Şiir en büyük sahtekarlıktır!

2.899 izlenme - 51 yorum -
/ » 6
Yorum Yaz
M.Fatih Uzuner
18 Mayıs 2008 Pazar 17:29:29
Okuyanlar bilir,Tolstoy, 'Kreutzer Sonat' romanın da müzisyenleri büyücülere benzetmişti.Hatta herkesin müzisyen olmaması gerektiğini iddia etmişti,onları kadınları baştan çıkaran kişiler olarak tanımlamıştı.

Bu şiir için de geçerlidir,bir yazar,şair vs.bir hafta için de 10 veya üzeri şiir yazıyor ise bu,bahsi edilen şairin bir makineye dönüştüğü anlamına gelir.

Bu şair beyini ile yazıyordur,ilham beklemez ve okumalarından damıttıklarını serpiştiriyordur şiirine ve hatta bu anlam da, bütün yazarlar, tarihte ilk yazılı eseri kaleme almış kişi ve kişileri taklit ediyorlar.

Ben şiirin beyinle,akılla yazıldığını iddia ediyorum ve bu iddiam şu şekil de anlaşılmamalıdır,yani insan eylemlerini elbette büyük oran da aklı ile yapar.Benim demek istediğim bu değil.Ben daha da ileri gidip,hayvan türlerinin ,karşı cinsi etkilemek için-bu cins erkek ya da dişi olabilir- çiftleşme dönemlerin de çıkardıkları seslere benzetiyorum şiiri.

Şiir bir yalan ve daha kaba bir tabirle sahtekarlıktır.

M.Fatih Uzuner tarafından 5/19/2008 4:36:06 PM zamanında düzenlenmiştir.
Göktürkmen
19 Mayıs 2008 Pazartesi 00:15:17
"Ben şiirin beyinle,akılla yazıldığını iddia ediyorum ve bu iddiam şu şekil de anlaşılmamalıdır,yani insan eylemelrini elbette büyük oran da aklı ile yapar.Benim demek istediğim bu değil.Ben daha da ileri gidip,hayvan türlerinin ,karşı cinsi etkilemek için-bu cins erkek ya da dişi olabilir- çiftleşme dönemlerin de çıkardıkları seslere benzetiyorum şiiri.

Şiir bir yalan ve daha kaba bir tabirle sahtekarlıktır."

İlk bölümdeki önermenize tamamen katılıyorum.

kafası, beyni,aklı işlemeyenin hiç bir yeri işlemez.Ya da midesi ile oturma bölgeleri işliyor olabilir!?

İkinci bölüm tamamen subjektif. Öznel doğrumuz, nesnel doğru olmuyor diyebilirim.

Yani aldatmak,etkilemek,çiftleşme dönemi seslerini ise bölümsel ve bütünsel insan farkında aramak gerekir diyorum.

Hem öyle olsa bile, yine insanı hayvandan ayıran şey aklı değil mi? Tabi akıl eleştirel, pratik ve saf bütünselliği ile işliyor olmak kaydı şartıyla..

Göktürkmen tarafından 5/19/2008 12:16:40 AM zamanında düzenlenmiştir.
zebercet fırat
19 Mayıs 2008 Pazartesi 00:23:59
eskiden ferhan şensoy'un bir oyunu vardı...

orada;

anlat anlat heyecanlı oluyor,diyordu...

valla bu forum konusu da bence öyle arkadaşım...

anlat, anlat heyecanlı oluyor...
M.Fatih Uzuner
19 Mayıs 2008 Pazartesi 19:11:01
bir forum da,hele bir edebiyat sitesin de heyecan arayan bir ruh durumu hakkın da birşeyler yazmak içimden gelmiyor ve sadece şunu söyleyip bitiriyorum cevap yazma işini,

zamanın da İstiklal caddesin de polisi,faşizmi ve kimlik sorgulamalarını protesto etmek için,''kimlikler bitte!'' eylemini yapan bir aydın,yani Ferhan Şensoy,kimi desteklerdi bu forum konusun da,belki şiirin sahtekarlık olduğu konusuna katılmazdı ama ,acaba bu katılmama düşüncesini nasıl aktarırdı bu satırlara...

not:hep yazıyorsunuz,biraz da okuyunuz!
bahadır
19 Mayıs 2008 Pazartesi 00:36:33
FATİH UZUNER ;BEN DE SANA ŞUNU DİYORUM :HADİ ORADAN ,HADİ ORADAN!
Erhan Fuçucu
19 Mayıs 2008 Pazartesi 01:05:33
şiirle kim kimi kandırabilir ki şiir insanların en savunmasız sözleridir saf ruhlarından bir parça eksilir bir şiir yazdıklarında en yapmacıksız yanlarıdır ve insanı en iyi şiirleriyle ve yazılarıyla tanıyabilirsiniz yüzler ve sözler kandırır çoğu zaman..
karya
19 Mayıs 2008 Pazartesi 01:11:56

İlginç ve tartışmaya açık bir forum konusu.Bu yüzden öncelikle teşekkür ederim.

Amatör oalrak şiirle uğraşan;ancak iyi bir şiir okuyucusu olarak(iyi derken çok iyi şiir okurum anlamında değil :) ) öncelikle şiiri diğer tüm sanat dalları ürünlerinden ayıramayacağım.

Şiirin üretim ve sunum aşaması diğer ürünler gibi,yani bir şarkı,bir resim,heykel,vs...sanatçının olayları ve doğayı yorumlama süreciyle ilgilidir.

Mevcutta bulunanı kendince özgün bir şekilde ifade etme ve gösterme çabası yani.

Burada sanatçı ister kişiliğini ortaya koyar isterse de gördüklerini başka şekilde pazarlamaya çalışır.

Çevremizdeki en çirkin olayı estetik bir şekilde dile getirmek,örneğin:

Kıyasıya süren bir savaşa karşı ''Savaş kötüdür!'' diye haykırmaya alternatif sunar ve gözyaşlarından bir duygu seli oluşturmak.Katılaşmış kalplere ya da duyarsızlaşmış gözlere inceden inceye iğneler sokuşturmak,sahtekarlıksa evet bu sahtekarlıktır.

Beylik sözler yerine yüzyıllar boyu işlenen konuları her defasında ilkmiş gibi sunmak sahtekarlıksa evet şiir sahtekarlıktır.

Sokaklarda her gün gördüğümüz sefaleti bambaşka yakalayıp duygu veren fotoğrafçı da sahtekardır o halde...

Hadi biraz daha genişletelim yelpazeyi...

Kendi sattığı ürünün daha kaliteli olduğunu iddia eden ve bu şekilde geçimini sağlayan esnaf da sahtekardır...

Aynı kumaşı evire çevire farklı modellere sokan modacı da sahtekardır...

Hayatta her şeyden önce merkezde sen varsın diyen bir psikiyatrist,son ana kadar çocuğuna böbrek bulmaya çalışan ve bir yandan ona yaşama umudu veren anne-baba da sahtekardır...

Kendi yaşadığı zor günleri es geçip birbirine destek veren dostlar,daha güzel bir ülke için hiçbir şey yokmuş gibi sınıfa giren öğretmenler,öğrenciler...

Daha saymayı unuttuğum ama fikriyle emeğiyle bir şekilde kendini ifade etmeye çalışanların bu şekilde adlandırılması,hoş değil bence...

Ha kaldı ki sahtekarlık sözlük anlamı olarak ağır bir ifadedir.

Belki de bu söz yani forum başlığı başka bir dilden çevrilirken anlam kazasına uğramış olabilir...

Yine de fikir alışverişi bakımından faydalı olacağına inandığım için katılmak istedim

Bu şekilde ortadaki kavram kargaşasını da aşmış oluruz belki de

Saygılarımla

snyilmaz
19 Mayıs 2008 Pazartesi 01:50:01
"Ben şiirin beyinle,akılla yazıldığını iddia ediyorum ve bu iddiam şu şekil de anlaşılmamalıdır,yani insan eylemelrini elbette büyük oran da aklı ile yapar.Benim demek istediğim bu değil.Ben daha da ileri gidip,hayvan türlerinin ,karşı cinsi etkilemek için-bu cins erkek ya da dişi olabilir- çiftleşme dönemlerin de çıkardıkları seslere benzetiyorum şiiri.

Şiir bir yalan ve daha kaba bir tabirle sahtekarlıktır"

İnsan he şeyi istismar edebilir.Kendini bile.Sevdiklerini.Hatta inandıklarını bile.Ama bu insan gerçeği ile ilgili bir sorundur.Ve insanlık tarihi bunun yüzlerec binlerce örneği ile doludur.Ama aynı insanlık tarihi her zorluğa her zorbalığa ,aldatmaya kahra ,zulme rağmen erdem mücadelesini sürdüren insanların tarihidir de.
Şiirin istismar aracaı olaak kullanıldığı gerçeğini ben de kabul ediyorum.
Benim itirazım son cümlenizde netleşen ve genelleşen hükmün insafla bağdaştırılacak bir tarafı olmadığıdır.
HAyır şiiri insanlığın en temel duygularını anlatma racı olarak görmeye ve göstemeye devam etmeliyiz.İstismarcılara da meydanı boş bırakmamak gerekmez mi?
Bedenini para karşılığı satan veya satmaya zorlana insan kaderi ve kederi tercihleri içnde acaba sorgulamaz mı? Şiir sonucu itibariyle bir ürün.Amacınız üzüm yemekse farklı bakar bağcıyı dövmekse farklı bakarsınız.
zeki çelik
19 Mayıs 2008 Pazartesi 02:11:46
"Şiir bir yalan ve daha kaba bir tabirle sahtekarlıktır"
"bir yazar,şair vs.bir hafta için de 10 veya üzeri şiir yazıyor ise bu,bahsi edilen şairin bir makineye dönüştüğü anlamına gelir"

şiirin kendisi sahtekardır demek başka
haftada bilmem kaç tane şiir yazan sahtekardır demek başka

şiirin hem sahtekar olduğunu söylüyorun - hem de şiiri yazanın sahtekar olduğunu söylüyorsun

nasıl ayıracaz şimdi biz bu kavram kargaşasını
iyisimi sen baştan bir tanıyı tam netleştir öyle tartışalım

zkf
19 Mayıs 2008 Pazartesi 02:41:30
şiir!nasıl bu şekilde ele alınabilir
nasıl,
bütün sanatlarda sahtekarlıktır bu yoruma göre
sanatın yükselmesi için önceki eserlerden faydalanılır
ressam başka resimlere baka baka güzel şeyler yapar
mimar halihazırda bulunan mimariden etkilenir
şair okuduklarından esinlenir
sanatçıdır ama hepsi sanatçıdır
munır
19 Mayıs 2008 Pazartesi 03:08:18

Yani siz şimdi tosloy!u okudunuz veya bir başkasını filan .hani dikkat çekeyim okusunlar beni der gibi olmaz bir tartışma açmışsınız.birazda adapsız.Şiir tabii ki akıl işi.matematksel aklı olmayanın şiir yazmasıda mümkün değil zaten.İnsani duygularıda iki bacak arasına sıkıştıracak kadarda maalesef densiz sözleriniz.bir arkadaşın yazdığı gibi.HADİ ORADAN HADİ ARADAN" SİZİ İSTEMİYORUZ BURADA.
M.Fatih Uzuner
19 Mayıs 2008 Pazartesi 16:44:00
ben hayatım da hiç Tosloy okumadım,ama Tolstoy okudum!

ve bir de anlamıyorum ki,burada yazılarım okununca bana paramı veriyorlar?

ben veya başka birisi fikirlerini dile getiremez mi?
bir de adab ne demek?
neyin adabı?

ayrıca ben de şiir yazıyorum!!

yani bu durum da...

M.Fatih Uzuner
19 Mayıs 2008 Pazartesi 18:11:26
''HADİ ORADAN HADİ ARADAN" SİZİ İSTEMİYORUZ BURADA.''

işte 21. yüzyıl Türkiye'sinden bir insan manzarası

daha bir yazıya tahammülü yok
eleştireye tahammülü yok
alışmış aynı sözlere
aynı laflara

sayın beni istemeyen şahıs
çok daha sert bir cevap verebilir ve sizinle yasal yollardan hesaplaşabilirim,ama ben bunu yapmayacağım,çünkü eğitimli biriyim ve aldığım eğitim buna izin vermiyor,ben fikirlere saygı duymayı severim,ve sen nasıl bir insansınsın ki,şimdi şu saldırgan ruh halinle şiir ,öykü vs.yazıp yayınlayacaksın ve sonrada benim şiir hakkında ki tanımlamam yanlış olacak öyle mi?

bu ne tahammülsüzlüktür,sen kimsin ki beni istemiyorsun?

ne demek bu laf?

kimse fikirlerini dile getiremeyecek mi?

bu bir linçtir
ama ben bunlara pabuç bırakmam?

ve anlamıyorum,biri hoşunuza gitmeyen birşey yazarsa katılmıyorum der bırakırsınız,bunu ,sizi burada istemiyoruz boyutuna taşımak ne demek?

ayrıca bu site de yüzlerce yazar var?

siz şu kötü Türkçenizle kimi ve kimleri temsil ediyor ve onlar adına konuşuyorsunuz?

bu iş böyle gitmez beyler!

bu ülke bir açık hava hapishanesine dönmek üzere!

olmaz

bu yanlıştır

ve siz eğer bayansanız rica ederim dünyaya bir iyilik yapın ve çocuk getirmeyin bu gezegene ,veya getiriseniz de 18 yaşına kadar eğitimini başka birine devredin!

bu yapılan ayıptır,yazıktır,eleştirel akla hakarettir,yoruma hakarettir ve kişilik haklarına hakarettir

ben 18 yaşında bir ergen olsam ve bu lafınızdan sonra bunalıma girip intihar etsem ve en son neler yaşadığım araştırılsa ve ardım da adınızı,kullanıcı adınızı bırakan bir not bıraksam...

lütfen

sözlerinizi akıl süzgecinden geçirin

ve tahammül etmeyi öğrenin

M.Fatih Uzuner tarafından 5/19/2008 6:12:27 PM zamanında düzenlenmiştir.
Yorum Yaz
/ 6 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.