Kemal sunalı rahmetle anıyoruz...

1.375 izlenme - 52 yorum -
/ » 6
Yorum Yaz
ANSIZIN ( Yönetici )
3 Temmuz 2011 Pazar 13:15:49
Filmlerini tekrar tekrar izlemekten sıkılmadığımız ve her izlediğimizde aynı gülümsemeyi yüzümüzde hissettiren Kemal SUNAL'ın ölüm yıldönümünde rahmetle anıyoruz.

'Hababam Sınıfı', 'Kapıcılar Kralı', 'Kibar Feyzo', 'Tosun Paşa'nın unutulmaz yıldızı Kemal Sunal aramızdan ayrılalı tam 11 yıl oldu

Bazı insanlar var ki ne kadar paye verirsen ver, az kalır. Geldikleri gibi tertemiz giderler, arkalarında tek bir kötü hatıra bırakmadan. Kemal Sunal da öyle nadir bulunan kişilerdendi işte. Hiçbir zaman “jön” olmayan ama Şaban ya da Çöpçüler Kralı olan, her rolün hakkını veren, 50’sini geçtiğinde üniversite diploması alacak kadar alçakgönüllü ve idealist Kemal Sunal’ın ölüm yıldönümü bugün. Bizi o kadar çok güldürebilen, aynı saflıkta biri var mı artık ekranlarda ya da beyazperdede? Maalesef yok. O yüzden de her sene yokluğu daha çok hissediliyor.

KAÇ KİŞİ KALDI GERİYE?


Gerçi; “Onun adını altın harflerle yazdırdığı, Yeşilçam döneminden kaç kişi kaldı ki?” diyebilirsiniz... Tamam, ne en sevdiğimiz filmlerin ardında imzası olan Ertem Eğilmez hayatta artık ne de pos bıyıklarıyla dünyanın en iyi babası Hulusi Kentmen... Her an düşebilirmiş gibi yürüyen, gülüşüyle en mutsuz insanı bile güldürebilecek Adile Naşit de yok. Acaba bir Cennetçam falan mı var? Sinemaya orada mı devam ediyorlar? Varsa çok iyi olur çünkü her yakışıklının, her güzelin yeri doluyor da onların yerini doldurmak mümkün olmuyor. Aynı nedenle ne zaman Münir Özkul ya da Erol Günaydın hastaneye kaldırılsa yüreğimiz ağzımıza geliyor...

Bugünü en sevdiğiniz Kemal Sunal filmlerine ayırın, gerçek hayattan biraz uzaklaşıp bolca gülün. O hayatta olsaydı emin olun hâlâ sizi güldürmek ve görmek istemediklerimizi göstermek için çalışırdı.

KEMAL SUNAL'I NE KADAR TANIYORSUNUZ?


Üniversiteye başladığında hangi bölümde okuyordu?

Vefa Lisesi mezunu Sunal, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde okuyordu. 12 Eylül döneminde yarım bırakmak zorunda kaldığı okulunu 1995 yılında tamamladı. Ancak Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Sonra yüksek lisans da yaptı ve tezi kitap olarak yayınlandı.

İlk oynadığı film hangisiydi?


1973 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği, Emel Sayın ve Tarık Akan’ın başrollerde oynadığı “Tatlı Dillim” filminde Tarık Akan’ın basketbol takımında top koşturan oyunculardan birini canlandırdı. Fenomen haline gelen İnek Şaban’a giden ilk adım da bu rol oldu. Zeki Alasya ve Metin Akpınar da filmin oyuncuları arasındaydı.

Son oynadığı film hangisiydi?


Balalayka filminde oynuyordu ama filmin çekimleri için Trabzon’a giderken uçakta kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti.

Kaç filmde oynadı?
Tam 82 film.

Filmlerden çok para kazandı mı?
O dönemde Yeşilçam’da kimse çok büyük paralar kazanmıyordu.

Evli miydi?


1974 yılında evlendi Gül Sunal’la evlendi. Çiftin Ali ve Ezo adında iki çocukları oldu.

UNUTULMAZ FİLM KARELERİ

- Onun tanınmasını sağlayan tabii ki Hababam Sınıfı’ndaki İnek Şaban rolü oldu. “Avet” deyişi, gülüşü, “oynak beyi” Şener Şen’le diyalogları, Halit Akçatepe’nin şakalarına verdiği karşılıklarla İnek Şaban herkes tarafından sevildi.

- Düttürü Dünya filminde hepimizin yerine dünyaya, hayata karşı zurna çaldı.

- Gülen Adam filmi, konusuyla da, Sunal’ın oyunculuğuyla da Jim Carrey filmlerinden farksızdı.

- Hanzo filminde şimdiki iddialı filmlerden çok daha iyi bir taşlamayla karşımızdaydı.

- İbo ile Güllüşah’ta zamanın çocuk yıldızı Gülşah Soydan’la başrolü paylaştı. Kemal Sunal filmde yine iyi yürekli ama “saf” bir karakter olarak karşımızdaydı.

- Japon İşi adlı filmde Fatma Girik’le şahane bir ikili olmuşlardı. Hatta Japon İşi’nin Fatma Girik’in en iyi filmlerinden biri olduğu bile söylenebilir. Âşık olduğu kızın aynısının robotunu Japonya’dan getirten genci konu alan ve oldukça komik sahneleri olan film, bugünkü birçok aşk filminden daha güzeldi.

- Köyden İndim Şehre, Metin Akpınar, Zeki Alasya ve Halit Akçatepe ile birlikte rol aldığı filmlerden biriydi. Film Kayserili kardeşlerin büyük şehirdeki maceralarını anlatıyordu. Define bulmak için köyden İstanbul’a gelen uyanık kardeşler arasında yine en safı Kemal Sunal’dı.

- Mavi Boncuk, muhteşem kadrolu, muhteşem müzikleri olan bir Ertem Eğilmez filmiydi. Kemal Sunal filmde, Emel Sayın, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Tarık Akan, Adile Naşit, Metin Akpınar ve Zeki Alasya ile karşımızdaydı. Sunal, ünlü assolist Emel Sayın’ı kaçıran arkadaşların hikâyesini anlatan filmde Bir Gece Ansızın Gelebilirim şarkısında geçen “Kapında sevinçten ölebilirim” sözlerini “Kapında soğuktan ölebilirim” diye söyleyerek hepimizi güldürmüştü.

- Şaban Oğlu Şaban’da Şevket Altuğ, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Şener Şen ile oynamış, kah çarşaflı bir kadın, kah sünnet çocuğu olmuştu.

- Adile Naşit’in ve Ayşen Gruda’nın da rol aldığı unutulmaz kadınlar hamamında kavga sahnesiyle hatırlayacağınız Tosun Paşa filminde, Şener Şen de Şaban da Hale Soygazi’ye âşıktı. Film Tellioğulları ile Seferoğulları’nın bitmeyen düşmanlığını anlatıyordu.

- Deli Deli Küpeli filmindeyse akıl hastanesinden kaçan ve kendini kaymakam zanneden bir deli rolündeydi. Ancak gelmiş geçmiş tüm kaymakamlardan da daha iyi hizmet etmişti halka.

- Gol Kralı, Kapıcılar Kralı, Bekçiler Kralı, Çöpçüler Kralı oldu ve bu sayede gönüllerin kralı olarak ayrıldı aramızdan.

- Gurbetçi Şaban, Gerzek Şaban, İnek Şaban, Orta Direk Şaban, Sosyete Şaban, Umudumuz Şaban, Atla Gel Şaban ve Şabaniye; Hababam Sınıfı’ndaki hiç ama hiç sıkılmadığımız Şaban karakterinin devamıydı.

ÖDÜLLERİ

1977: 14. Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, Kapıcılar Kralı
1998: 35. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yaşam Boyu Onur Ödülü, Kapıcılar Kralı
1989: 2. Ankara Film Şenliği, En İyi Erkek Oyuncu, Düttürü Dünya
Seyit Kazım
3 Temmuz 2011 Pazar 13:20:11
BU GUZEL KONUYA DOYARLIĞINZIADN DOLAYI SONSUZ SAYGILAR
DEYERLİ USTADIM
KEMAL BEYE HAKTAN RAHMET DİLERİM
EMEĞİNİZİ CANDAN NİYAZ EDERİM
SEVGİLER SAYGILAR UNUTULMAZ BİR
DEVRİMÇİ HALK KARAMANIYDI
SEVGİLER
lacivertiğnedenlik
3 Temmuz 2011 Pazar 14:11:05
Cidden çok güzel insan ve güzel sanatçıydı/ teşekkürler
handan akbaş
3 Temmuz 2011 Pazar 17:10:36
Kendisini rahmetle anıyoruz.
Küçük büyük herkesin ailece izleyebildiği, Yeşilçamın kötü filmler furyasından sonra seviye getirmiş filmlerin arasındadır, onun filmleri.
Rabbim rahmet eylesin.
_cânâ_
4 Temmuz 2011 Pazartesi 00:51:37ne güzel ve yerinde olmuş,teşekkürler.


Özlem Uzunlar
4 Temmuz 2011 Pazartesi 15:02:18
çok güzel ve anlamlı bir konu başlığı seçilmiş öncelikle bu vefayı tebrik ediyor; arkasından da burukluğumu anlatacak kelimeler seçmeye çalışıyorum...

ama bulamıyorum...

"cennetçam" zannedersem özetledi...
çocukluğum,
masumiyet,
tebessüm
ve burukluk...
aklıma gelen ilk kelimeler... cümleyi siz kurun artık.
geri de kaldığı söyleniyor zaman ama çocukluğum kadar uzun yaşayacaksın...
Anâdolu
4 Temmuz 2011 Pazartesi 23:51:58
Böylesi güzel bir konuya duyarliliginizdan dolayi sonsuz saygilarimi sunarim.

Sen ölmedin Karanfil adam... Sen kalbimizde ebedîyeten yasiyorsun, seni ne çok sevdigimi ve ne çok özledigimi bilsen!
Angie
3 Temmuz 2011 Pazar 14:34:44


Türk sinemasında tartışılmaz bir yere sahipti ve mizahın biz yüzüydü.
Teşekkürler bu forum için.Yahya İncik
3 Temmuz 2011 Pazar 15:14:22
Filmlerini tekrar tekrar izlemekten sıkılmadığımız ve her izlediğimizde aynı gülümsemeyi yüzümüzde hissettiren Kemal SUNAL'ın ölüm yıldönümünde rahmetle anıyoruz.

Mekanı Cennet Olsun..Dua ile..
nâ-gehân
3 Temmuz 2011 Pazar 15:14:58
Hangimiz onun filmleri ile gülüp eğlenmedik ki ...
Çocukluğumuzun neşe kaynağı idi.


hepimizin bildiği bir sözdür

" ölümsüz olmak istiyorsan , ardında bir eser bırak "


sanırım Kemal Sunal hepimizin gönlünde en güzel eseri bıraktı. Herşeye rağmen o kocaman tebessümünü.

Bugünlerde eksik kaldığımız bir yönümüzü belki de miras bırakmasında vardı bir sebep.

O halde yokluğuna üzülmek yerine onu hep tebessümle analım....
Ruhu Şad olsun.
sahra
3 Temmuz 2011 Pazar 16:13:06
filmleri aynı etkiyle güldürmeyi başarıyor.önemli bir sanatçı olduğunu söylemeye bile gerek yok.rahmet diliyorum.
Aysel AKSÜMER
3 Temmuz 2011 Pazar 16:51:58
Kendisiyle tanışma şansım olmuştu. Bir televizyon çekimi için izin almak üzere işyerime gelmişti. Oldukça mütevazi bir kişiydi ve ciddi bir görünümü vardı. Yani sinemalarda gördüğümüz halinden uzak, oldukça tarz birisiydi. Öldüğü zaman ailemizden biri ölmüş kadar üzüldük. Mekanı cennet olsun. Teşekkürler.
(Mustafa Çetiner)
3 Temmuz 2011 Pazar 17:40:19
Vefatından yıllar sonra bile filmleriyle bizi güldürmeye devam eden büyük ustayı saygı ve rahmetle anıyorum.
Mekânı cennet olsun.
ANSIZIN ( Yönetici )
3 Temmuz 2011 Pazar 17:50:59Sinemada filmin sonunda herkesin ayağa kalkarak alkışladığı bir sahne vardı. Hâlâ aklımdadır o sahne.

Filmin ismi "Propaganda"

Daha çok uzun jenerasyon unutulmayacak bir sanatçı.
Nar-ı Çiçek
3 Temmuz 2011 Pazar 17:52:19
Nur icinde uyusun insallah...

Cennet olsun mekani.

Anmamiz icin vesile olan yürekten Allah razi olsun.
vuslat05
3 Temmuz 2011 Pazar 18:24:52
Yalnızca güldüren biri değildi O..Düşündüren biri idi aynı zamanda...Erken kaybettik demek inanışımıza aykırı ama, yaşasaydı çok daha güzel eserlere imza atardı..Rabbim Cennetine idhal etsin...
Bu vesile ile emek vererek bize hatırlatan site yönetimine emekleri için teşekkür ediyoruz..
Slm ve dua ile..
ESRA
Yorum Yaz
/ 6 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.