Kültürlü kişi kimdir sizce ?

2.608 izlenme - 87 yorum -
/ 9 »
Yorum Yaz
Kayıp Söz
15 Kasım 2009 Pazar 19:49:59
Merhaba sitemizin değerli üyeleri, başlıktan da anlaşılacağı üzere naçizane fikirlerinizi almak istiyorum.

Klasik müzik,blues(zencilerin ırkçılığa tepkisi aynı rap gibi ki daha sonra beyaz ırkçılarının çıkardığı rock müzik gibi),jazz vb batı kültürüne ait müzikleri dinleyen kişi midir kültürlü kişi? Ya da mizah dergilerinde olduğu gibi ağzında pipo olan adam mıdır kültürlü? Veya arabesk kültürünü benimsemişlere, eğitim seviyesi düşüklere, toplumda saygınlığı olmayan meslekleri olanlara, kitap okumayanlara...

Eyfel Kulesi'nden bakan insan mıdır kültürlü kişi. Paris midir kültür? Yoksa Viyana mı? Petek Dinçöz mü daha kültürlüdür yoksa Hülya Avşar mı? Ya da ikisinden de nefret ediyorum abi hadi ortama akalım diyen kişi midir?Alıntı yapmak mıdır ünlü bir yazarın yazısından alakasız da olsa.

Hergün televizyonlarda önümüze konulan ve "alternatifi yayınlanmayan" popüler müziği( ki bunu popüler yapan yine biziz) dinleyenler mi kültürlü yoksa batı müziğini dinlerken veya operada eziyet çekenler ve bunu kültürlü olmanın(yada gözükmenin) en önemli şartı olarak düşünenler mi? " Ya da kitaplarda yazılana göre her konuda fikir sahibi olanlar mı? " Cidden merak ettiğimden soruyorum. fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.

Mesela çocuğunuzun klasik müzik dinlemesini istermisiniz? Yoksa önüne seçenek koyup seçmesini mi istersiniz? Ya arabeski seçer diye endişelenir misiniz?

saygılar

Kayıp Söz tarafından 11/16/2009 6:19:15 PM zamanında düzenlenmiştir.
Elif Masal
16 Kasım 2009 Pazartesi 11:20:35
bazı okumuşlar vardır bişey sanırsın kendilerini aslında çok cahildirler, bazı okumamışlar vardır profösör gibi herşeyi bilirler..

öyle starlar vardır ama albümleri pek satmaz fakat bazı sanatçılar vardır ki magazinlerde olmayan ama albümleri yok satan halkın gerçek starları olan..

sanatçı eğitim görmelimidir? sorusu hep sorulur, bence imkanı varsa eğitim gibi güzel birşey yoktur ama imkanı yoksada illaki şart değil sonuçta seviliyor ve yaptığı iş takdire değiyorsa bu zaten bir okul olur ona... daha iyiyi yapmak için çalışmaya başlar ve işini yaparak eğitimide tamamlar. diploma alırmı hayır ama kendini yetiştirip hayatını kurtamış olur önemli olanda budur..

zaten bir şeyi öğrenmeninde aslında hiç sonu gelmez..hep yeni atılımlar çıkar ortaya..

ben hertürlü müziği çok severim hepsinin de ayrı ayrı tadı var..

genel anlamda kültürlü kişi bence insanlığı bilen ırk dil din ayrımı yapmayan beyin yapısı olan asil yürekli kişilerdir..

selam ve saygılar...
Can Murat
25 Temmuz 2010 Pazar 15:45:43
Beyefendi
Konununuzun içeriğinde kültürlü insan kimdir derken,kim değildirede dokunmuşsunuz zaten...
Kültürlü insandan önce,kültür nedir diye sormak lazım galiba.
Bir istanbul beyefendisiyle,hayatı köyde mezraada geçmiş birini yada yüksek makamlardaki bir şahsiyetle,ami birini kültür açısından kıyaslamak ve birine kültürlü diğerine kültürsüz demek zannımca kültürsüzlüktür mesela...
Kimse kusura bakmasın hayatını köyde bir avluda geçirmiş 70 yaşındaki babaannem coğrafyaya matematiğe edebiyata yada müziğe yada sanata pek fakıf olmasada mesela çocuk yetiştirme konusunda mesela yemek yapma konusunda mesela hastalıklar ve hastalıkları iyileştirme konusunda mesela bitkiler konusunda değme uzmanlara taş çıkartır.
Bu cümleden olarak kültür ve kültürlü olmakta iklime coğrafyaya ve şartlara göre değerlendirilmelidir.
Herkes kendine göre tanımlayabilir ama kültürün bendeki tek tanımı nerede ve hangi statüde olursa olsun bildiklerini ve öğrendiklerini yaşamına yansıtabilen yaşadığı şeye inanan ve inandığı gibi yaşayabilen insanın duruşu tavrıdır.
Yoksa çok bilmek kültür,nispeten az bilmek te kültürsüzlük değildir.
Saygımla.
yeğinadnan
5 Ekim 2010 Salı 12:35:53
Öncelikle Kültür nedir.Dışında,yazılan örneklerle ne kast edildiğini anlamadım.Bu benim bayağı Kültürsüz olduğum anlamınamı gelir yoksa bilgisiz olduğumumu ima eder emin değilim.Kültür eğitimi içine alan bir şeyde değildir kanımca. Bir toplumun Müşterek bilinenlerinin hayata yansıyan tavrına Kültür denir diye düşünmekteyim.Hatta bir kültür tanımı hatırlıyorum.Kişi Hafızasını kaybettiğinde aklında kalan bilgi bütününe kültür denir.Deniliyordu.Doğrusunun da bu olduğuna inanıyorum.
Kültürler demek isterdim.
Yöresel, bölgesel, Genel ve belki. Evrensel olan kültür diyile bilirdi.O zaman yazılacak şeylerde değişirdi sanırım.
Benim büyüdüğüm coğrafyada masada yemek yemek.Günahtır ve asla masada yemek yenmez ve bu bir Kibir işaretidir.Ben hala öyleyim.Ve yine benim Kültürümde Aparatif İsraf,Fesfot (yanlış yazmış olabilirim.Kast ettiğim ekmek arası yiyeceklerdir.)denilen ayakta atıştırmak ise nimeti zayi etmek ve Yine nimete saygısızlık olarak algılanır.Aç birinin nefsine zulüm olacağıda hesaplanarak ;Açıkta ve yürürken yemeyi yasaklar.
Hayır mağarada yaşamıyorum.Ekmek banmadığım sulu yemek beni doyurma lüksüne de sahip değildir.
Bağdaş kurup oturmayı yalnızken şiar sayarım.Büyükler yanında diz üstü oturmakta bu cihetten vardır.Sorulmadan Bir konuya dahil olmak,iki kişi konuşurken,üçüncü olmaktır ve insanın kendisini aşağılamasına denktir vesaire.
Yine yaşadığım cevrede İnsan esastır. Güzeller'e ve Genç lere değil yaşlılara daha ziyade önem verilir Kişi hakları, öncelikleri sollar(dı)
Kültür'e Popüler kültür ü de ekleyeceksek. Tüketime dayalı ticeret mekanizmasını ayakta tutan Hiç bir şey üretmeksizin ihtiyaç üreten ve bu ihtiyaçtan modavari Müzik. sinema giyim kuşam rüzgarları arasında geleçeğe gülünç olma kültürünü ekleyebiliriz.
Hülasa kültür. Bir millet yada toplumun genel kabullerinin ve ortak bilinenlerinin tümüdür.İnançlar ve ahlak ile süslenir forklorik özellikler taşır.Gelişime açıktır değişime geçit vermez.Zira Kültür insanidir eşya gibi değişken olamaz ançak gelişir. saygı ve selam.
İhsan POLAT
16 Kasım 2009 Pazartesi 11:32:13
"YA ÖĞRETEN,YA ÖĞRENEN,YA DİNLEYEN YA DA İLMİ SEVEN OL. FAKAT SAKIN BEŞİNCİSİ OLMA;(BUNLARIN DIŞINDA KALIRSAN) HELAK OLURSUN."

PEYGAMBER EFENDİMİZ(S.A.V.)

Bu ölçülere riayet ederek yaşayan kişi...AEO
pakize
16 Kasım 2009 Pazartesi 16:07:20
Kültür kelimesi Türk dil kurumu sözlüğünde şu şekilde tanımlanıyor.
"Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü."

Ben buradan yola çıkarak kültürün bir kişilik vasfı olamayacağını söylemek istiyorum. Zira kültür yaşanılan dönem içerisinde,sosyal hayatın,dinlenilen müziğin,yenilen yemeğin vs. bütün bireysel temaların o dönemdeki tanımıdır.

Sanatta (gerçekten sanatçılarımızdan bahsediyorum,şöhret olmak adına yapılan saçmalıklardan değil) kültürlü-kültürsüz kıyası söz konusu değildir.Leonardo Da Vinci’nin tablolarıyla Abidin Dino’ nun tablolarını hangi kültüre göre kıyaslayabiliriz? Onlar sadece resim tekniği ve bilgisi içerisinde kıyaslanabilir,yaşadıkları dönemler ve toplumlar farklıdır.
Yaşam şekli,bakış açısı,kişinin karakteristik özellikleri önemlidir.Eiffel Kulesinden bakan kişi,sadece kuleden bakmaya muktedir olduğu için değil,oradan baktığında gördüklerinin kendisinde oluşturduğu duygu ve düşüncelerin bilincindeyse,ancak entelektüel olabilir kültürlü değil.

Türkiye’de belli bir dönemde arabesk müziğin oluşmasında öncülük eden Orhan Gencebay , Ferdi Tayfur gibi sanatçılarımızı dinlemek o dönemde kültürsüzlük müydü?Anadolu’da bazı yörelerde yapılan düğün yemeği olarak keşkek yemek,tirit yemek bir kültürsüzlük müdür?Bu yemeklerimizin kültür seviyesini istakozlamı kıyaslamalıyız? Düğünlerimizde halay,çeken horon oynayan kardeşlerimizle,Rusya’da bale izleyen,Brezilya’da samba yapan insanların kültürleri farklıdır.

Önemli olan bireyin hayatında nelere değer verdiği ,verdiği değerlerin sıralamasını yapmayı bilmesi,içinde bulunduğu koşulları kendisinin belirlemesi ve bu koşullarda nasıl davranması gerektiğini bilen birisi olmasıdır.Nasıl ki vasıfsız şöhretler için sanatçılar diyemezsek onlarla ilgilenen kişilerede kültürsüz diyemeyiz, sadece basit düzeyde eğleniyor diyebiliriz.Çünkü kendi seçimleridir.
Aslında anlatmaya çalıştığım şeyi şöyle özetlemeyi deniyorum. Hani çok kullandığımız bir cümlemiz vardır ya “zevkler ve renkler tartışılmaz ” diye ben bu güzel sözümüzün sonuna şunu eklemek istiyorum ,evet tartışılmaz fakat kaliteyi belli eder.

Başlangıça kullandığım tanıma göre toparlarsam,bizlerde yaşadığımız yüzyıl içerisinde bu dejenere olmuşluklar , bu popülerlik sevdaları bu entelektüel görünme çabaları gibi bir sürü olumsuz yönlerimizle gelecek kuşaklarda,”20.yy kültüründe” diye başlayan cümlelerle anılacağız,ve bu dönemlerimiz bir kültür temsil etmiş olacak.
müget
16 Kasım 2009 Pazartesi 23:27:20
kültürlü kişi ile ilgili yaptığım tanımı siliyorum.

yanlış anlamalar için özür dilerim.

müget tarafından 1/18/2011 3:44:42 PM zamanında düzenlenmiştir.
Kayıp Söz
16 Kasım 2009 Pazartesi 23:56:43
Müget bu çok sıradan oldu sanki, nasıl desem yerde yemek yeniş tarzı tamami ile anadoluya ait bir kültürdür. Yerde yemek yeme kültürü de bu topraklardan çıkmış bir gelenektir. bence sadece buna bakılarak bir yargıya varılamaz.
müget , forumun sahibi
17 Kasım 2009 Salı 01:07:49
"Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü."

bu tanıma bakarsak..örneğim pek de yabana atılacak gibi değil. basit ifadeler sıradandır anlamına gelmez. kolay anlaşılır sadece.

eğer, yemek yeme daha ileri bir toplumda masada yeniyorsa, yerde yiyen geri kalmıştır.

başka örnek, uçak verken, at arabasıyla ,yolculuk yapmak gibi...
pakize
17 Kasım 2009 Salı 09:29:16
Bende burada kayıp söze katılıyorum.
Yerde yemek yemek tamamen bir adadolu kültürüdür.Aslında kültürde geride kalmak yada ileri olmak diye bir kavram yok.Kültür ve toplum iç içedir.Yerde yemek yemek kültürsüzlükse eğer,büyük bir çoğunluğunun igolalarda oturduğu eskimolarda kültürsüz demektir.Günümüzde betonarme binalar var.
Kültür bir toplumun özelliğidir.Türkiyede,insanlar(istisnalar dışında)ayakkabılarını çıkararak eve girer.Ozaman halkımızın büyük bir çoğunluğuna kültürsüzmü diyeceğiz.Bence bu haksızlık olacaktır.
lazuşağı
17 Kasım 2009 Salı 10:00:57
Yollara düküren arabasından yollara kağıt poşet atan kurallara uymayan yaya kaldırımı varken çiçekleri çineyerek giden toplu taşım araçlarında yaşlılara yer vermeyen gibi.
müget , forumun sahibi
17 Kasım 2009 Salı 16:56:23
sayın pakize,

kültürsüz insan ve toplum sözü, eninde sonunda, geri kalmışlığa dayanır. yanılıyor muyum.

örnek, deriz ki . sofra kültürü yok. yemek kültürü gelişmemiş... .

elbette, yerde yemek bir kültür sayılalr. ancak, tamamen öyle olsaydı, şu anda herkes yine yerde yemek yerdi. neden? çünkü, biraz da çağa uygunluk, modern hayat, kültürle doğru orantılı gelişir.

gelişmişlik, neyle ölçülüyor?

kültür bir birikim olayıdır.***

yaşar kemal, kültürü, pürüzsüz bir çakıl taşına benzetir.
der ki; binlerce dalganın emeği var bu çakıl taşında..ve zaman var üzerinden aşıp geçen..

mademki, yaşama biçimimiz kültürümüzün aynası....iyi yaşayanlar çok kültürlüdür. kötü yaşamak ise....siz söyleyin..
Elif Masal
17 Kasım 2009 Salı 21:40:40
selamlar..
sevgili müget, en modern insanlar bile yerde yemek yiyebiliyorlar yeri gelince..piknikde mesela..onlarda kültürsüzlüğemi merak sarıyorlar acaba..?
müget , forumun sahibi
17 Kasım 2009 Salı 22:02:59
sanırım örneğimdeki maksat yanlış anlaşıldı. yine de tartışma yarattı. köylü insanların yaşayışlarını asla küçümsemem. aksine, o doğllık hep hoşuma gider. burada, kültürün, çağla, uygarlıkla bağlantısından söz etmek istedim..hepsi buydu.:))
pakize
17 Kasım 2009 Salı 22:47:59
Sevgili müget,
Saygıyla tartışmak güzel şey :)),kimsenin rahatsız olduğunu sanmıyorum,bunun için buradayız.
Sanırım tam anlamıyla ifade edemedim düşüncelerimi.
Kültür ifadesinin,çağa uygun yaşamak olduğu manasına gelmediğini düşünüyorum.
Kültürün;çağla,uygarlığın gelişimiyle bir alakası yoktur.Bunları kıyas alacaksak "medeniyet" kelimesini tartışmamız gerekir.
müget , forumun sahibi
17 Kasım 2009 Salı 23:03:26
sevgili pakize,
size hak veriyorum. ancak. o zamn, soru yanlış. kültürsüz insan olmaz. zira herkesin bir yaşama biçimi vardır. şimdi siz bana, açık ve sade bir biçimde, kültürlü insanın tanımını yapverin de ben de anlayayım.
Toprağımsın
2 Ocak 2010 Cumartesi 17:11:21
Müjgan hanımefendi

Masa varken yerde yemek yiyen kişiyi okuyunca biraz durakladım.

KÜLTÜR: Bir toplumun tarihsel süreç içinde ürettiği ve kuşaktan kuşağa aktardığı her türlü maddi ve manevi özelliklerin bütününe kültür denir.

Masa varken yerde yemek yemenin kültürsüzlük ifadesi olduğunu düşünemiyorum. İnsanların bir yaşama tarzı vardır. İnsanın rahat ettiği bir tarzdır o diye düşünüyorum.

Kültür bilgi görgü sevgi saygı ile olan bütünleşen yaşam tarzı diye düşünüyorum.

Sevgi saygı ve selam ile.
kafka_labirenti
14 Ocak 2010 Perşembe 23:01:53
Ya yemeği masada kitapları durduğu için yerde yiyorsa?
Nilgün Akçay
17 Ocak 2011 Pazartesi 21:25:22
Kültürsüzlüğe sizi örnek gösterebiliriz, bu kadar dar açıdan baktığınızı düşününce.
Kültürlü olmak ise yerinde hareket etmeyi gerektirir.Gülerken, konuşurken,dinlerken,yazarken kısacası insani vazifelerde haddi bilmektir.Küçümsemek?Düşününce; söylendiğine göre tarafınızca anlam ifade ettiği kanaati oluştu.Düşünme eylemine geçseniz; size getirisi olacağına inancım büyük.
Kırmışlığım var elbet farkındayım,bu da benim zayıf tarafım.İkimiz de düşünelim, doğruyu bulacağımıza eminim.
müget , forumun sahibi
18 Ocak 2011 Salı 15:51:09
siz tartışmıyor saldırıyorsunuz. bu sayfaya da yakışmıyorsunuz. kırılmak mı? ben değer verdiğim kişilere kırılırım.
Nilgün Akçay
2 Şubat 2011 Çarşamba 23:54:05
Saldırı olarak atfettiklerinizi kendiniz yapıyorsunuz.Değer vermesini bilseydiniz zaten bu konuşmaya muhatap olmazdınız.Dostluklar ne sizden ibaret nede benden.Başkalarını; üstelik adetleri gereği davranış sergileyenleri, kültürsüz atfeden biride bana dost olamaz.Sayfaya ykışma konusunda da; haddi aştığınızın farkında olmayışınızda içler acısı.
Nilgün Akçay
3 Şubat 2011 Perşembe 23:05:51
Foruma bıraktığım dünkü yorumum;bugün bütün günüme mal oldu.İlk etapta ki yaklaşımımın yanlış olduğunun farkındayım, dolayısıyla ortamın gerilmesine vesile oldum.Yanlış olsa bile yanlışa tepkim sert oluyor.Zayıfım dediğim nokta bu kısım.Ve inanın vicdanım sonrasında hesap soruyor.Bende sizi kırmışlığımdan ötürü özür diliyorum.Ama insanların küçük görülmesi beni çok derinden yaralıyor.Kaplan kesilişim bu yüzden yoksa tüm yüreklere aynı mesafedeyim.Güzellikler diliyorum hayatınızda.
ANI
17 Kasım 2009 Salı 00:34:53
Kültür farklı bir kavram,bilgiliyle arasında nüans var.Kültürlü olmak: doğru davranış biçimlerine sahip olmak,dili doğru kullanmak,araştıran, merak eden, öğrenen ve bunları başkalarıyla paylaşabilecek düzeye sahip olmak,kendini yenileyebilecek kadar aydınlık düşünceli,kendi olacak kadar özgün olmak,mütevazı olmak,hoşgörülü olmak,her ortamda söyleyecek ve paylaşacak kadar hayata açık olmak,insani vasıflar taşımak en önemlisi kendine güven duygusuyla saygısı orantılı olmak,kısacası kendine ve başka insanlara yetecek kadar güçlü olmaktır.Ne zor değil mi?
magnetr
17 Kasım 2009 Salı 21:33:21
kesinlikle katılıyorum...
Ayşe Boyacı
17 Kasım 2009 Salı 09:15:24
kendini tanıyan ,ne istediğini bilen ve hayatı olduğu gibi algılayandır.
lazuşağı
17 Kasım 2009 Salı 09:55:05

Bir Kaymakam arkadaşım bana bir konu anlattı bence kıssadan hisse olmalı
"Bir profösöre akademisyenler bir teklif götürürler derlerki işte falan ünüversitenin konferans salonunda, kültür ve alçak gönüllülük konulu bir panel düzenlenmiş sizde orada konuşmacı oacaksınız bizler tanıdığımız en bilgili ve kültürlü Prf sizsiniz sizi tek konuşmacı olarak orada görmek isteriz derler.
Profosör heyecanlı bir şekilde hezırlanır konuşma metnini,konularını geniş bir şekilde hazırlayıp toplantı günü belirtilen yere gider salonun çevresinde hiç bir haraket yoktur merak eder içeriye girer kendisini müthiş bir kalabalığın beklediğini ve alkış seslerini salonu titredeceğini düşünürken aa ne görsün kocaman salonda bir kişi var.
Profosör gelince saygılı bir şekilde ayağa kalkıp kısa bir alkıştan sonra yerine oturmuş
.Tabi profosör bu duruma çok ama çok bozulmuş büyük bir kalabalık beklerken bir kişiyle karşılaşınca demişki arkadaş ben buraya konferans vermeye geldim bu salonun dolu olması lazımdı ama tek sen varsın şimdi ne yapalım iptalmi edelim yoksa tek sanamı sunumumu yapayım.
Adam derki ben anlamam ben cahil bir seyisim atlara bakarım onlara yem veririm piliklerini atarım onları tımar ederim bu sabah ahıra gittim on at olması lazımdı baktım dokuzu yok bir at var dokuz at yok diye kalan bir at açmı kalsaydı onu yemledim geldim der bunun üzerine prf konuya girdi hazırladığı bütün bilgileri üç saat boyunca arka arkaya anlattı bizim seyis can kulağı ile dinledi konuşma bitince prf seyise hitaben konuşmamdan bir şeyler anladınızmı üç saattir size epeyce bilgi anlattım seyis vallahi efendim ben cahil bir adamım atlara bakarım onları yemlerim tımar ederim ben sabah ahıra gittim baktımki dokuz at yok bir at var ben on at yemleyeceğim diye on atın yeminide bir ata mı vermem lazımdı deyince prf siz cahil adam değilsiniz ben üç saat boyunca boşa konuştum bir salona vereceğim bilgilerin hepsini sana vermeye çalıştım bilemedim der....
Belki konumuzla alakalı değil ama sizlerle paylaşmak istedim.......
Kültürlü insan kimdir bence
buna çok farklı cevaplar verilecektir çünkü çok geniş bir konu.bence çok tahsil yapmış beş okul bitirmiş beş yabancı dil bilen ama karşısındakıne sen diye konuşan bir adam kültürlü değildir köyde anam bir yabancıyla konuşurken tülbentinin ucuyla ağzını kapatarak konuşması kültürdür.
Bence bayanların yanında ayak ayak üstüne atmayan insan kültürlüdür.
bence girdiği bir toplumda yeni tanıdığı kişilerin elini sıkarken gözlerine gülümsemesi önünü iliklemesi kültürlüdür

bu şekilde buna benzer belki elli belki yüz madde sayabiliriz herkes farklı farklı açıklayacaktır...
Bilgi ile kültürü ayırmak lazım bilgisayarın içine yüklersin yüztane ansiklobedi çevreye faydası yoksa bilgi hazinesi olsa ne olur kültürlü olsa ne olur.......

............Kültürlü nazik insana değer veren bir toplum dileğiyle hepinize saygılar sunarım.
Oflu
8 Haziran 2011 Çarşamba 12:10:04
" Bence bayanların yanında ayak ayak üstüne atmayan insan kültürlüdür."

Bunu anlayamadım...
Neden?

Ayak ayak üstüne atabilme hakkı sadece bayan lara ait olduğundan mıdır; mecliste babaları hatta dedeleri yaşında insanlar varken oturur oturmaz sanki oturmanın gereğiymiş gibi bunu yapmak?

Bayan yaptığında kültürlü ama bir erkek yaptığında kültürsüz oluyor öyle mi?
Çok ilginç bir yaklaşım doğrusu...
lazuşağı , forumun sahibi
6 Temmuz 2011 Çarşamba 19:15:31

Oflu hemşerim ayak ayak üstüne atmak veya atmamakla kültür ölçülmez
eğer bir bayan babası ve dedesi yaşında birinin karşısında ayak ayak üstüne atıyosa o saygısızdır zaten o bayanın kültür seviyesi yeteri kadar olsa o haraketi yapmaz
Ben cahil bir adamım bir bayanın veya benden yaşça büyüklerin yanında değil ayak ayak üstüne atmak uzatmam bile
bu haraket benim terbiyemden yetişmemden ileri gelir kültür seviyemden değil
bu konuları tartışmak öyle üçbeş sıra yazıyla olmaz saatlerce örneklerle tartışılır
Fikirlerin karışımıyla doğru yanlış desbit edilir
Çok tahsilli adam gördüm yollara düküren kaşık dururken lavaş ekmeğiyle kavurma yiyip ellerini yalayan
bence kültür ile terbiyeyi ayırmak gerek..
Oflu hemşerim dilim bu kadar dönüyor Kültür seviyeme evvelALLAH güvenim var ama tahsilim yok kusura bakma...
Selametle
Ahmet Bektaş
18 Kasım 2009 Çarşamba 00:25:01
Çok kereler söylesem de tekrarlamak isterim. Avam zahire bakar ve sathi karar verir. Bu nedenle avamdan sağlıklı bir görüş almak mümkün değil. Aydınlara gelince; onlar kültürlü kişiler elbet. Aydını sadece akademik kariyer esas alınarak belirlemek ne kadar doğru? Veya kültürlü kişiler aydın mıdır? Kültürü, aydınlanmış kişi olarak tanımlarsak anca kültürlüye aydın diyebiliriz. Aydın için akademik kariyer gerek şarttır, yeter şart değildir. At gözlüklerinden kurtulamamış, yeniliğe direnen akademisyenlerimiz ne kadar aydın?

ANI
18 Kasım 2009 Çarşamba 00:38:22
Çok haklısınız Ahmet Bey.Hele bizim ülkemizde.Aydınsanız ya da kendininizi aydın sanıyorsanız ya kasım kasım kasacaksınız kendinizi tepeden bakacaksınız ya da bu kimliğinizi kullanıp kendinizi geliştirmek için hiçbir şey yapmayacaksınız.Mehmet kaplan aydının tanımını yaparken:'Aydın bilen değil sürekli öğrenendir' diyor.
Aydın kimliğini sorgularken Yakup Kadri Anadolu'ya ulaşamayan aydınları suçluyor.'Ne verdiniz ki ne alasınız ?'diyor.
O halde aydın bilen değil bildiklerini hayata geçirebilendir.Yararlı olup insanlık için mücadele edebilendir.Aydının kaygıları bireysel değil toplumsaldır.
Kültür bu noktada başlıyor işte:Derin bir nesnellik,yararlı olmak üzere kurulmuş özveri ve önce insanın sonra insanının yanıbaşında olma tutkusu.saygılar ve selamlar..
Mehtap ALTAN
24 Kasım 2009 Salı 23:49:09
Kültürlü kişi kitap kokusunu bilen...

Kendini doğru olduğuna inandığı yeniliklere açabilen ...

Çoğalırken çoğaltabilendir...

Bakmaktan önce görmeyi bilen gözlemci olabilen...

Tecrübelerindeki silinmez izi yaşamına yansıtabilen ...

ve empati yapabilendir bence...
Mehtap ALTAN , forumun sahibi
24 Kasım 2009 Salı 23:51:07

"Mesela çocuğunuzun klasik müzik dinlemesini istermisiniz? Yoksa önüne seçenek koyup seçmesini mi istersiniz? Ya arabeski seçer diye endişelenir misiniz?"

demişsiniz...

ben gerekn eğitimi sevgiyi ve olguyu ona veririm ki veriyorum...

seçenek ona ait istesekte istemesekte...

zira onun kendine özgüveni olan bir birey olmasını istiyor isek...
hevalistan
3 Ağustos 2012 Cuma 18:11:42
tanımlamanız çok derin.Kitap kokusunu alan çoğalırken çoğaltan gibi.Çok haklısınız
nene hatun
25 Kasım 2009 Çarşamba 12:36:38
Rölatif bir şey olmadığı kesin.

Ama sadece dinlediği müzik esas alınarak kişinin hakkında kültürlü mü değil mi teşhisi koyamazsınız buna katılmıyorum.

Sırf özentiden o sınıftan olduğunu göstermek amaçlı bir takım işler içinde olunabilinir.

Bir de şu var kültürlü insan kulağına hoş gelen bir müziği sırf belirli bir zümre dinliyor diye dışlar mı ?

Kültür dediğiniz insanın yaşadığı toplumu yansıtması ve değerleriyle iyi bir duruşla varolmasından ibaret gibi görünse de , kültürlü olmak bence anlatılmıyor .

Davranış , yaşayış ve verdiği izlenimle karar vermek daha kolay olur düşüncesindeyim.Herkes kendi görüşünden bakacak ve değerlendirecek bunu.

Güzel bir konu daha sonra zamanım olduğunda yazıları okumak üzere tekrar dönebilirim.

Selam ve saygılarımla.
Osman Aslan
26 Temmuz 2017 Çarşamba 00:23:34
Kültür sokakta dolanır sen almasını bilirsen, bilim tabiatın her köşesinde var sen görmesini bilirsen...
Yorum Yaz
/ 9 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.