Özgürlük nedir?

4.111 izlenme - 195 yorum -
/ 20 »
Yorum Yaz
Zekeriya EFİLOĞLU
17 Mart 2008 Pazartesi 15:42:24
Söylediklerinize katılmıyorum ancak düşüncelerinizi özgürce dile getirmeniz için mücadele etmeye hazırım ! (François marie arouet de voltaire )

Biz toplum olarak buna hazır mıyız?

Hakaret etmeden, küfretmeden, alaya almadan ve aşağılamadan söylenen fikirlere ne kadar açığız?

Toplum olarak özgürlük algımızda sorun var mı?

Veya sizce ÖZGÜRLÜK nedir?
nurhan cezik
7 Haziran 2009 Pazar 20:40:13
özgürlük kavramı kişiden kişiye değişen birşey olsada ifade ediliş biçimi gerçek özgürlügün ne demek oldugunu en çok bize bundan mahrum kalanlar söyleyebilir.özgürlük bana göre bzm ülkede tam olarak olmayan bşy bence.eger binz özgürce düşüncelrimiz ifade edemyrsak haklarımı savunamıyrsak halen ezenin ezilenin oldugu bir dünyada yaşıyrsak işte özgürlük bunların olmadıgı yerdir...
Şaban Aktaş (Homerotik)
17 Mart 2008 Pazartesi 19:19:15
Özgürlük kavramı soyut olarak ele alındığında;dilediğiniz her şeyi düşünebilmek yorumlayabilmek,bağırmak çağırmak gibi eyleme dönüşmediği takdirde düşlerimizin,sınırsızlığı ve sonsuzluğu ile açıklanabilir.İnanç hürriyeti bu bağlamda beyin-yürek aralığında sınırsızdır.

Ancak düşüncelerin eyleme dökülme safhasında;herşey sınırlanmak durumunda kalır.Keza düşünce biçimimizi belirleyen nesnel koşullardır.
Örneğin bir baba ev benim diyerek,çocuğu ders çalıştığı sırada SİGARA içiyorsa bu yanlıştır.Yanlış bir davranışın cezasını burada kişi yalnızca kendisi değil başkası da çekmektedir.Böyle bir özgürlük olmaz.

Sözcüklerle somutlaştırırsak,HER HAK BİR VAZİFE KARŞILIĞIDIR.Hakkın kulanılması ise özgürlüktür.
Ülkemizde somut özgürlükler açısından bakıldığında;

İnanç özgürlüğü tamamen serbest,
Örgütlenme özgürlüğü;Bir çok alanda kapalı
Harcama özgürlüğü ;kazanma özgürlüğüne bağlı olarak kısıtlı
Beslenme ve büyüme özgürlüğü;zayıf
Kitap okuma özgürlüğü;Bunun bir özgürlük olduğunun ayrımında bile değil çoğu kimse
Tatil yapma özgürlüğü;nerdeyse yok,yalnızca elit tabaka haberdar bu
özgürlükten
Kendini geliştirme yüksekokula gidebilme özgürlüğü;Fırsat eşitiği yok
..........

Silahlı filmler ile televizyonda bilinçleri kirletme özgürlüğü;100 Puan
Eğitici programlar yerine/beyin yıkama özgürlüğü ;100 Puan
İyi ve kaliteli doğru haber alma özgürlüğü....................;015 puan
Milletin anasına küfretme (Yasama ve yürütme destekli) 100 Puan
Bizi ulus yapan değerlere saldırıp,yıpratma,yakma yıkma 100 Puan
İktidar olunca memurları dama taşı gibi sürme 100 Puan
Siyasi yandaşlara kadro ve istihdam yaratma 100 Puan
Yargı bağımsızlığını zedeleyecek mahiyetteki sitemler son güncel açıklamadan sonra HÜKÜMSÜZDÜR...
...............
.................
.............................................................SONSUZ ÖZGÜRLÜK?!

TOPLAMA VA SAĞLAMASINI SİZ YAPIN ZEKERİYA BEY!
Böyle özgürlüklerin battığı bir ülkede buluşmak dileğiyle...

Şaban Aktaş tarafından 3/19/2008 10:56:19 AM zamanında düzenlenmiştir.
Berk Şimşek
17 Mart 2008 Pazartesi 19:33:53
Başkalarının haklarına müdahale etmeden dilediğince yaşama
ve bundan yola çıkarak bütünü korumaktır
Voltare nin sözü aslında herşeyi özetliyor zira günümüzde müdahalelere sessiz kalınış insanlık ayıbı olarak yansıyor
Ben özgürlüğü oturtacak tam bir kalıp bulamadım ama
şöyle bir şey de düşünmüyor değilim. Bir elin parmakları nasıl bir araya gelip yumruğu oluşturduysa ya da ayrı ayrı piano da bir şahaser çıkartıyorsa insanlar da birlikteliğini öyle muhafaza etmelidir.kangrenden bütün olarak korunmazsa önce parmaklar sonra el kesilir. Baştaki cümleye döndüm belki de
erdalca1980
17 Mart 2008 Pazartesi 19:44:39
özgürlük çok geniş kavram aslında ne adına ozgürlük ne için ozgür olmakbence bunu ilk once tam olarak anlamak gerekir bence........
lakin ozgür ülke ozgür vatandas ozlük hakları adına ozgürlük harika birsey...
aynil
17 Mart 2008 Pazartesi 19:51:47
özgürlük bence bulunması çok güç ve bir o kadarda güzellikleri hapseden bir konu düşünsenize hapishanedekileri ne kadar zor özgürlüklerini kısıtlamışlar( kendileri ) tabii ki
bence şu dünyada kendi karalarımızı ortaya rahatça koyabiliyorsak ben buna özgürlük derim
Rabbim kimseyi bu konuda zorda bırakmasın
hepimiz için herşeyin hayırlısı olsun
teşşekkür ederim çok güzel bir konu olmuş
Zekeriya EFİLOĞLU
17 Mart 2008 Pazartesi 20:07:53
Silahlı filmler ile televizyonda bilinçleri kirletme özgürlüğü;100 Puan
Eğitici programlar yerine/beyin yıkama özgürlüğü ;100 Puan
İyi ve kaliteli doğru haber alma özgürlüğü....................;015 puan
Milletin anasına küfretme (Yasama ve yürütme destekli) 100 Puan
Bizi ulus yapan değerlere saldırıp,yıpratma,yakma yıkma 100 Puan
İktidar olunca memurları dama taşı gibi sürme 100 Puan
Siyasi yandaşlara kadro ve istihdam yaratma 100 Puan
Savcıların hesap sormama ve uyuma özgüğrlüğü 100 Puan
Yargıçları duruşmaları erteleme (6 ay sonra) 100 Puan

Şaban bey anlattıklarınıza katılmamak mümkün değil. Altına imzamı atıyorum. İnanç özgürlüğü Ülkemiz için daha tartışmalı bir kavram. Üzerinde uzun yıllar tartışacağımızı düşünüyorum....Hatta çok iddialı olacak ama biz istemesek bile bizi bu konuda tartıştırırlar....
Zekeriya EFİLOĞLU
17 Mart 2008 Pazartesi 20:11:08
şöyle bir şey de düşünmüyor değilim. Bir elin parmakları nasıl bir araya gelip yumruğu oluşturduysa ya da ayrı ayrı piano da bir şahaser çıkartıyorsa insanlar da birlikteliğini öyle muhafaza etmelidir.

Berk kardeşim. Zannedersem ülkemizin birlik ve beraberliğini hedeflemişsin. Çok haklısın. Millet olarak bizi ilgilendiren konularda elbette bir yumruk gibi olmalıyız. Buna da açıkçası çok ihtiyacımız var. Ancak senin özgürlük konusunda da fikir beyan etmeni istiyorum. Güzel tespitler yapabileceğini düşünüyorum....
Tufani
17 Mart 2008 Pazartesi 21:50:36
Özgürlük başkalarının hayat alanına girmemek, müdahale etmemek veya başkalarının sizin hayat alanınıza girmesine, müdahale etmesine göz yummamaktır. Başkalarının düşünülmediği, bencil duyguların tatminini amaçlayan anlayışı özgürlük olarak kabul edemeyiz. Ne yazık ki bu nankör zamanda genel davranış biçimi haline gelen nankör davranış biçimi insanlara özgürlük olarak takdim ediliyor.
Özgürlüğün esirleri olarak tanımladığımız bu anlayış için sözümüzü aşağıya yazdık.
Cümle canlara en kalbi selam ve muhabbetlerimi sunarım.

Özgürlüğün Esirleri

Bilinçsizce davranırlar
Özgürlüğün esirleri.
Yalan yanlış aranırlar
Özgürlüğün esirleri.

Mazisine çeker silgi
Kurnazlıkta eşi tilki
İnsanlığın tam bir cılkı
Özgürlüğün esirleri

Urbaları başka türlü
Ne temizdir ne de kirli.
Hem bencildir hem kibirli
Özgürlüğün esirleri.

Sergi gibi saçık bedbaht
Kapalıyken açık bedbaht
Aklı uçuk, kaçık bedbaht
Özgürlüğün esirleri

Günlerini gün ederler
Sarayları in ederler.
Değerleri son ederler
Özgürlüğün esirleri

Umur olmaz vatan millet.
Cehenneme keser bilet
Kötülüğe olur palet
Özgürlüğün esirleri.

Tuzu kuru, suyu sıcak
Gezer tozar köşe bucak
Gariplere olmaz kucak
Özgürlüğün esirleri.

Olamazlar adam gibi.
Helali de haram gibi.
Birer çağdaş yamyam gibi
Özgürlüğün esirleri.

İnsanlıktan yana fakir
Herkesi görürler hakir
Yürekleri boş, tamtakır
Özgürlüğün esirleri.

Yaz Tufani kalem ile
Anlatılmaz kelam ile
Tanışmazlar selam ile
Özgürlüğün esirleri.

Kamil Durmuşoğlu
feyzi kanra
5 Haziran 2009 Cuma 10:47:07
İnsanlıktan yana fakir
Herkesi görürler hakir
Yürekleri boş, tamtakır
Özgürlüğün esirleri.

Canı gönülden tebrikler
Çok yerinde tesbitler.
ulaşcan
17 Mart 2008 Pazartesi 22:19:36
kendin olabilmektir...
Canan Onuş
18 Mart 2008 Salı 11:40:19
Özgürlük öncelkle kendin olabilmek ama Türkiye gerçeğinde oldukca zor. Fikirlerimizi savunurken bile ateşli ve fevri davranıyoruz anlamadan dinlemeden savunmaya geçiyoruz durup düşünmüyoruz bile, hal böyle olunca özgülğümüzü kullanmış olmuyoruz aslında farkında değiliz yada farkındayız ama ailelerimize ters düşmek istemiyoruz.
Aile içi eğitimde sıfırız çünkü kendimizi geliştirmiyoruz eğitim sadace okumakla olmuyor okuyup dinlemek gerekiyor kişiye saygı gerekiyor ama bizde öylemi kendi dogrularımıza karşı olanları anlamadan tepki gösteriyoruz ve hüküm veriyoruz ne demek istediğini anlamaya çalışmıyoruz bile çünkü düşünmek yoruyor bizleri.
Bir aile kendi yetiştiği kuralları çocuklarıda uysun istiyor, baskı öncelikli bir toplum ne kadar özgür olabilirki.
Gençlerimiz bu duruma karşı cıkıyor ve iyide yapıyorlar ama bazıları sayğıyı unutuyor insan olmak gerekir öncelikle.
Özgürlük sanırım önce özgürlüğü iyi sindirmemiz gerekiyor ve bana kalırsa ülkem de çoğu insan özgülüğe hazır değil daha.
Güzel bir konu teşekkür ederim umarım bu konuyu tartışırken baskıcı davranmadan saygı çerçevesinde tartışılır.
Aslında sağlığım izin verse beynimin içindekileri kaleme dökebilsen söylenecek çok şeyler var.
Teşekkürler dostum benden bukadar...
Saygılar sevgiler herkese..
Zekeriya EFİLOĞLU
18 Mart 2008 Salı 11:51:22
"Özgürlük sanırım önce özgürlüğü iyi sindirmemiz gerekiyor ve bana kalırsa ülkem de çoğu insan özgülüğe hazır değil daha."
Bu konuda bizler elimizden geleni yapabiliriz diye düşünüyorum. Yani karanlığa küfredeceğimize bir mum yakmalıyız.

El birliği ile yapamayacağımız hiçbir şey yoktur bence.

Özgür olmak için önce onu yaşamak ve yaşatmak gerekir.

Teşekkür ederim...
Yorum Yaz
/ 20 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.