Neşterciler

8.192 izlenme - 136 yorum -
/ » 14
Yorum Yaz
ANSIZIN ( Yönetici )
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:02:10
Merhaba

29 Kasım 2010 Tarihinde yayına koymayı düşündüğümüz “Neşter” bölümünün kurallarını sizlerle paylaşmak istiyorum.Genel Kurallar;

Şiire eleştiri yaparken “burası böyle olmamış” demek yeterli değildir. Olmamış dediğiniz bölüm için size göre doğru olanı belirtmek zorundasınız.

Şiir içinde imla kurallarına uymayan yerler için eleştiride bulunurken ; hatalı kullanılan yerleri belirtmeli ve sizce doğru olanını da açıklamalısınız. “şiirde imla hataları var” gibi sözler “neşter” bölümünde dikkate alınmayacaktır.

Şiir üzerine fikirlerinizi aktarırken şiirin bütünü üzerinden değerlendirme yapmak ve kesinlikle objektif olmak eleştirinin olmazsa olmazıdır. Bu nedenle “neşter” köşemizde şiir dışında yapılacak her türlü atıflar, sataşmalar ve üçüncü şahıslara ilişkin yazılar yer almayacaktır.

“Neşter” köşesinin temel amacı hiç şüphesiz “yapıcı” olmaktır. Bir şiire olumlu yapılan eleştiriler katkıda bulunabileceği gibi olumsuz eleştiriler de çok şey katabilir. Burada önemli olan eseri iyi algılamak ve ona göre eleştirmektir.

“Neşter” köşesinin temel konusu “Şiir” dir. Şairinin kimliği, bilinen ya da bilinmeyen düşünce yapısı v.s. konuların önemi yoktur. Eleştiri yaparken işin içine siyaseti karıştırmak ya da farklı söylemlere girmek "neşter" bölümününde kesinlikle yer almayacaktır. Amacımız “üzüm yemek” tir, “bağcıyı dövmek” değil...

“Süper bir şiir”, “Harikasınız” , "Kaleminize sağlık", “Bu şiir değil” v.s. gibi düşünceler bu bölümde yer almayacaktır.++++++++++++++++++++++++++

+ Neşter bölümüne giren her 5 eleştiri için ekstra 1 şiir yükleme hakkı kazanacaksınız.
+ Bir gün önce yaptığınız eleştiri neşter bölümünde ertesi gün duyurulduğu zaman yapacağınız tüm yorumlar farklı renklerle yayınlanacaktır.
+ Neşter bölümüne giren eleştiriler anasayfamızda duyurulacaktır.
+ Eleştiriniz neşter bölümüne seçildi ve ilgili şiirin sahibi tarafından engellendiyseniz dahi yorumunuz görüntülenecektir.
+ Zamanla eleştirinin gelişimi adına pozitif uygulamalarımız yer alacaktır.Arzu Altınçiçek
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:16:40
:)))) güzelmiş
Cengiz KILINÇARSLAN
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:17:42
Son derece olumlu bir uygulama olacağı kanaatindeyim. Uyguladığınız tüm olumlu kurallar daha iyiyi getirecektir. Çok teşekkür ediyorum, sağlıcakla kalın.
kanatlı ateş
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:22:10
kutlarım,öncelikle..şiir ve şairi ayırmak gerek,objektif olabılmek adına..
umarım başarıya ulaşır..sevgiler
ÜZÜMKARASI
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:22:58
Süper bir uygulama.
MetinEser
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:23:09
Sevgili ANSIZIN,

Neşter uygulamasında, sadece şiire ait eleştiriler mi yer almalı yoksa şiirden alınan etkilenmenin üst seviye de olmasından dolayı yapılan övgüler ve bu övgülerin neye dayandığı üzerine de yorumlar katılabilir mi?

İyi bir hafta sonu dileklerimle...
Adnan ŞAHİN
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:28:46
Merhabalar efendim
Öncelikle çok güzel düşünülmüş uygulamaya konduğunda da ,şiire çok şey katacağını düşündüğüm projenizi içtenlikle destekliyorum,

Şahsım adına hayata pozitif bakan birisi de olarak,bağcı dövmeden yana asla değilim,hani bir söz vardır." HİÇ BİRİMİZ HATASIZ KUSURSUZ DEĞİLİZ" En iyimiz en az hatalı olanımızdır,

Ben de yöneticiyim emrimde insanlar çalışıyor, bir defasında şöyle birşey demiştim.

Ben de yönetiçiyim çalışanlar hata yapar
Her hatalarını görsem onlar hapı yutar
Şirkette çalışacak adam kalmaz şirket batar
Onun için görürümde görmezden gelirim bazen

Kişisel varlığımıza kasıtlı olarak saldırıda bulunulmadığı sürece ,her eleştiriye her yoruma herkesin açık olması gerektiğini düşünüyorum ben,

İnsanlara olumlu yaklaşmanın ,olumlu neticeler vereceğini de düşünüyorum ,

ve tekrar tekrar projenizi destekliyorum
Saygı sevgi ve selamlarımı sunuyorum

Adnan ŞAHİN
JALE KESKİNKILIÇ
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:34:26
Çok güzel.Eleştiri gibi ,eleştiri görecegiz o zaman.Belki eleştiri yapılan şiirleri merak edip daha çok okuyacagız.Ama kapsamlı yapılan eleştiriler çok dikkat ister öyle basit değildir,kabul etmeliyiz.kalıcıdır da. Önemle üstünde durmamız gereken eleştirirken kullanacagımız dildir.Yapıcı ve sabırlı olunmalıdır.Ve saygılı.
BANU ULUDAĞ
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:34:37
Nihayet NEŞTERCİLER faaliyette. Tebrikler.
Enver ÖZEL
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:47:49
Yerinde bir karar.Katılmadığım durum sadece,şiir sahibi tarafından engellenen,yorumcunun yaptığı yorumunun silinmemesi.
Bence engelenin, yorumunun da,silinmesinin daha isbateli ve doğru olacağıdır.Değilse şiir yazmaya yeni başlayan ve teşvik edilmesi gereken,çok sayıda şiir yazmak isteyen ve bu konuya meyilli şiir sevdalı gönül ve yüreklerin,şiir sevgisini yok etmiş oluruz diye düşünüyorum.
Yeni şiir yazmaya başlayan birinin şiirine,birkaç kez nokta virgül hatası söylenirse,kelimelerde hatalısın denırse onu şiir yazmaktan ve okumaktan uzaklaştırmış oluruz.
Bu yeni yürümeye çalışan bir bebeğe,otur yerine, sen yürüyemezsin demek olur ki,yürümek isteyen bebeği yürümekten vazgecirmek anlamınıda berebaerinde getirir.Çünkü güvenini kaybettirmiş oluruz istemesekte.
Bu nedenlerle,şiiri yazanın engellediğin,kendi yazdığı yorumunun da,aynı anda silinmesinin daha isabetli olacağı düşüncesindeyim.
Saygılarımla.
Yıldız Toksöz
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:49:11
iyi olacaktır.
Entellektüel-41
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:53:04
Edebiyat sayfasına yakışacağını, kaliteyi artıracağını umuyorum...Güzel bir düşünce.Böylelikle soyut ifadeler yerine, iknaedici, bilgilendirici ve öğretici eleştiriler olacaktır.Şiirin sahibi ve okuyucu pozitif etkilenecektir.Sanata siyaset girerse, estetiği deforme olur.Sanatta güzellikler yansımalı, gönüller estetiğe doymalı. Duygusallıktan ırak, hoşgörü ortamı içerisinde...Neşteri düşünenleri tebrik edyorum.Entellektüel.
Neva Ney
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:53:53
YAŞASIN !!! ben gibi amatörlerin kendilerini geliştirmeleri için inanılmaz fırsat:))
başta değerli yöneticimiz ANSIZIN'a , edebiyat defteri çalışanlarına ve yapıcı eleştirileri ile biz amatörlere yol göstercek hocalarıma şair arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyor sonsuz saygılarımı sunuyorum..
MetinEser
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:56:34
Değerli arkadaşlar,

Eleştiri; bedava alınmış tavsiyedir. Bu sebeple, şair dostlarımızın bu uçsuz bucaksız şiir yolculuğunda doğru iz üzerinde ilerleyip ilerlemedikleri hakkında mutlaka her bir arkadaşımızın farklı bakış açıları var olacaktır. Ancak unutmamalıyız ki, bir şeye tek bir açıdan bakmak ona ait sadece tek bir fotoğraf verir elimize. Eğer 360 derece açıdan yani o şeyin bütün etrafını gezebilirsek, elde edeceğimiz fotoğraf sayısı en az 360 tanedir. Ve hiçbir fotoğraf diğerine benzemeyecektir. Bakış açısı, baktığımız şeyin ne olduğu hakkında bize mutlaka bir fikir verir ama en doğru fikri verdiği mutlak değildir. Böyle olunca, farklı bakış açılarını gören kalemlerin, gördüklerini yazması o şeyin etraflıca ortaya konmasının en güzel yoludur ve bu uygulamayı bu sebeple alkışlıyorum.

Diğer taraftan eleştiriyi alıp kabul etmek nasıl ki bir birikim konusu ise; gerçeklere dayanan bir eleştiriyi yapmak da en az o kadar birikim konusudur. Yine bu sebeple eleştirileri yapan arkadaşlarımızın, eleştirinin yanında doğru bilgilendirme misyonunu da üstlenmesi gerekir ki, bu da herkesin kendisini eğitmesi ve geliştirmesi kapısını da açar. Eleştirebilmek için birikim sahibi olmak, eleştiriyi kabul edebilmek için de hoşgörü ve anlayışa sahip olmak gereklidir.

Biliyoruz ki, "Neşter" bir yarayı tedavi etmek için ehil eller tarafından doğru yere yapılan bir operasyonun aracıdır. Eğer, el ehil değilse; hem operasyon amacına ulaşamaz hem de neşter başka yaraların oluşumuna sebep olabilir. Bir de, yaranın yeri ve büyüklüğü nisbetinde neşter kullanılır. Bazı operasyonlar için neştere ihtiyaç da yoktur. Ayrıca; neşterin ehil eller de bile olsa her yaraya vurulması da operaszonun fuzuliyatı anlamına gelir. Öncelikle iyileşmez bir yaraya neşter de vurulmaz.

Velhasılı dostlar,

Eğer kendimizi birikimli ve ehil olarak görmüyorsak/göremiyorsak neşteri elimize de almayalım. Çünkü şiir çalışmalarında çoğunlukla rastlanan neşterlik yaralar, şiirlerin teknik açıdan yeterli olmamasından kaynaklanıyor. Ve bu yaranın tedavisi için de şiir tekniği iyi olmak gibi bir hususiyeti taşımak gerekiyor. Bu da bir birikim ve okuma işidir. Örneğin, ben birçok şiirin altında "mükemmel bir şiir", "hayatımda böyle bir şiir okumadım", "üstadım" gibi ve benzeri ifadelerle göğe çıkartılan çalışmalardan birçoğu, teknik açıdan bir çok hata taşıdığı halde bu tür abartılı iltifatlara tabi tutuluyor. Ve bazen bakıyorum, teknik açıdan çökmüş bir şiire 40-50'den fazla abartılı yorum yazılıyor.

Sevgili arkadaşlar,

Bu neşter bölümünü çok sevmemin en büyük sebebi, eleştirilmek tarafıdır. İltifat noktasında birşeyler yazmak çok büyük bir birikim gerektirmeyebilir ve hepimizin gururunu okşadığı için hoşumuza da gidiyor. Ama eleştirebilmek öyle değil. Eleştirebilmek için birikim gerekir ki, bu çok güzel bir açılım.

Ben uzun yazmak konusunda çok eleştiri alıyorum mesela ama emin olun ki; bu durum, anlatmaya çalıştığım konuyu her çerçeveden bakarak göstermeye çalışmamdan kaynaklanıyor ve biraz da öğretmenlik mesleğimden dolayı açık kapı bırakmadan izah etme arzusundandır.

Yine uzun yazdım, bu konudaki eleştirilerinize de açığım elbette...

Hayırlı ve güzel bir hafta sonu diliyor, neşterin tüm yaralarımıza şifa olmasını diliyorum.

Sevgi ve muhabbetlerimle...
NAZMİ ŞENUSTA
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:59:09

Çok güzel bir uygulama kesinlikle akıl hocaları günümüzde çoğalmakta..Ben ve benim gibi helede genç kardeşlerimizin önünün açılması gerekirken adeta önleri körletilmiş oluyor..Bizler amatörce küçük çapta duygularımızı sevdiklerimizle paylaşmağa çalışıyoruz..Bundada yol gösterici sizler olmak üzere site yöneticilerine saygılar sunar başarılar dilerim.. Nazmi Şenusta.
JALE KESKİNKILIÇ
27 Kasım 2010 Cumartesi 12:01:55
Bir önerim de var.Eleştirilen şiiri yazan şairin cevap hakkı olmalı diyorum .Şiir çok farlı güzel bir sanat türüdür.Çok farklı çok boyutlu bir bakış açısı gerektirir.Bu bakış açısı bütün gerçek sanatçılar da vardır.Yine de şiir bikaç dizesin de bile sayfalar dolusu anlamları içinde barındırabilir.Eleştiri yapan kişi bazı yönlerden bakmayabilir.Veya görmeyebilir.Bu bakımdan şiiri yazan şaiirin söz hakkı olmalıdır.Bu hakkı kullanır veya kullanmaz.Çok gerektiginde uygun görüldügünde bu da ana sayfada yayınlanabilir.
Binay Kan
27 Kasım 2010 Cumartesi 12:07:35
SÜPERDİ,,AMAÇ BEYNİN KIVRIMLARINA KALBİN YOLLADIĞI GÜL YAPRAKLARINI TOPLAMAKTIR,,AMA BAZEN HOROZUN İBİĞİNDEN,BAŞLAYIP GÖKYÜZÜNDEKİ AYIN KUYRUĞUNDAN ÇIKILDIĞINDA,,ALLAHIM BEN ANLAMA ÖZÜRLÜMÜYÜM ?SORUSUNU, SORDURMAMALIDIR,,BENZETMELER,,NİÇİNDİ? AÇIKLAMA YAPILMALIDIR,,OSMANLICA İSE,,YİNE AÇIKLAMA OLMASI GEREKMEKTEDİR,,ELİMDE SÖZLÜK BANA ZAMAN KAYBETTİRECEK ŞİİRLER,,OLMAMALIDIR,,ZAMAN BİRİMİ ÇOK DEĞERLİDİR,,KIZMADINIZ DEĞİLMİ?SEVGİLERİMLE..
Hikmet Okuyar
27 Kasım 2010 Cumartesi 12:28:15
Sayın Yönetici,
Bu tür pozitif eylem kuralları ile '' Şiire sevgi, şaire saygı, şiir yorumcusu şiir dostlarına ve şiir kitaplarına daha çok ilgi sanata değer..Hikmet Okuyar '' özdeyişime yeni ufuklar açmaktadır.Duyarlılığınız çok güzel sonuçlar verecektir.

Ş e b i n g ü l ü sunumlarımla;
Şiir yüklü duygularla
ve şiir güzelliğinde selam sevgi saygı..

Şüsiyad Başkanı
atilla durukan
27 Kasım 2010 Cumartesi 12:59:17
neşter köşesinin uygulanması çok güzel olur ve şiirlere daha fazla anlam kazandırır.
çok iyi bir köşe olacagına inanıyorum. sagolun üstad.
HATAYLI
27 Kasım 2010 Cumartesi 13:07:53
Kendi düşüncem şu an daha doğru bir yola yelken açtık.Dilerimbu uygulama rayına oturur.Çünkü bu daha doğru bir eleştiri yoludur.Kişiyi daha güzele götürecektir.Bilgisi olanlar diğerlerine akatarabileceklerdir bilgilerini.Kutluyorum bu uygulamayı düşünen ve uyarlamaya uğraşanları.
Göktürkmen
27 Kasım 2010 Cumartesi 13:15:12
Desteklenecek bir uygulama.... Gerekçesiz, temelsiz eleştiri; olumsuz etkileyici ve ucu açık bir eleştiri türü olabiliyor çünkü... Özellikle Türkçe Yazım Kuralları'na yönelik olarak yapılacak eleştirilerde gerekçe belirtmek, doğru dil kullanımınıda artırabilme potansiyelini içerecebilecektir.

Sayılar ve esenlikler.
zeki çelik
27 Kasım 2010 Cumartesi 13:26:32
Eleştiri; her şeyden önce kendine özgü yasaları bulunan bir yazın türüdür. Yeni sav, ilerleme düşüncesine ve usun evrenselliğine dayanır. Eleştirinin özelliği yazını bir değerler alanı görmektir. İzlenimcilik, öznelcilikle burada dengelenir. Yapısal eleştirinin amacı bir yargıdan çok, aydınlatmadır. Ama eleştirmenin görevi bu yazın jandarmalığı da asla değildir. Kurala bağlamak başka, yargılamak başkadır; tutanak düzenlemek hiç bir zaman anlamanın anlamdışı olmamıştır.

Bir yapıtın gerçek başarısını ancak sonraki kuşakların onayı kesinler. Beğeni değişken ve saymacadır; onun dalgalanmaları göz önüne alınmamalı, tam tersine , evrensel ve salt olan usun sesi dinlenmelidir.

İnternet üzerinden yapılan eleştiriler daha çok "Kusurlar Eleştirisi"dir. Genel bir inceleme, irdeleme, analitik değerlendirmeler değildir. Dizelerde bu daha çok kelimenin köküne inildiğinde anlamdırılamayan bir cümle bütünlüğüdür, ya da daha önce kullanılan bir imgeye itirazdır düşülen notlar. Bu da okuyucu ile yazan arasında bir tartışma başlatır ki sonuca hiçbir zaman ulaşamazsınız. Çünkü şiir tarihten daha geniş bir alana yayılmıştır. Bir şiirde "kusur" varsa bu sonuca ulaşmanın tek bir yolu "yaptırım"dır, bu yaptırımı da ancak site yönetimin oluşturduğu editörlerin görevi olmalı. Tıpkı şiirlerinizi bir yayın kuruluşuna verip kitaplaştırmak istediğinizde bir editörün süzgecinden geçtiği gibi incelenmeli, değerlendirilmelidir.

Kusur; asla imla hataları değildir şiirde... Şiirde ses, ritim, tempo, sözcük seçimi, dil yapısı ve kurgusunda yazanın iç dünyası özdeş tutulmalı.

Her yapıt başlı başına bir sorundur, sonucu da ancak doğumuna tanık olmuş yerlerin, ülkenin, uygarlığın çözümlenmesiyle ortaya çıkar. Kısacası, göreci bir ülkü vardır karşımızda, ama bu ülkü ne sabırlıdır, ne geçerli. Sanat yapıtı, bir ucuyla kendini yaratmış olan insana dokunuyorsa, öbür ucuyla da etkilediği insan topluluğuna dokunur; böylece bir şiir dile getirdiği nesnel gerçek dolayısıyla değil, öznel gerçeklerini canlandırdığı, düşünlerini ortaya çıkardığı insanların sayısı oranında beğenilecektir.

Bir şiir okurken, bulanık bir biçimde bağlandıkları düşünleri hazla titreyenler, bu yapıtları yaratmış olan adamın tinsel kardeşleridir.

Bir yazarın toplumsal organizmanın bir bölümüyle hiç yakınlığı bulunmayabilir, hiç yakınlığı yok diye bu eserlere kötü diyemeyiz. Şiirdir - değildir bunun tartışması bir tarafa, o sayfada yazarı beğenenleri de topyekün eleştirmiş oluyorsunuz. Bu hep gözden kaçmıştır. Eleştirmen sadece yazana değil o yazıyı beğenenleride eleştiri getiriyordur çünkü.

Eleştirmenler doğru mu eleştiriyor acaba diye bir üst eleştirmen eleştirmenliği de gündeme gelecektir yakın zamanda.

Dikkatle izlyeceğim bir alan olacak.
Kibar Gül
27 Kasım 2010 Cumartesi 13:27:33
Saygıdeğer yöneticilerim,ben burayı inanın okul gibi görüyorum,
Ve okadar çok şey öğrendim ki klavyeyi bilmez'ken ,
Nerde nokta virgül konulmasınıda da öğrendim.
Liseyi bitireli 30 küsür sene olmuş kendimi edebiyat dersinde hissetim
Böyle bir girişim için çok sevindim.
Saygılar
Sabiha KÜÇÜKTÜFEKÇİ
27 Kasım 2010 Cumartesi 13:40:44


sanal aleme örnek oluşturan sürekli yenilenme hayata güzellikler katma çabalarınızı kutluyorum sevgili Ansızın (Habib Dağ)..evrensel olumlu duruşunuzla iyi ki varsınız edebiyat sanat insanlık adına şansınız...

edebiyata düşünce sistemimize insani gelişimlere olumlu katkısı olacağını düşündüğüm
bu projeye katkıda bulunan bulunacak olan özel güzel yürekli değerli dostlara gönül dolusu teşekkürler...daha nice hayata anlam katan güzelliklerde buluşmak dileğiyle..
sevgiler saygılar...

Oya gedik
27 Kasım 2010 Cumartesi 14:04:45
Faydalı bir düşünce...

Saygılar...
feyzullah924
27 Kasım 2010 Cumartesi 14:08:05
evet gerçekten şiire olmamış derken neden olmamış, nasıl olmalıydı, gibi sorulara da cevap bulmalı insan eşleştirilerde. selamlar
sahaf
27 Kasım 2010 Cumartesi 14:10:35

Edebiyat adına güzel bir girişim, ancak yürüyeceğini zannetmiyorum.Nedenine gelince; öncelikle kendi adıma konuşayım, şiiri enine boyuna irdeleyecek kadar ne zamanım ne de donanımım var.Sitede de sanıyorum çok azdır bu konuda uygulama yapabilecek olanlar.
Şiirde ufak tefek görebildiklerimi yazdıklarım oluyor (kendi bilgimce) ona bile tepki gösterenler oluyor ve mesejla sorguluyorlar sizi.
İnsanlar övülmeye alıştırılmışlar, bu her sitede var; <al gülüm ver gülüm> meselesi, gerçekte kendilerini kandırıyorlar ama nedense böyle işte. Güzel şiirler oluyor değerlendirmeye giren, bakıyorsunuz ya hiç yorum yok ya bir iki; bu durum yukarıda yazdığımı açıklıyor. Ve değişik kişileri okuma alışkanlığı olmadığından da kaynaklanıyor bu durum ayrıca.
Çabanız için teşekkürler Ansızın

sivaslıcengiz
27 Kasım 2010 Cumartesi 15:01:51
Bence güzel bir uygulama,
üstatlardan imla kuralları konusunda
biraz tavsiyeler almış olurum. :)
Teşekkürler .
Aşık Firgatli-Erdal ebem
27 Kasım 2010 Cumartesi 15:12:32
kesinlikjle bütün içtenliğimle bu uygulamayı destekliyorum. geç kalınmış bir uygulama olmuş.
şairin yazmış olduğu eserin daha nitelikli olması açısından ve Türk şiirinin bir gelişim göstermesi yönünden olumlu olacağını düşünüyorum.
Hazal Karadağ
27 Kasım 2010 Cumartesi 15:33:49
Bu güzel habere teşekkürler:)
mustafa ermiş
27 Kasım 2010 Cumartesi 16:01:56
Geç kalınmış gibi görünse de iyi bir üstünlük kararıdır.Zira kalitenin önemi ile gelişmenin de öne çıktığı bu durum yararlı olacaktır.
Tenkit ve yorum nedir? Yüksek karekter ister."ağzı var konuşuyor"lardan kurtulacagız.
Teşekkürler........................
Mustafa ERMİŞ
Remziye ÇELİK
27 Kasım 2010 Cumartesi 16:32:14
selamlar Habib bey neşter forum konunuzu gönülden destekliyorum bizlerin amatörce katıldığı bilgi eksikliklerimi dogru yorumlarla usta kalemlerin destekleriyle hem kendimizi geliştirme bakımından ve en güzel şiiri kurallarına edebiyata yakışır biçimde yazmak böyle bir destek için sizi kutlarım ben buraya katılarak kedimi ilk geldim zamanla kıyaslıyorum kemdimce baya bir gelişim sağladığımı görüyorum kusursuz şiirler ve yorumlar temennisi ile size ve yönetimde ki ve bizleri şiir namına doğru yöne yönlendirenle den minettarlığımı ve sayğılarımı sunuyorum neşter forumunuz hayırlı olsun sayğılar.
Mehmet Ali Türkan
27 Kasım 2010 Cumartesi 17:06:31
Kesinlikle doğru bir yaklaşım. Şiirlere yapılan kısa ve sadece övücü eleştirilerden ben de yorulmuş ve bunalmıştım. Keşke bu dediğiniz uygulama yürüse. Ben yürüyeceği kanaatinde değilim. Çünkü özellikle kendine gelene giden ve onu öven tarzda bir eleştiri anlayışı var. Bunun da kolay kolay değişeceğini sanmıyorum.İsterseniz deneyin. Seviyeli bir eleştiri bile yapsanız nasıl olumsuz tepki alacaksınız. Bundan önce bunu denedim. Hatta bu konuyla ilgili eleştirel şiirler ve yazılar yazdım. Gördüm ki herkes eksiğinin söylenmesine razı değil. Ama boş bir şiire bile dünya kadar yorum ve övgüye kimse ses çıkarmıyor. Ben bir öneri getireyim size. Atılan şiirler kurulunuz tarafından değerlendirilsin ve ertesi gün yayımlansın. Hiç değilse şiire benzer şiirler yayımlanmış olur ve herkes bunu bir sınav gibi görerek daha dikkat eder.

Temennim uygulama tutar.BAŞARILAR DİLİYORUM.
cemil
27 Kasım 2010 Cumartesi 17:39:00
Güzel bir uygulama. Umarım şiir ve şairin gelişimi açısından faydalı olur.
yolcu9901
27 Kasım 2010 Cumartesi 18:09:38
Ben projenizi beğendim. Bu konuda desteğim sizinle. Kolay gelsin. Başarmanız dileğimle.
Cengiz Yılmaz/Şiir Baba
27 Kasım 2010 Cumartesi 18:10:44
Güzel olacagına inanıyorum.Selamlarımla..
(Mustafa Çetiner)
27 Kasım 2010 Cumartesi 18:15:44
Harika...
Tam benlik...Ah bir de sırf yorum almak için hiç olmadık şiirlerin altına ''Harikasın ustam,Yürü kim tutar seni''cinsinden yorumlar ekleyen ve sayıları hiç az olmayıp kendi şiirleri arasında dolaşıp duran mavi boncukçulara sorabilsek...''Bu şiire ''harika'' yazmışsınız ama Ne ölçü var ne kafiye,ne duygu var ne mana...Serbest şiir desen hiç bir özelliğini taşımıyor..Peki neresi harika'' diye...

Ama bu da bir adımdır..Her zaman yeniliklerle şiire yeni heyecanlar katan ve bu güzide siteye emeği geçen herkese teşekkürler....Selam ve Sevgimle...
Ben sana yandım
27 Kasım 2010 Cumartesi 18:32:40
Şüphesiz katkı sağlayacaktır.Amacı doğrultusunda kullanıldığı sürece faydalı olacaktır.Kişilerin düşünce,fikri daha doğrusu siyasi yaklaşımları olduğu sürece iş mecrasından taşacaktır.Edebiyata gönül veren dostların tecrübelerinden faydalanmak şiiri sevdirmek ve gelecek nesillere aktarmaktır amaç...Eğer böyle olacaksa ki olacağı anlaşılmaktadır.Habib bey başarılar diliyorum.Selamlarımla...Sarıkaya Şair ve Yazarlar Derneği Başkanı.
şehmus çakı
27 Kasım 2010 Cumartesi 18:45:30
Güzel bir uygulama .Şairler kendi hatalarını ,yorum yapanlar da yaptığı yorumların doğruluğunu kontrol edebileceklerdir.Saygı ve sevgilerimle
AHMET TURANOĞLU
27 Kasım 2010 Cumartesi 21:40:25
AKROSTİŞ NeŞTeR
N e yazarsak yazalım edepliyse edebi
E sere asıl neşter zaman atölyesinde
Ş iire neşter yoksa yapaylıktır sebebi
T ürkçe zevki olmalı şairlerin sesinde
E lbette yenilik şart, eskiyi incitme ha...
R üya görmek için de Avrupa'ya gitme ha!
Necdet Cemal Ocak
27 Kasım 2010 Cumartesi 22:57:55
Çok güzel bir düşünce,bence güzel bir bölüm olacak.
zemini
28 Kasım 2010 Pazar 01:15:35
SLM ÇOK GÜZEL DÜŞÜNMÜŞSÜNÜZ EN AZINDAN ŞİİRDEKİ HATALARIMIZI FARK EDERİZ,,DESENİZE BEN BOL BOL NEŞTER OPERASYONU GÖRECEĞİM..
ÖtekiBEN
28 Kasım 2010 Pazar 03:49:36
Hele sükür...
O siirlere,"ayaginiza saglik,bilmem eteginize saglik,bilmem yediginiz sogana saglik,ah ne güzel yazmisiniz,bilmem siiri böyle yaptiniz siz susunuz busunuz" diye yazanlarin aslinda siiri anlamadiklarinin göstergesidir...Bu anlayis siir katliamidir...Bu yüzden buraya siir aktarma hevesim kirilmisti.Umarim siz yöneticiler bunun önüne gecmeyi siirin gelismesine katki diye yaparsiniz...
Siir gibi siirlerin,sair gibi sairlerin yasadigi bir siteye dogru,sevgiler...
Yaşanmamış Aşkların Şairi
28 Kasım 2010 Pazar 11:58:28
Eleştirilmeyi seven bir topluluk değiliz maalesef. Eleştiriyi yaparken, şairi ile birlikte şiiri de baz alıyoruz, yanlışlık burada. Eleştiri şiire yapılmalı. Öyle komik şiirler okuyorum ki, gülmekten her tarafım ağrıyor. Şiiri ölçülü yazacağım diye, uyduruk kelimeler yazanlara mı rastlamadık, acı ama hece şiirini bilmeyenlerin, ki yine acıdır ki, öğrenmek için gayret sarfetmeyenlerin şiirlerini okuduğumda, heceye uymadıkları halde üstüne üstlük uğurböceği aldıklarına mı şahit olmadık.. Hangisini yazayım. Şu gerçeği de göz ardı etmeyelim ki, hanım şairlerin okuyucu kitlesi sanırım daha fazla. dikkat ediyorum da, uğur böceği alanların çoğunluğunu bayan arkadaşlar oluşturuyor. İlgili bir milletiz edebiyata ve şairlere.Hanım arkadaşlardan çok özel ve yetenekli kalemler çıkması Türk edebiyatı adına mutluuk verici. Dediğim gibi, bir iki hususa dikkat edilmesi gerek, hece uygun olsun diye içerikle ve kelimelerle gülünç derecede ve alışılmış şekilde oynanması ve hep aynı sözcüklerin kulanılması şiirin edebi değerini zayıflatıyor.
Umuyorum ki, bazı çevreleri kızdırmamışımdır bu ifadelerimle. Alıngan bir miletiz,,, Neşterin kendisine sabrımız yokki, vurulmasına sabır gösterelim. Bir de, şiirlerini sayfalarına astıktan sonra, " ban acemi şairim vb." söylemlerde bulunanlar yok mu,,, iyi de demezler mi adama, o halde bu uğur böceğini nasıl aldın? rniye kendine haksızlık ediyorsun? demezler mi... Şairin acemisi, ustası olmaz.. berberin olur, çatı ustasının olur,,, ama şairin acemisi olmaz.. şiir yazan herkes şairdir. siz hiç prof. şair, usta şair sıfatlarına rastladınız mı,,, yani şairlerin tek unvanı vardır : Şair...

Daha çok neşter vuracağım ,,,, eleştiriler şiirlerin gelişmesi yönünde olumlu atılan adımlardır.. Kalın sağlıcakla,,SWEET LİVE
28 Kasım 2010 Pazar 15:03:09
şiiri şair yazar. Herkez yorum yapabilir fakat üzerinde kimse oynama yapamaz ,yaparsa bir yenisini bulamaz...iyi bir formatınız var. Bozmazsanız iyi olacak şuraya düşen 3-5 iyi şiir var onlar da giderse iyi olmaz
Adnan Bilgiç
28 Kasım 2010 Pazar 19:13:39
Evet, nicedir beklediğim
Ve görmeyi arzuladığım, bir uygulama.

Teşekkür ederim.

Saygılarımla
MustafaCeylan
28 Kasım 2010 Pazar 20:38:58
Evet...
Böylece HAS ŞİİRE ulaşmanın sancısı ve telâşını yaşayacağız.
Öğreneceğimiz daha çok şey var.
*
Teşekkürler edebiyatdefteri..
*
Daha güzel şiirli yarınlara inşallah...
N. B. Ç.
28 Kasım 2010 Pazar 21:48:46
Neşter sanırım yine sadece şiirler bölümü için. Şair arkadaşlara ve eleştirmenlerine kolay gelsin dileklerimle...
mernis38
29 Kasım 2010 Pazartesi 08:05:42
Benim için çok güzel bir haber oldu.Amatör şairlerimizin kendilerini geliştirmesine yardımcı olunacak bir girişim.
aşık obalı
29 Kasım 2010 Pazartesi 08:51:57
Adı üstünde bir uygulama olacak.
Şiirin ve Edebiyat Defterinin çıtasını yükseltmek adına " olması gereken " bir uygulamaydı.
Teşekkür ederim.
aşık obalı
29 Kasım 2010 Pazartesi 08:51:57
Adı üstünde bir uygulama olacak.
Şiirin ve Edebiyat Defterinin çıtasını yükseltmek adına " olması gereken " bir uygulamaydı.
Teşekkür ederim.
YükselAkcum
29 Kasım 2010 Pazartesi 10:06:53
Edebiyat adına olumlu motive edici olması dileklerimle başarılar dilerim.
fırtına.
29 Kasım 2010 Pazartesi 12:57:42
çok güzel bir olanak ve güzel haber. güzel çalışmalarınızın hakkını sunmak üzere. saygılarımla.
yahya demeli
29 Kasım 2010 Pazartesi 16:27:24
HERKESİN DÜŞÜNCESİ KENDİSİNİ BAĞLAR Ancak orta yol meselesi ve belli ölçüler koymanız inşallah birçok nefs ve duygulara kılavuzluk yapar.Teşekkürler verimli başarılı çalışmalar Yahya DEMELİ
Batık Gemi
29 Kasım 2010 Pazartesi 21:08:11
Çok iyi bir uygulama olacak.Belirleyici olan şiir olmalı şiirin içeriği olmalı.Güzelse neden güzel ;olmamışsa neden olamadığı anlaşılır bir şekilde anlatılmalı.Kesinlikle yapıcı ve samimi olmalı söylenenler.Diğer sitelerden sırf bu nedenle uzaklaştım diyebilirim.Şiir yazanlar bakıyorsunuz şiirden başka kriterlere göre yorum yapıyorlar. Cinsiyet ayrımcılığı ,bölgecilik,siyasi,felsefi ayrımcılık gibi şiirle ilgisi olmayan ölçütler geliştiriyorlar.Zorla şiirlerini okutmaya ve yorumlatmaya çalışıyorlar.Şiirde olmazsa olmazlardan konuşmuyorlar.Mesela İmge,derinlik,ritm,yaratıcı üslup,duygu yoğunluğu gibi şiirsel özelliklerden konuşmuyorlar.Genel ifadelerle mesela :Harika,üstat,olağan üstü güzel olmuş,kalemin daim olsun,yüreğin dert görmesin gibi arabesk yorumlarla şiirden uzaklaşıyorlar.Şiirin entelektüel bir uğraş bir 'üst dil 'yaratma çabası olduğu unutulmamalı.
Nedense resim yapmaya kimse cesaret edemiyor ama nedense şiir yazmaya kolayca kalkışabiliyorlar.Şiirle ilgisi
bir kaç denemeden sonra kendini şair sananlar ve alıngan davrananları anlamak çok zor sanki şiir yazmak kolaymış gibi.Belli bir yere gelmek için on yüz binlerce şiir okumak ve engin birikim sahibi olmak ve özel yeteneğe sahip olmak gerektiği düşünülürse şiir yazmanın erdemi daha iyi anlaşılır sanırım.Bu anlamda yaratıcı çabanızı takdirle karşılıyorum. Olması gereken bu diyorum.Herkes sanatla uğraşabilir ancak haddini bilerek..........
yılmazYANARDAĞ
1 Aralık 2010 Çarşamba 08:35:04
Klasik,alışılagelmiş sanal eleştri mantığına da bir "neşter" mahiyetinde olacaktır bu uygulama.Ancak,tutar mı? bilemem.Zira;bizlerolumsuz eleştrilerden oldukça rahatsız olan bir toplumuz,hatta o eleştriyi hakaret olarak kabul eden bir toplumuz.Aslında eleştirende "bana dokunmayan yılan" yaklaşımıyla mümkün oldukça kırıcı olmamaya! gayret ediyor.Yani güzel insan;yenilikçi yapınızla devamlı bir şeyler katmaya çalışıyorsunuz ve bu;inanılmaz bir olgunluk,enerji ve emektir ama ben biraz karamsarım bu konuda. Belirttiğim nedenlerden dolayı istenilen ölçüde uygulanabileceğinden kaygılıyım.
Katkılarınızdan ve o müthiş duyarlılığınızdan dolayı teşekkürler.selam ve saygılar...
gokhandas
1 Aralık 2010 Çarşamba 17:01:05
şiir için edebiyat defterim yeter.
arkadaşlara da tavsiye ediyorum. şairlerin şiirilerini daha iyi yayınlamaları adına yaptığınız bu çalışmalardan ötürü sizleri tebrik ediyorum.
saygılarımla
şaban DAŞ
RefikaDoğan
3 Aralık 2010 Cuma 02:22:58
Genel olarak eleştiri kavramına yaklaşımlaröteden beri beni rahatsız ederdi. Tek düze ve yapıcılıktan uzak, hatır gönül sarmalında yapılan ve asla eleştiri olmayan rast gele söylemlerin eleştiri adıyla bu sayfalarda yer alması elbette şiir ve edebiyatın kalıcılığına katkısı olmayan sayfa kirliliği ev yanıltıcı , hak edilmeyen övgü söylemlerinden öte bir anlam taşımıyordu. Eleştiri ve yorum...Eleştiri , şiirin içeriğine yönelik elbette olumlu veya olumsuz söylemlerin ve bu söylemlere muhatap kısımların yerine konulabilecek önerilerinin açıkça dile getirildiği paylaşımların adıdır;HAKARET VE SALDIRININ, TACİZİN DEĞİL...
Diğer bir durum ise yorum...Okurun, şiir içeriği hakkında duyumsadığı düşün ve duygu yansımalarını ifade edişi... Her iki yaklaşımda şiirin, edebiyatın, kısacası sanatın olduğu yerde olması gereken tamamlayıcı unsurlar.
Bu anlamda emek ve olgunluk gösteren değerli "Edebiyat Defteri" yönetimine teşekkürler, saygı ve dostça selamlar...
saiirim
3 Aralık 2010 Cuma 20:54:07
Doğru söze ne denir?İyi günler...
H.TATAR
4 Aralık 2010 Cumartesi 00:06:34
Sevgili Habib Bey Kardeşim ,

Çoktanberi üzerinde durulması, iyice anlatılması , şair, şaire ve yazarlarımızın buna dikkat çekerek yerine getirmeleri gereken önemli bir mekanizmayı gündeme getirmiş olmanız, gerçekten taktireşayandır.

Ancak, şiirlere yapılan eleştirileri bir yıldan fazladır okuduğumda ve ben de eleştirdiğimde bir eksikliğin ve yanlışlığın olduğunu anlamış ve görmüştüm. Böyle eleştiri olmaz , bu yazılanlar sadece birbirimizi övmekten öteye gitmeyen ve hatta gruplaşmalar husule getiren yorumlar olarak görmüştüm. Bu görüşümü de birçok arkadaşlarımla paylaşmış olup, gerçek eleştirilerin ve hiç kimseyi kırmadan yapıcı eleştirilerin yapılması gerektiğini anlatmıştık. Maalesef bugüne kadar eksiği ve noksanı ile eleştiri mekanizması tam olarak rayına oturmamıştır.

Ben, bir şairimizin şiirindeki yazılmış olan ibarenin öyle olmadığını ve gerçeğini yazdığımda bana tam olmasa da serzenişte bulunup, neden açık yazdın, mesaj göndererek söyleyebilirdin ve de sanki sen benden iyi biliyorsun anlamını taşıyor demişti. Sanıyorum bu yazışmamızdan sonra fazla bir görüşmemiz olmadı bu dostumla.Tabii ki , çok üzüldüm ve hala da üzgünüm.

İşte bu nedenlerle diyorum ki, eleştiri olmazsa olmazlardandır. Bizlerin, kendi başına olsa da olmasa da yazdıklarını , ben yazdım oldu demeden , eleştirilere açık olmamız gerektiğini ve yapıcı olarak yapmamız gerektiğini çok iyi bilmemiz şarttır.

Dostça sevgiler ve saygılarımla
Abdullah Arslan
5 Aralık 2010 Pazar 01:03:41
Basın dünyasına konan kısıtlamalara, sansür denir. Bu durum, olağanüstü hallerde uygulanır genelde. Ama siz, demokratik açılımların yapıldığı bir dönemde, toplama kampları bildirgesi gibi tarif ve tanımlar getiriyorsunuz bizlere. Şairi ya da yazarı koruma adına ortaya koyduğunuz kurallar, düşünce özgürlüğüne indirilmiş bir darbedir. Karşıt görüşlere tahammülsüzlüğünüzün, aczinizin net yansımasıdır. Siz silmeye çalışıyorsunuz gerçekleri ama tarih kaydediyor onları, notasına virgülüne varana dek. Kişiler, görüşlerini size danışmakla mükellef değildir. Ben istediğim gibi yazarım. Deyinemeyeceğim hiç bir konu da yoktur. DÜNYAYA NİÇİN GELDİĞİMİ SORGULAYACAK HİÇ BİR GÜÇ TANIMIYORUM. SAYGILARIMLA.
Fatoş Huy
6 Aralık 2010 Pazartesi 16:06:58
Gercek anlamda siirden anlayan ve kavramis olanlar bu özelligi paylasmalarini dilerim.
Bu acidan, titiz calismalarinizdan ötürü tebrik eder, devamina basarilar dilerim...
Son Çeyrek
6 Aralık 2010 Pazartesi 21:34:26
Bu olumlu adıma (naçizane) şiirden ne anladığımı ileterek katkıda bulunmak istedim. Eleştiri neşteri cerrahını ister çünkü... Saygı ile.

ŞİİR; ÇÜNKÜ ŞİİR

“Neden şiir?” sorusunun yanıtı şairin en çetrefil problemi… Şiiri yaşamının en belirgin yerine koyan kişi; dilini, yaşamla ilgili anlamlarını ve iç sesinin dizgelerini yeniden kotararak derdini anlatmak durumunda. Bunun için imgeleri kavramalı, söylenmemiş sözleri keşfetmeli, beyitler ormanında kaybolup geri dönmeli ve sonunda sözünü şaşmadan - şaşırtmadan söylemeli.

İnsan, derdini söylemek için sırf “keyifli” olsun diye seçmez şiiri. Meram anlatmak için başkaca binbir çeşit yol var. Eğer şiirde karar kıldıysanız, zekanızı gönlünüzle harman edeceksiniz. Bu yorucu ve bezdirici boğuşmada bileceksiniz hangisinin sırtı yere yakın, hangisi ayak oyunlarında.

Yalnız insanın harcıdır sözler; içine dönmüş, göğüs seslerinin yankısını duyup anladığı ölçüde kendi yumağını çözmeyi dert edinmiş insanın… Şair, üstü kapalı, katmanlı, anlaşılmaz da yazmış olsa, kendi ipuçlarını önce kendi eline verir. Önce kendi göğüs kafesindeki yangını söndürür, kendi sunturlu küfrünü savurur, sitemini kendine gönderir, yanıtları kendinde arar, beynindeki burgacı kendisi için şema edip önüne koyar. Zorunlu hisseder kendini ve zorunlu hale gelir.

Yaşamın hayhuyu hiç bitmemiş; insanın sevgisi, acıları, ezikliği ama ille de hep umudu. Beyni gönlüyle birlikte kıpırdayan insan dilini yarattı; karşısındakine söyleyebilmek için konuştu. Acısını, açlığını, hıncını ve mutlaka sevgisini dillendirmek için yeni sesler buldu. Kendini anlamak, iç sesini dillendirmek sıkıntısına düşen ilk konuşan insan ise ilk şair olsa gerek.

Bu gün, burada; 21. Yüzyıla uzanmış şiirimizde, sözümüzü çağımıza ve insanımıza adamış olmalıyız. Ama sevdalanarak, ama kahrederek… Koskoca bir yüreği, umut ve hayat dolu gövdelerimizi sevda ve ayrılıklarla perişan eden bu dünyayı her şeyiyle çok sevdiğimizi haykırarak ve bulabildiğimiz en ağır küfürü savurarak. Bize sevgili veren bu insanlığa bir kucak dolusu papatya ile, çocuk bağışlayan hayata gökkuşağı zenginliğinde teşekkür ederek…

Hadi, kalem hala elimizde.Tülay Aslan
6 Aralık 2010 Pazartesi 22:08:24
ŞİİRE ŞİİR GİBİ DAVRANILMALI ARKADAŞ VE DOST GÖZÜ İLE DEĞİLDE,ŞİİRLER BAŞTAN SONA KADAR OKUNMALI VE ŞAİRCE YORUM YAPILMALI SİZE KATILIYORUM. SAYGILAR.
Saadet Ün
7 Aralık 2010 Salı 02:56:19
Kendi kendime "dilim durmaz dirliğim olmaz" aman dikkat et, abuk subuk konuşma dedimse de dayanamadım... İlla bir söz edeceğim.

Ben diyorum ki, sakın şu "neşterciler" kaş yapayım derken göz çıkarmasın?

İBildiğiniz gibi nsanlar doğduktan hemen sonra yürümezler. Evreleri vardır yürümenin de...
Önce emeklersiniz, sonra birkaç adım, daha sonra yürüme ve daha daha sonra da koşarsınız.

Çıkar olmadan kalfa olunmaz, kalfa olunmadan da usta...

Keşke bu neştercilerin yerine başka bir uygulama başlatsaydınız. Bir bölüm açsaydınız ve bu bölüme şiir bilgisi olan arkadaşlar yazılar yazsaydılar. Her biri bir konuyu işleseydi. Yanlış işlenen bir konu varsa bunu aralarında tartışsaydılar da bizler de bu yazılan ve tartışılanları okudukça bilgilenseydik.
Mesela uygulamanın başlığı şu olabilirdi: "ŞİİRE BAŞLARKEN VE ŞİİR YOLUNDA YÜRÜRKEN"
Ve her gün bir konu...
Örneğin,
Şiir nedir?
İmge nedir?
Serbest şiir nasıl yazılır?
Hece şiiri nasıl yazılır?
vs.
Ve konulara örnekler vererek, tartışarak (şiir konusunda bilgili olanların tartışmaları) okuyucuya yol gösterilebilinirdi...
Bir nevi dershane...

Bu da benim düşüncem :)
Hoşgörünüze...

Saygıyla.
Saadet Ün
7 Aralık 2010 Salı 03:02:38
Uykum geldiğinden olacak "çırak" yazacağıma çıkar yazmışım :))
Hem yazıları da artık çift görüyorum :)

Hayırlı sabahlar
fatime altuntaş
10 Aralık 2010 Cuma 02:31:39
Değerli Yönetici

"NEŞTER" Bıçak yani, adı gibi soğuk bir işlem. Kanayan yarayı kesmekte kullanlır bence mecazen. Ne kadar bilgi ve birikim sahibi olmak gerekiyor bu işi yapabilmek için. Eleştiri elbette sağlıklı olursa değer katacaktır her yazılıma.Eleştiren benim o anki duygularımı anlayabilir mi o da söz konusu tabii.Ben başarılı olunacağını sanmıyorum.Zaman ve zemin açısından.Yine de bir uğraştır,teşekkür ederim.
kadir_yeter
10 Aralık 2010 Cuma 18:25:05

Pek güzel düşünülmüş...
Dilerim; kimseyi darıltmadan ve incitmeden bildiğimizi sandığımız doğruları
karşı Gönüle aktabiliriz.

f mi, yoksa v mi? (şefkat/ şevkat) doğrudur diye yorumladığım bir şiir kelimesi, çok sevdiğim ve
saygı duyduğum gönülleri incitmiş olmanın burukluğunu yaşıyorum...

"Bilmediğin atın, ardından geçme" atasözü, hâlâ geçerli.

Nasîbi olan, nasîhat alır...

Nasihat edenlere, minnet ve saygılarımla.

ANSIZIN'A KOLAY GELE...

kadiryeter Kadir Yeter.
10 ARALIK 2010 CUMÂ. TRABZON.

w.edebiyatdefteri.com/forum/cevap-yaz/4074/144336
Forum Konu: Neşterciler
ANSIZIN üyesinin yazdığı 11/27/2010

ÖZGÜN ŞAİR
12 Aralık 2010 Pazar 10:30:44
çok doğru bir noktayı işaret ettiniz.neşter'in umarım herkesin yararına olmasını temenni ederim bu bölüm içinde ayrıca teşekkür ederim...
ozandili
13 Aralık 2010 Pazartesi 02:21:43
Çok güzel bir uygulama, inşaalah başarılı olur.
Kenan Baran
13 Aralık 2010 Pazartesi 14:20:42
Doğru kullanılırsa doğru bir iş. İnşallah hem eleştirirken, hem eleştirilirken doğru bir şekilde bu işin bir parçası olurum...
Süleyman Özerol
1 Ocak 2011 Cumartesi 20:24:18
İleti adresimin (hotmail) sayfasında bulunan profilimde meslek bölümüne "eleştirici" yazmıştım.
Bunu, eleştirinin nasıl yapılması gerektiğini bildiğimi düşünerek yazmıştım.
Dolayısıyla bu "Neşter" bölümü ile ilgili açıklamalarınıza katıldığımı belirtmek istiyorum.
Teşekkürler...

http://http://cid-b0b3016e4a496add.profile.live.com/
vega4
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:21:22
Kendimizi ancak, böyle geliştirebiliriz.İyi düşünülmüş,tebrikler.
li_la
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:22:09

çok iyi bir çalışma , yapıcı olma konusunda etkili olacağını düşünüyorum.
gözümüzden kaçan hatalarımız hepimizin olabilir bence eleştiri bölümü yerinde
fakat şair arkadaşlarıma sesleniyorum hatalarınızı söyleyen arkadaşlara cephe
alıp kükremeyiniz her eleştiri sizin için bir adım ilerlemenizdir...

artı eleştirici arkadaşlara şiirin ya da yazının temasını eleştirmemeleri
gerektiğini hatırlatmak istiyorum.


saygılarımla.
can.er
27 Kasım 2010 Cumartesi 12:08:17
Yeni uygulama ile atılacak adım; Edebiyat ve şiirin gelişmesi adına mutlaka çok önemlidir.Umulur ki amacına ulaşır.Bu anlamda yöneticileri kutluyor ve teşekkür ediyorum.
Ancak;
yönetimin de belirttiği üzere, değerlendirmeler şiirin bütünü üzerinden yapılmalıdır.Şiiri şiir kılan, o bütünlüğü sağlayan da şiirin temasıdır.Yine yönetimin dediği üzere eserin iyi algılanmasını sağlayan, işlenen temadır.Tema algılanmamışsa ve eleştirilmeyecekse eleştirilecek bir şiir de yoktur ortada.
Saygılarımla.
li_la , forumun sahibi
27 Kasım 2010 Cumartesi 12:11:47

teması derken şairin duygularına dokunulmamalıdır , bundan kastım bir
kaç kişini yorumlarından dolayıdır.
saygılar can.er
MetinEser
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:22:10
Sevgili ANSIZIN,

Neşter uygulamasında, sadece şiire ait eleştiriler mi yer almalı yoksa şiirden alınan etkilenmenin üst seviye de olmasından dolayı yapılan övgüler ve bu övgülerin neye dayandığı üzerine de yorumlar katılabilir mi?

İyi bir hafta sonu dileklerimle...
hüzün şairi
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:22:26
Edebiyatımızın en etkili ve en güncel olanı şiirdir.Şiirin gelişmesi adına defterimizde atılan en MÜKEMMEL adımdır bence.Bu anlamda sizi kutluyorum.Hemen hemen hepimizin şahit olduğu, birebir yaşadığı şiirden çok kişiliklere olan saldırılardır.Şiirin kazanması adına atılan bu adımı görmek beni çocuklar gibi sevindirmiştir sayın Ansızın.Çok teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum...

Ayrıca da şiir adına sizin yazdığınız eleştiriyi hedef alıp, şiirle sayfanın şairi ile alakasızca en direk sizin yaptığınız yorumu hedef alanlara da inşallah engel olur.kişiler eleştirilerini sayfadaki şiire yönelttiğinde diğer eleştiri yapan kişilerin de ilk bakması gereken şairin şiiridir.O sayfadaki yorumlar değil.Eğer ki bu yapılıyor veya da yapılmakta ise aşikarca ortaya konulan da maksatlı olunuşudur!..Orada cevap hakkı sayfanının şairine aittir.Heleki de o eleştiri diğer yorumlarda okunmadan bilir bilmez yapılıyorsa....hüzün şairi tarafından 11/27/2010 11:38:20 AM zamanında düzenlenmiştir.
gülsüm-ramazan
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:25:31
olması gereken de bu idi zaten ..basit cümlelerin yer aldığı eleştirinin ve ya övgünün kimseye yararı olmayacğı kanaatindeyim ....siyasetin uzak tutulmuş olması ve objektifliğe de vurgu yapılmış olması ..neşter bölümünün gerçekten umud vaadettiğini gösteriyor ...devamının da güzel olması temennisi ile iyi günler dilerim ..
HakkınSesi
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:27:02
Tam bana göre:)))))
leylasız
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:27:44
DemAN
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:28:07
Tam arzuladığım bir bölüm oldu, edebiyatı geliştirmek adına çok yapıcı bir köşemiz olduğu/olacağı için çok mutlu oldum.


Teşekkürler...
li_la
27 Kasım 2010 Cumartesi 15:48:45

o halde sevinmeli demi sevgili devrim can
ALİ ÇAĞLAYAN
27 Kasım 2010 Cumartesi 11:31:14
şiir ve şairin gelişimine büyük katkısı olacak bir girişim..
şimdi yorumlar yoruma benzeyecektir umarım..
teşekkürler..
AZAP
27 Kasım 2010 Cumartesi 12:21:03
desinler için yazılmaz herhal yorumlar artık...sevgilerle...
ALİ ÇAĞLAYAN , forumun sahibi
27 Kasım 2010 Cumartesi 12:40:39
evet dostum..
yorumların çoğu hatır yorumu..
tabii niyeti bağcıyı dövmek olan yorumlar da azalıp yokolacaktır inşallah..
Yorum Yaz
/ 14 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.