Sanat sanat adına mı yapılmalı,toplum adına mı?

1.552 izlenme - 49 yorum -
/ » 5
Yorum Yaz
hazan444
23 Temmuz 2009 Perşembe 23:17:29
Merhaba değerli arkadaşlar.Sanat sanat adına mı yapılmalı,yoksa toplum adına mı?Yani bir eseri ortaya çıkarırken,sanat olsun diye imgelerle doldurmak,anlamı imgelerin arasında boğmak mıdır ideal olan,yoksa toplumun içinde herkesin anlayacağı dilden yazmak,ifade etmek yani sanatı toplum için yapmak mı en ideal olan?Cevaplarınızı çok merak ediyorum,saygılarımla.
Gökhan KAVCI
24 Temmuz 2009 Cuma 10:04:53
bana kalırsa insan bir eser meydana getiriyorsa, bununla ilgili övgüler almayı, kulağına güzel sesler gelmesini ister. dolayısıyla sanatı her ne kadar sanat için yapıyorum dese de neticede eserini halka mal etmek için uğraş verir. bu durumda aslolan sanat toplum adına yapılır. eğer toplumun kabul görmeyeceği işlerle uğraşırsa sanatcı hem yanlız kalır, hem çok eleştirilir, hem de sanatından anlamayan halkı cahillikle, bilgisizlikle damgalar.. bence sanatcı sanatını icra ederken toplumun değer yargılarına, kültürüne, birikimlerine, önem vermeli ve sanatı halk için yapmalıdır. bilmiyorum ben böyle düşünüyorum. biraz dar kafalı olmakla birlikte düşüncelerim bundan ibarettir. size iyi günler dilerim..
Nermin Kaçar
24 Temmuz 2009 Cuma 10:27:13
Herkesin anlayacağı dilden yazmak ve o yazılan eserde ynı zamanda mesajlar da vermek gerekir diye düşünüyorum.
Ramazan GÜNGÖR
24 Temmuz 2009 Cuma 11:23:31
sanat ne laf olsun diye yapılmalı nede birileri beğensindiye sanat iş,in gerçek hakkının yerine gelmesi için yapılmalı

saygılar
hasan AKGÜL
25 Temmuz 2009 Cumartesi 15:19:01

Merhabalar değerli hazan44 şimdi sanattan söz ediyorsunuz ama burada yazan hiç bir arkadaşımız sanatcı değildir.bildiğim kadarıyla büyük çoğunluğu hobi olarak yaziyor.Böyle olsa dahişiirden önce başlayalım,yazılırken bir söz dizisi gibi görmek yanlış tabii.Yanı ekleyelimde ne olursa olsun gibi ve halkın anlayamayacağı terimler kullanarak yazarsak bence tadsız olur ben farscayı iyi kullanan biriyim ama hiç bir türkümde yer vermedim sade ve duru türkçe kullanmaya gayet göstedim.Sanata gelince gidip Çankayada soyunanlar bile oldu sanatcı olmak için işte eğe amaç sanatcı olmaksa günümüzden böyle oluyor ama bizim derdimiz Gerçek Halk kültürü olmalı yozlaşaa,bir dönemi idelemek olmalıdı şimdi ben okuyorum 350, 500 arası şiir yazılıyor bu sitede aşk sevgi diyolar ama nafile özele indirgeyerek yazılıyor işte bu olmaz bu aşktır nede sevgidir birileine yetişmek için yazılan mani gibi geliyor bana yunus emre 13 yıl şiiri demleyerek piyasaya sürmüş .şimdi bizler ne yapiyoruz siteden yayına çıkarmak için diğer arkadaş benden önce yayınlamasın gibi, bi gayret görüyorum.Ne yaparsak yapalım bunun adı ne sanat olur nede şair olunur nede şiir tad verir insanlara.ben sanat için yapmiyorum ben Halk kültürünü yaşatmak ve geleceğe aktarmak için yaziyorum söyliyorm. Bu konuyo açtığın içinde sana şükranlarımı ieletmek isterim selam ve sevgilerimle. Kadeşim.
Sâir_zamanlar
26 Temmuz 2009 Pazar 16:42:35
Sanat ve statü adı altında bir makale yayınlamıştım sayfamda,buna istinaden bu makalemin açmış olduğunuz forumda paylaşmanın çok daha anlamlı olacağını düşünüyorum.
Gerçekten sanat sanat olduğu için yapılmalı,ünlü düşünür,Şair,Entellektüel kesimden insanların biyografilerinin incelediğim zaman genel kanım hep şu yönde olmuştur.
Sanatı idolojik ve siyasasi kalıp üzerine oturtarak gündeme gelen insanlar,mutlaka ve mutlaka çok daha ön plandalar,ne yazık ki eserlerinden ziyade siyasi ve idolojik temellerinden ötürü edebiyata ve sanata mâl edilmişlerdir.
Üzücü bir durum çok daha kabiliyetli şair ve yazarlarımız sırf bu yönlerinin yetersizliği ve sistemin tepe noktasındakilerle irtibatsız oluşundan kaynaklanan neticelerden hak ettiği yerlerde görünememekte.
Şu gerceği inkar etmemekte zaruret vardır,Statüsüz sanat değersiz,Sanattan bihaber statü popülisttir.
Gülizar_naz_karaoğlu
26 Eylül 2009 Cumartesi 14:26:27
Sanat sanat adına mı yapılmalı.
ideal olan anlamı imgelerin arasında boğmaktır bence
Ben sana yandım
14 Ekim 2009 Çarşamba 11:07:27
Sanat topluma fayda vermeyecekse neden sanat olur ki kime ne faydası olur ki bence toplum adına yapılmalıdır.Toplumun öncelikleri dikkate alınmalıdır.Ama bunu yaparkende sanatın kurallarından taviz verilmemelidir.Faydasız sanattan,faydasız ilimden kimseye fayda gelmez diye düşünüyorum.Bireylerin çabalarıda sonuç itibariyle toplum içindir.Güzel bir konuyu açmışsınız tebrik ederim.saygılarımla.
yaprak18
30 Temmuz 2010 Cuma 19:21:39
TOPLUM İÇİNDE HERKESİN ANLAYACAĞI DİLDEN YAZMALI SANATA DEĞER VEREREK YAZILMALI TOPLUM İÇİNE SUNULMALI AMA YANLIZ YAZILMALI BENCE ÇÜNKÜ ÖYLE HERŞEYİ KAFANDA KURABİLİRSİN
armagankemal
4 Ağustos 2010 Çarşamba 14:28:26
Tartışmaya gerek yok tek cümle; Sanat toplum için yapılmalı. Çünkü sanat eserini oluşturan insan, gene insana hizmet etmeli. Ayrıca artık herşeye sanat deniyor. Uyduruktan şarkı sözleri sanatçı, bunu çok kötü sesiyle söyleyene de sanatçı deniyor. Bu ayrımıda kesinlikle yapmalıyız ve gerçek senatçıları hak ettikleri yerlerine getirmeliyiz
malcomx
24 Temmuz 2009 Cuma 12:52:05
Sanatı sanat için yaparsan ve de kimsenin beğenisini kazanmasan işin zevki kaçar. Yaptığın işten haz alamazsın. Sanatın hedefine ulaşması için toplumu aydınlatırsa sanat olur. Sen beğendin ama halkın hoşuna gitmediyse, alkış almadıysan şevkin kırılır elin kalkamaz. Sanatçının en büyük silahı alkışlanmaktır yoksa bir tadı tuzu kalmaz. Alkış tadı tuzudur sanatın tuzsuz sanat sanat değildir. Kendine göre çok mükemmel sanatı icra edersin ama kimse beğenmezse ne çıkar.

hazan444
24 Temmuz 2009 Cuma 13:58:06
Elbette arkadaşlar,sanat topluma bir şeyler vermeli,sanat toplum adına yapılmalı.Sanat,sanat adına yapılan eserleri de okuyoruz.Her kesime hitabeden,herkesin okuyup anlayacağı eserler oluşturulmalı.Belirli kesime hitabedildiği taktirde,diğer okuyanlar anlamıyor.Şiirde bol imgeleri ele alacak olursak,imgeleri bol olan bir eserde,anlam imgelerin arasına gizlenir,eserde ne söylenmek istendiğini belirli kesim anlar.Böyle eser topluma ne verebilir.Sanat,sanat adına yapılmıştır bu durumda.Toplum adına yapılmamıştır.Yararı nedir,bunu sormak istedim bir anlamda sizlere.Saygılar.
asyadeniz
14 Ekim 2009 Çarşamba 11:24:03
Neden herkes toplumu böyle aydınlatma çabası içine girer anlamış değilim.Bir eser okurken özellikle de bir şiiri okurken ille de aydınlanmak mı gerekir? veya yazarken aydınlanma-aydınlatma perspektifiyle mi bakmak gerek? BUGÜN BİR ŞİİR OKUDUM VE BANA BİR ŞEY ÖĞRETMEDİ AMA ZEVK VERDİ."anlam imgelerin arasına gizlenir,eserde ne söylenmek istendiğini belirli kesim anlar". Yazarın hedef kitlesi de zaten o kendini anlayabilen kesimdir...hayatınızda sizi anlmayan kaç tane arkadaşınız var? hiç yoktur! çünkü sizi anlmayan kişiyle birlikte olamazsınız. bu doğanıza aykırı. Bence toplumu yani hemen yanınızdaki kişiyi aydınlatmak fikrinden vazgeçin.Ne hissediyorsanız ve nasıl en iyi anlatıyorsanız öyle anlatın. Necip Fazıl'ı veya Nietzsche'yi düşünün bu kişilerin yazınları imgeden arınırsa ne kalır biliyor musunuz? bir hiç kalır! bu hiçlik yazar(lar)ın bir şey yazamadığı anlamına gelmez. bir hiç kalır çünkü dilin oyunlarından ve yetersizliğinden ancak imgelere sığınırlar! direkt anlatılamyan duygu ve düşünceler için en iyi yol imgedir. bırakın imge dolsun yazılarınız..! Hoşçakal
Nezir ÇAKMAK
24 Temmuz 2009 Cuma 14:11:56
Toplumun çeşitliliğindeki zenginliği nedeniyle bir açıdan bakılamıyor anlayışlara, zevklere, eğilimlere...O nedenle sanatı sanat adına temaşa edenlerede, "sanat toplum için" diyenlerin beklentilerine de cevap vermek gerekir.
Sanatçı dava adamıdır: Dava adamı, deva adamıdır.
Vesselam.
hazan444
24 Temmuz 2009 Cuma 14:20:53
Elbette.Geçmiş dönem edebiyatını incelediğimiz zaman,bir dönem edebiyatçılar toplumdan kopuk kalmıştır.Nedeni ise sanatı,sanat adına olarak düşündükleri için.Yazmış olduklarını halk anlamadığı için,derin duvarlar örülmüştür bir süre.Daha sonraki edebi akımlarda,sanat,toplum adına olarak düşünülünce,bu ulaşılmazlık ortadan kalkmıştır.Kitap okuma oranı bile artmıştır.Saygılar.
kübra yüksel
24 Temmuz 2009 Cuma 15:02:13

sanatın bir özelliği yoktur paylaşılmadıkça. sanat eseri toplum için üretilmelidirki topluma yaralı ve faydalı bir şey olasın. ben böyle düşünüyorum.
saygılarımla.:D
sibel durak
24 Temmuz 2009 Cuma 16:38:52
Bence her ikiside.. yani sanatçı hem halkın yani bizim anlayacağımız dilden ve bize hitab eden şarkı ve eseler yazmalı hem de, mahallevari olmayan,kaliteli,sanata da aykırı olmayan eserler yazmalı...
mesela;bi dönem çıkan şarkılar vardı, "sen beni öldürcen mi, çıldırtcanmı" filan diye..ne sırf topluma hitap etsin diye böyle olmalı ne de " fevkaladenin fevkinde" gibi kelimeler içeren şarkılar var,sırf sanata hitap etsin diye bizim anlamadığımız,duygusunu alamadığımız şarkılardan olmalı.hem sanat adına hem toplum adına olmalı..
**Havin_**
24 Temmuz 2009 Cuma 18:54:10
Kimliğin yüreği adına yapılmalı.

Söyleyemediklerini konuşmaya sürerse kendini evet imge yumağı olur ama kimse anlamasa bile o haklıdır.
kaderimol
24 Temmuz 2009 Cuma 20:10:49
Eger bir şey yapılacaksa bu yapılan gerek toplumsal gerekse sanatsal olmalı yani sanatı toplumun bazı geleneksel yada anenevi oteriteleri düşünerek sanat yapılmalı
Sanat yapıyorum diye istanbulun en ulu temaşa meydanında çırılçıplak soyunan birini düşünün sizce bu sanatmı yapıtor
yada ahlaki ölçüleri ekart edip ben sanat yapıyorum diyen bir sanatcı sizce ne kadar sanatçı olurki
o nedenden bence sanatı toplumsal ahlaki ölçüler içerisinde her ikiisnide yapmalıyız
selam ve saygılarla..
Mavera.
12 Mayıs 2010 Çarşamba 11:08:35
Size katılıyorum. Sanat, toplumla hem cins olmalı. Bütünleşmeli, kendimce...
hazan444
24 Temmuz 2009 Cuma 21:16:43
Haklısınız,sanatta hem estetiği düşüneceğiz,hem topluma hitabedeceğiz,anlayacakları üslübu kullanacağız bir anlamda.Bu sonucu çıkarıyorum.Teşekkür ederim,saygılar.
Mehtap ALTAN
24 Temmuz 2009 Cuma 22:13:34
Önce yüreğineki şiir aktarırıken amcını yerine geitrmek olmalı...

Toplum için yapayım derken içindeki giz dolu şiiristanı yoketmek de doğru değil..

Irmak olmalı ve akmalı topluma da sanata da....

Yol nereye çıkar bilinmez...

SEVGİYLE...
Yorum Yaz
/ 5 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.