Yorum ve eleştiriler hakkındaki sesli düşünüşler.

3.909 izlenme - 49 yorum -
/ » 5
Yorum Yaz
cetinharun
12 Mart 2009 Perşembe 15:27:51
Merhaba,

Sitemizde yorum yapmak veya Eserimizi eklerken alt tarafta bulunan eleştirilmek istiyorum işaretini koymak ne anlama geliyor acaba?

bunu şundan soruyorum, bir garip davranış örenği sergiliyoruz (bende dahil) şöyle ki; şiirlerin yorumları hep iyi ve yapıcı yönde, yorum yapanlarda okuyanların küçük bir kısmı, (ya da bizim yorum yaptıklarımız mı desek acaba) yani diğer okuyanlar şiiri beğenmedi anlamına mı geliyor bu durum?

veya neden herhangi bir açıdan beğenmediğimiz bir şiiri (veya eseri) eleştirmiyoruz? bizim amacımız hatalarımızı görüp daha profesyonel bir alana, daha donanımlı ve yaptığımız uğraşlar hakkında daha bilgili çıkmak değil mi?

sanki hep beraber şapkamızı önümüze alıp düşünme vaktidir. hadi kolay gele.

saygılarımla,
Murat Kayali
20 Mart 2009 Cuma 00:32:45
Sevgili Cetin Harun Bey,

Bir konu actiniz ki; bir dokun bin isit hesabi.

Burada ve diger siir ve edebiyat sitelerinde de durum hep ayni maalesef.
Dostlar alisveriste olsun hesabinca kanki yazismalar ne yazik ki yorum basligi altinda yer aliyor.

Olumlu olan yanlarindan bir tanesi, yazmaya yeni baslamis veya yazma istekli insanlara motivasyon oluyor ama isin diger yani bu olumlulugun aksine cok kötü, edebiyati iyice
siglastiriyor. Bu iyi degil,edebi anlamda asama kaydedemiyoruz.

Daha genis capli olarak bu konu basligi üzerinde düsünce ve görüslerimi belirtmek isterdim ama dediginiz gibi
"Biliyorsan konus ders alsinlar, bilmiyorsan sus adam sansinlar" sözünden hareket ederek, burada bu konu hakkinda
daha verimli calismalar getirecek arkadaslarin mevcut olduguna inaniyor ve sahsen kendim yorumdan cok siire zaman harcayarak verimli olmak istiyorum.

Konuya olan duyarliliginiza alakali oldugumu söylemek istedim.

Saygi ve Selamlarimla

Murat Kayali
cetinharun , forumun sahibi
20 Mart 2009 Cuma 12:43:38
Murat Bey,

İlginiz ve alakanız için teşekkür ederim.
öte yandan bende sizlerle aynı düşüncedeyim. şiire daha çok vakit ayırıp sadece yazmak istiyorum. gerisini zaman gösterecek.

saygı ve sevgilerimle,

Harun Çetin
Rom@ntik
20 Mart 2009 Cuma 20:49:32

Seçtiğiniz güzel konu için öncelikle teşekkür ederim.
Sorunuza soruyla karşılık versem ?
Sizce, bu sitede eleştirilmeyi hazmedebilecek olgunlukta ve dahası eleştirinin öğretici faydası olduğunu kabul edebilecek kadar yürekli kaç üye var ?
Siteye geldiğimden bu yana nezaket sınırlarının dışına asla ve asla çıkmadığım halde yapıcı da olsa eleştiri yaptığım için birhayli üye tarafından engellendim.

Buna rağmen listemde engellediğim tek üye dahi olmadı...
İsteyen istediği eleştiriyi getirsin.
Saygı çerçevesinde olan her eleştiri başımın tacıdır.

Şakşakı, pohpohlanmayı seven bir milletiz vesselam.
Saygılarla
Ozlem Pala
13 Mart 2009 Cuma 13:43:32
Merhaba,
Öncelikle yorumlar hakkında açmış olduğunuz forum konusu için teşekkür ediyorum.
Şiir ya da yazı, eklenen her çalışma okurun beğenisine sunuluyorsa bizleri yüceltecek yorumlar kadar eleştirel yorumlara da hazırlıklı olmalıyız düşüncesindeyim.
"Ben yaptım oldu.Ben zaten her şeyi mükemmel yaparım" düşüncesi insanın kendi kendini kandırmaktan öte bir düşünce değil.
Şimdiye dek bir çok çalışmaya bilgim dahilinde yapmaya çalıştığım eleştirilerde bir kaçı hariç sert tepkiler,alaycı cevaplarla karşılaşınca düşünür oldum açıkçası.Karşımdaki insan bu olgunluğa erişmiş midir acaba diye.
Daha iki gün önce eleştirdiğim kişiden" beğenmiyorsan okuma" gibi bir cevap aldığımda inanın edebiyat adına üzüldüm.
Ve ben edebiyatta da var olduğunu gördüğüm benlik hırsını anlamak dahi istemiyorum.

Bu noktada;
"bizim amacımız hatalarımızı görüp daha profesyonel bir alana, daha donanımlı ve yaptığımız uğraşlar hakkında daha bilgili çıkmak değil mi?"

amacım tam da söylediğiniz gibi.Öğrenmek, öğrenmek.
Saygılarımla.
Adnan Bilgiç
13 Mart 2009 Cuma 14:10:04
Tartışmaya açtığınız konu, ve içeriği için, öncelikle size teşekkür ederim efendim.

Şu an'a kadar okuduğum tüm eserlerde;
Eleştiri dozunu kaçırmadan! (kırmadan) yapıcı eleştirilerim, mutlaka olmuştur.

Hatta, bazen, kaynaklar sunmuşumdur!
ama genelde (tüm şiir dostlarımız değil tabii ki) ters tepki gösterip, engellemişlerdir...

Eserlere sadece "çok güzel olmuş, elinize sağlık" demek bence yetersiz!
var ise yanlış görülen bir yeri, ya da konusu, anlatımı gibi, söylenmesi gerekiyor diyorum hep.

hiç birimiz, kusursuz değiliz elbet ama belirtirilmese bunlar, körü, körüne yazacağız daima! sayfalarımıza gelen, şiir aşıklarına da, kötü örnekler olacağız diyorum.

lütfen yorum katarken, daha özverili olalım.

Saygılarımla
Adnan Bilgiç

Salih Keteci
13 Mart 2009 Cuma 17:24:18
Bence kendini iyi bir şekilde yetiştirmek isteyen Şair,şiirini astıktan sonra gelen bütün olumsuz eleştirilere açık olmalı.Hatta edebi yönünden,şiirin sanatsal ve teknik yönünden eleştirilerine çok memnuniyet duymalı..Zira eğer şiir bu yönlerden eleştirilmiş ise eleştirilere kulak vererek bu doğrultuda hatalarını düzeltmek için çaba sarf etmeli bence Şair.

Kimse kusursuz değildir, ama kusursuz şiir yazan üstatlar da var elbette ki bu sitede.
Edebiyat kurallarını, imla kurallarını bilen değerli yazarlarında eleştirilerine kulak verilmeli.

Kocaman bir şiirin altına. = Tebrik ederim güzeldi = kısa bir yazı bence şiire hiçbir katkısı olmayacaktır. Hatta bu tür yorumlar şiiri hiç okumadığının göstergesi olduğunun inancındayım.

Eğer şiir okuyana hiçbir şey hissettirmiyorsa bence yorum yapılmamalı.Kişi şiirden neler hissettiğini yazmalı diye düşünüyorum.

Birde şunu söylemeden geçmek istemiyorum.
Şiirlerini , bildiğim kadarı ile teknik ve imla kurallarını eleştirdiğim bazı arkadaşlar
Beğenmiyorsan okumazsın gibi nahoş mesajlarla yada yorumumun altında yazarak ,düşüncelerini belirttiler. Sanki Maayir bir şey yapmışım gibi.

Bazılarıda engellediler.Hepsinin canları sağolsun.

Güzel bir konuyu açtığınız için size çok teşekkür ederim.
Saygı ve hürmetler.
Mehtap ALTAN
13 Mart 2009 Cuma 20:05:04
Tartışmaya görüş bildirmeye açtığınız konu güzeldi..

Eleştiriye elbette açığım...

Ama teknik anlamda ciddi anlamda ben eleştiri yapmıyorum bu bir donaNım meselesi...

Ama okuduğum şiirde duyguya duygu anlamında emek ve değer katmaya çalışıyorum ...

Eğer şiirlerimiizn büyümesi çoğalması kalite ise elbette eleştiriye açık olmalıyız....

TEŞEKKÜRLER PAYLAŞIM İÇİN....
ayhansarıkaya
14 Mart 2009 Cumartesi 22:12:01
Sürekli ben diyen zihniyet,karanlık yarınlara gebedir.Yorumlarımda bana göre olumlu olduğu kadar olumsuz yönlerini de yazmayı severim.Bir de içeriği nasıl ve hangi konu olursa olsun o konunun biçimlendirilişine bakarım. " -İyi,hoş olmuş,bu gibi konular,toplumun kaderi ya da sevdiğin bir gün gelir gibi basit yorumlar yapmamaya çalışıyorum.Saygılarımla..
selma dönmez
15 Mart 2009 Pazar 04:50:14

yazınca içinizdekileri mısra mısra sanıyorsunuz ki bu doğru olandır..bir bencillik çöküyor garip bir şekilde içinize duygularınızı anlatabildiniz ya..kim beğenmiyecek ben yazdım oldu bunlar benim duygularım gibi..aşmak anlamında bir kaygımız olmuyor ..olmamalımı..olmalı ..bu yorumlar on kişinin mükemmeldi...tebrik ederim yazılarıyla süslenmemeli..gerektiğinde duyguyu anlatış biçimimizi
gerektiğinde yazış biçimimizi en sert biçimde eleştiriniz..sonuna kadar varım..çıraklar ustalardan aldıkları nasihatlarla kalfa olmazlarmı...uvertür olmadan assolist olmaya niyetlenmeyelim..
eleştiriniz.. korkmadan.. engellenmek kırmasın sizi ...engellemek gelişimi engellemektir bence...

selma dönmez tarafından 3/15/2009 4:53:06 AM zamanında düzenlenmiştir.
gülkurusu
15 Mart 2009 Pazar 09:18:59
Ben de genelde eleştirmiyorum şiirleri....Hiçkimsenin yanlışını gösterecek seviyede bulmuyorum kendimi....Bence her şair(şair adayı)bu sitede belli bir zaman geçirerek...usta şairlerin şiirlerini okuyarak hatalarını düzeltebilir...kendini geliştirebilir...BU BİZE DÜŞMEZ BENCE...

Eleştirilerim genelde olumlu yönde...İLTİFAT MARİFETE TABİİDİR...güzel yorumlar şaire cesaret...özgüven ve ilham veriyor...İnanın en kötü şiirde bile, öğretici, yol gösterici bir eleştiri...güzel bir yorum kadar yapıcı, geliştirici olamaz...

Belli bir ölçüsü var tabii ki güzel yorumların da...
HARİKA...MUHTEŞEM...KUSURSUZ....diyorsam gerçekten öyledir o şiirler...
KALEMİNİZE SAĞLIK... demişsem geliştirilmesi gerek demektir bu...
ve...
KALEMİNİZE KUVVET...diyorsam daha katedilecek çook yol var demektir bu...

ANLAYANA...

Ama...kırmadan...kızdırmadan...

Belli kişilerin yine belli kişilere yorum yapmasına gelince...BOOMERANG DÖNGÜSÜ diyorum buna...SEV BENİ SEVEYİM SENİ...ya da... BEN SENİ SEVDİM SEN DE BENİ SEV...:)

Hoş bir durum değil bu şiir adına...Ama bir yerde mecbur kalıyor şair...Site çok kalabalık...Hangi bir şaire yetişeceğiz...İMKANSIZ...Karşılıksız ....sadece en güzel şiirlere yorum yapmayı da denedim ...ama geri dönüşü olmuyor...ve insan ne olursa olsun (motivasyon adına) karşılık bekliyor...Böylece de Boomerang kaçınılmaz oluyor...

HİÇKİMSEYİ KINAMIYORUM...Çünkü ben de öyle yapıyorum...
gül peri
15 Mart 2009 Pazar 12:34:06

Çok hassas bir konuya el atmışsınız.Bize bu konuda fikirlerimizi açıklama imkanı verdiğiniz için teşekkürler.
ünlü filozof:Tek birşey biliyorum,o da hiçbirşey bilmediğimdir. Demiş.
Herşeyin eniyisini ben yaparım.Ben yazarım.Ben mükemmel bir şairim,denildiği anda mükemmel olmadığınızın isbatıdır.
Sizin nasıl bir şair veya yazar olduğunuza kendiniz değil, okuyucu karar verecek.
Onun için okuyucunun yorumları eleştirilerine son derece saygılı olmamız gerekir.Bunu hazmedemiyorsa gereken olgunluğa erişmemiş sayılır.
Kırmadan nezaket çerçevesi dahilinde yapılan eleştirilere açık olmalıyız.Fakat hakaretvari rencide edici olursa kalp kırar, şevk kırar.
Bugüne kadar hertürlü eleştiriyi aldım.kırıldığım da oldu.Ama hiç karşı tarafa belli etmemeye çalıştım.
Fakat şunu da söylemek gerekir.Sitemiz çok kalabalık.
Herzaman gereken yorumu yapamıyoruz.Arada bir de yorumlar
geçiştiriliyor.
Yorumun altına yorum yapmaya karşıyım.Çok özel olarak yorumda, sizden birşey sorulmuyorsa bu kurala karşıyım.
Çünkü yoruma yorumla cevap verince şiir sahifesine çoğu kez uğranmıyor.Ve birçok şiirler yorumsuz kalıyor.
Hatta klişeleşmiş yorumlar sırayla hepsine yazılıyor.
Bunun hiçbir anlamı yok.
Teşekkür eder selam saygılarımı sunarım.
Batuhan Gümüş
15 Mart 2009 Pazar 14:08:13

Merhaba

Şiirde yorum ve eleştiri, yüzeysel olarak birbirlerini tamamlayan kelimelerdir. Aslında her şiiri veya yazıyı okuduğumuzda, kişisel olarak düşündüğümüz ve kendimizce tahlil ettiğimiz durumlarda ortaya çıkan fikirler oluşmaktadır. Bu fikirleri gerek edebi ve gerekse saygı çerçevesinde, karşımızdakine kişi veya esere iletmek gerekmektedir.

Her okuyucunun kendine has bir yorumu ve eleştirisi vardır. Beklentilerin değişken etkilerinden kaynaklanan sorunlar yaratacağı elbette kaçınılmaz bir sondur. Eserin, gerçeği ve anlatmak istediği konunun –aktarılış şekli- , başarı ve başarısız yönlerinin yazılması, çözümlemeye denk düşen faktörlerden biridir. Eleştiri (tenkit) adı üzerinde, eserin olumsuz yönlerinin ortaya çıkarılması yanı sıra, olumlu yönlerini de açığa çıkararak eleştiriye destek olmalıdır.

Eserin özgün dili, hayal gücü ( kurgu), içeriği, gerçekliğe aktardığı duygular ve tabi ki imla kurallarına uygunluk durumlarını incelemek doğru olandır. Fakat eserin bizde bıraktığı duyguyu da eleştiride paylaşmak doğal bir değerlendirmedir.

Eleştirilerin, eserde olumsuz yönlerini aktarıldığında, eser sahibinin bu yanlışları benimsemesi, kendine doğru kabul ettiği yanlışları düzenlemesi ve ilerideki çalışmalarında bunlar tekrarlamaması durumunu, yapıcı bir eleştiri olarak adlandırabilirim. Fakat tabi ki bu durum her zaman ortaya çıkan bir düşünce olmamakta, ters tepkilere sebebiyet vermektedir.

Doğru olan, eser sahibini rencide etmeden kendimizce doğruları göstermek ve yanlışların tekrarlanmamasını saygı çerçevesinde hatırlatmaktır.

Hoşça kalın

Yorum Yaz
/ 5 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.