettiğim güzel bir şiir sayfası,en azından ben öyle görüyorum..bu sayfada kimseyle tartışmaya girmem öyle bir yapıyada müsait değilim.. uyarınız için teşekkür eder saygılarımı sunarım.. kolaylıklar dilerim.sami aslan
Esma KAHRAMAN
2 Aralık 2011 Cuma 14:30:27
bu düşüncenin altına bir imza da benden.
Vertigo
2 Aralık 2011 Cuma 17:09:54
e! bi' imza da benden...
hak vererek :)
Hasan BOYRAZ
2 Aralık 2011 Cuma 23:03:14
yönetici askadasimiz, siirlere yapilan veya yaptiginiz elestiriler diye bir hususta aciklama yapmamis ki..

Yanlis anlasilmasin ama yöneticinin ilk cümleleri gayet acik. Buyrun,

"Eleştiri Nasıl Yapılmalı – Eleştiri Sanatı Kuşku ve eleştiri, bilimsel düşüncenin
ve sosyal-ekonomik gelişmenin ilk
adımıdır. Eleştirel düşünce, fikir ve
öneri zenginliğinin kaynağıdır.
Değişime uyum da ancak mevcut
sisteme yönelen eleştirilerle kolaylaşır. Tüm modern cihaz ve araçların
çalışmasında önemli bir rolü olan geri
bildirim (feedback) mekanizmasının
toplumsal ilişkilerdeki
karşılığı “eleştiri”dir.
Yolu ve yordamına uygun eleştiri yapmak isteyenlere aşağıdaki öneriler
gerekli ipuçlarını verebilir: 1- Önce araştırın, sonra eleştirin: Herhangi bir konuda eleştiri... "

Evet mevzu bahis gayet acik ..
Sami ASLAN , forumun sahibi
3 Aralık 2011 Cumartesi 00:05:34
hocam ben kendi görüşümü oraya yazdım siz kendi görüşünüzü yazın,,bana yönetici yazsın...siz niye yazıyorsunuz..
Makedonyalı Şair
3 Aralık 2011 Cumartesi 00:42:43
Sayın Sami bey, sizin eleştiri hakkında yazmış olduğunuz yazıyı okudum, ve bütün kelimelerine harfiyen katılıyorum, ve sizi taktir ediyorum selamlarımla Ramazan Çalışkan..
Son Damla
3 Aralık 2011 Cumartesi 02:01:08
Yorumsa işte yorum bu yönünü görebilmekte gerekli yani ya kişi ilk adım atıyor ve başarma azminde bir ümit güdüyor da aldığı eleştiri sonucu kalemi bırakırsa bunun sonucunu kim sahiplenecek yada sonucuna kim katlanacak bakış açısı bence tam 12 lik KATILIYORUM .. En derin saygılarımla ..
miyasergülşen
7 Aralık 2011 Çarşamba 12:33:08
Sami Bey, iyi niyetiniz takdire değer. Ancak, “şiir bir çırpıda okunan bir şey” diye şiir değerli değil midir? Şiir değerlendirilemez mi? Şüphesiz ki, herkes hepimiz burada birbirimizi eleştirmek için değil yüreklerimizden dökülen güzellikleri paylaşmak için buradayız. Ayrıca, her birimizin saç rengi göz rengi farklı olduğu gibi şiir yazması da farklı. Duygularımızı, anlatmak istediklerimizi kimimiz çok ustaca anlatabiliyoruz, kimimiz çırak gibi, kimimiz acemice diyelim. Ama öylelerimiz var ki; çiçek olması yerde böcek var diyor (misal); çiçek bitkidir, böcek de hayvan. Şimdi bu yanlışı şiirde okuduğunuz zaman nasıl uyarmadan ilgisizce sadece okuyup gidebilirsiniz ki?! Hem bu şiir siteleri bizler için birer okul gibi. Bu gözle de görmek gerek. Kimileri tartışmaktan, kırıcı olmaktan, en ufak biri nazarı (yanlışlara nazar diyorum) büyütmekten adeta keyif alıyor, zevk duyuyor, bunlara asla katılmıyorum, tasvip etmiyorum. Kimileri de sizin gibi hassas. Elbette ki sizin düşüncenize de saygı duyuyorum.
Yine de birbirimizin noksanını yanlışını gördüğümüzde özelinden mesajla uyarmalı, dostça fikirlerimizi uyarılarımızı paylaşmalıyız ve bundan da memnuniyet duymalıyız. “Dost acı söyler” lafını da unutmamalıyız. Daha iyi, daha güzel şiirler yazabilmek adına.. Saygılarımla. Miyaser GÜLŞEN
NAZMİ ŞENUSTA
2 Aralık 2011 Cuma 14:26:44
Çok iyi bir düşünce ve öneri umarım kopyala yapıştır gibi yorumlar olmaz basma kalıp cümleler..
Kişiyi geliştirici ve onure edici olmalı diye düşünüyorum saygılar sayın yöneticim..
Durdu Şahin
2 Aralık 2011 Cuma 14:31:21
Çok faydalı bir paylaşımdı.

Ders gibiydi.

Uyulursa ve sitede uygulanırsa, uygulanabilirse harika bir hizmet gerçekleşir.

Şiir, sanat ve dostluk kazanır bu kurallara uymakla.

Yönetici görevinin gereğini hakkıyla yazdı madde madde.

Şimdi uygulaması ve bahse konu olan kurullara uyma sırası şairlerde.

Güzel şiirler de, güzel eleştiriler de güzel sitemize çok yakışıyor....

Teşekkürler Habib Bey.

Selamlar...
Adnan ŞAHİN
2 Aralık 2011 Cuma 14:32:17
Eleştiri dediğin edepli olmalı
Her iki tarafta fayda bulmalı

Şimdi bekleyip göreceğiz yönetici neden yazdı
Demekki birileri yanlış yaptı oda bu yazıyı astı

Sözümü söze sözlüyorum
Yöneticinin yazısını gözlüyorum.

Saygılarımla

Adnan ŞAHİN
zehra taşdelen gözyaşım
2 Aralık 2011 Cuma 15:59:56
çok haklısınız bu güzel bir düşünce katılıyorum
Sevi-esin
2 Aralık 2011 Cuma 19:49:27
Şiirler eleştirilir eleştirilmeli ama şair hakında tek kelime edilmemelidir diye düşünüyorum

Sevi-esin.
İbrahimhalildemir
6 Aralık 2011 Salı 11:12:10
Sevgili saygı değer arkadaşlar gönülleri rencide etmeden eleştirmekte fayda var diye düşünüyorum Eleşririlmezse insan daha güzel şiirleri yazma imkanına kavuşmaz .Ayrıca tüm arkadaşlarımdan çok önemli bir ricam var Mümkün oldukça şiirleri okuyalım ve gereken yorumu yazalım Böylece şair arkadaş hem yanlışlarını fark eder düzeltme yoluna gider ve de emeğin karşılığını görür bundan dolayı mutlu olur.Saygılarımla
kp_derdeste
6 Aralık 2011 Salı 18:02:11
katılıyorum, aynen....
Yorum Yaz
/ 17 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.