Neden yalan söylenir?

3.098 izlenme - 113 yorum -
/ » 12
Yorum Yaz
onurumsun
2 Kasım 2008 Pazar 15:39:40
Yalan diye başlıyor ve bitiyor tüm hikâyeler, tıpkı yaşamımız gibi. Oysa yalan ne kadar acı ve ne kadar kötü bir sözcük, yaşayanlar bilir değil mi?

Hep sormuşumdur çevreme, yalan konuşmak zorunda kalanlara. ( Neden yalan söylemek istiyorsun ya da neden söylenir yalan ) diye aldığım cevaplar gerçekten ürkütücü.

Kimisi ( pembe yalanlar söylüyorum, ailenin kurtuluşu için gerekli idi, eğer doğruyu söyleseydim kim bilir belki de aile yıkılıp gidecek ti. )

Kimisi ( ona doğruyu söyleyeyim de bir araba dayak mı yiyeyim şimdi)

Kimisi ( o kişi yalan söylemeyi hak ettiği için söyledim, kendisi düşünsün bulsun bana ne)

Kimisi ( gerçekten yalan söylemek zorundaydım, yoksa bu kadar uğraştan sonra elde ettiklerimi kaybederdim. Ama kimseye zararı dokunmadı bak herkes memnun)

Kimisi ( off doğruyu söylüyorum, yalan diyorlar, yalan söylüyorum doğru diyorlar, bende artık doğrulardan vazgeçtim tıpkı siyasetçiler gibi. Nasıl olsa yalan söyleyeni dokuz köyden kovmayıp başlarına taç ediyorlar, doğruyu söyleyip kendimi mi yok edeyim şimdi) v.s

Gibi türlü bahaneler ardına gizlenip yalanı dolayıveriyoruz dilimize ve bir daha da vazgeçemiyoruz o duygudan.

Bu bir alışkanlık mı? yoksa gerçekten pembe yalanlar söylenmeli mi? Neden yalan söyleyenleri baş tacı yapıyoruz ve “ doğruyu söyleyenleri dokuz köyden kovuyoruz)? Yaşamın yalan olduğunu bildiğimiz için mi yalana başvuruyoruz? Bizi yalan söylemeye iten etkenler nedir? Çocuklarımıza “yalan söylemek ayıptır, sakın yalan söyleme) deyip, akşam eve eşimiz dostumuz geldiğinde, çocuğumuzun bildiği gerçeği gelen kişiye aktarırken yanına bir iki ilave katıp aktardığımızda, çocuklarımıza nasıl bir örnek oluyoruz?
Sanal dediğimiz ortamda ( yani nette) kişiler neden bir birilerine yalan söylüyor? V.s.

Ben kendi adıma bu konularda çok fazla araştırma yaptım ve şunu gördüm. Ne olursa olsun yalanın pembesi, siyahı, moru, grisi, beyazı, yoktur. Yalan yalandır ve bir zaman sonra gerçek ortaya çıktığında, kişilerin aldığı yaraların ne kadar büyük ve kapanmaz olduğunu, ( en büyük ispat bugün ki siyasi anlayış, adamlar başa gelebilmek için bin bir yalan söyleyip, başa geldikten sonra unutmalarıdır.) yalanın yaşamımızda asla olmaması gerektiğinin, gerçeklerin olduğu gibi konuşulmasının insan yaşamında acı da olsa açtığı yaraların tez zamanda kapandığını göstermiştir.

Sevgili arkadaşlar, sizce yalan söylenmeli mi? Söylenmeli ise nasıl yalanlar olmalı? Kimler yalana başvurabilir? Kimler hiçbir zaman yalan söylememelidir?

Ve neden yalan söylenir?

Sevgiler ve saygılar.

cebirin defteri
30 Nisan 2009 Perşembe 18:04:34
Bu açmış olduğunuz konu ile toplum olarak içersinde yaşadığımız gerçeklri çok güzel izah etmişsiniz.
RECEP KARAGÖKÇE
5 Temmuz 2009 Pazar 12:55:19
AÇMIŞ OLDUĞUNUZ VE ÖNEMLİ TOPLUMSAL TESPİTLERDE BULUNDUĞUNUZ BU ÖNEMLİ ONU İÇİN ÇOK TEŞEKKÜ EDİYORUM.
SAYGILAR...
aysegulguncan
3 Kasım 2008 Pazartesi 12:38:24
ait olunan hayattan uzaklaşıp başka alemlere bürünmek isteyenlerde çok gördüm yalanı...
zenginim,faikirim,adım şu,şuralıyım vs...
olduğu değil de aslında olmak istediği için çırpınanların yalanlarını...
ben anneme söylerim ama sonra itiraf ederim:)
söyleyince izin vermiyor o da napım yani:)
ama yalan gerçekten kötü...
insanı her türlü pisliğe sürüklüyor...
uzak durmak lazım
Ahmet Bektaş
3 Kasım 2008 Pazartesi 12:52:38
Her sözün doğru olsun fakat her doğruyu her yerde söylemek doğru değildir.

Yani yalan yerine suskun kalmak çözümdür.
Yalana yol yok.
Sadece savaş durumunda ...
Harp hiledir.
kuzeyyildizi
3 Kasım 2008 Pazartesi 13:02:53
Yalan gerçeklerle yüzleşemediğimiz için söylüyoruz.Kendimiz öyle olduğumuz için çevremizdekilerin de gerçeği kaldıramayacağını düşünüyoruz.
Cebelleşiyoruz bazen söylememek için, ister inanın ister inanmayın ama bazen öyle oluyor ki, yalan söylemeye mecbur hissediyoruz. Karşımızdaki illaki yalan söyle diyor haliyle, tavrıyla her şeyiyle.
Ya da susuyoruz en iyisi hiç konuşmamak ya da yorum yapmamak...
Saygılar...
Yalansız gelecek ümidiyle...
onurumsun
3 Kasım 2008 Pazartesi 14:00:28
Bir araştırma yapılmış ve bu araştırmanın sonucu açıklandığında hepimiz tam bir şok yaşamıştık.

Hiç yalan söylemiyorum diyen kişi bile günde en az on defa yalan söylüyormuş.

Bu yalanların başında da "Hiç iyi olmadığı halde, iyiyim" demek geliyormuş.

Yani dünyada yalan söylemeyen hiç kimsenin olmadığını bu araştırma kanıtlıyor olmalı sanırım.

Saygı ve sevgiler
karizmaşey
16 Nisan 2009 Perşembe 10:45:16
çok ince ama gerçek bir detay.Ya çok ta doğrucu oldunmu bu sefer insanlar sizi negatif ve sadece eleştiren biri olarak görüyor.Ne yapalım yalancı olmaktan iyidir...
Gül Şehri
24 Eylül 2009 Perşembe 17:05:46
Gerçekten çok doğru.. yiyim demek kolayımıza geliyor galiba.. Halbuki hamd etsek karşımızdaki iyi olduğumuzu düşünürken,biz içinde bulunduğumux durumdan dolayı sabretmiş ve hamd etmiş oluruz Yaradana... Hemde yalandan kurtulmuş olur halimizi saklamış oluruz eğer istediğimiz buysa...

Birde yalana baş vurmak yerine eksik söylemek insanı zor durumda kalmaktan kurtaran bir şekildir...

Bir diğer önemli nokta ise insanları yalana sevk etmektir... Bu da merak etmek irdelemekle oluyor..İnsanların hayatlarını bilmememiz niye bu kadar önem taşır anlamış değilim.. Söylemek istemediği bir şey için zorlanınca yalana baş vuran insan ve zorlayan ortaktır söylenen yalana..
Bazen bize yalan söylenmesini hakediyoruz..

Nerde yalan söylenebilir diye sormuştunuz... Dinimiz iki yerde müsade etmiştir...
Karı koca arasını düzeltmede ki aile kutsaldır... Yine iki dargın arkadaşı barıştırmak için belki...

Birde idam edilecek birinin gerçekten suçsuz olduğundan eminseniz ve ispat edemiyorsanız orada yalana izin verilmiştir... Burada gerçekten emin olmak zorunluluğu vardır..
Bunun dışanda her yalan söz beyaz ,kara farketmez kötü haslettir..
Dilimizi yalandan koruyabilmek dileği ile...Teşekkür ederim çok güzel bir konu açmışsınız...
Yeganem
11 Nisan 2010 Pazar 16:23:25
Aslında doğruyu söylemek en güzeli..mesela nasılsınız dense iyiyim denir onda saklanan dertler elemler varken de.Neden denmez ki doğrusu .Yada karşıdakine güven yoktur araştırmak geçiştirmek için ..
Doğruyu söylemek kaybetmek pahasına da olsa güzeldir...Yalanla iman aynı kalpte barınamazlar..Birisi girince diğeri silikleşir..
Allah beni yalancılarla iki cihandada komşu arkadaş eylemesin benim duam bu..Yalan söyleyenler den uzak dururum çok yakınımda olsa..Güzel bir konu aslında teşekkürler ..
Ahmet Bektaş
3 Kasım 2008 Pazartesi 14:17:13
Yanılgı yalan değildir!

İnsan her kanaatinde isabetli olamaz çünkü acizdir.
Kanaatini açıklar yanıldığında yalancı konumuna düşer ancak bu yalan olarak görülmemeli.
Şöyle ki doktor hastasını muayene eder ve teşhis koyar; bir başka doktor ise başka teşhis koyar. Bu durumda iki teşhisten biri yanlıştır.
Yani doktorlardan biri yanılmıştır. Yalancı mıdır yoksa yanılmış mıdır?
Bu noktadan bakıldığında insanların çoğu yanılgı içindedir, diğerleri ise onları yalancılıkla itam eder.
Konu genişlemeye müsait.
enkisu
3 Kasım 2008 Pazartesi 15:26:49
solenmesi en kolay eylem oldugu için yalan soylerim ben...
en yalin gerçek yalan,hep soleriz ve sorariz neden yalan diye.sikayette ederiz,oflanirizda ama hiçbir zaman bitiremeyiz içimizdeki yalani,bizden bir parça mi oldu yoksa?
bagimlilik mi yaratiyor yoksa,ne olursa olsun tek bir gerçek var,ben hiç yalan solemem der ve yalan soleriz o an'da..herkes kadar yalanciyim bende...
SILAY
8 Mart 2009 Pazar 20:49:37
katılıyorum :D:D xd..
Gül Şehri
24 Eylül 2009 Perşembe 16:55:58
Yalan öyle yada herkesin bir şekilde bulaştığı bir baş belasıdır... İnsanlar bir kez yalan söylemeye başlamaya görsün..onu kapatmak için yeni yalanlarında kapısını açmış olur ne yazıkki...

Hayatını yalan üzerine kuranlar mutsuz insanlardır...

Size katılmıyorum gerkes yalancı değil..Belki az ama gerçekten dürüstüğü kendine düstur edinenlerde mevcuttur...
suralca
3 Kasım 2008 Pazartesi 16:45:09
yalanı ne kadar sevmesemde , yalana karşı olsamda ,yeri geldiğinde çok sıkıştığım vakitler yalan söylediğim olmuştur, bunu kendimi korumak adına ya da bir şeylerden fıymak adına yaparım.

yalan söylemiyorum diyen yalan söylüyodur, hepimizin ufak tefek yalanları olur.

üniversitede kalmıştım 2 dersten, aileme söyleyememiştim, harç parasını biriktirdiğim paralardan verdim , haftada bir okuluma gidiyodum, ailemin haberi olmuyodu, gezmeye gittiğimi söylüyordum, diplomayı sorduklarında 6 ay sonra vercekler demiştim, bir sene yalanım sürdü ama sonunda aşk meşk olayları yüzünden yalanımda ortaya çıktı :(( çok üzülmüştüm, bir sene aileme paso yalan söyledim, yalanım sonuda ortaya çıktı, bi daha yalana "TÖVBE" ettim, şimdi yalan söylemiyorum, İnşallahta söylemek durumuna düşmem .

yalansız bir dünya İnşallah hepimize..

selam ve saygılarımla..

Toprağımsın
3 Kasım 2008 Pazartesi 17:17:20
Affınıza sığınarak yazıyorum ama öyle tipler var ki doğru söylediğin zaman onlara yalan geliyor itiraf etmem gerekir yalanı hak ediyorlar. Yalana karşıyım ama kainatta hiç yalan söylemedim diye karşıma bir kişi çıksa inanmam çok güç olur. Ama bir gerçek var ki yalan söyleyen önce kendini kandırır. Bu arada dinimizde bile yalanın söylendiği yerler vardır. Saygılarımla
Prema
25 Kasım 2008 Salı 18:06:54
Dinimizde yalan söylenen (bilerek) yerler varsa o din yanlistir!
Dini din yapanlar insanlardir.

Hic yalan söylemeyen bir insan soruyorsunuz? Mahatma Gandhi!
"Yalanin azi da cogu kadar zararlidir ve insani zehirler"

Bana göre neden yalan söylenir? ALISKANLIKTAN, cünkü kötü seyleri aliskanlik edinmek insanlara cok kolay gelir, sigara gibi ama bir de birakmayi deneyin! O zaman anlarsiniz gercek DIN in ne oldugunu!
Irade gücü.
lazuşağı
4 Mart 2009 Çarşamba 17:01:15

Bir yalan bin yalan doğurur derlerdi ceddimiz
burada islamiyetde bazı yerlerde yalan vardır
sözü doğrudur Hz.Peygamberimiz eğer birisi birisini öldürmek istiyorsa o kişiyi kurtarmak için yalan
söylemek günah deyildir demişti.
Dünyada yalan söylemeyen bir kişi varmış Prema öyle söyledi bilmiyordum teşekkür ederim.
SILAY
8 Mart 2009 Pazar 20:51:34
dinimiz derken neyi kasteddin ?cevaplar mısınız?lutfen...
Müfide Decdeli
1 Mayıs 2009 Cuma 03:24:50
Sayın ve sevgili arkadaşım.
Fikirlerinize tamamiyle katılıyorum.
Yazdıklarınız tamamiyle doğru ve güzel.

Şunu da yazmışsınız ki;'Hiç yalan söylemediğini söyleyen birisine inanmam'
Tabi ki bu sözünüz de tamamiyle doğrudur.
Velhasıl aslında yazınızı çok başarılı bulduğumu ve çok beğendiğimi anlatmaya çalışır iken.
Konumu da belki inanmasanız da itiraf etme arzusundayım.
Ben kendimi bildim bileli,asla yalan söylemedim söylemem,yalana da asla ihtiyaç hissetmedim.
Allah'ıma şükürler olsun.

Ve lâkin bu doğruculuğum halinde hiç kimseye de asla yaranabilmiş biri olamadım.
Acılarım hüzünlerim oldu.

Sağlık olsun derim.

Saygı selamlarımı sunarım.

Müfide DECDELİ
Yeganem
4 Mayıs 2010 Salı 06:47:56
Yalan yalanı doğurur..Sonuç üzücüde olsa yalanın ardna saklanmak sonrada bir gün yalanım ortaya çıkar mı diye beklemekten iyidir..
..Kaldı ki karşıdaki yalan mı doğrumu konuşuyor dikkatli baksanız farkedersiniz..
Çok huzursuzdurlar gözlerinize bakamazlar bir şeyle meşgul gibi görünürler..
Ve yalan şahitlerle nice yuvalar yıkılır ne kadar insan hapistedir yada canlarından olmuşturlar..
Düşünüyorum da yalanla onları o hale düşürenler geceleri rahat uyurlar mı?
Can verirken nasıl verecekler?
Ahrette halleri ne olur?
Doğru da yalan barınmaz/
Doğru konuşanların arkadaşları bellidir yalancılarında arkadaşları bellidir..
Herkes sonuçta kendi huyuna yakınla iyi anlaşır güzeldi yazınızın konusu teşekkürler..

faik danışman
3 Kasım 2008 Pazartesi 20:45:11
bir başka yalanı kapatmak için
GuLeN
7 Ağustos 2009 Cuma 02:55:14
Ya da sizi yalan söylemeye mecbur tuttukları için..!
Yorum Yaz
/ 12 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.