Günde kaç kelime konuşuyoruz?

3.192 izlenme - 59 yorum -
/ 6 »
Yorum Yaz
ANSIZIN
16 Ocak 2011 Pazar 21:33:15

"Türkçe Bölüm Başkanı Halil Çağlar, TÖMER Bursa Şubesi Müdür Yardımcısı Eyüp Acar ile birlikte 77. Dil Bayramı dolayısıyla şube binasında bir basın toplantısı düzenledi.

Dilin konuşanın kendisini ifade etme biçimi olduğunu söyleyen Çağlar, "Her devletin kendine özgü bir dili vardır. Türk dili, gerek kendine özgü kuralları, gerekse sözcük yapısı itibariyle dünya dilleri arasında her zaman değerini korumaktadır. Bu kadar güzel bir dili en güzel biçimde ifade etmek herkesin görevidir." dedi.

Türkçe'nin dünyadaki tüm dillerden daha kolay olduğunu kaydeden Çağlar, "Yurtdışında bile büyük rağbet gören Türkçemizin değerini bilmemiz gerekiyor. Dilimiz kelimelerinin kökü itibariyle diğer dillere göre daha anlaşılır ve basit bir dildir. Günümüzde Türkçe ortalama 400 kelimeyle konuşuluyor. Oysa İngiltere'de ortalama 2 bin kelime telaffuz ediliyor." diye konuştu.

Türkçe'yi korumak için eğitimin önemine vurgu yapan Çağlar, "Küçük yaşta eğitim gören çocukların bilinçlendirilmesiyle işe başlanabilir. Ayrıca dilimize girecek bir kelimeyi daha yolun başında iken alıp Türkçeleştirmek gerekiyor. Aksi takdirde insanların beyninden o kelimeyi silemezsiniz. Herkes dile sahip çıkmalı." şeklinde konuştu."

(CİHAN)

---------------------------------
---------------------------------

Şiir, öykü, makale, mektup vs. tüm edebiyat türlerinin daha özgün ve yaratıcı oluşumunda her ne kadar bizler kulağımıza ilham fısıldadı desekte yeri gelir bu ilhamın bize fısıldadıklarını ifade ederken ya doğru kelimeyi bulamaz ya da hep aynı kelimeler etrafında dönüp dolaşırız.

Yaratıcı eserlerin ortaya konulması için kelime dağarcığımızın daha zengin olması gerektiği bilinen bir gerçektir.

Yayın hayatına başladığı günden itibaren Okul misyonunu üstlenen Edebiyatdefteri.com olarak her gün sizler için seçtiğimiz "bir kelime"yi sitemizin anasayfasında paylaşacağız. Günlük hayatta çok kullanılmayan ama hepimizin kelime dağarcığında olması gerektiğine inandığımız kelimeleri bu bölümde yayınlamayı düşünüyoruz.

Ayrıca gün içerisinde yayınlanan kelime veya kelime gruplarının yer aldığı edebi içerikler oluşturulan yeni bir sayfada yayınlanacaktır. Bu sayede verilen kelimelerin ne kadar doğru yerlerde kullanıldığı ve ne kadar özgün içeriklerin yer aldığını hep birlikte göreceğiz.

101 yenilikten 4. sünü sizlere gururla sunarız. :)

Saygılarımla

ANSIZIN tarafından 1/16/2011 9:36:03 PM zamanında düzenlenmiştir.
NAZMİ ŞENUSTA
25 Ocak 2011 Salı 20:53:06
Teşekkür ederim üstadım. Dilimiz son zamanlarda yozlaşıyor. Yozlaştırılmaya da devam ediyor. Gençler birde bilgisayar dili diye bir dil geliştirdiler ve öz dillerini unutmak üzereler. Saygılar ve sevgiler.
Sabiha KÜÇÜKTÜFEKÇİ
25 Ocak 2011 Salı 21:13:03
101 yenilikten 4. sünü sizlere gururla sunarız. :)

ne 101 ne 1001 yenilikçi "Ansızın iftiharla sunar" tutabilene aşkolsun..:))

teşekkürlerim sanata hayata kattığınız erdemli eşsiz insanlığa yararlı tüm güzelliklere iyi ki varsınız değerli dost..
sevgim saygımla tebriklerimle...

not:sitenin logosunu eklemek istedim ama sanırım kopyalayabileceğim durumda değil..logosunu resim kopyalama biçimine dönüştürürseniz gerektiğinde kullanabiliriz iyi olur...:)

hüzün şairi
25 Ocak 2011 Salı 21:16:18
Defterimizin en özel ve yakışanı buydu....

Kelime dağarcığı yazılan her türlü yazıyı ( şiirde dahil) zenginleştiren olgudur.

teşekkürler ve saygılarımla...
canandemirel
25 Ocak 2011 Salı 21:40:06
Türkçeyi korumak adına yaptığınız bu yeniliklere seve seve katılmayı düşünüyorum ayrıca çok teşekkür ediyorum..sevgiler..
kara kalkanlı
25 Ocak 2011 Salı 22:24:03
Duyarlı yüreklere, selam ile.
Aysel AKSÜMER
25 Ocak 2011 Salı 22:35:22
Güzel Türkçe'mizi korumak, dilimizi etkin kullanmak ve hakkını vermek hepimizin asli görevi olmalı. Kelimeler cümlelerimizin sihirli anahtarlarıdır. Onlarla edebiyatımızın kapılarınızı açarız. Hoşgeldin diyorum her bir yeniliğe ve teşekkürler Sayın Ansızın. Saygı ve selamlarımla..
Derin35
25 Ocak 2011 Salı 23:28:03
Çok güzel bir düşünce ve güzelde dile getirmişsiniz. Teşekkür ederim saygılarımla.
Şirin Kelebek
26 Ocak 2011 Çarşamba 00:53:58

Bence de çok iyi olucak,etkili bir bölüm.

Aslında eksiklrimizi kapatacağını düşündüğüm ,dikkat çekeceğinden emin olduğum diyebiliriz...

Teşekkür ederiz herşey...
PERİ BACASI 50
26 Ocak 2011 Çarşamba 01:14:57
TÜRKÇEMİZİN YAŞATILMASI İÇİN YENİ GİRİŞİMİNİZİ ÇOK BEĞENDİM...
Kapadokya diyarında dejenere olan türkçe isimlerinin belediyelerce yeniden gözden geçirilmesi konusunda siz değerli dostlarımızdan da öneriler ve yazılı taleplerinizin valiliğimize iletilmesinden gurur duyarım.
Selam ve sevgilerle...
sevda cn
26 Ocak 2011 Çarşamba 01:58:41
Çok güzel bir düşünce .seçilen konu çok anlamlı ,Çağa göre türkçemizde değişiyor katlediyor bence öztürk dilimizi yetersiz bulanlar ve hep aynı kelimelerin tekrarı görüşünde olanlar için öğrenmeliler ve bu kelimeleri yeni şiirlerinde ,yazılarında kullanmalılar yazan kalemler için.Teşekkür ediyorum değerli yönetmeninimiz ve emek veren dostlarımız.Nice güzel yeniliklere Saygılar. N.sevda c

Eğripala
26 Ocak 2011 Çarşamba 02:27:51
Herşeyden önce teşekkürler. Türkçe'mizin doğru olarak yerinde kullanılması için başlattığınız çalışmaya. Anadilimizin doğru kullanılması için verdiğiniz uğraşlarda başarılar dilerim.
mehmet yaş
26 Ocak 2011 Çarşamba 09:41:24
Çok güzel bir uygulama olacak! Türkçemizde kullanılmayan anlamı çok geniş, gün ışığına hasret o kadar çok kelimeler var ki.. Ben buna benzer bir uygulamayı genellikle şiirde kullandığım için hece ve ses uyumuna göre çoktan başlattım ve de çok faydasını gördüm. Bilhassa ilk cumhuriyetin ikinci ve üçüncü kuşakları Harf İnklabı nedeniyle ne eski dilden yaterince nasibini alabildi ve ne de yeni dile yeterince adapte olabildi. Bu nedenle de aynı kelimelerle malzame kıtlığı çeken bir usta gibi başka duvarlardan alınan kullanılmış çatlak tuğlaları temizleyip, temizleyip yeni duvarlar ördüğümüzü düşünerek eserler vermeğe çalıştık. Hatta çoğu zaman o tuğlalar o yıkık duvarda ki kadar da yeni ördüğümüz duvarlara yakışmadılar. Bu uygulama için sizleri yürekten kutluyorum hatta bir değerlendirme bölümü de açarak, üye ve okurlarında desteğini sağlayalım. Dilimizin zenginleşmesi için buna mecburuz.
gonulkaynar
26 Ocak 2011 Çarşamba 10:34:07

Merhabalar Sayın Ansızın,

Bir eğitimci olarak sizi kutlarım...Vatanımıza ve onu oluşturan ortak paydalarımıza sahip çıkmak hepimizin görevidir..Dil de onlardan biridir..Her devletin olduğu gibi bizim de resmi dilimiz TÜRKÇE 'dir..Bunu daha çocuğun doğumundan tutunda öğrenim hayatı ve ömrü boyunca geliştirerek ,gelecek nesillere aktarması gerekir...Bu yöndeki tüm çalışmaları canı gönülden destekliyorum..Sizleri de kutluyorum.......sevgiyle kalın

l
monoroza73
26 Ocak 2011 Çarşamba 11:22:56
teşekkür edeim öncelikle bizlere böylesine olması gereken ...türkçemizle ilgili konularda bızler bigilendirmeniz...
çok güzel bır hareket ben takibçisi olmak isterim çünkü bu dil benim ana dilim ne gerekiyorsa bilmem için onları öğrenmek ve bilmek en doğal hakkımız ..bunuda bizler sunduğunuz için tekrar teşşekkür ederim...
kelmie dağırcığımız ne kadar geniş olursa konuşma kabiliyeetimizde okadar güzel olur...
çalışmalarınızda başarılarınızın devamını diliyorum...iyi çalışmalar can dostum...sevgı ve saygılarımla...
ayşe1
26 Ocak 2011 Çarşamba 16:27:51
Ulusları ulus kılan, varlıklarına ve ilerlemelerine değer katan temel öğelerden biridir dil. Bu konudaki yenilikçi çabalarınızla gurur duyuyoruz.
Kimlerin, eserlerinde ne ölçüye varan kelimeler kullandığını tartan bilgisayar programları var. Kim bilir, belki günün birinde bu öncü sitede, bu tarama programlarından birini kullanabilmek hayal değildir.
Size, daima olumlu katkıları ve atılımları keşfetme ve eyleme geçirme isteği ve gücünüzden ötürü candan teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.
Yüksel Erentürk YILMAZ
26 Ocak 2011 Çarşamba 18:26:20

Sürüsüne sahip çıkan, onları kurttan koruyan çoban, koyun sahibi için ne kadar önemli ise diline sahip çıkan onu koruyan Edebiyat Defteri de benim için o kadar önemlidir.
Fikir sürüsünü güden çobana saygılarımı arz ediyorum. Sadece iyi demekle kalmıyor aynı zamanda hayırlı bir çalışma olacağına tüm kalbimle inanıyorum. Çünkü dil; Hem birlik hem dirliktir. Birlik ve dirlik için ele ele verip herkes üzerine düşeni yapmalı. Yapmak zorunda olduğunu bilmeli...

Engin saygılarımla...
yeşildere/trl
27 Ocak 2011 Perşembe 00:06:00
gayet güzel olacağına inanıyorum. kelime hazinemizde zenginleşmiş olur.SAYGILAR,SELAMLAR.
harun şeker
27 Ocak 2011 Perşembe 08:46:58
Çok yerinde bir düşünce tebrik ederim.
_simurg_
27 Ocak 2011 Perşembe 11:35:42
yenilik zincirine ve kattığınız son halkaya sonsuz teşekkürler
beybaba25
28 Ocak 2011 Cuma 08:54:32
Kelime Dağarcığı
Doğuanadoluda Dilimize oturmuş bir >Terimdir>
Şöyleki:
Bir genç bir sohbette güzel bir söz duyar İçinde bir çok kelimeler barındırır.
Onu zamanlı zamansız heryerde kullanır
kendisi için bir yeniliktir ona göre;
Oysa o kelime anlamını bilip,bilmmekte tereddüt değildir.
Eğer kİ;Karşisındaki muhatap kişide bu kelimeyi anlam itabiari ile bilmiyorsa
-Hep çağdaş-Aydın olan merhum Hacı babam derdiki Oğul kelime dağarcığınıu zneginleştir
Dağarcık:
Çobanın Ekmek koyduğu çıkındır.
Nekadar güzel O Çoban dağarcığına ekmek doldururken
Biz şair,yazar,çizerlerde O Dağarcığımıza kelimeler doldurup.Yazım hayatımızı zenginleştiririz
Edebiyat Defterinde tanıdığımız Ünlü şairlerden yazarlardanda bu sahifede görmek şeref.Onurdur.
Yazarken Zengin kelimelerle,yani kelime dağarcığımız dopdolu.
Okurken de okuduğumuz Eserin içinde Kelime Dağarcığı zep,zengin
Nar-ı Çiçek
30 Ocak 2011 Pazar 17:41:16
101 yenilikten 4.sünü görmek mutlu etti.Tesekkürler verilen emege ve sunulan hizmete.
Afet İnce Kırat
25 Ocak 2011 Salı 21:01:10
Öncelikle site için yaptığınız yenilikler için teşekkür ederimkendi adıma. yerinde saymayan site olduğu için benim sevgimi kazandı öncelikle. bu yenilikse daha çok hoşuma gitti, mesela ben hiç cemreyi kullanmamışım, aslında bildiğim her yıl en az 3 defa kullandığım bir kelimeydi. Mutlaka kullanmalıyım.
dilimizin gelişmesi, tekrarlardan kurtulması için güzel bir çalışma, devamınıbekleriz...
Afet İnce Kırat , forumun sahibi
25 Ocak 2011 Salı 21:08:41
aslında verdiğiniz kelimenin bir köşesine de kafiyeli kelimelerin ekleneceği bir bölümyapsanız, hani kafiye bulamayanlar için kaynak olurdu...
Şükran AY
25 Ocak 2011 Salı 21:22:59

Çok iyi bir fikir sevgili üstadem.Hatta bu fikriniz onay görmese bile bana fikir verdiniz.

Bir forum konusu oluşturabiliriz bu konuda.Verilen kelimenin kafiyesini bul oyunu :))

Ciddi anlamda zenginleştirici bir uygulama olur.Sevgimle ve en derin saygılarımla.

Emine UYSAL (EMİNE45)
25 Ocak 2011 Salı 21:24:20
Çok güzel bir fikirr. Bayıldım ben buna.
GldnIşk
21 Şubat 2011 Pazartesi 15:25:42
tüm yenilikler için çok teşekkürler sizlere..bu sayede paylaşmayı gururla yapıyoruz ..ve sevgili Afet Kırat hanımefendinin fikirlerini de destekliyorum..
Şükran AY
25 Ocak 2011 Salı 21:10:57

Şiir dediğimiz ve üstünde çalıştığımız olağanüstü dünyayı birinci derecede önemsel kılan unsur dildir.
Dili de kelimelerle ifade ederiz.Klişe olmayan anlatımlarla oluşturulmuş eser ise en makbûl olan, en döneminin şiiri olandır. Şiirimizi oluşturan bu ana etmen yâni dilimiz ve ona bağlı olan kelimelerimiz şiirde biçimede yön veren en önemli etkendir.Kelimelerin ilintilendiği biçim ve ilintilenme şekillerindeki farklılıklardır bir şairi başkasından ayıran. Bu itibarla dilimizin en önemli öğesini baz almış olan bu yeniliği büyük mutlulukla karşıladığımı söylemek isterim.Her kelime yeni dünya, yeni bir biçim yeni biçimse yeni bir şiirdir.
Klişelerden arındıracağına kesinlikle inandığım kelimelere odaklı bu yeni uygulamanın hepimize hayırlara vesile olmasını diliyorum.Teşekkürler sayın yöneticim.Her dem yeniliklerinizle; edebiyatımıza ve bireysel olarak
üyelerinizin gelişimi için yapmış olduğunuz emeklerinize.
Angie
25 Ocak 2011 Salı 21:11:18

Yenilikleri ilgiyle takip ediyorum. Ve hoşuma gidiyor sitedeki bu hareket. Evin içinde küçük küçük notlar bulmak gibi bir şey bu.

Kelime kullanma olayı ve kelimenin güne taşınması ise yazdıklaırmızı gözden geçireceğimiz anlamına geliyor ki kendimizi tekrar etme durumlarında cidden fazlaca işe yarayacağından şüphem yok.

Sizi izlemeye devam.

Perihan Metin
25 Ocak 2011 Salı 21:22:13
bu konu gerçekten çok hassas bir konu dil zaman içinde en fazla değişikliğe uğrayan etkenlerden biri, sahip çıkılmadığı takdirde zaman içinde yozlaşarak, dilin yozlaşmasıyla birlikte dilin yok olması tehlikesi gündeme gelir ki bir milleti var eden en önemli unsurlardan biri olan dilin yozlaşması o milletin kültürünün de yok olması anlamına gelir, internet dili adı altında son günlerde gençler aradında kullanılan kısaltmalar da dilin olumsuz yönde etkilenmesi açısından oldukça sakıncalıdır

Sevgili Habib Bey, bu konuda gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı kutluyor ve teşekkür ediyorum ayrıca sitenin gelişimi adına yaptığınız tüm çalışmalar için de sonsuz teşekkürler

selam ve sevgilerimle..
Emine UYSAL (EMİNE45)
25 Ocak 2011 Salı 21:30:11
Sayın yöneticimiz, sitemiz için yaptığın yenilikleri takip ve taktir ediyorum. Dil konusu çok önemli bir konu; hele bir de işin içinde EDEBİYAT olunca daha bir önem kazanıyor yenilikler.

Ben de diğer arkadaşlarımın fikrine katılıyorum. Dilimiz genç kuşağın dilinde gün geçtikçe yozlaşmakta. Sahip çıkılmazsa çok yakında dil diye bir unsur kalmayacak konuşacak. Yarı yabancı yarı Türkçe argo bir dille yetinmek zorunda kalacağız.

Oktay Sinanoğlu'nun dediği gibi; tarzanca dil yani. Başarılarının ve yeniliklerinin devamını bekleriz sevgili yöneticim.

sevgi ve saygımla.
gelmeyenvuslat
25 Ocak 2011 Salı 21:38:10
Çok güzel bir düşünce .yeniliklere ihtiyacımız olduğu düşüncesindeyim.seçilen konu çok anlamlı ,günümüz Türkçesi ile yazılan dizeleri yetersiz bulanlar ve hep aynı kelimelerin tekrarı görüşünde olanlar için yeni kelimeler öğrenmek ve bu kelimeleri yeni şiirlerinde ,yazılarında kullanmak güzel olacak yazan kalemler için.tebrik ediyorum değerli yönetmeninimiz ve emeği geçenleri.Nice güzel yeniliklere dileklerimle.SELAM SAYGILAR.
gül peri
25 Ocak 2011 Salı 21:58:09

Yaptığınız bu yenilik,türkçe öğretmeni olarak beni çok memnun etti.
Bu konuda böyle bir yenilik bekiyordum.uzun zamandanberi. Dilimize sahip olup arılaştıracağımız yerde gittikçe şiirlerde ve yazılarda yabancı kelimelere yer vermeye başladık.

Bütün anne babaların en büyük sevincidir çocuklarının konuşmaya başlaması. Henüz anne karnındayken başlayan dil serüveni, ilk meyvesini, bir-bir buçuk yaşındayken verir. O ana kadar, mimik ve belli belirsiz seslerle anlatılan, duygular, düşünceler, gereksinimler, çocuğun büyümesiyle daha da varsıllaşan bir dağarcıkla anlamlı hale gelir. Dil, çocuğun kendisini ifade edebilmesini sağlar, ona birey olma yolundaki ilk adımını attırır, onun düşünme, üretme ve yaratma gücünü geliştirir. Dünyaya geldiğinde, hiçbir şey bilmeyen çocuk, anadiliyle kimlik kazanır.

Doğuştan gelen dilyetimizi kullanarak, kendimizi var ederiz. Anne-babamız nasıl bir dil konuşuyorsa, bilinçaltımıza ilk önce onu işleriz ve üç dört yaşına kadar anadilimizi kazanırız. Bu temel ne kadar sağlam olursa, bize dil bilinci ve eğitimi ne kadar iyi verilirse, biz de kendimizi o kadar iyi ifade ederiz, dünyayı o kadar geniş algılarız. Bireylerin ifade tarzı, dilbilgisi, sözcük dağarcığı; toplumun düşünce ve düşünceyi ifade tarzının temelidir. Bir ulusun dili o ulusun bireylerini birbirine bağlayan temel unsurdur. O ulusun ortak belleğini oluşturan, ortak değerlerin temelidir. Dolayısıyla, dil önce bireylerin sonra ulusların kimliğini oluşturur.

Dünya değiştikçe, insanlar, uluslar geliştikçe diller de değişime uğrar ve gelişir. Dilimize gösterdiğimiz özen bizi de geliştirecektir ve kendimizi anlatamama ve karşıdaki insanları anlamamaya dayalı sorunlar en aza indirgenecektir. Dilimize karşı kayıtsızlığımız ve özensizliğimiz yüzünden ortaya çıkan iletişim bozuklukları; dilimizin kimliğimizi ve bizi oluşturan en temel unsur olduğunu anladığımız zaman yok olacaktır.

Atatürk'ün, 1932 yılında, Türk Dil Kurumu'nu kurumunu kurarken söylediği; "Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır" cümlesi hâlâ geçerliliğini korumaktadır.

Bu yenilikten dolayı sizi kutluyorum Habib Bey.Çok teşekkür ederim.

Toprağımsın
25 Ocak 2011 Salı 21:58:16
Türkçemizin kıymetini bir bilsek anlasak kendimizi ifade etmekte ne kadar etkili olduğunu ve hatta diller içinde şiire şarkıya ne kadar yatkınlığının farkına varabilsek ve düzgün konuşabilsek. Çok önemli bir konu sevgili Habib kardeşime çok teşekkür ederim.

Sevgi saygı ve selam ile.
Mustafa Yaralı
25 Ocak 2011 Salı 22:00:14
Günlük konuşma dilimizde, kullandığımız kelime muhatabımıza göre dğişmekte. Fikir üretilmeyen söyleşilerde kelime haznesi daralıyor, hatta bilinç altı mezarlığına gömülyor.
Edebiyat defterinin değerli yöneticilerini bu ve benzeri yeniklerde sarfettikleri gayreti yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Mustafa Yaralı tarafından 1/25/2011 10:01:37 PM zamanında düzenlenmiştir.
Yorum Yaz
/ 6 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.