bu fotoğraflar ne diyor ?
157,792 izlenme   |   13,033 yorum   |   Sıralama:
Sonraki Sayfa »   Son »
Yorum Yaz
İsmail Gezer
# ...Düştümse eğer sana bakarken düştüm...

Fotoğraf çekmek insanın aklını, gözünü ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir.

Henri C. Bresson

bu resmi ve sözü paylaştıktan sonra derim ki:)

duvara fotoğraflar paylaşıyoruz ve hepsi bişeyler anlatıyor aslında

fotoğraflar kendilerini burda anlatsınlar ne dersiniz ?

Beğen

Angie

.

Mehtap ALTAN

Bence müthiş bir forum konusu...

buyrun fotoğrafların sofrasına derim...

Serhat AKDENİZ

biz daha önce buna benzer bir uygulama yapmıştık. bir fotoğraf ve hissettirdiklerine dair yazılan şiirler.
ve çok iyi üretimler çıkmıştı bundan . burada da denenebilir...

Gule

çok güzel bir fikir...zaten paylaştığınız resimlere hep hayranlıkla baktım ve hepsini kucakladım...sanırım bundan sonra da aynı şekilde yapacağım...teşekkürler...

Salih Ataseven

Hiç bir şey sebebsiz değil,olumlu ve olumsuzluklar.Sunum kimine göre bir anlatım,kimine göre bilgilendirme ile eş değer.Bir çizgi var gözümüzle uzaklara bakıldığında o yer ile gök'ün birleştiği ufuk çizgisi diye adlandırdığımız.Bir ince çizgi.(yer ile gök),herkesin göre bileceği normal bir bakış acısı,ustalık gerektirmiyecek bir bakış sadece,uzun süre bakıldıgında ufak tefek ayrıntılar,göz yanılgısıda olabilmekte,hava şartlarına göre değişken.Oysa fotoğraf çekmek,kişinin ufuk çizgisi,hangi an ve noktada deklanjöre basacağını karar veren kişiye öz bir bakış acısı.Düşleri,heyecanı,gözü,kulağı,hisleri o anda mevcut olan doğal ve arzulu arayışın,aranılanı resim etmek adına bir özel yetenek.Kendine ait o kareyi yakalama mutluluğu.Ve sonrasında naıl çıktı acaba bekleyişi.ardından çıkan resmi,tam anlamı ile çekebilmenin,mutluluğu yada buruk hüznü.Hatırlarsanız ( steve mc curry -bir mülteci kampında fotoğrafını çektiği yeşil gözlü Afgan kızı)fotoğrafı vardı.O yıllarda onu çeken kişi mc curry oanı yakalamanın çizgisini,daha sonra bizlerle buluşturması ardından tüm dünyada ilgi uyandırmıştı.Ardından bu fotograf yıllar geçmesine ragmen acaba şimdi o kadın nerede ve ne yapıyor düşüncesi ile araştırma yapanlar oldu,Uzun bir süre sonra onun resmini çekip o ilk ve yeni hali fotografını yanyana yayınlanmıştı.Bir resim ve arkasından sürüklediği kişi ve ülkelerin merak ve araştırması.O afgan kızın bir tek karesi ile uzun yıllar hafızalarda kalması işte o fotografı çeken kişinin,ufuk çizgisine yakınlığı ile ilgili bir çalışmasıydı bence.ASIL KONU O RESİMDEN SONRA ÇEKİLEN YENİ RESİMİN BİZLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİYDİ..SESSİZ VE DERİN BIRAKTIĞI İZ....(bu fotograf ne diyor.?)teşekkürler.

Anâdolu

elbette resimlerde bir dildir. kendini anlatmak, ya da dusuncelerini, fikirlerini, meramini anlatmak yalnizca soz ve kelimeler degildir. resimlerde insanin bir yanini anlatir. burada (Fransa ) sosyal alanlara girerken, is psikologlari bu gibi testlerden geçirerek kisinin her yonunu bilirler.

ve ben de inanirim ki resim ve resim çekenler kisinin kendisini anlatir. guzel bir konuya degindiniz, tsk. ederim. selamlar...

SULTAN HÜRREM

Ben bunu hep yaparım

ANSIZIN
#Edebiyatdefteri.com

Aslında daha önce oluşturmayı düşündüğüm bir bölüme ön ayak oldunuz diyebilirim.

Fotoğrafı ve fotoğrafçılığı ilk tanıdığım zamanlarda makinanın deklanşöründen bas ve çek olarak algılarken işin o kadar basit olmadığını anladım. Fotoğrafçılığın herşeyden önemlisi renk dengesinin olduğunun ve kendisine ait kurallarının olduğu bir gerçek.

Konuyu net şekilde anlatabilmenin en büyük etkenlerinden birisi olan çekim açısının yanında bazen tek bir kare tüm duyguyu yansıtabiliyor.

İşte;
National Geographic'in ünlü fotoğrafçısı steve mc curry, bir mülteci kampında fotoğrafını çektiği yeşil gözlü Afgan kızı.

Beğen

Gule

resimlerimin içinde hep yer alacak olan ve hatta bir zamanlar profil resmi olarak da kulladığım sevdiğim resimlerden bir tanesi...öyküsünü bilmiyordum hatta bir Afganlı kızı olduğunu bile...önemli de değildi benim için hangi topraklardan geldiği...önemli olan bu kızdaki o masumiyet...o derin bakışlar ve bana anlatmak istedikleri...

Hayat.İşte

korku ve şaşkınlık dolu bakışlar..

baki ceylan

''çocukları vurmayın efendiler'' diyor

Hazal Karadağ

Yıllar sonra bulunan afgan kızı
o artık bir anne
ve nefret tünemiş gözbebeğine...

Nar-ı Çiçek

Tabiri caizse; tüylerim diken diken...

Gülayşe DELEN

öyküsünü okuduğum uzun süre etkisinde kaldığım bir resim...resim iç dünyamızın dışa acılımıda aynı zamanda..

zulabula

erkeklerin dünyasında yaşayan kadınların ortak kaderi
gözler mutluluğu özler

dünyayı kadınların ve erkeklerin dünyası yapıciim
aralıksız faasılasız molasız izinsiz uykusuz aç susuz çalışıyorum

Gülşen ERİŞ

Birinde korku dolu bakışlar, diğerinde öfke ve kin en beğendiğim resimlerden biridir.

Mşrf

Seneler doldurmuş gamzelerini
ama gözlerine dokunmamış yar...

diye bir şarkı vardır ya...

bu iki fotoğrafa baktığımda bir kadının enkazından başka hiçbir şey kalmadığı rahatlıkla söylenebilir.

sekin1

ABD nin Talibanı bahane ederek,esas amacının hazar petrollerini elegeçirmek için Afganistana girdiğinde, kendisine kukla bir yönetim bulup iktidara getirmiş, petrol anlaşmalarını yapmıştı..

İşgal altındaki bir afganlı kadının hüznü ve ve işgalcilere nefretidir bu bakışlar...

fatih taburoğlu

Sanki yaşadığı sefaletin içinde, korkmuş ama bir okadarda umutlu ve umuda biaen saklı bir öfkeyle beklediği bişeyler var. İntikam bakışları var..

aysegül atakli

saskinim ve korkuyorum
keske bu kadar guzel olacagima
kaderim güzel olsaydi
aç,susuz acilarla dolu bir hayat bekliyor beni
bir kare fotografta kalabilseydi çektiklerim
yasadigima bile sevimemiyorumki...
gôzlerimin gûzelligi gibi gûzel bir dûnya
benim de hakkim degil mi?

demis guzel afgan kizi.seneler sonra yerini kine birakacak olan o masum bakislariyla...

Bircan1gölge

Aslında hepimizin nerede yasarsak yaşayalım , yollarla ve yıllarla ve yaşananlarla tünemiş bakışları var. Tek fark bizim resimlerimiz aranip, bulunmadığımız için aynı açıdan çekilemeyebilir belki!!!!

Bircan1gölge

Aslında hepimizin nerede yasarsak yaşayalım , yollarla ve yıllarla ve yaşananlarla tünemiş bakışları var. Tek fark bizim resimlerimiz aranip, bulunmadığımız için aynı açıdan çekilemeyebilir belki!!!!

GÜLNAZ YORULMAZ

BELLİ Kİ FOTOĞRAFÇIYI GÖRÜNCE ÇOK KORKMUŞ...!

GÜLNAZ YORULMAZ

"BELLİ Kİ FOTOĞRAFÇIYI GÖRÜNCE ÇOK KORKMUŞ...!

aheste

ikinci foto çekilmemeliydi diye düşündüm

capulcu sair

resmetti gözbebeklerim karşımda duranı..sadec durup bakıyormuydu gerisi neydi anlayabilmek dediler ve anlamadık..okuduğum bir yapıt geldi düşüncelerime..'bin muhteşem güneş'..ordaki meryemi hatırlattı bana..sevgiler..

Gülşen ERİŞ

Benimde en beğendiğim bir fotoğraftır.

-Endişe ve korku dolu bakışlar -

keoma

ressamlar ile fotoğrafçıların ayrıldığı nokta:

deklanşörün kurbanı olmuş bir kadın. sanatçının o an hissettiği sanrısal duygular için kendini feda etmiş bir kadın. kadın masum ve güzel. ama sanatçının ne rengi var ne de deklanşörü var burada. kadının gözlerinde flaşın patlamasıyla oluşan renk var sadece. fotoğrafçıları çoğunluk bu sebeple sevmem. röntgenci gibiler. ama iyi konuşurlar.

Mehtap ALTAN
#"Anlamak, affetmektir''... (Tolstoy)

Bu fotoğraf ne anlatıyor ki!

Bir çocuğun büzülmüş dudaklarındaki ezberin buğulu duruşu desek...
Beğen

Gule

nazlı nazlı eteklerine gömmüş başını...hele ellerini şu bağlayışı yok mu..?
küsmüş birilerine sanki...kıyamam hiç...çok tatlı...

Mehtap ALTAN

Belki de eteklerinden dökülen umutlarına bakıyor çaresizce!:(

Gule

kim bilir belki söylediğin gibi Mehtap...
teşekkürler paylaşım için...

deniz-ce

küstüm sana,gel gönlümü al.

Ayvazım Deniz

Bence yeşillikler arasindaki karincalari izliyor:)Çok merakli geldi bana..

Şiirin Kızı

Keşke hep çocuk kalsam dizimdeki yarayı en büyük acı sansam...

zulabula

anam babam modaya uydu da ayrıldı vay
ben şimdi hangi amcaya baba desem vay

Rose Hirs

Çocuğu yaralayan bir şeyler var belki ; annesinin eksikliğini ,belki babasının eksikliğini yaşıyor.Ne yapmalı ? sorusuna cevap aramaya çalışıyor.

SULTAN HÜRREM

Benim annem,küçük kardeşimi doğururken öldü geçen ay.Babamı ise, dün gece pusuya düşürüp vurmuşlar.Bayram geliyor diyorlar. Hangi bayram? Annem yok ki beni öpecek.Babam yok ki elime harçlık verecek.Renklerim yok ki benim artık.Sıkıca sarılıp yarınlara umutla bakacağım...

Delidolu-28

Büyüynce benim de bir sevgilim olacak mı diye düşünüyor,bu çocuk...

nar çiçeğim

beni kimse anlamıyor..

orfeo

Saç siyah, ayakkabı çorap beyaz; çocuğun gerçeği gri.

ufuk han

çocuk değilmi neticede. ya arkadaşları oyundan atmıştır ya da akşama babasının çikolata alma ihtimalini düşünüyor hem kara kara hem de kopkoyu bi umutla...

cemrece

Başı hiç okşanmamış mutsuz bir çocuk, şefkatten ve sevgiden yoksun ona uzanacak bir el beklemekte..

Sinem seheryıldızı

benim fikrimce parkın köşesine çekilmiş salıncak sırasını bekleyen ve her boşalan salıncağa annesinin veya babasının getirdiği mutlu çocukları seyrederek salıncak sırasının gelmesini, gözleri yaşlı bir şekilde beklemek...

symbelmyne

sorsan söylemez,
gözüne düşürür yanıtı,
adamsan anlarsın!

hayrettin şahin(haysah)

kendi gölgesini arıyor umutlarında güneşin kaybolduğunu farketmeden

çimdik

Yarınlarım nelere gebe acaba diye düşünüyor.Belli ki umudu yok.

Beneficio

Hediye gelen yeni ayakkabısının bile ona ailesini hatırlattığını..

canandemirel

Hayal kuruyor; gökkuşağının altından ellerinde çiçeklerle koşarak geçmeyi ...

yeşim aktaş

çok doğru olur derim.. hayata olan imreniş bakıştır belkide ben hep küstüğümde böyle büzerim ağzımı ama bu çocuk gülsün herşeye rağmen

kareminov

Hiçbiri değil aslında sadece yeni alınmış ayakkabilarina bakmış hepsi o

Leyla Aslandogan

Annem , babam benisevmiyor diye düsünüyor bence. Küstürmüsler herhalde.

Leyla Aslandogan

Annem , babam benisevmiyor diye düsünüyor bence. Küstürmüsler herhalde.

Leyla Aslandogan

Annem , babam benisevmiyor diye düsünüyor bence. Küstürmüsler herhalde. http://

semoshshs

Ayakkabıları kıyafetine göre daha yeni görünüyor. Belki de bu sebeple gidemeyeceğinin bile bile ama en azından bu ayakkabıların onu nerelere götürebileceğinin hayallerini kuruyor olabilir o kocaman yüreğiyle.

Deniz Özer

hiç şu olabilir bu olabilir gibi fikir yürütmeden
sadece resimde olanları
yani gözle gördüğümüz kadarını
sıralamak yeterli
resim siyah beyaz
resimde çimen üzerinde oturan çocuk
saçında lastikli topuzu (kuyruğu) olan
ve bunun da onun başının sol tarafında olduğu

sırtında uzun eteği
ayaklarında uzun beyaz çorapları
ellerini göğsünde birleştirmiş
başı eğik
bey az pabuçlu
ayaklarına bakıyor
bunlar resimde gördüklerimiz

bildiklerimiz ise
çimenin toprakta yani yerden bittiği
ayrıyetten renginin yeşil olduğu
çocuğun eteğinin duruşundan
ve dikişinden
jeans olduğu

beyaz pabuç ve uzun çoraplarından
kız olduğu
kısa saçları ile daha çok erkeğe benzediği

Bu kadarı zaten yeterince bilgi veriyor bize:)

çocuk acaba küsmüş mü?
ya da utanmış mı?
gibi ekler ise
sadece tahmini
fikir yürütme olurdu

Cömert Yılmaz
#-Herkes; tellere doğru bassa/Dünya; sazı hep güzel çalardı...-

Bazen söyleyecek çok şey vardır
Ama bir çift göz çıkar karşınıza, bakışlarına gömersiniz suskunluğunuzu...

Cömert Yılmaz tarafından 9/26/2011 2:00:59 PM zamanında düzenlenmiştir.
Beğen

Mehtap ALTAN

:(

nâ-gehân

oyyy ...

Gule

evet söyleyecek ne çok şey var aslında...
ne yazık ki ben de suskunluğumu gömeceğim bakışlarına...
sevgimle Abim...

Hayat.İşte

sözcükler düğümlenir insanın boğazına,
sanki söylemek istedikleriniz göz pınarlarınıza dolar..

Taylan KOÇ

Gözlerinde korku,yumuk ellerinde ise belki akşamdan kalan düş/ü bir parça ekmek..
Ve arkasında emperyalizmin olanca çirkin yüzü var...

"Aç insanları doyurduğum zaman aziz dediler
Peki bu insanlar neden aç sorduğumda kominist dediler" CHE GUEVERA..

Delidolu-28

O kızcağızın bakışıyla içim yanar
Hasretim yanına yatasım gelir
Sen gittin gideli,yüreğim kanar
Çocukluk yıllarım aklıma gelir

ezbere yaşamak

özgürlük umudu karnını doyurma ısteğınden fazla...bakıslarındakı kararsızlık elındekı ekmeğı tutsaklık yada sonda paylasabıleceğı ınsan sayısının yankısı...

Angie
#" ağzımın içinde sonsuzlaşan gökyüzü için / bütün kuşları yedim "

.
Beğen
Son Düzenleme: Angie @ 23/12/2016 15:43:32

hayatbuysa ben yokum

off evet :(

Serhat AKDENİZ

su bile utanır bazı tenlere değmeye !

Gule

Bu fotoğraftan ben de çok etkilenmiştim...ve görünce hâlâ bile aynı şekilde etkileniyorum...bu kare için bir şiir bile yazmıştım...

Hayat.İşte

iç acıtıyor çaresizlik..

yüreğinsesi

BU FOTOĞRAFA BAKINCA ASLINDA BİR ÇOK İNSANIN BENDE İÇİNDE NE KADAR ZENGİN BENCİL OLDUĞUMUZU ANLIYORUM CİDDEN NE DİYEBİLİRİZ Kİ ALLAHIM BU DÜNYADA BU ZORLUKLARI YAŞAYANLARI AHİRETTE KOLAYLIKLAR İHSAN ETSİN...

Şiirin Kızı

iki yüz tane ayakkabısı olan insanların vahşi kapatalizme nasıl oyuncak olduğu gerçeğinin altını çiziyorum diyor.

Şiirin Kızı

''Ayakkabım yok diye üzülüyordum ayakları olmayan birini gördüm...''

kanatlı ateş

çaresizlik,insanı yaratıcı kılar...

Delidolu-28

Mağazalarda ayakkabı beğenmeyenler utansın..

Delidolu-28

Her neye el atsam, kaçarak gitti
Umutlar tükendi, hayaller bitti
Naçarlık, fakirlik, canıma yetti
Dünyama yavaşça, çöktün yoksulluk

vefalıdostum

önceki nesillerin sonraki nesillere armağanı bence..!

orfeo

Dayanamamış, petinin diğer mavi kapağı bu yokdulluğa.

Kalem Kelam

Ne giysem derdimize suikast

Beneficio

Pet şişe kadar bile faydan yok diyor bana...

ramazan_55

gerçekten üzücü bir durum, gerçeğin ta kendisi

Asiye Alev Akboğa (ÇİÇEK.

bu resim bence ey insanlar! utanın diyor.
ben pet şişelerden terlik yapıp giyerken sizlerin çifter çifter ayakkabılarınız dolaplarınızda hiç giyilmeden bekliyor. 'hani paylaşmak' diyor.

Kınsız

hepimizin suçu...
Zulme sessiz kalan dilsiz şeytandır...

Angie

.
Beğen
Son Düzenleme: Angie @ 23/12/2016 15:43:59

Hazal Karadağ

:((
içimizden biri
hüzün tasvirlerinden biri...
dargın mı
kırgın mı
yoksa âşık mıydı?
neden sırtını dönmüştü
ve kapanmış avuç çizgilerine kendine neyi anlatıyordu?

ben ekleyemiyorum ama
bu nasıl bir forum yaaaaaa
nerde site-i aliyeeeeeeeeeeeee:))

Angie

:(

Serhat AKDENİZ

Hazal :))))))) ondan da eksik kal nolcak :) ( öğrenince bana da anlat ama olur mu )

Angie

Serhaaat :))))))))))
Allah seni n'apmasın e mi :p

Serhat AKDENİZ

ya madem öyle dedin o zaman ''PAŞA'' etsin :) anacım hep isterdi de:)))))

Hazal Karadağ

Serhat hele bi öğreniimmmmmm
gör sen:))

pışıkkkkkkkk valla öğretmem:)))))9

Angie

ya çok güldürdün beni:))))))

Angie

muhaha
can'ımcım süpersin :)))))))))

Serhat AKDENİZ

eh Hazal öyle olsun o zaman bende sana oyuncaklarımı vermem ama yaaaaaaa:)))

Serhat AKDENİZ

Allah bilcümlemizi (hatta Hazal'ı bilem ) ayırmadan gülmekten geri koymasın Sema ...

Hanife Bayazıt

Dağ beni çağırıyor 
Ben bağrına taş basmış ınsanım 

Baki kalan sonsuzluklar istiyorum!
Hani nerdesiniz?
Bir Deniz'in kenarindaydi
O heybetlim....o cânim ....
Bak utanma bak!
Gözünü kaçırma...
Suyuyla yeşerdi soluğuyla büyüdü!
Neden tuzu soldurdu?
Niye yine 
kurumuş dalları
Denizi gösterir!

Erkan Açıkgöz

hikaye yazılırmı bilmem ama şiirin garantisi var
Her noktası hüzün

Karalayıcı-34

Belki sadece yalnızdı ve yalnızlık zaten başlı başına bir hikayeydi kimleri görmek isterdi yanında kimler yoktu yüreğinin fırtınası deniz kadar dalgalı mıydı ve bu yüzden mi dalgaları izliyordu bilinmez

Angie

.
Beğen
Son Düzenleme: Angie @ 23/12/2016 15:44:21

Gule

bu kare için de bir şiir yazmış ve gölgeler tarafından sıkı takibe alınmıştım...

Mahvash

Ellerimi ıslattığını görüyorum yağmur. Şemsiye açıyorum. Kucak kucak dökülüyorum günertesi topladığım çiçeklerden. Bir gölgem bir sen büyüyorsun bu derin karanlıkta. Ben büyümek istemiyorum daha fazla. Anlıyor musun?
Neyi sevsem hep uzak ve biraz uzunca benden. Daha ne kadar taşıyabilir kendini bu beden..
Bu karanlığın bir sebebi bir sonucu bir bedeli var
İnancım o ki ancak dua serinletir beni/ Munise's

Mahvash

Ellerimi ıslattığını görüyorum yağmur. Şemsiye açıyorum. Kucak kucak dökülüyorum günertesi topladığım çiçeklerden. Bir gölgem bir sen büyüyorsun bu derin karanlıkta. Ben büyümek istemiyorum daha fazla. Anlıyor musun?
Neyi sevsem hep uzak ve biraz uzunca benden. Daha ne kadar taşıyabilir kendini bu beden..
Bu karanlığın bir sebebi bir sonucu bir bedeli var
İnancım o ki ancak dua serinletir beni/ Munise's

Angie

.
Beğen
Son Düzenleme: Angie @ 23/12/2016 15:44:43

Gule

çok anlamlı bir resim...

Hüznümün hüznü

Kötü günlerimdeki dostlar.:(

b_ü_ş_r_a

kısaca hayat

mutmain

namaza mı durmuş?tam cıkaramadm doğrusu eğer namaz kılıyorsa RABBİNLE oldugun an kilitlenir çirkef eller
ya RAB el aman

SULTAN HÜRREM

Biri geliyor ardımca.Ayak seslerini duyuyorum.Koşuyor.Nefes alış verişlerini hissediyorum ensemde.Birden, arkamdan yakama yapışacak gibi içimi ürperti kaplıyor.Birden bire oluyor herşey.Kurşun gibi yağıyor yağmur.Her şey birden bire oluyor.Gök yırtıyor masumiyetini.Şimşek birden bire çakıyor ceviz ağaçlarının orta yerine.Yıldırım birden nişan alıyor gelip geçen gölgelere.Ay birden bire çıkıyor, kara bulutların arasından.Yıldızlar birdenbire kayboluyor .Herşey birden bire peyda oluyor. Ayaklarıma dolan sular beni ağırlaştırıyor. Elbiselerim sırılsıklam iliğime kadar işledi yağmurun soğuk dokunuşları.

Bir el gelecek korkusu cümle hücrelerime dağıldı. Hiç anlamadım.Oysa bekliyordum.Her şey yerle bir oldu. Gök yarıldı. Yer sallandı.Deprem birden bire oldu.İnsanlar sağa sola savruldu. Elini uzattığında yabancı eller tuttu.Sonra çok çabuk bıraktı ellerini.İzmarit kokan, isli paslı parmaklar ve içlerindeki zehir atıkları.

Çocuk birden bire oldu.Anne birden bire sustu.Sükut ette nefesi.Nefesi ısındı birden.Birden anne oldu kadın herşey birden bire oldu .

Abdest aldı dedem.Bir anda serdi seccadeyi. Kıyamda durdu. Rûkuya eğildi.Secdeye kapandı.Açtı ellerini Allaha yalvardı.Ağladı ve sustu dilleri.Her şey birden bire oldu.Dedem tesbihini çekti birdenbire...

Çocuklar evlerinden kopup geldiler. Ellerinde bilyeleri vardı.Renkliydi kimi kiminin rengi kaçmış güneşten.Attılar orta yere.Sonra yarıştılar birbirleriyle. Hepsini kazandı tek başına Murat .Herşey birdenbire olmuştu.Birden bire başlayıp bitmişti oyun. Ayşe ile fatma birden geldiler Nazlının yanına.Kurdular küçük evlerini.Biri anne biri kız biri komşu oldu.Çay içtiler ip atladılar, masal okudular kitaptan.Herşey birden bire olmuştu. Çarçabuk olmuştu akşam.

Baba indi arabadan.Elinde kese kağıtlarında yiyecekler.Bir poşet içinde saçları siyah gözleri yeşil bir bebek.Bir yanında kırmızı top.Birden açıldı kapı .Karısı" hoşgeldin dedi.Birden aldı elindeki ağırlığı eşinin.Hafifletti yükünü. Kızı aldı bebeğini bir öpücük babasının üşümüş yanağına.Oğul aldı topu sarıldı babasına en oğulca.Kuvvetli adamdı babası. Oda onun gibi olacaktı büyüyünce.Hep birlikte oturdular sofraya.Bulgur pilavı ve soğan vardı sofrada.Herşey birden bire oldu.Geceye düştü yıldızlar.

Çizgiler düştü yüze. Derin derin bir kuru yol oluştu.Hayat çizgisi kısaldı el falında. Dedem can verdi kolumda.Yıkayıp yudular.Abdestini verdiler son kez.Sonra bağladılar ağzını.Bir daha hiç kohuşmasın diye, rahat döşeğine yatırdılar.Beyaz kefenine sardılar.Okundu selası kılındı namazı.Açtılar bir mezar.Mezar mis gibi toprak kokusuyla "gel" Girk koynuma " dedi dedeme.Dedemi gömdüler.En güzel sevgiliyie gitti bir anda Herşey bir anda oldu.Doğduk-nefes aldık- tam yaşayacakken girdik toprağa.

Herşey bir anda oldu
Her şey bir...
Her şey... ...
Her...

Fulya CODAL
#''Bi'düştüm bi'şey oldu... bi'daha düşmeliyim''

beni ağlatan sayılı fotoğraftan biri, ve hikayesi... çok etkileyici..

Beğen

hilal akın

bu fotağrafa denecek tek kelime bile bulamıyor insan çünkü ne desek ne söylesek hafif kalır bu durum karşısında kelimeler insanın boğazında düğümleniyor denecek çok şey var ama hangisi hangisi hangisini desem

Fulya CODAL

:((

Cömert Yılmaz

Yapma! :(((

Gule

hem onun çaresizliğinden hem de kendi çaresizliğimden; alıpta onu götüremeyişimden...onu avutamayışımdan ve kurtaramayışımdan oturup saatlerce ağladığım bir resim daha işte...((((

Hayat.İşte

bakmaya dayanılamayacak bir resim,
ve çaresizliğin verdiği vicdan azabı..

DemAN

Bu sayfayı gördüğümde aklıma bu resmi eklemeyi düşünmüştüm. Bence bu fotoğraf , insanların, insanı aç bırakıp nasıl kuşa, kurda bıraktığımıza işaret.

Lodoš

bu fotoğrafın burda olmaması büyük bir eksik olurdu... Sanırım etkilenmeyenimiz yoktur fotoğraf kendini anlatıyor zaten müthiş bir hikayesi var boğazı düğüm düğüm eden bir fotoğraf

kareminov

ölümün kurtuluş olduğu gerçeği
bu insanlara ölüm layık gören bi dünya

Cengiz KORKMAZ

Fotoğrafın atındaki yazıyı okuduğumuzda, bu kereyi çeken fotoğrafçı; 3 ay sonra kendi yaşamına son vererek gereken cevabı vermiş, bize söz bırakmamıştır..!!!

sunduzyaşar

insan olmaktan utandığımı hissettiğim fotoğraf..

denismm

Bunu yaşayan sadece oradaki çocuk değil. Bu durumda milyonlarca çocuk olmalı belki de. Şu upuzun ömrümüzde en azından bir çocuğu kurtarmanın elimizde olduğunu bilmeliyiz.

Sev_tap

gözlerimden akan yaşlara mani olamıyorum:( tanrım nasıl bir dünyada yaşıyoruz!

hayrettin şahin(haysah)

bize dua ediyor doymamız için

_Selcan_

bu resmi gördüğümde çok etkilenmiştim , çok düşündürücü bi resim..
insan elindekilerin kıymetini bilmeli ve halimize şüfretmeliyiz.

Nazım UZUN

ben bu fotoğraftaki akbabanın fotoshop olduğunu , bu fotoğrafı çeken fotoğrafçının da ödül aldıktan sonra, bir üniversite öğrencisinin ortaya atmış olduğu iddia sonucunda, bu olayın iç yüzünün ortaya çıktığı ve ayrıca yapılan araştırmalar sonucu bir çok fotoğrafında fotoshop kullanıldığı anlaşılınca, almış olduğu ödülleri elinden alınmıştır, bu olaylar sonucunda hiç bir güvenilirlik ve itibarı kalmadığı için bunalıma girerek intihar ettiğini duymuştum.

bilginin doğruluğunu araştırmadım açıkçası,
tesadüf eseri bir fotoğraf stüdyosunun, duvara asılmış bir çerçevede bulunan, gazete küpüründe okudum.

altına yazılan yazı ise dikkatimi çok çekmişti.

GERÇEKLERİ HAYALLERİNİZLE BİRLEŞTİRİN, ANLAYACAKSINIZ Kİ DÜNYADA Kİ TEK CANLI SİZ DEĞİLSİNİZ.

saygı, sevgi ve selamlarımla...

Nazım UZUN

ben bu fotoğraftaki akbabanın fotoshop olduğunu , bu fotoğrafı çeken fotoğrafçının da ödül aldıktan sonra, bir üniversite öğrencisinin ortaya atmış olduğu iddia sonucunda, bu olayın iç yüzünün ortaya çıktığı ve ayrıca yapılan araştırmalar sonucu bir çok fotoğrafında fotoshop kullanıldığı anlaşılınca, almış olduğu ödülleri elinden alınmıştır, bu olaylar sonucunda hiç bir güvenilirlik ve itibarı kalmadığı için bunalıma girerek intihar ettiğini duymuştum.

bilginin doğruluğunu araştırmadım açıkçası,
tesadüf eseri bir fotoğraf stüdyosunun, duvara asılmış bir çerçevede bulunan, gazete küpüründe okudum.

altına yazılan yazı ise dikkatimi çok çekmişti.

GERÇEKLERİ HAYALLERİNİZLE BİRLEŞTİRİN, ANLAYACAKSINIZ Kİ DÜNYADA Kİ TEK CANLI SİZ DEĞİLSİNİZ.

saygı, sevgi ve selamlarımla...

FİRUZAN1610

Zenginlerin gözü doymadığı için dünyada açlık , fakirlik ve yokluk var

Ynzblknl

Bazen bir akbabanın da, karnını doyurması gerekir. Kurbanın terk ettiği yaşamı, bir akbabanın sürdürmesi de gerekir nihayetinde.

Kötü görmeye çok müsait varlıklarız.

Akbabaya Allah'ın verdiği rızkı nereden bileceksiniz? Çocuğun nefes sayısını kim söyleyebilir?

Evet belki insanlık açısından üzücü bir fotoğraf. Ama yaşam döngüsüdür bu.

DJBLUEDEWIL

UMUTLARIMIN BİTİŞİNİN RESMİ ...........NE KADAR HAR VURUP HARMAN SAVURMAMIZIN RESMİ....BOŞVERMİŞLİĞİMİZİN ,VURDUMDUYMAZLIĞIMIZIN...İSRAFIN VE ULAŞILMASI O KADAR KOLAY OLAN, BİNLERCE KERE HALİMİZE ŞÜKRETMEMİZE NEDEN OLAN NİMETLERE ULAŞAMAYANLARIN RESMİ; VE BU NİMETLERE SAHİP ÇIKAMAMAZIN RESMİ!!!!!KISACA ÇÖP KONTEYNIRI KENARINA BIRAKILAN BİNLERCE BAYAT EKMEĞİN RESMİ......ZATEN FOTOĞRAFI ÇEKEN USTA FOTOĞRAFÇI DA ONA ÖDÜL GETİREN BU FOTOĞRAFIN ARDINDAN 1 YIL SONRA VEFAT EDİYOR.....RUHU ŞAD MEKANI CENNET OLA....:(

burcu örekçi

İçimi acıttı tek kelimeyle.

Angie

.
Beğen
Son Düzenleme: Angie @ 23/12/2016 15:45:05

(( Seçil Nimet ))

Bu fotoğraf çok şey anlatıyor Semaaaaa...

Çoooooook...:)

Angie

Evet...

(( Seçil Nimet ))

Anladın değil mi?

Tut elimi tut ne olur diyor... :(

Gule

çok güzel bir resim...

muzaffercevik

Arka fondaki çocuk yüz silüetinde omuzun sola yatık olması ve elini uzattığı yöne bakmaması çocuğun hiç bir şeyi istemediği anlamına geliyor,uzatılan bir nesneyi gönülsüz alma veya ne olur karşımdan çekil,yada kapat şu ışığı bakamak istemiyorum o fotoğrafa gibi bir görüntü bu...

Yorum Yaz
Sonraki Sayfa »   Son »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.