Neden arabesk?

1.184 izlenme - 47 yorum -
/ 5 »
Yorum Yaz
Aydın
22 Ağustos 2006 Salı 20:16:52
Her müzik türü içinde ille de sivrilen, kendine her zaman yer bulabilen bir müzik türü : Arabesk...

seçmeli dersimiz olan müzik dersinde hocamız bize, arabesk neden dinlenir diye sorduğunda, yaklaşık 6 ders boyunca cevabını aramıştık. ve bulduk.

ama sizinde fikirlerinizi öğrenmek isterim...

neden arabesk dinlenir, arabesk dinleyen insanların ruh halleri nasıldır,
akem_005
22 Ağustos 2006 Salı 22:48:35
ilahi ve ezgi dinlediğim için bilmiyorum.. zamanında çok dinledim.. ama artık dinlemiyorum.. ben hep sevdiğimden ayrıldığım için dinledim.. ama artık sevgili umurumda değil... kalbimi Allah c.c aşkı ile doldurdum.... başka sevgi yok.. sevgilimde peygamberimiz ...
gündüzün karanlığı
17 Ekim 2007 Çarşamba 01:12:41
vefasız sevğililere ağlayacağımıza işlediğimiz ve af edilirmi edilmezmi günahlarımıza ağlayalım.
yazınıza katılıyorum ilahilerimizde güzel.
akem_005
22 Ağustos 2006 Salı 22:50:04
içimde kaldı söylemeden yapamayacam... boş aslında.. gerçekten boş arebesk dinlemek... geröekten çok boş... hiçbir fayda vermiyor.. insanın içini karartmaktan başka.... tavsiye etmem... .. dinlemeyim.. sevmeyin.. daha çok bunalırsınız...
---SILa---
23 Ağustos 2006 Çarşamba 01:37:43
Bilmem hiç dinlemediğim ve hatta nefret ettiğim için neden arebesk dinlenir pek bir fikrim yok..ama etrafımda dinleyenleri gördüğüm zaman dalıp gittiklerini ve büyük bir zevkle dinlediklerini görüyorum...ben nasıl severek dinlediğim özgün müziği dinlerken nasıl bir haz alıyorsam arabeks dinleyenler de aynı hazzı alıyorgaliba??sonuçta bu bir seçim....ama arabeskin insan ruhunu olumsuz yönde etkilediği de degişmez gerçeklerden birisi!ben dinlemiyorum ve kimsenin dinlemesinide tasvip etmiyorum...kanımca dinlenmemesi gereken tek müzik türü arabesk...---SILa--
amabilirimensonunda
23 Ağustos 2006 Çarşamba 09:06:33
minibüslerin vazgeçilmezi arabesk müzik...
Beyni yormaktan öteye gitmiyor..
yasin
23 Ağustos 2006 Çarşamba 10:58:52
arabesk sevipte kavuşamayanlar, acı çekenler, derdi olanlar herkezle konuşamazlar.... abesk dinlendiginde tüm acılar kederler dile getirilmiş olur ve dinleyende biraz isyan ettikten sonra rahatlamış olur rahatlamak için bir çıkış kapısıdır sizin diyemediklerinizi müzik der sizin haykıramadıklarınızı müzik haykırır buyüzden çok sevir şahsen bende en damar arabesk müzikleri dinlerim......
Aydın
23 Ağustos 2006 Çarşamba 15:10:54
yavaş yavaş bizim bulduğumuz cevaba geliyoruz...

ama biraz daha bekleyeceğim...
poseidon
24 Ağustos 2006 Perşembe 00:35:04
arabesk müzik söz konusu olduğunda öncelikle arabesk kültüre bakmak gerek. nedir arabesk ? teslimiyettir
kaçıştır
kaderciliktir
aşağılık kompleksine kapılmışlıktır
karşı koymayıştır
yıkılmışlıktır
beynini kullanmayıştır
sadece duygularıyla varoluştur
vs. vs....
şimdi tekrar düşünelim bu toplumda arabesk neden bu kadar yaygındır?
ve arabesk dinleyen insan nasıl bir insandır?..
poseidon , forumun sahibi
4 Eylül 2006 Pazartesi 20:47:19
Yukarıda bir soru sormuştum ama baktım dolaylı yanıtlar var ama direkt bir yanıt gelmemiş. Arkadaşlar ben o soruyu sorarken "Ülkemiz insanının şu anki yaşam koşullarını şöyle bir düşünelim başka seçeneği varmı?" demek istediğim için sormuştum. Yani gelir dağılımı bu kadar bozulmuşken, işsizlik, yoksulluk ve açlık bu boyutlara ulaşmışken. Varoşlarda yaşayan insanların mutsuzlukları ve umutsuzlukları tepeye vurmuşken elbette ki insanlar arabesk dinleyecek. Çünkü yukarıdda da belirttiğim gibi yenik, teslim olmuş, umutsuz, aşağılık kompleksine kapılmış sağduyulu düşünme yeteneğini kaybetmiş ve tam anlamıyla kadercileşmiş bir kitle kalkıp da çok sesli müzik dinleyecek değil ya?
polen
24 Ağustos 2006 Perşembe 01:45:03
poseidon,arabesk dinleyen insan; bu saydıklarından en az birini içinde taşıyan kişidir. Arabesk dinlemeyi sevmiyorum ama zaman zaman sayılan ruh hallerinden birindeyken dinlemiş(im)izdir.İlaç gibi de gelmiştir.:)

Şu an kasetini dinlediğim bir rockçı, Orhan Gencebay'ın bir parçasını söylemiş. Gayette güzel söylemiş. Dinlerken kendimi kötü hissetmeme yol açmıyor.

Yıllarca arabesk dinleyen kişiler küçümsenmiştir bu ülkede. Sonra öğreniyoruz ki tu kaka diyen kişiler Orhan Gencebay, Müslüm Gürses gizli hayranlarıymış.

Arabesk dinleyeni yermem, dinlemeyeni de yüceltmem. Para verip arabesk kaseti almadım, almam da...

İnsanlar işsiz,aç, evsiz, horlanmış, dışlanmış, küçümsenmiş, sevgi görmemiş iseler; kendilerini ifade edebildikleri, yalnız olmadıklarını hissettiren arabeski dinleyeceklerdir. Mozart'ı, Bach'ı dinleyecek halleri yok ya...
Saygılarımla...
murat şahin
24 Ağustos 2006 Perşembe 09:02:07
hüznü seven toplumuz biz........
ve bunu anlatan dil hangisi olursa olsun dinleriz....

arabeskin dili toplumun büyük çoğunluğuna uygun olduğu için ve melodik yapısının arap kökenli oluşu daha çok koma seslerin kullanlıyor olması sanırım tetikleyici faktörlerden bazıları.....

fakat arabes tema içeren halk müziği ve sanat müziği yapıtları olduğunu da göz ardı etmemeliyiz...

sonuç olarak hayatımızın her alanında var olan bir gerçekle birlikteyiz...

müzikte arabesk
duyguda arabesk..
kısaca yaşamın her alanında arabeskiz........
değil mi ?
Yorum Yaz
/ 5 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.