Şiirlerin arka fonlarına eklenen müzikler

2.493 izlenme - 59 yorum -
/ » 6
Yorum Yaz
lacivertiğnedenlik
5 Eylül 2010 Pazar 22:45:09

Bir gün topluca sesli şiirleri inceledim.Bu konuda çok olumlu görüşlerimin olmadığını biliyorum. Fikrim değişir mi diye sesli şiirleri epey bir inceledim ve gördüm ki şiirlerin arka fonlarına eklenen müzikler tam bir kültürel arabeks virüsler.

Şiirdeki bu kültürel yozlaşma yeni bir olgu değildir.Televizyonlarda çok sıkça izlediğimiz arka fonda damar bir arabeks fon eşliğinde, öldüm bittim, geberdim duygularıyla şiirleri sulandıran bir anlayışın tuhaf virüslerini maalesef her yerde görüyoruz.

Şiir bir duruş ve estetiktir aynı zamanda,Ahmed Arif kendi sesiyle seslendirme şiirleri yapmıştır. Ve asla şiirlere arabeks virüsler bulaştırmamıştır.

Eleştirim şiir adınadır.

Selam ve saygılar

zeki çelik
26 Eylül 2010 Pazar 14:10:01
Bu sitede paylaşılan şiirlerin yüzde doksanı LİRİK şiirlerdir... Seslendirmeli şiirler bu tarzdan dinleyicisine ulaşılır, daha çok duygu yoğunluğunun anlatıldığı bir tarzdır LİRİK. Bu tarzın içinde daha çok hüzün anlatıldığı için duygusal armoniler tercih edilir. Aslında LİRİK şiirler ilk çıkışında LİR çalgısıyla sokak tiyatrolarında seslendirilen şiirlerdi, böyle gelişti, buydu tarzı. Sonra davul zurna'ya döndük biz...

Her şiir seslendirilmez zaten, sitede daha çok; kızım koy şu kasedi, bey sende gel yamacıma otur şiir okuyasım var kayıtların ürünüdür. Bunlar daha çok şiirin magazinleştirilmiş halidir. Geçen bir şiir dinlemiştim son bölümlere doğru ev halkı alkışlıyordu :)))))))))))))))))))))

Böyle bir garip milletiz, bu yüzden sosyologlar Türkleri inceleyemiyorlar....

Bu garip miletin içinde ben yokmuyum sanıyorsun... var, var benimde kayıtlarım da bir aile olamadığım için evde alkış sesleri duyulmuyor bir tek..:)))))

Ha, sözüm halk ozanlarına değil, onların ekledikleri de şiir değil zaten. Onlar daha hoyrat paylaşabilirler yazdıklarını, hatta çalıp söyleyebilirler de... Ama onlarıda gün şiirine şiirdir diye getirmeyin artık. Herkesin kafası bu yüzden karışık ne şiirdir ne değildir diye.

lacivertiğnedenlik , forumun sahibi
3 Ekim 2010 Pazar 17:32:31
teşekkür ederim bu eleştiri benim için de geçerlidir ,hepimiz suçluyuz sanırsam kendi ellerimizle bozduk ve böyle de gider ,sadece bu bozulma burada yok tabi,entel danteller de bozdu şiirleri
hüzün şairi
6 Mayıs 2011 Cuma 02:28:25
Şiir seslendirmelerinde fondan bile önemli olan diksiyon ve vurgudur. Bir çok şiir seslendirmesinde bunu görmek mümkün değil. Şiiri yazmak kadar ona ses olmakta bir sanat ve yetenek işidir. Formu baştan sona okudum ve katılmamakta mümkün değil açıkçası. Yıllardır radyo yayıncısı olarak hepte dikkatimi ilk çekende diksiyon ve vurgular olmuştur. Yani bu unsurlar şiire ruh katandır. Ekstrasında seslendirmeyi güçlendirmek adına kullanılan fonlar ve görsellikler şiirle bir bütünlük içermelidir. Öyle ki duygusal bir şiir seslendirmesinde resmen oyun havası niteliğinde fon kullanılmış.Sitemizde gördüğüm kadarı ile buna pek dikkat edilmiyor. Hani bir söz vardır ya; ''Gülüyoruz ağlanacak halimize '' gibi...Şiir adına açılmış bu forma ilginin azlığına üzüldüm açıkçası...

Petek..
23 Mayıs 2012 Çarşamba 00:46:25
elbette katılıyorum

bu yorumlar şiirin önüne geçiyor

bazen şiiri okumaktansa müziği dinliyorum

seslendirmelere evet
ama dramatize edilmesi hoş değil

bir de kendini prenses sanan böğürtülü kadın sesleri var
ben onu erkek sandım uzun zaman

konusunu tekniğini bildiklerimde seslendirmelere bayıldığım da oluyor mali64
ama öteden beri bir seslendiren var sesini bayıyor vsvs kadın sesine öeniyor
resmen iğrenç ve kapatmakla kalmaz ona rastlarım diye bir daha o şairin sayfasına giremem

herşeyin güzeli güzel.
teşekkürler

not bu: bazı ısrarlara hayır diyemeyip şiirini berbat edenlere hitaben yazıldı
şiir hayır diyebilmektir.
Cumalioğlu
28 Ağustos 2013 Çarşamba 16:27:35
Sayın zeki çelik Halk Şiiri, şiir değildir dediğiniz için sizi şiddetle kınıyorum. Sizin yazdıklarınızı merak ediyorum. Uygun bir zamanda bakacağım ama şiddetli bir eleştiriye de hazır olmanızı tavsiye ederim. Bir halk ozanının yarattığı bir dörtlüğü siz ömrünüzce yazabildiniz mi acaba? Yoksa yaratıcılığınız yetmediği için mi Halk Şiiri, şiir değildir diyorsunuz. Bakıp göreceğim. Saygılarımla demek içimden gelmiyor nedense...
MEZARKABUL55
13 Eylül 2010 Pazartesi 18:08:40
Şiirlerin kağıt üzerindeki sesi her zaman daha çok etkilemiştir beni...Ama dediğin gibi bazı şiirler ve yorumcular var ki dinlenildiği yeri meyhaneye çeviriyor.)
lacivertiğnedenlik
13 Eylül 2010 Pazartesi 18:41:43
Beni de etkiler ,kendi sesimle okumak isterim şiirleri ,şiirleri seslendiren güzel yorumlayan arkadaşlarımız var elbette ,çoğul anlamda sesli şiirlerin arka fonlarındaki müzikler itici geliyor bana ,bu eleştiriyi dikkate alacak kaç arkadaşımız olur, ve düşünür şiir adına, bir fikrim yok / teşekkürler arkadaşım
Angie
3 Ekim 2010 Pazar 18:19:36

"Şiirlerin kağıt üzerindeki sesi"

Buna kesinlikle inanıyorum. Şiirdeki duygunun hakim olduğu müziği duyabiliyorsa okuyucu, şiir ol'muştur zaten. Sonrası mı? Sonrasındaki fonlar teferruattır. Zevktir. Yönlendirmedir vs.

Kendi adıma sesli şiirleri asla ve asla şiiri öncelikle çıplak olarak okumadan dinlemem. Hatta bu konuda belki çok kötü olacak ama ön yargılıyım birçoğunu ise dinlemeye gerek bile duymam. Yani şiir bana kendini kağıtta sevdirecek.

Ama bazı sesler vardır ki onların sesinden sevdiğiniz bir şiiri dinlemeyi istersiniz. Bu durum farklı. Hani işitsel bir zenginlik bir coşku gibi bir şey bu.

Mehtap ALTAN
13 Eylül 2010 Pazartesi 18:12:08
Şiirlerin kağıt üzerindeki sesi demiş MEZARKABUL55 ...

Katılıyorum şiirin en bakir sesidir biz okurken bize duyurduğu ilk sesi...

Şiirde seslendirmenin şiirin gizini erittiğini özgün duruşunu yok ettiğini düşünenlerdenim...
lacivertiğnedenlik
13 Eylül 2010 Pazartesi 18:48:30
Evet büyüsü bozuluyor hele müzikler kulağıma gelince gerisin geriye dönüyorum .Renkler ve zevkler tartışılmaz diyebilir bazı arkadaşlarımız ki bu görüşe çok fazla katılmıyorum burada ,tartışmasak gemi başka rotalara doğru yol alacak ki o rotalardan giden bir çok gemiler var birbirlerine benzeyen / teşekkürler ..
cemrece
13 Mart 2013 Çarşamba 00:31:26

Kesinlikle katılıyorum ve seslendirilmiş şiirlere denk geldiğimde sesi kapıyorum hemen..şiirle başbaşa kalmak tercihimdir..kendi iç dünyamla şiiri daha bir bütünleyebiliyorum.
eMİNeYZAMAN
13 Eylül 2010 Pazartesi 19:31:33
seslendirme , bir fon müziği eşliğinde şiir satırlarının can bulmasıdır.

emek verilerek yapılmalı ve eklenmeden önce bir kez daha dinlenip evet bu bir sesli şiir deyip aktif edilmelidir.

üzülerek iletmeliyim ki her gün kontrol ettiğim sesli şiirlerin bir çoğu , ya bir sanatçının müziği ile okunmaya bırakılmış ya da o sözlü müziğin arkasında şiire ses verilmiş.ne kadar doğru ? ne kadar alkışı hak eder ?

önce kendimiz beğenmeli sonra insanlara sunmalıyız.

unutmamak gerekir ki harika çalışmalar da var ve bir şekilde diğerlerinin üstünü örtüyor.

daha sonra görüşürüz. gitmem gerek :)

teşekkürler lavicet :)
lacivertiğnedenlik
13 Eylül 2010 Pazartesi 23:19:29
aradaki güzel şiirler arkaya eklenen fon müzikleri sayesinde kaynıyor ./ teşekkür
Fatma Uçar
13 Nisan 2013 Cumartesi 02:15:16
:) Emine Hanıma Katılıyorum.

Şiir Rüyaya Dalmaktır Okurken Ve Ona Bazen Bir ses Eşlik Etmeli Bu Ses O Şiiri Benimsetmeli İçine Almalı ve Yaşatmalı.Okumayı Sevmeyen Bir Milletiz Kabul Edelim.İşte İlk Kıtada Daha Beğenmeyip Çıkmaya çabalrken O Sayfadan Bir Ses Sizi O Sayfada Bırakabilir.Hakettiğince Tabi ki :)
li_la
13 Eylül 2010 Pazartesi 19:36:14
ben kahraman tazeoğlunu beğeniyorum bir kaç şiirinde şiir bitip kulaklarımda müziğin ritmi devam ederken saatlerce düşündüğümü hatırlıyorum :)
Cenker
13 Eylül 2010 Pazartesi 20:29:22
beni dinlemediğin içindir:)
lacivertiğnedenlik
13 Eylül 2010 Pazartesi 23:23:12
sayenizde yeni bir isim öğrendim , af edersiniz bu isim konusunda cahil kalmışım ,öğrendim ,baktım dinledim iyi ki cahil kalmışım şiirlerin dokularını bozan örneklemeler bunlar / teşekkürler
li_la , forumun sahibi
14 Eylül 2010 Salı 09:41:59
duyguların dokuları varmıdır ki şiirlerin dokusu olsun.
internette hangi şeyleri dinlediniz bilemem ben kendisini canlı canlı dinlerim :)
melankolia-fb
13 Eylül 2010 Pazartesi 19:40:32
kahraman tazeoğlu süper bence
li_la
13 Eylül 2010 Pazartesi 19:42:22
bencede süper dinledikçe kendinden geçiyorsun ses müzik şiirler etkileyici :)
aynı düşüncede olmamıza sevindim :)
lacivertiğnedenlik
13 Eylül 2010 Pazartesi 23:30:34
kendinden geçmek ,yani müzik olmasa ve arkada öldüm bittim bir ses tonuyla adam şiiri seslendirmese şiir ilginizi çekmeyecek demek ,bir müslüm gürses eksikti bir de jilet ..
li_la
14 Eylül 2010 Salı 09:40:28
lacivert çok güldüm müslüm gürsese benzetmeni bence duygusal olarak hissedemediğin içindir.
kahraman tazeoğlu ile radyo programında tanışmıştık :) ve beni hayata bağlamıştı sen ne şekilde
dinledin bilemem ama ben dinlerken hayata tutundum.
lacivertiğnedenlik
14 Eylül 2010 Salı 11:13:07
duruş arabeks olunca kulağa hoş geliyor tabi ,fazıl say dinleyecek halin mi var allah allah :)
DamonBety
12 Nisan 2012 Perşembe 09:31:57
kahraman tazeoğlu bence de cook iyi bir şaiR ben onun sesli şiirlerine bayılıyorum ki bu insandan insana değişir kimse kimseyi yargılayamaz
Yeşim Deren
13 Eylül 2010 Pazartesi 20:43:24
şiirde seslendirme yapılması hele de etkili bir sesten olunca çok güzel oluyor. Ancak, fon müziğinin çok dikkatli seçilmesi ve iyice geri planda kalması gerekir.

bunun haricinde seslendirme olmadan, sadece fon müziği olarak kullanılan arabesk vari müziklere elbette karşıyım. şiir ön planda olmalı.
lacivertiğnedenlik
13 Eylül 2010 Pazartesi 23:25:58
bazen düğün salonumu burası diyorum ,ne acı bir duygu bu , şiir adına./teşekkür
hayal_meyal
15 Eylül 2010 Çarşamba 03:19:23
Şiirde elbette ahenk yakalanmış ve ses benzerlikleri kullanılmışsa
şiir seslendirmeside musiki tadında olmalı ...ben hala arabesk tarzında bir çok seslendirmeye şahit olmuşumdur ve beğenmişimdir o da yerinde ise öyle olmuştur ..... ama site içinde bir türlü musiki tadında bir fon müziği duymamışımdır, dinlememişimdir..heralde bu çok meziyet isteyen bir şey..
ama çok ihtiyaç olan ve gerekli olan bir fondur bana göre ...fonda gerçekten ağır oluyor , bir şarkı eşliğinde ve ya bir arabesk müzik eşliğinde şiir dinlemek...
Bu konuya benzer bir forum başvurum olmuştu ...çok dolmuşum ki başvurmuşum bu konuda..ses gelmeyince ...sustum , bir tek ben böyle düşünüyorum sandım..ama yalnız değilim demek ki...

saygılarımla...

lacivertiğnedenlik
16 Eylül 2010 Perşembe 20:46:11
çok az ses alabildim demek ki azınlıkta kalmışız ,şiirlerden soğudum artık ,içimden yazmak gelmiyor
teşekkür ederim.
berFarJeyn
26 Eylül 2010 Pazar 12:02:44

Şiirlerin arka fonları da neymiş?

Şiir yazdıysan şiir okut!
Müzik yaptıysan müzik dinlet!

Allah aşkına, derdin ne senin? ;)

lacivertiğnedenlik
3 Ekim 2010 Pazar 17:34:29
ne yapayım bazı müzikler taverna gibi yahu
Sessiz_ Adam_
26 Eylül 2010 Pazar 13:07:39
Belki..!!! Sarışınlar esmerleri beğenmez, boyu uzun olanlar kısa olanları, zenginler fakirleri hor görür..
Bazen de klasik müzik sevenler arabesk dinleyenlere söylemediğini bırakmaz.. bazen de tersi..
Hoşgörü diye bir şey kalmamış bu dünyada.. Herkesin beğendiğini dinlemesini, yazmasını, okumasını hoş görmek. vb....

"Gökten yıldızlar yağıyor üstüme. Birini tutsam diğeri kaçıyor. Payımıza düşenlerden payıma düşenleri alıyorum."

Sessiz_ Adam_ tarafından 9/26/2010 1:08:27 PM zamanında düzenlenmiştir.
lacivertiğnedenlik
3 Ekim 2010 Pazar 17:36:49
sadece bir fikir söylüyorum tabi ki kişilerin tercihlerine özel olarak gidip karışmıyoruz ,belki nazımızın geçtiği arkadaşlara diyebiliriz. saygılar
Özbenli
18 Ekim 2010 Pazartesi 10:57:11
Kesinlikle haklısınız Katılıyorum. Teprikler. Saygıyla..,
Yorum Yaz
/ 6 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.