Recep ivedik

2.287 izlenme - 44 yorum -
/ » 5
Yorum Yaz
leylim
28 Şubat 2009 Cumartesi 22:28:31
Türk sineması altın çağını yaşıyor sözlerinin havalarda uçuştuğu şu dönemde Vizyonda olan ve nerdeyse seyredilme sayısı 1 miyona ulaşan bir filmin hem konusu hem diyalogları hem de oyuncusunu protesto ediyorum ve kınıyorum.Senaryodaki her söz ve ima Türk toplumunun ahlaki dinamiklerine ,bir bomba koymaktadır. Büyükşehirde bir lisede edebiyat öğretmeniyim ve sınıflarımda elimdem geldiğince açıklamalarda bulunarak bu filmin seyredilmemesi için çabalıyorum.Bu nasıl bir anlayıştır ki tüm Türk toplumunu küfürbaz,mizah anlayışını da bel altına indirgemiştir.Şahsım olarak ne birincisine ne de ikincisine gitmedim ve çevremdekilere de yanlışlıkları izah edip,elimin dilimin nazımın ulaştığı tüm dostlarımca filmin seyredilmeyecek kadar Türkçe'nin yanlış ve kıt kullanıldığını anlatmaya çabalıyoruz.Argo mizah değildir anlayışını vermeye çabalıyoruz.

Bir yayın organında ,filmin ana oyuncusu filminin +13 olmasına kızmış hatta milli eğitimin +18 olsun çabalarına isyan etmiş ve şu sözlerle kendini savunmuştur.Bu filmle "topluma ayna tuttuğunu "söylemiştir.Bu nasıl bir anlayıştır ki sevgili edebiyatçı dostlarım. Bir millet nasıl böyle aşağılanır.Bir nesil nasıl böyle yozlaştırılır. Lütfen çocuklarınızın dimağlarına kıymayın,onlara yazık etmeyin,okulda edep-edebiyat adına anlattıklarımızın hepsi boşa gidiyor. Ben Yunus'u M.Akif'i,Orhan Veli'yi anlatırken,"Recep İvedik"ten bahseden çocukları nasıl milli benlik düşüncesiyle eğitirim.
Bu kadar rağbet görmese bu sanatçı kopyaları bir daha böyle şeyler yapmazlar diye düşünüyorum.Demokratik hakkımı kullanarak yazıyorum bu cümleleri.Bu ülkede isteyen istediği filmi seyredebilir diyenler için bu sözüm.Tabi ki seyredebilir de sonra sakın gazetelerin 3. sayfaları için ah vah etmeyin diye söylüyorum bu protesto cümlelerini.Saygılarımla...

İnsan Kendini Biraz Edebiyatta Biraz İnsanda Tanır.

leylim tarafından 3/17/2009 8:21:46 PM zamanında düzenlenmiştir.
mehmetÇetin48
1 Mart 2009 Pazar 05:06:59
sayn hocam oncelikle haklı olduğunuzu bildirmek isterim.
Ben o filmlerin ikisine de gittim yalan söylemeyeyim ama bilinçli izlediğime inanıyorum.
Siz gençlik elden gidiyor diyorsunuz ama bunun için neler yapıyorsunuz onu merak ediyorum.
acaba o değer verdiğiniz oğrencilerinize ne kadar yakınsınız.
Böyle isyan etmekle olmaz.
Bence siz bir oğretmenseniz göreviniz onların o filme gitmesini engellemek olmamalı.
O öğrencilerinize bilinçli bir izleyici olmayı öğretmelisiniz yanlışı göstermelisiniz.
O film niye bize çekici geliyor acaba diye hiç düşündünüzmü hocam.
ben söyleyeyim onceden biri ayıp birsey söyleyince hemen susturulur ceza verilir hayatta boyle bırsey yokmus gibi yapılırdı.
Şimdi ise orada niçin ayıp olduğunu bile öğrenemediğimiz sizin gibi otorıter insanlara soramadıgımız için bilmediğimiz ayıpşeylerin açık açık yapıldıgını ve ılgı gördugunu görunce ister istemez buna kapılıyoruz.

bence siz de oğrencilerinizle birlikte o filme gidip o filmin eksik yerleri hakkında karsılıklı yorum yapsanız dogruları cocuklara bu sekılde onlar gıbı davranarak ogretsenız daha iyi olurdu hem onlar sizi anlar hemde sız onlara kendinizi daha iyi anlatırdınız.

bence siz o film sacma boş dıyıp cocukların yaptıgı onlara gore hoş olan davranısı kucuk gorme yoluna gıdersenız daha cok boyle yazılar yazmak zorunda kalırsınız

demekki ogrencılerınızle aranızda saglam bir bağ kuramamıssınız kı genc nesle guven mıyorsunuz

güven duygusu karsılıklı olmaldır hocam bunu yakalamalısınız bence :):)
ıssızgemi
1 Mart 2009 Pazar 23:18:34

hocam,sizin görüşlerinize katılıyor ve destekliyorum...çok doğru fikirleriniz düşünceleriniz...
RamazanTopoğlu
2 Mart 2009 Pazartesi 13:55:33
Recep İvedik filmleri insanımızın mizah dokusuyla çakışmıyor. Tipleme iğrenç, doğal değil, yapaylık olsa bile geçerli bir tip yaratılması için çaba sarfedilmemiş.
Gelir geçer.

Merak edenlerin boşuna zaman kaybetmemesi için değmez diyorum. Sonuna kadar izleme sabrını gösterdiğinizde kendinizi ruh hali bozulmuş hissedeceksiniz.

Hatta mantık örgüsü sağlıklı insanların sabrını zorlayan, hatta sinirlerini geren saçmalıklarla dolu.

Bu konuyu iyi ki ele aldınız.
Teşekkürler.

feyzi kanra
11 Mart 2009 Çarşamba 12:50:02
Diyet

Evet
Marşal yardımıyla büyüttüğün
bir çocuk vardı
Tahmininden de fazla büyümüş
O ben dim
Yetmedi mi öldürdüğüm
artık yeter
çocukluğumu
bire on geri ödedim
al başına çal
alda git yuvana diyorum
ininde kal
Filistin de Gazze de diyetin
alda git
anlaşıldı niyetin

Feyzi Kanra

Diyet ödeniyor savgili hocam diyet
Hala tatmin olmuyor (me)deniyet

Filistine Gazzeye İslam alemini
Evlerimizdeki çocuklarımızı da ekliyorum
Uyanmayı beklemekten usandım
usanmaya hakkım varmış gibi
sonunda bir mücevher çıkarmış gibi
dalmaya devam efendim kazmaya devam efendim
bugün ergenekon yarın hazine çıkar efendim
ümitliyim ümit olmazsa kaybederiz efendim
Saygılarımla

Bayraktaroğlu
16 Mart 2009 Pazartesi 22:11:42
Hocam Gazetelerin üçüncü sayfalarını Polat Alemdar Minyatürleri dolduruyor. Polat Alemdar filmi için de benzer bir yorum yazdınız mı?

Her toplumun hem Polatları hem de Recepleri vardır.
Önemli olan hayata ve olaylara tek bir gözlükle bakma değil, dünyaya ve olaylara daha geniş bir pencereden bakabilmek. selamlar.
ANSIZIN ( Yönetici )
1 Mart 2009 Pazar 00:40:36
Ne zaman engelleyici bir millet olduysak o zaman insanların engellenen objeye daha çok ilgi duyduğunu görmüş olduk.

Asıl kendimize sormamız gereken soru şu.

"Sonbahar" filmi İstanbul gibi bir koskoca şehir de neden sadece parmakla sayılacak kadar sinemalar da gösterilirken "Recep İvedik" neden en kıyı köşede bile gösterime girmiştir.

Yurt dışında ödül alan "Üç maymun" filmini bile otuz beş bin seyircinin izlediği bir sinema kültürüne sahibiz.

Ne denebilir ki.

Saygılarımla
nar çiçeğim
2 Mart 2009 Pazartesi 00:53:53
üç maymun filmini izleyenlerdenim.ahlaki çöküşün gözler önüne sergilendiği bir filmdi bence.hiç bir çocuğun ve gencin izlemesini önermem.evet gerçeklik payı mutlaka vardır fakat olumlu bir vericiliği var mıdır? bunu sorgulamak lazım.
saygımla.
asran
1 Mart 2009 Pazar 07:16:38
Bunun kültürle kültürsüzlükle kesin ilgisi olduğunu düşünmüyor ve inanmıyorum.

İnsanların psikolojik durumlarını göz ardı ediyorsunuz. Düşündüğünüz gibi olsa, memleketin tamamı "Recep İvedik" zihniyetinde ve yapısındadır dememiz gerekir. Öyle olması söz konusu bile olamaz.

Dünya tarihine baktığınızda göreceksiniz, hiç bir devlet ya da medeniyette refah seviyesine ulaşmadan büyük sanatsal çalışmalar göremiyorsunuz.

Ülke insanı, nasıl bir bunalımdaysa artık, kendisinin yerine küfredecek, düpedüz sövüp sayacak kendi adına samimi bulduğu bir karaktere hasılat rekoru kırdıracak.

Ayrıca forumu açan arkadaşımızın hassasiyetini takdir etmekle birlikte bizzat kendisine sormak isterim bu karakterden beter öğretmenlerimiz yok mu bu ülkede. Örneğin, lise matematik öğretmenimi hala lanetle hatırlıyorum bu anlamda.

Saygılarımla...
JuniorSaiR
11 Mart 2009 Çarşamba 15:13:54
kültürle alakası yok size katılıyorum.
sadece komedi sokakataki herses buna benzer
HÜSEYİN ATMACAOGLU
1 Mart 2009 Pazar 07:48:56
BU TİPLEME,
Türkiyenin dört bir yanını sarmış durumda.......
Recep ivedik.gibi malesef........her yerde var....
Bu bir sanat olmasa gerek..............
SILAY
8 Mart 2009 Pazar 20:41:01
fakat çevremize bakarsak her çocuğun ve bazı genç insanların ağzında onun düşmeyen replikleri ve sözleri var.bu da demek olur ki;tutulmuş ve toplumca benimsenmiş bi filmdir. madem öle değil neden her arkadaşımın ağzında veya hareketlewrin de ona karşı (recep ivedik) lehine gelişmeler var?düşündürücü... ve normal..çünkü biz insanlar artıkböle şeyleri kendimize sanat edinmiş durumdayız!!
Dt.Ay
1 Mart 2009 Pazar 08:26:54
Sevgili ögretmenim hassasiyetinize tesekkür ederim. Bu tip filmler Türk milletini aptal yerine koymaktadir. Bunun senaryolarini yazan kisilerin egitimlerinde bir hata varmi? Ben öyle düsünüyorum. Cünkü Almanya`da (ben burada yasiyorum) böyle aptalliklari yazacak birisini bulamazsiniz. Diyelim ki kötü niyetli birisini buldunuz ve yaptirdiniz; halka bunu izlettiremezsiniz, haber kanallarinda, bizde oldugu gibi, reklamini yaptiramazsiniz. Biz kendimizi niye bu insanlara "Maymun" yerine koydurtuyoruz?
Sizin gibi ögretmenlerimiz oldugu sürece bir sonraki nesilde belki kimligimizi bulabiliriz.
Saygilar
x adamus
1 Mart 2009 Pazar 16:15:40
İlkini seyretmeye başlama gafletinde bulundum ancak sonu gelmedi. Berbattı. 2.sininde farklı olduğunu zannetmiyorum.
Kimseye de tavsiye etmiyorum.
Ursus
1 Mart 2009 Pazar 18:45:42
Edebiyat öğretmenimize edebiyat yapmadan az çok sinema yazarlığı ve yerel radyolarda film eleştirmenliği yapan biri olarak haddimi aşmadan birkaç şeye temas etmek isterim ;
Recep İvedik neden bu kadar prim yaptı?
a) Tüketim toplumunda kaliteli mizah yazma anlayışı yavaş yavaş ortadan kalkıyor.
Öneğin Aziz Nesin'in hikayeleri hep Kemal Sunal filmlerinde esin olmuş ve kullanılmıştır anlatım olarak biraz daha basite indirgenerek.
b)Zeki Alasya - Metin Akpınar ikilisi kabare dışında sinemada kaliteyi yakalamış bir ikili değildir.
c)Şener Şen'in oynadığı ve birçoğunun Atıf Yılmaz imzası taşıdığı ( şalvar davası gibi) gerçek anlamda sanatsal komedi ( buna Muhsin Bey gibi Yavuz Turgul imzalı filmi katmak da gerekir) filmlerinin yerini artık ,bu tür içeriği boş,topluma sinema sonrası beyninde bir soru ve hissi uyandırmayan kalitesiz ve seviyesiz filmlere bıraktı.Buna Cem Yılmaz'ı katmak da mümkün (Gora,Arog gibi)

Geçmişte sanatıyla argo yapan birçok tiyatro kökenli usta oyuncuları da saymak mümkün.Örneğin : Öztürk Serengil,Zeki - Metin ikilisi, Cilalı İbo tiplemesiyle tanıdığımız Feridun Karakaya ,Ferhan Şensoy gibi...
Mesele argo kültüründe değil bence.Çocuğumuz bu kültürü senden,sinemadan almasa sokaktan zaten alıyor.Burada sorun şu bence; bu argo kültürü sanata nasıl yansıtmalı bir potada eritmeli.Çocuklara zarar vermeden.Yoksa yasakçı bir zihniyetle bir yere varılacağını sanmıyorum.

Gelelim Recep İvadik'e.
Gökbakar kardeşler medyada hakim birileri.
Nice sinema okulundan mezun yetenekli gençler varken bunları gündeme taşıtyan irade insanların düşünmesini,sorgulasını önlemek amacıyla bu tür filmleri yaptırdıklarına kanaatim vardır.
İzleyip eleştirelim derim bence.Ama yerden göğe kadar da haklısınız.
Saygılarımla.
neriş
20 Mart 2009 Cuma 08:00:47
DİŞE DOKUNAN TEK YORUM SİZE AİT.İNSANLARI TANIMADAN,DİNLEMEDEN,SOHBETİNE KATILMADAN SADECE BİR FİLMİ İZLEDİĞİ İÇİN KALİTESİZ,AVAM ŞEKLİNDEKİ İTHAMLARDAN BUNALTAN YORUMCULAR SİNİRLERİMİ YIPRATTI.BU SAYFADA OLMANIZ BENCE BÜYÜK LÜTUF.
leylim
1 Mart 2009 Pazar 19:22:07
Değerli şiir dostlarım,kurduğum agresif cümlelerden dolayı öncelikle üzgün olduğumu belirtmeliyim. ki aslında çok sakin ve uzlaşmacıyımdır.Ama inanın çok üzgün olduğumdandır bu cümlelerin şiddeti.Böyle bir filmi toplumun aynası ifadesiyle savunanlar beni çok kırdı ve kızdırdı.Tabiki öğrencilerime gitmeyin demiyorum,neden gitmemelerini anlatıyorum ,tartışıyoruz ve bu sonuca kendileri ulaşıp,okulda bir protesto grubu oluşturdular. Sanat edebiyat adına yaptıklarımız öyle kısıtlı ki hayatta,öğrencilerin öncelikleri maalesef,edebiyat tarihindeki Şairler,yazarlar ve klasikler değil bugünlerde.Onlar popüler eserleri tercih ediyorlar. Ben de saygı gösteriyorum ama bir öğretmen olarak bu filmi eleştirip ,kötü yanlarını söylemek benim insanlık görevim diye düşünüyorum.Birileri yere göğe sığdıramazken demokrasi oluyorken ben eleştirirken de demokrasi olmalıdır diyorum.Siz benim yerime koyun kendinizi değerli şairlerim,hanginiz isterki teneffüslerde yüksek sesle koridorlarda "recep ivedik "gibi gülen,kızlara öyle şakalar yapan çocuklarla hiç sesinizi çıkarmadan bulunun,mümkün müdür. Zaten öyle hızla kayıp giden bir nesil var ki,bilişim hızıyla...bizim kuru tahta ve tebeşirle tahtaya yazdığımız "nazım hikmet" yunus Emre "şiirleri onlar için tarihten tozlu bir yaprak misali...acıdır ki bu böyledir.

öğretmen olarak- vicdani bir görev olarak -böyle bir form açtım...yazacağım atasözünü genelde halkımız para için kullanır ama ben bilgi-ahlak-görgü-eğitim için kullanıyorum"DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR"...

Bazı cevaplarda benim öğretmenliğim eleştirilmiş.keşke benim öğretmenliğimi eleştirmek yerine ,öğrencilerime ne verdiğimi sorgulamak yerine,önyargıyla beni bir köşeye sıkıştırmak yerine yıllardır "göle maya çalıp ya tutarsa" diye beklediğimizi anlayabilseydiniz.Nehre ters tarafından yüzmenin ne denli zor olduğunu ve bizim eğitmenci olarak,edebiyatçı olarak kitap okutmak için tüm eğitime karşıt olumsuzluklara rağmen bu nehirde boğulamaya çalıştığımızı görebilseydiniz. Biz öğretmenler maalesef,tv dizileri,chat,facebook,net oyunları,bel altı mizah kültürü eserleriyle nasıl bir yarışmaya sokulduğumuzu hem de kaybedeceğimizi bile bile bu savaşta yer aldığımızı da görürdünüz. Allahtan öğrencilerim bazı cevap yazan dostlardan daha iyi tanıyorlar beni.saygımla..

fazile keleş
3 Mart 2009 Salı 09:14:09
Sevgili hocam.Ben Recep İvedik 2 yi izlemiş biri olarak sizi sonuna kadar haklı buluyorum.Eskiden hoş karşılanmayan bizim ne örfümüze ne de adetimize sığmayan bir sürü söz ve hareket gençlerimize çok normalmiş gibi gösteriliyor.Film de neye güldüğünüzü bilmeden toplu halde gülüyorsunuz.Ben film den çıktığımda bu hisse kapıldım.Sizin gibi düşünen eğitmenlerimizin sayısının artması en büyük dileğim.Meslek hayatınızda önce sabır sonra başarı diliyorum.SAYGILAR
spartalıprofessor
1 Mart 2009 Pazar 21:00:55
Kimse kusura bakmasın lakin kaliteli bir insanın o filmi izlemesi imaknsız diye düşünüyorum ayrıca sadece ve sadece avam insanların izleyeceği bir film olduğu kanaatindeyim...
JuniorSaiR
11 Mart 2009 Çarşamba 15:15:47
demekki kendinizi cok kaliteli sanıyorsunuz bu nası ziniyet yaws!
JuniorSaiR
11 Mart 2009 Çarşamba 15:17:35
birde ön yargılı davranmanız cok sacma izleden karar vermeyin ....
neriş
20 Mart 2009 Cuma 07:57:53
FİLMİ SAVUNAN BİRİ DEĞİLİM.AMA AVAM KELİMESİ VE KALİTESİZLİK YAFTASI BİRAZ SALDIRI OLDU.İKİ FİLMİDE İZLEDİM KALİTESİZDE DEĞİLİM AVAMDA.SAYGILAR.
AttilaYekta
1 Mart 2009 Pazar 21:18:03
Sayın leylım,sayın hocam...Kendinizi boşuna üzmeyiniz.Siz görevinizi yaptınız.Hem yozlaşmadan yakınıp,hem de bunun nasıl olduğunu anlamamak mümkündür...Sizin aydın davranışınızla,bunun tersi olan davranış arasındaki fark da bu değil midir?...Filme gelince;tv'de seyrettim...Daha doğrusu,yayınlandığını gördüm ama belki 5 dakika süreyle bakmadım...Olabilir;bu memlekette her şeye talep vardır;böyle bir süreçten geçiyoruz...Tabii,sizin kaygılarınızı haklı çıkaracak sonuçlara doğru...Saygımla.
Yorum Yaz
/ 5 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.