Bir monolog yazın lütfen kendi sesiniz olsun

56.180 izlenme - 2.541 yorum -
/ 255 »
Yorum Yaz
lacivertiğnedenlik
25 Nisan 2011 Pazartesi 17:22:02

Dedim ki ,ay nasıl da süzülüp gitti Wolwiks'in penceresinden ,oturup baktım öylece ,ama içimdeki durmadı tabi ,şahlandı bir atın yelelerinde , dörtnala koştu peşine….

*)

lacivertiğnedenlik tarafından 6/20/2011 1:51:18 PM zamanında düzenlenmiştir.
meselci
26 Nisan 2011 Salı 10:26:23
lacivertiğnedenlik , forumun sahibi
26 Nisan 2011 Salı 15:46:21
evet bu monologları toplayacağım en sonunda bir yazı ile ,sahne bir gülüşle açılır perdeler...
11 Mayıs 2011 Çarşamba 00:13:31
Burada monolog yazan arkadaşlarım kendi oluşturduğu yazıları bir öyküye,bir şiire çevirme hakkına sahiptirler.
Oktay Coşar
24 Haziran 2011 Cuma 22:45:14
En güzel monolog, diyalog ihtimaline dönüşmesi muhtemel monologdur.
En kötü monolog, yalnız kalmış monologdur.

: )
hayatbuysa ben yokum
26 Nisan 2011 Salı 10:22:12

ah be kuzu,oldu mu şimdi, tüm bunlarla nasıl başa çıkacaksın ve görmezden geleceksin kırık dökük aynalarda
suretini...
meselci
26 Nisan 2011 Salı 10:30:56
lacivertiğnedenlik
26 Nisan 2011 Salı 14:47:52
kır aynaları bakma artık :)
Esma KAHRAMAN
21 Temmuz 2011 Perşembe 22:30:34
:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
meselci
26 Nisan 2011 Salı 10:26:47

tamam askerlik bitecek, bak 19 gün kaldı.
hayatbuysa ben yokum
26 Nisan 2011 Salı 10:29:40
:))

hayırlısıyla inşaallah..
meselci , forumun sahibi
26 Nisan 2011 Salı 10:30:40
lacivertiğnedenlik
26 Nisan 2011 Salı 14:48:49
bak bişe kalmadı ,bir oyun gibiydi yaşandı bitti :)
SULTAN HÜRREM
8 Haziran 2011 Çarşamba 14:34:48
Bitsede kurtulsak..En azından konu değişirdi:):)
sehran
17 Mart 2017 Cuma 23:52:30
karanlık nerde ne zaman başlar diye sorarım kendi kendime .gecenin coğrafyasına giden yollar neden bu kadar gizemlidir.bir köşesine iliştirilmiş ve dün ki geceden farklı olan yüz nedir ? sanırım en önemli ve zorlu virtüöz kardaki sessizliği icra eden yaysız çalgıcısıdır.karanlık ne zaman başlar?
kar karışır geceye siyahın ikiz kardeşi özdeşliği .gece başlar gizemli sayılarla ,devam eder gizemli sayılarla.yalın ve sırlı bir halk ozanı demeler eder karanlık köşesinde .dinlerim dinledikçe artar dibe vurma böyle sularda.annesine düşman doğan bebekler vardır ve bu düşmanlık bastırılır gecenin ilerleyen saatlerinde.sonra bir ömrü belirler bu düşmanlık bu kin.karanlık adamlar geceye basar parmak izlerini kimselere duyurmadan .galaksiler uydular bütün bir uzayın görülen ve görülmeyen yüzü soğukça bakar aşağılara yanlara .aydınlıklar salar güneşler ve meteorlar geceye.ben düşünürüm karanlık nerede başlar ?
masumiyetini yitirmiş olmaktır insanı suçlu eden şey .düşünürsün masum değilsen olamazsın istediğin şey her onu düşündükçe yitirirsin masumiyetini daha fazla .yanaşırsın o zaman yanındaki çivit siyahına korkusuzca ve erdemlice dersin ki o zaman niye varsın ?iklimleri düşünürüm onların ruh halini depresif ve buhranlı olanları çeker ilgimi .bozkıra su verilir ruhu kuzeye ormanlara kaçmak ister kuzeydeki soğuk toprakların ve semanın ruhu güneye sıcak sulara inmek ister.geceler getirir bütün bu düşünceleri.gündüzler uyuşturan antideprasanlardır.kimileri dayanamaz gecelerle yüzleşmeye .yorar kendini bu yüzden canını çıkartır bedeninin.bir yüz vardır gecenin kuytularında görmeye dayanamaz her kimse.bazıları yaklaşır yetmiş iki perde arkasından onlara göre yavaş yavaş başlar karanlık .
bellek. insanın amel defteridir bellek.yapmış olduklarının değil yapabilecek olduklarının yekunu.belki de masumiyetin de altın oranı vardır gizli.ve kötülüğün ve şiddetin. zihinleri aydınlatmak erdemdi ey geceler bir zaman önce .şimdi bulandırmak bir seramoni.helyum soluyan bir yaratık gecenin içinde ,ateşten sakınan yanmaktan korkan ucube bir tasavvuf ehli.tanrıdan uzaklaşma yollarını arayan ve tanrı aşkından döngüsel bir periyotla başlayan yolunu başladığı yere getiren .onun için yoktur karanlık onlar gibiler için olan şey körleştirici bir aydınlıktır .ve işte o zaman karanlık bir şerefli soru gelir niye başlar karanlık ?

masumiyet yitirilir, yitirildikçe sin sin oynamaya başlanır sobanın etrafında sonbahar bayramı kutlanır.karanlıklar artar ve iyice cilalanır gecenin yüzü yaklaşırsın ve görürsün ,ne kadardır karanlık
Gülşen ERİŞ
26 Nisan 2011 Salı 10:38:36
Hayat harcadın ya beni ama çok sevinme ben seni senden önce harcadım.:))
lacivertiğnedenlik
26 Nisan 2011 Salı 14:38:29
ey hayat mavi koy çantama ,yollara yollara doğru.. )
Gülşen ERİŞ , forumun sahibi
26 Nisan 2011 Salı 14:44:05
Neden mavi dost :)))))))
lacivertiğnedenlik
26 Nisan 2011 Salı 14:47:13
umut dediler öyle sanmıştım veya :)
26 Nisan 2011 Salı 15:04:39
Beyaz olsun bence saflık temizliktir bilirsin, peki ne dersin :)))))
lacivertiğnedenlik
27 Nisan 2011 Çarşamba 11:00:07
beyaz ve siyah bence heriki renk kapatıyor bir çoğunun üstünü olumlu ve olumsuz:)
mühre
14 Kasım 2011 Pazartesi 22:41:38
kendimizi teselli ediyoruz işte harcayamadık aslında... bugün yolda eve gelirken bi kamyonun arkasında ki söz gözüme takıldı diyor ki kamyoncu dayı: "ömür hayalleri beklemez gülüm" aslında çok basit gibi ama bana çok farklı şeyler çağrıştırdı... gerçekten hiç ama hiç farkında değiliz, basit hesaplar yaparken kaçırdıklarımızın...
hüzün şairi
26 Nisan 2011 Salı 11:27:06
Mavilerde yaşamaktı bir ömrü, paslanmış duygulardan arınarak... Göz yaşında bir eylül sızıntısıdır yaşadığım.Basından tizine sızıntılarıma perde, perde eklenirdi sesin... Ve billurlaşırdı, iliklerime kadar ürperten titreyişlerim…
lacivertiğnedenlik
26 Nisan 2011 Salı 14:39:39
ey titreşim dalgası geldin ve oturdun sahnenin orta yerine bır bır bırr su buz gibi mehmet ,su buz gibiydi üstüme dökerken :)
hüzün şairi , forumun sahibi
26 Nisan 2011 Salı 14:58:11
Su azizdi...

Biliyordu... Bu yüzden de titremiyordu üzerine damla damla buz düşerken...
BANU ULUDAĞ
26 Nisan 2011 Salı 11:48:09
Kendi kendime sesleniyorum bazen. Duyduğum da oluyor duymadığımda kendimi. Yok , sadece ayna karşısında değil bu seslenişlerim... Bazen uykumda, bazen yürürken, bazen şiir yazarken.

Bu ses hoşuma giderse iyi güzel de, çoğu zaman öyle bir kavga ediyoruz ki anlatamam. Neyse monolog, dialog, trialog diye abartmadan ben monoloğumla huzurunuzdan çekileyim.

Hadi Laci!! Monologla.
lacivertiğnedenlik
26 Nisan 2011 Salı 14:41:01
seslen ey arkadaş seslenki dökülsün tüm örümcekler gözünden gözyaşı olarak ,benim oyuncağıma doğru PPP
Gülşen ERİŞ
26 Nisan 2011 Salı 13:51:18
Dünya büyüktür derler asla inanma,dünya küçüktür benim gözümde geçen gün seni taksimde görmüşler :)
lacivertiğnedenlik
26 Nisan 2011 Salı 14:43:09
ki sen oturuyordun orda ,kırmızı bir rugan ayakkabıyla geldim ve baktım sana ,tanışıyormuyuz dedin,hayır dedim ,o halde niçin bir monologon bakışlarınla bakıyorsun ey yabancı dedin bana :)
26 Nisan 2011 Salı 15:03:22
Benmi dedim vallahi yalan :)))))
lacivertiğnedenlik
26 Nisan 2011 Salı 14:45:53
tanrıdan tek dileğimdi,bütün vadilerin zambaklarını elbiseme dikmeliydim,evet bunu istedim,çiçeklenmiş bir elbiseyi istedim,bir an durdum ruhumun safsatasına baktım ,çiçeklenmiş elbise dedim,galiba bahar kafana vurdu senin..
Ali SEL
23 Mart 2012 Cuma 03:17:04
Çiçek toplamak yerine, bir çiçek olup bahar'a iliştirmek kendini. İstemez misin çiçek'ce bir duygu yaşamayı? Ya da bir bahar saymak kendini, açtırmak tüm çiçekleri duygu mabedinde.
Çeşminaz.
5 Nisan 2012 Perşembe 19:17:14
off sevgili lacivert:) müthiti kocaman bahar vurmaları bu defa yüreğimize:))
Aynur Engindeniz
26 Nisan 2011 Salı 15:38:11
Kimsesizlere özeniyorsun bazen...Evet, yalnızlar ama kalabalık arasında kaybolmuş da değildir onlar. Onların hiç bir şeyi yoktur. Gıyablarında zulmedilecek ana avrat ve bacıları bile...

Sen büyük bir sepetin altına saklanacak olsan kimsesiz olabilir misin?

Hayır dostum? Kimselerin sepetin aralıklarından sızar ayaklarının dibine.

Kimsesiz doğulur bir kere, sonradan kimsesiz olunmaz. Bütün etrafın kazınsa da, kimselerinden bir hücre sürünmüştür bir duvara...

Kaç...Çok sıkıldıysan onlardan. Hem cazası yok bu suçun.

Kimsesi olmayanları daha nazik vuruyorlar bu kentte. Ağanın tarlasına kiraz dikenler gibi hazin olmuyor sonları...Hem toprağa gömüp hapsetmiyorlar bir de...Öyle orta yerde, aydınlık, havadar ve ağaç dallarından firar eden güneş ışığının altına uzanıyorsun boylu boyunca...

Kimsesizler, kaldırımların güzel piçleri...Ben sizi seviyorum.

Aynur Engindeniz tarafından 4/26/2011 3:43:15 PM zamanında düzenlenmiştir.
lacivertiğnedenlik
26 Nisan 2011 Salı 15:43:31
evet kimsesizler ben de seviyorum onları ,tıpkı kargalara davrandıkları gibi davranıyorlar onları sanki,her an gelecekler ve baş sofralarına oturacaklar ,sanki önlerindeki ekmeği kapacaklar ve talan edecekler sofralarını gibi duruyorlar,yani öyle bir benzetme var,öyle bir ötekileştirme,evet ne diyordum kimsesizler,18 yaşına gelince yurtlardan atılan kimsesiz kızları düşünüyorum da gidecek evleri yok bahçeleri yok,bütün şehir kurtlarının sofralarına düşmüş gibiler ,evet düşünüyorum da ne olacak diyorum ne yapacağız ne...
emine pisiren
11 Ocak 2012 Çarşamba 01:04:31
Sevgili Lacivertiğnedenlik,
Hay aklınıza sağlık emi!..
Bir duyarlı vatandaş çıktı sonunda.
Bıktım bea!..
Aşkım, canım, cicim, vs, vs, vs dizeler ve öyküler.
Nerede toplumcu düşünen şair ve yazarlar?
Bakın bir yazı yazmıştım, ama kimseden ses çıkmadı.
Bizler izleriz ve uyuruz.
Yazıyı lütfen okur musunuz?
Özellikle sizden rica ediyorum.
Konuyu gündeme taşıyan yüreğinize sağlık dilerim.
Selam ve sevgiyle

Yazımın Link Adresi: http://www.edebiyatdefteri.com/yazioku.asp?id=86524
11 Ocak 2012 Çarşamba 13:09:16
okudum yazını nasıl kaçırmışım sevgili arkadaşım ,evet ne yapabiliriz sosyal devlet olamamanın sıkıntısı her yanı kaplamış ,bu gençler bizim çocuklarımız değil mi ...
Yorum Yaz
/ 255 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.