Osmanlı tarihinde en önemli devlet adamı size göre kimdir ? neden ?

1.370 izlenme - 52 yorum -
/ » 6
Yorum Yaz
DERSAADET
24 Ağustos 2006 Perşembe 11:04:06
OSMANLI TARİHİNDE EN ÖNEMLİ DEVLET ADAMI (PADİŞAH , SADRAZAM , VEZİR , VS...) SİZE GÖRE KİMDİR ? NEDEN ?
eda
24 Ağustos 2006 Perşembe 11:15:08
bana göre hepsi çünkü hepsinin tarihle oynama hakkı vardı.(tıpkı bizim gibi)..patrona halil isyanı..çınar olayı...cem sultan...kavalalı mehmet ali paşa ...kuyucular...yani anlayacagınız hertürden insanın(mevki makam olmaksızın)tarihi etkilenmişlerlerdir bunun için hepsi önemlidir diyorum....
Aydın
24 Ağustos 2006 Perşembe 11:28:08
Fatih Sultan Mehmet. İstanbul'u alması da bence en önemli olay.
akem_005
24 Ağustos 2006 Perşembe 16:39:00
bana görede böyle..
Vahdettin Yılmaz
24 Ağustos 2006 Perşembe 11:36:07
Tarihe bakarken 'en' lere takılıp gitmek kendi içinde haksızlıklarda doğurabilir.'En' sözcüğünün etrafında ortalama bir değer yargısı nasıl yaratacağız?

Sevgili DERSAADET,Osmanlı'da yöneticiler çok konuşuldu.Hatta 'zenginin malı,züğürdün çenesini yorarcasına'...Ama nedense Osmanlı'da halk hiç konuşulmuyor.Selimiye'nin önünde Sinan'ın büyüklüğü anlatılıp duruluyorda,o yapıya taş yetiştiren işçilerin yedikleri soğan kokusunu kimse hissetmek istemiyor.

Kahramanlıklar neden tekil kişilere bağlanır?
Malazgirtte bir Alpaslan mı yiğitti?
Fatih İstanbul'u tek başına mı aldı?
Osmanlı tarihinde halkın sömürülmediği,özgür olabildiği,şiddet görmediği zaman var mı?

Aslanlar okuma yazmayı öğrenemediği sürece,
avcılar hep kahraman kalacaktır.
Selamlar,sevgiler.
Vahdettin Yılmaz
24 Ağustos 2006 Perşembe 13:23:29
Atatürk anılırken,' Atatürk ve arkadaşları' diye anılır.Bu arkadaşlıklarda cepheye silah taşıyan kadınlardan,dokuz eylül zaferinden memleketine dönerken karıncalardan tahıl taneleri devşiren yoksul halk çocuğu erlere kadar herkasin payı vardır.

Düşman olmakla Osmanlı görmezlikten gelinebilinir mi?
Ama tarihe şöyle bakmakta,insana biraz vicdani bakmakla koşuttur sanırım:Fatih ve arkadaşları...
Çok zor olmasa bunu söylemek.Milyonlarca emeği bir kişiye mal etmek de hakça bir bakış değil sanırım.

Tarih için çok sözü edilen beylik bir lafla bitirmek istiyorum: ' Tarih yalan söylemez ama vaka-i nüvistler puşt.'

ozcan69
24 Ağustos 2006 Perşembe 13:58:08
OSMANLI PADISAHLARININ ALDIGI EGITIM ORTADA
SEN DIYORSUN KI HALK NEDEN KONUSULMUYOR.BİR OLAY LİDERİ İLE KONUSULUR.DEVRİM YAPAN HALKMIYDI GORBACOVMU ?KENDIMIZI ELESTIRIRKEN BIRAZ DAHA POZITIF OLMALIYIZ BENCE.30 YIL BIR ULKEYI SAVASA SOKMAYAN BENCE II. ABDULHAMIT EN IYISI BANA GORE.ICERDE VE DISARDA BU KADAR KOTULUGU ISTEYEN VARKEN YONETMIS ULKEYI SAVASTIRMADAN :))
DERSAADET
24 Ağustos 2006 Perşembe 15:52:57
ARKADAŞLAR BEN DEVLET ADAMLIĞI YÖNÜYLE ÖNEMLERİNİ SORMUŞTUM. YANİ O BEĞENDİĞİNİZ DEVLET ADAMINI DEVLET ADAMI YAPAN EVSAFI ÖĞRENMEK İSTİYORUM.
YOKSA KURU KURUYA FATİH YAVUZ OSMAN ORHAN YAZMAK BİRŞEY İFADE ETMİYOR
TEŞEKKÜRLER
KÜR ŞAD
24 Ağustos 2006 Perşembe 16:14:32
FATİH SULTAN MEHMED HAN..
"YA BEN İSTANBULU ALIRIM, YA İSTANBUL BENİ!"
KARARLI,KORKUSUZ,İMANLI DAHA NE OLSUN....
akem_005
24 Ağustos 2006 Perşembe 16:41:20
Fatih Sultan Mehmet bana kalırsa evliya bile olabilir.. dine bağlı ve düşkün.. İdareci.. Düşünür.. Geleceği görebilen.. Kararlı akıllı.. birçok özellik.. onun yaşlarındayken bizler çok düşük seviyedeyiz ona nazaran...
ExorcisM
24 Ağustos 2006 Perşembe 18:59:31
benje Abdülhamittir, çünkü duraklama döneminde devlet başkanlığı yapmasına rağmen toprak kaybetmemiştir
Yorum Yaz
/ 6 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.