Çağımızın insanı neden mutsuz ?

2.097 izlenme - 99 yorum -
/ » 10
Yorum Yaz
Ursus
4 Haziran 2008 Çarşamba 20:41:34
Ben en önemli etkenin teknolojinin insan üzerindeki olumsuzluklarına bağlıyorum.
Eskilere çok eskilere gidelim isterseniz.
İlkel kabileler mağarada birlikte yaşar,biribirne her zaman destek olurlardı( Av,yakacak odun toplama işi,birlikte pişirme,paylaşma,barınma yani ilkel komün dediğimiz şey) Teknolojiyle birlikte yani teknolojiyi kendi tekelinde tutan Kapitaizm bunu insanlarda bir sömürü aracı haline getirdi ve insanlara "Özel mülkiyet" duygusunu i aşıladı.
Kendi için,rahatı için sandiği şeyin aslında sadece o teknolojiyi kendi çıkarı için kullanan kapitalizmin bir oyunu olduğunu insanlar çok geç anlıyacak ve işi işten geçmiş olacaktı.Çünkü kapitalizm kendini düşmanlarına karşı muhafaza altına almayı bilmişti.Artık bu kale bırakın yıkılmayı sarsılmıyordu bile.
Bilser
25 Ocak 2009 Pazar 23:17:16
Yanındaki ile konuşamayan insanlarla doldu çevremiz...
Telefonun ucunda herşey... Gözle, elle, vucut diliyle anlatımın yerini tutar mı hiç, araya sokulan teknolojik aletler ( telefon, internet, televizyon..) Paylaştıkça büyür; sevgiler, dostluklar, arkadaşlıklar.... Oysa biz tüketmekle proğramlandık. O nedenle büyük marketlerden ürker oldum. Çözüm mü bilmem?... Şu an da yaptığım bile eleştirdiğim yanlışı kendim yapıyorum... Az da olsa faydasıda varmış, benim gibi düşünenleri görmek...
Sabiha KÜÇÜKTÜFEKÇİ
5 Haziran 2008 Perşembe 15:22:08

doğallığını yitirdiğinden ....!

Ursus
25 Ocak 2009 Pazar 19:01:18
Bununda katkısı var ama tamamen bununla ilintili değil.Zihninizi biraz zorlayın derim.
zeki çelik
5 Haziran 2008 Perşembe 15:35:19
yok yok
tarih öncesi daha güzel

yapraklı dönemlerimiz mesela ... her incir ağacı senin gardalobun düşünsene ya

ertesi gün ne giyeceğim diye bir derdin olmadığını...

Ursus
25 Ocak 2009 Pazar 19:00:25
Hah! hah ! hah!Çok komik.Arog'u izlediniz galiba.
KIŞ GÜNEŞİ
5 Haziran 2008 Perşembe 16:11:35
insanların insanlığını kaybettiğinden ve "insanlığımı nerede bulurum?"endişesine düştüğünden...ve hatta bulamayınca başka insanların insanlığına göz diktiğinden...
Ursus
25 Ocak 2009 Pazar 19:02:02
İnsanlar doğaya hakim olmayı bir bıraksa...
aynil
5 Haziran 2008 Perşembe 16:14:09
dediğiniz gibi bende teknolojiye bağlıyorum iletişim, iletişimsizliğe yol açıyor.. eskiler çok güzelmiş mektuplar olsun eskiye ait değerlerimiz olsun ne kadar güzelmiş şimdi ben bir genç olarak yeni nesili değilde eskiyi istiyorum ..

belkide insan yaşamadığı tatmadığı herşeyi bilmek ve görmek ister ya o yüzdendir

evlerimizde genellemeye baktığım zaman fark ettimki artık televizyonla ,internetle v.s teknolojilerle yoğrulmuş bir hal almış insan oğlu bunu kendimide katarak diyorum..

akşam evlerimzde bir çoğumuzda yapar eve gelir babalarımız
yemekler yenir o anda ne sohbet edilirse artık sonra herkez bir uğraş bulur ve bu genelde teknolojiden ibaret şeylerdir

bazen televizyonun bozulmasını elektriklerin kesilmesini bile aklımdan geçirdiğim olur doğrusu çünkü o zaamnlar aile bütünleşir bütünleşmek zorunda kalır ve ne kadarda sevimli olur herşey herkez bir arada ..

benim dileklerimden bir taneside bu =) artık teknolojisiz bir hayatla kucaklaşmak istiyorum ve herkesin..

konu için çok teşşekkür ederim burdanda uyaralım özellikle gençlerimizi bir sınır koyalım teknolojiye başta ben olmak üzere
saygılarımla .. @ynil =))
necva kıyak
5 Haziran 2008 Perşembe 20:01:16
ÇAĞ ATLAMA ADI ALTINDA
BİREYSELİK,BENCİLİK,
ÖZEL MÜLKİYET,
SAHİPLENME,
ÇILGIN TÜKETEREK MUTLU OLMA POLİTİKASI
KAPİTALİST BİR DÜZEN
HEP BANA, HEP BANA
PAYLAŞMANJIN UNUTULMASI
KARDEŞİ KARDEŞE DÜŞMAN YAPARAK
DİN, DİL, IRK, RENK AYRIMI
İNSANLARIN İLGİSİNİ BAŞKA YÖNE ÇEKEREK
ZENGİNİN DAHA ZENGİN
FAKİRİN DAHA FAKİR
YOKSUL, İŞSİZ
VE EZİK KADERCİ BİR KARA DÜZEN OLUŞTURUP
İSYANI ENGELLEME BAŞKALDIRIYI ÖNLEME
YANİ KISACASI

U Y U T M A POLİTİKASI...

"KİMİ YER KİMİ BAKAR KIYAMET ONDAN KOPAR..."
VEEE DOLAYISIYLA MUTSUZ BİR TOPLUM VE .D Ü N Y A...

SAHAF72
5 Haziran 2008 Perşembe 23:45:53
İnsan oğlu cenneti görmüş hiç dünyada mutlu olurmu (Hz adem cennetten çıkarılmıştı) Yani evinden çıkarılmış dünya sürgününe gönderilmiştır, Bu yüzden hiç sürgündeki mutlu olurmu

Ayrıca herkesin bizim gibi olmasını istiyoruz ve hayatın sadece bahar mevsiminden oluşmasını istiyoruz bu da hayatın doğasına aykırı
Düşünelim dünyada hayvanlardan sadece aslan, ağaçlardan cınar,bitkilerden gül,kayalardan elmas vb böyle bir hayat olabilir mi
MUTLULUĞUN FÖRMÜLÜ: ACISIYLA TATLISIYLA HAYATI VE İNSANLARI OLDUĞU GİBİ KABUL ETMEKTİR
Sabiha KÜÇÜKTÜFEKÇİ
6 Haziran 2008 Cuma 00:00:30

düşünce kirliliğinden......

Ursus
25 Ocak 2009 Pazar 18:58:26
Bununda katkısı var ama tamamen bununla ilgili değil.Zihninizi biraz daha zorlayın.
vandi
6 Haziran 2008 Cuma 01:13:04
mutlu olma için sebep olmadığından,
sebepleri reddetmek daha kolay olduğundan

arabanli
6 Haziran 2008 Cuma 01:19:09
günümüz insanının mutsuzlugunun tek sebebi hızlı gelişen teknolojinin insan inancına vurdugu darbelerdr. bunun baslangıcını rönesans donemine bağlamaktayım. o donemden once insanglu sadece ve sadece inancın emrettigi seyleri yerine getirmekteydi. hoş bunu körü körüne yapmak pek dogru bir davranış olmasa da insanoglu yaptıkları şeylerden kendisini sorumlu tutmuyordu cunku bunu ona inancı emrediyordu.
ancak ronesanla birlikte ortaya cıkan ve insan merkezli olan (hümanizim) felsefi düşünce akımları her seyin ortasına insanı koydu, pek tabi ilim dunyasında olan hızlı gelişimler ve keşifler insanın kendisini daha fazla onemsemeye baslamasına vesile oldu. artık inanc hayatın ta kendisi demek degildi. hafta sonları yapılan bir sosyal faaliyet gibi ya da babadan ogula gecen surdurulmesi gereken bir gelenek gibi idi..
ve hiç bir seye uzun sure tahammul edemeyen insanoglu kendisini onemsemekten de sıkılmaya basladı ama inancına sıkı sıkıya baglı olan insana orta cag zihniyetli dedigimiziçin insan mutlu olmak için inancına da sarıamaz hale geldi. artık insan oglu yaptıgı seylerden oturu ceza veya mukafat alamayacagını dusunuyor bu da onda hayat karsısında bir umutsuluk ve bıkkınlık hissi veriyor..
ve sonuc olarak bu da mutsuzlugu getiriyor...
Yorum Yaz
/ 10 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.