Uzayda yasam var mıdır?
2,871 izlenme   |   95 yorum   |   Sıralama:
Sonraki Sayfa »   Son »
Yorum Yaz
muratsahin123
#

Bilimsel arastırmalar sürüyor.İnsanoğlu uzayı merak ediyor.Yasam var mıdır diye.bazıları Nasa 5.Bölge denilen yerde uzay aracı saklıyor diyor.Sizce gercektende yasam olabilir mi?

Belki de vardır degil mi?
Beğen

ilkay m.

NASA nın KGB nin uzaylılar hakkında halktan bilgi sakladığı dedikoducu tiplerin çıkarttığı şehir efsanelerinden..böyle bir sır olsaydı şimdiye bir çok kez manşet olmuştu

zerginoglu

Evrim konusunda açtığınız konunun ,hakaret boyutuna vardığını görünce , bilimsel konuların sadece bilim adamları tarafından tartışılıp, kesin bir sonuca varılmasından yanayım. Ha Evrim var mı ? elbette var yaradılışımızın bir gereği olarak var, bu evrensel gerçeği darwin teorisi olarak paketleyip , genç beyinleri evrim yoktur , evrim yanlıştır,dinimize karşıdır diye kaynağı belli olmayan paralarla cd ler,kitaplarla,sergilerle ,yabancı belgesellere akıl dışı montajlarla yaklaşık on yıldır ve artarak evrim karşıtlığı devam ediyor. Allah insanıda,evrenide,mikrodan makroya tüm herşeyi yarattı ve hepsi yerinde saymasın gelişsin diye evrimi yarattı.Milyonlarca yıllık gerçeği on yılda çürüteceğini sananlar, içine düştüğünüz karanlıktan kurtulun Kuran-Kerim de TEKAMÜLÜ görün,Aslında bu yaptığınız ,elbette bize 1 ton pamuğa karşılık 10 gram teknoloji satan ülkelerin bitmek bilmez bir oyununa alet olmaktır, HERON olayı da bu dümenin parçasıdır,Devrim marka otomobili yok hayvanlar yiyormuş da,pilotu test uçuşunda şehit olduğu için belge ve izin verilmediğinden yok biz uçak üretemez mişiz de ( sadece renault bile kaç aracını harcıyor ey akılsızlar) Sonuçta O yabancı sömürgenler derler ki Ey Türkiye'nin yönlendiricileri siz çocuklarınızı bilimsel düşünceden uzak tutun gerekli parayı biz sağlarız . Niye ? yoksa buluş,icat,teknoloji,tıp,savunma ve daha pek çok alanda onlara ulaşabiliriz de ondan korkuları bu , aman, aman ha! bu kirli oyunu bozun arkadaşlar.
Bunların bir başka yutturmaya çalıştıkları haplardan biride '' fazla merak iyi değildir ve o tarz abuk subukluklar '' gayet iyi biliyorlar ki bilim merakla başlar.
Yine aynı güruhun başka bir ayıbıda Türk büyüklerine (Namık Kemal,Tevfik Fikret vb) akıl dışı iğrenç fıkralar uydurmaları,niye Atatürk'ün ilham aldığı öncülerdir de ondan. Hemen hepsi aslında bir iki kişiden ortalığa yayılıyor imajı hakim. Türk gençliğine , Türk bağımsızlığına ,Türk bayrağına, inanılmaz bir kin ve nefretle bilmiyorlar ki ne yapsınlar. aman ha !
Yinede ilk Türk yapımı savaş helikopteri Atak 70 yıl gecikmeylede olsa gökyüzünde.Buna da şükür.Fakat artık öncü olmak zorundayız. Dünya bizden ciddi sorumluluklar bekliyor bize ihtiyaçları var , olmasa bile bu eksiklikleri göremiyormuyuz, Meksika'da deniz dibinde petrol hala tonlarca sızmaya devam ediyor bu bizim için de çok büyük bir tehlike hatta SON olabilir, beklenen buzul çağına 1000 yıl erken 50 yıl içinde de girebiliriz , petrol çıkarmayı bilmeyen ,kontrolsüz iş yapan bu şapşallara bir cevabımız yok mu ? her Türk vatandaşına evrensel sorumluluklar düşüyor arkadaşlar , kafayı kumdan çıkarma zamanı çoktan geçti.

nil gölge

milyonlarca galakside elbette baska canlıların var olduğu gerceği vardır alemlerin rabbi diye gecer
insandan daha gelişmiş varlıkların var olduğuna inanmak gerekir tam ayeti hatırlamıyorum kuranda da söz edildiği
ilahyatcılar tarfindan çok dillendirilmesede söylenir ...

akdenizce
#

Yoktur diyemem...
Beğen

zerginoglu

Bu sınırsız boşlukta yalnızca bizlerin yaşadığını düşünmek bile son derece ürkütücüdür. İstanbulu tüm canlılardan arındırıp,cok katlı bir binanın küçük bir odasında tek başınıza kaldığınızı düşünün.

Hem dünya soylu olmayan türlerle içiçice yaşıyor onları yakınen tanıyoruz.yarasa,vatoz balığı,ışık saçan Yakamozlar,deniz anaları,meksikalı yürüyen balık,Amazon dev su böcekleri,hayalet yarasalargibi bazı türler dünya dışından geldiler ve burada geliştiler.

Demek ki yalnız değil bu bile iyi.

mutedildalgalı
#Yazmasaydim, ölecektim... Yazdim... Anlamadiniz...

ben olduğunu düşünmüyorum. Gerçi bunu bilim adamlarıda düşünmüştür ama gerek oksijen seviyesi gerek azot vs bi canlının yaşaması için olanaklı değil kii.. Yinede bilemem bence hayat yok oralarda varsa selamlar...
Beğen

ilkay m.

biz canlıların oksijene bağlılığından uzayın derinliklerindeki herhangi bir olası canlının da dünya benzeri koşullarla ayakta duracağını düşünmek mantıksız bence. şu hatırlanmalıdır, ilk başta canlılığı oluşturan etkiler şuan aynı canlılar için müthiş bir ölüm demektir.

zerginoglu

Edebiyat sitesinde bilimin en uç noktalarını tartışıyorsunuz. Yahu arkadaş sende bir uzaylı değil misin ? Kendinedemi inanmıyorsun yahu !! Sanki yüzbinlerce yıl yolculuk ettin,araştırdın geldin, efendim uzaylı yoktur, diyebiliyorsun peh sana yahu ! sanada selamlar dünyalı :) peh fenafillan yahu.

ilkay m.

biz uzaylı derken bizim dışımızda ve yaşadığımız gezegenin ötelerinde olası bir hayattan bahsettiğimizi anlayacak kadar kıvrak zekalıyız

eda
#

düşünsenize bizden başka binbir tane daha alem var.uzayda hayat neden olmasın...
Beğen

ilkay m.

1001 alemin varlığından nasıl haberdar olduğunuzu merak ettim doğrusu. hawking bile 11. boyutu ıspatlamak için can çekişirken..? 1001 gece masalı olmasın bu?

zerginoglu

1001 değil milyarlarca kere milyarlarca alem dediğiniz evrenler var. Evet var çünkü ispatı yapılmıştır. Dünyada bilimsel geçerliliği bilim yüksek kurulundan geçmemiş yada makalesi geçerli yayınlarda yer almayan ve yazarının bile emin olmadığı konularda ahkam kesmemek lazım.
Ayrıca olduğunu ispatla diyorsanız , bende olmadığını ispatla derim.

ilkay m.

iddia size aittir ama değil mi? ben güneşle dünya arasında kutsal bir demliğin olduğunu söylesem göremediğiniz için buna inanmaz ve bunu benden kanıtlamamı isterisniz değil mi? yanılıyor muyum? haksızmıyım kadim dost? isa meryem kutsal marangoz jojo aşkına haksız mıyım? eh o zaman 1001 alemden bahseden siz bunu kanıtlayacak olan da siz.. değil midir yaaa

---SILa---
#

Bilimsel bir soru olmasının yanı sıra felsefi bir soru da...Evrende yalnız biz mi varız?”Bizi evrende canlı hayatın olup olmadığı araştırmasına iten güç nedir?elbette meraktır ve insanoğlunun en zayıf yönlerinden biridir bu!merak etmeden duramıyoruz degİl mi?:)işte bu sorunun felsefi yönü!neyse

bu bilimsel bi konu elbette ve bilimsel kanıtlar istemesi en dogru olanı ama sen burada sormuşsun ve bizlerde düşsel olarak bu konuya açıklık getirecegiz...ben bu konuyu metafiziksel bir fenomen olarak görüyor ve bu bakış açısıyla bakmak istiyorum...
biz neredeyiz peki?afedersiniz ama dünya nerede bulunuyor uzay dışı bir yerde mi?!dünya sadece bulundugumuz gezegenlerden biri ve bir çok gezegen var bulunduğumuz gezegende hayat olduguna göre diğer gezegenlerde olmaması için bir neden var mı?!
tabi bilim kurgu filmlerindeki gibi bir hayat varmı bilemiyorum ama bunun için önce gerçekten gidip bir ortamı kolaçan etmek lazım:)
ben insan benzeri yaratıkların evrende olma olasılığı var diyorum!
sonuç olarak;
dünya gezegenlerden sadece biri neden diğer gezegenlerde de hayat olmasın atmosfer ortamında yaşayan canlılar varsa diğer gezegenlerde de diğer gazlara uyumlu canlılar yaşar evrende yalnız olduğumuzu hiç sanmıyorum arkadaşlar ---SILa---
Beğen

ilkay m.

konuya metafizik olarak baktığınızı belirtmişsiniz ancak açıklamalarınız son derece rasyonel olmuş.

zerginoglu

Size genel hatlarıyla katılıyorum,'' geçit vermez dağlara arasında bin yıl bir halk yaşamış , iki kişi konuşuyormuş - acaba bu dağların ardında bize benzeyen yuvarlak suratlı,çekik gözlü sarı insanlar var mıdır ? Dağları aşan nice seferler den sonra yine iki kişi konuşuyormuş - Acaba bu koskoca kıtamızın Avrasya'nın dışında bize benzer insanlar var mıdır ? Kıtaları aşan seferlerden keşiflerden sonra , Dünya tepsi gibidir biliyomusun ya, sen nerden biliyorsun , dönemi yüzlerce yıl sürdü , ne inançlar dinler doğdu ve yok oldu.50 yıl önce acaba ayda hayat var mı oraya gidilebilir mi , yok daha neler , Neyse o da oldu. Evet arkadaşlar başka arzunuz ? EVRİM devam ediyor . şimdi bir şey mi dediniz , uzayda canlı var mıdır ? yanlış duymadıysam bu soruya benzer sorular daha önceki çağlarda da tekrarlandı.sonu hep olumlu oldu. Belkide 1000 yıl sonra Acaba biz dünyalılar,prcyonlular,sirionluarın da dışında galaksimizde zeki ve barışçıl türler varmıdır, bıktık saldırgan uzaylı korsanlardan diyeceğiz kimbilir diyemiyorum, kesinlikle bu olacak. inanmayan bekleyip görsün.

eda
#

bence var...binbir alem varken orda neden olmasın ki*?
Beğen

parlayanyıldız
#

bilmiyorum.herşey olabilir ama bence uzayda canlı derken bizim boyumuzda yeşil yeşil ufolar değilde mikro organizma olur diye düşünüyorum.
Beğen

göçmenkuş
#

uzayda yaşam vardır. biz uzayda değil miyiz?
şaka şaka....

eğer tahmin ise ; vardır diyorum
değil de iddia ise ispatlayamam.
yorum ise; mutlaka olmalı, ne kadarını biliyoruz ki uzayın .
Beğen

taymaz
#Hiç bir şey eskisi gibi değil

Uzay denilince güneş sistemi geliyor çok kişinin aklına .Güneş sisteminin uzayda ne kadar yerkapladığı konusunda fikriniz olsun .samanyolu galaksisinde güneş sistemimize en yakın yıldız sistemi Proksima centuri bize 4.3 ışıkyılı uzakta yani bu ikili yıldız sisteminde olan bir astronomik olayı biz 4.3 yıl sonra gözlemliyoruz . samanyolu galaksisi ise milyarlarca yıldızdan oluşuyor. evren ise samanyolu gibi birçok galaksiden . Evren madde arası boşluktan oluşuyor .Şöyle birşey tasarlayalım . Uzay geminizle evrenin dış bölgesine yaklaştınız . devam ederseniz de evrenin dışına çıkamazsınız . evreni genişletmiş olursunuz .Çünkü uzay geminiz ve siz de maddesiniz ( Evren: Madde arası boşluk ) Böyle geniş bir mekanda . İnsanın yalnız olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz . Bu canlıların insana benzemesi konusu ise tamamen koşullara bağlı . Örnek dünyada 60 kğ gelen bir kütle Ayda 10 kğ gelir . Çünkü ay ın kütlesi dünyanın kütlesinin yani madde miktarının 1/6 kadarıdır . Ör :Jüpiter uranüs gibi gezegenlerde (Dnya kütlesinden yüzlerce kat büyük ) hiç bir güç sizi jiletle bile kazıyamaz . yapışırsınız .Yaşam olabilme ihtimali için dünyaya yakın boyutlarda ve gaz dengesi ,birçok etken vardır yaşam formunu belirleyen .
Beğen

zerginoglu

Bu değerli bilgin için , okumadan yorum yapanlar adına teşekkürü bir borç telakki ediyorum. Dünyadaki bilimsel makaleler dünya yüzeyini 2,5 kez kaplayacak seviyeye geldi,beynimizdeki kılcal damarları uc ucuna eklesek aya 2 defa uzanabiliyor buna rağmen hiç , okumadan, pozitif bilimi anlamadan, yorumlar yapılıyor.

Zeynep Tavukçu
#

Arkadaşlar...........

Dünyamız uzayda sanıyordum bu forum başlığını görene kadar!!!!!!

Beğen

aynur soysal kumcu

işte felsefe işte yorum
kimse varkında değilmiydi tabiiki işte bizler yaşıyoruz.bravo tam teşhis bayıldım bundan sonra kı8m sorarsa aynı cevabı verecem..

sibell

maalesef yanlış sanıyorsunuz. Uzay dünyanın atmosferi dışında evrenin geri kalan kısmına verilen isimdir.yani forum konusunda herhangi bir sorun yok.

ilkay m.

soru başlığından hepimiz (sizin dışınızda) uzayın derinliklerinde ve dünya alemi dışında bir canlılığın olup olmadığını sorguladığını anladık.

Yorum Yaz
Sonraki Sayfa »   Son »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.