Rutinleşmiş post-it tarzı yorumlar

3.672 izlenme - 91 yorum -
/ 10 »
Yorum Yaz
ANSIZIN ( Yönetici )
12 Mart 2008 Çarşamba 13:33:42
Sitemizde ortalama günde 7000 yorum yapılıyor.

10 sn içinde yapılan peşpeşe yorumlar
hep aynı tarz yorumları kopyala/yapıştır tarzı yorumları görmeyeniniz yoktur sanırım.

Ama bizlerin asıl amacı şiirlerimizin altında bu şekilde yorumlar görmek mi? Yoksa şiirimizi gerçekten okuyan okuyucularımızın gerçekten yaptıkları yorumları görmek mi?

Sanırım aynı düşüncedeyiz.

Bu yüzdendir ki
Postit tarzı kopyala/ yapıştır yorum yapan bir kaç üyenin 3 gün onayı alındı.

@ ANSIZIN
Makman
12 Mart 2008 Çarşamba 13:36:26
Elinize sağlık. Bu tür bir kararı ne zamandır bekliyordum.
lacivertiğnedenlik
12 Mart 2008 Çarşamba 13:37:31
o zaman dikkat edelim kopya yapmayalım
cam güzeli
12 Mart 2008 Çarşamba 13:49:39
Kopyala yapıştır yöntemiyle yorum yapmak ceza gerektirecek suç olmamalı
Ceza alması gereken ülkenin bütünlüğüne yönelik şiirler yazanlar almalı cezayı.

Bundan kopyalanan yorumları onayladığım anlaşılmasın.
Size bir olay anlatayım.
Bir şiirime uzun ve güzel bir yorum yapılmıştı.Çok mutlu oldum çok hoşuma gitti.Mesajla teşekkür ettim.Hatta etkili yorum olarak seçmeyi bile düşünmüştüm.Neyseki böyle bir şey yapmadım.Çünkü ertesi gün etkili yorumlar bölümüne bakarken bana yazılmış yorumun aynısını etkili yorum olarak bir başka arkadaş seçmiş bunu gördüm.O an çok şaşırdım.Ben benim şiirin yorum yapan arkadaşa o güzel duyguları yazdırdığını düşünürken o herkese kopyala yapıştır yorumu yapmış.Etkili yorumu seçen arkadaşın bundan haberi olmadığından eminim.
Ben şahsen mümkün olduğunca farklı yorumlar yapmaya çalışıyorum.Hata gördüğümde karşımdakinin tepkisini bilmediğimden mesajla bildiriyorum.banada öyle yapan arkadaşlar oldu.Bu doğrultuda teşekkür edip yanlışlarımı düzeltiyorum.
Burada tek mesele şiir okumak değil birbirimize faydalı olabilmek olmalı.
Makman
12 Mart 2008 Çarşamba 14:30:02
Sayın Camgüzeli; post-it tarzı yorum yapanların ceza almaması gerektiğini söylemiş ama hemen peşinden size atılan bir yorumun aynen başkasına da atıldığını görünce hâyâl kırıklığına uğradığınızı belirtmişsiniz. Şiir yazmak zor iştir ama okuyup yorumlamak da zor iştir. Sabah kalkıp bir yorum yazıyor ve o gün şiir asanların hepsine bu yorumu kopyalayıp atıyorsanız bu şaire de saygısızlıktır bence.
Birlik ve beraberliği baltalayan şiirlere ceza verilmesi konusundaki görüşünüz ise mahkemelerin görevine girmektedir. Burada yönetimin yaptığı kişileri yargılamak değil, sadece site disiplini yönünden idari bir yaptırım uygulamaktır.
Eğer sizin istediğiniz yönde site yönetimi cezalar kesmeye başlarsa bugün şunu, yarın bunu, öbürgün ise diğer bir fikri eleştiren şairlere ceza kesilir ki bu istenilen bir durum değildir sanırım.
Özgürce yazmaya ama samimi yorumlar yapmaya devam.
ilyas
12 Mart 2008 Çarşamba 14:45:23
Ceza alması gereken ülkenin bütünlüğüne yönelik şiirler yazanlar almalı cezayı.

Arkadaşımız konuyu farklı yöne çekmiş...

Kimin ne yazacağına karşı çıkabilir misiniz acaba?

özgürlük değil midir kişinin ne yazdığı...

Ama bazı şiirler oluyor ki gördüğümüzde kızıyoruz ve tepkimizi gösteriyoruz...

Yorumlar hakkında;ben de aynı olayları gözlerimle gördüm...

şiirin eklendikten birkaç saniye sonra bakıyorsunuz ki Allah Allah hemen yorum yapmışlar...

eskisi gibi şiirlerime yapılan yorum sayısı da azaldı... Galiba her yoruma itimat etmediğimden dolayıdır...

Sonuçta ne kadar yorum yaparsanız o kadar yorumunuz çoğalır:))

Ama onaylarının alınması bence yanlış,
sadece o arkadaşlar uyarılmalıydı...
Bu sitede çok yargısız infaz yapılıyor ve ben buna da karşıyım...

Saygılar...
ANSIZIN ( Yönetici )
12 Mart 2008 Çarşamba 14:54:11
7-) Sitemize, gönderilen şiir ve hikâyelere yapılacak yorumlarda; üyelerin şiir ve hikâye ile ilgili uzaktan-yakından ilişkisi olmayan yorumları, rutinleşmiş post it tarzı basımları, uyarılmaksızın silinecektir. Ancak, yorumlarda eserin özüne yönelik ya da yazarına eserle ilgili sorular soran yorumlar sayı sınırı olmaksızın yapılabilir. Bunun bir polemiğe dönüşerek uzaması durumunda yine site yöneticileri tarafından yorumlar ayırt edilerek silinecektir.

Site kurulduğu zamandan beri yayında olan bir kural. Yaklaşık 800 gündür yayında.

Unutmayın ki yöneticiler yargının bir mensubu değildir. Yapılan tüm işlemler site kuralları doğrultusunda yapılır. Ama yukarıda üyenin belirttiği gibi bana yapılan yorumu aynen başka birinde gördüm rahatsız oldum diyorsa o zaman o kişiye ceza verilir.

Kendiniz diyorsunuz "Sonuçta ne kadar yorum yaparsanız o kadar yorumunuz çoğalır:))" diye.
Ee bu konuda yöneticiler uyuyacak mı? Öyle sanıyorsanız yanılıyorsunuz!

İlyas demiş ki

"Bu sitede çok yargısız infaz yapılıyor ve ben buna da karşıyım.."

Bizim kimseyi yargılamaya hakkımız yoktur. Dediğim gibi her şey site kuralları doğrultusunsa yapılır. Bir çalıntı şiir uyarısında bile günlerce araştırma yapmak için bekliyorsak bu bizim işimize gösterdiğimiz hassasiyetten kaynaklanıyor.

Sitedeki bayan üyelere tanışma mesajı atan bir üyeyi attığımızda arkadaşlarına yargısız infaz diyorsa bu yöneticilerin sorunu değildir. Siz buna yargısız infaz diyorsanız bu sizin problemeniz.

Şarkısı yapılmış yazanı belli olan birinin şarkı sözlerini alıp siteye ekleyip bu şarkıyı ben yazdım diyen birine ıspatla dediğimizde ıspatlayamıyorsa bu yine bizim problemimiz değildir.

Bu site kuralları olan bir site. Her üye bu kurallara uymakla yükümlüdür. Bu kurallara uymadığı sürece yöneticiler üye ile ilgili her türlü işlemi yerine getirebilir. Bu sitemizin huzuru içindir.

Şimdi sizden kullandığınız bu cümle için nerelerde yargısız infaz yapmışız. Bunların açıklamasını bekliyorum.

ANSIZIN tarafından 3/12/2008 3:03:40 PM zamanında düzenlenmiştir.
ilyas
12 Mart 2008 Çarşamba 15:01:50
şimdi aklımda kalan 4-5 arkadaşım var...
Ve yakından ilişki kurduğum arkadaşlarımdı...
Ama beni ilgilendirmez atılmaları atılmamaları...
Ben onlarla da vardır onlarsız da varım...

Bu arkadaşlarım sonradan bana ulaştılar...
Hepsinin haklı sebepleri vardı...
Bir insanın bir hatasından dolayı atılması bence saçma...

hatta hatası kanıtlanamamamış arkadaşların da yargısız infaz edilmesi de bizim gururumuzu da kırıcı niteliktedir...
Yani hepimiz aynı duruma düşrbilir miyiz? evet...

bizim bir şiirimizi başkası çalıp diğer site v.b yerlere ekledikten sonra bize mi inanırsınız onlara mı?
belli olmaz:):):)

derse gitmem gerektiği için çabuk düşünüp yazdım...
teşekkür ederim...
sonra devam ederim...

Saygılar...
ANSIZIN ( Yönetici )
12 Mart 2008 Çarşamba 15:17:21
İnsanların doğasında vardır. Ben haklıyım diye. Biri gelsin desin ki ben haksızım :)

Merak etmeyin. Birilerini deşifre ederken araştırıyoruz herhalde. Örn: Forum, blog sitelerini ciddiye almıyoruz. Ciddiye alınacak siteleri ciddiye alıyoruz. Kitap, dergi vs gibi yazılı olarak basılanları ciddiye alıyoruz.

Herkesin haklı sebepleri vardır. Çalıntı şiirden dolayı atılanlar her zaman deşifre edildi ve her zaman ben çalmadım dendi :) Ama bizim gösterdiğimiz referanslara bakarsanız görürsünüz.

Sizin şiiriniz sitemizde 2007 / 01 /12 tarihinde eklenmiştir diyelim sitemize.

Başkası alıp başka yere eklerse doğal olarak bu tarihi geçecektir.

Foruma gelincede 1 dk da 10 şiirin altında aynı yorumları görüyorsam bu uzaklaştırılmaya nedendir. Ne yani senin arkadaşın diye gelip sana kendini ıspatladı diye yargısız infaz mı olacak bunun adı. Kimin neden niçin atıldığını detayına kadar yöneticiler bilir. Varsa söyleceğiniz açık bir şey söyleyin. Kaçamak cevapların yeri olmadığını bilmeniz gerekiyor. Çalıntı şiirlerde dediğim gibi çalanı savunan bir düşünceyi bu sitede istemiyoruz. Savunuyorsanız o kişileri haklı nedenleri sunarsınız. Sunacağınız bir neden yoksa boş konuşmaktan öteye geçen bir düşünce değildir. İşte o ki asıl saçma olan budur.

O yüzdendir ki ilyascığım burada şahısların düşüncelerine göre kural işlenmiyor. Size göre saçma olan şeyler bu sitenin gelişimi için doğru şeylerdir. O yüzden bu site bu düşüncelerle değil bakmaya bile çekindiğiniz site kuralları ile işliyor.

Eğer bu tür forumlarıda yayına açıp üyelere duyuruyorsak bu bizim şeffaf olduğumuzu gösteriyor sevgili ilyas.

Mesela:

Şikayeti gelen bir yorum.

"selamlar yüreginize sağlık tüm şair arkadaşları msn yazışmalarına bekliyorum *****@hotmail.com"

Şimdi ben bu kişiyi siteden atarsam yargısız infaz mı yapıyorum :)

Bu yorumu yazan düşünce aynen şu:
* Arkadaş arıyorum
* Arkadaş arıyorum ama bulamıyorum belki bu şekilde bulurum.

O halde bunun adı yargısız infaz olsun :)

Sevgilerimle

ANSIZIN tarafından 3/12/2008 3:31:25 PM zamanında düzenlenmiştir.
dellysedat
12 Mart 2008 Çarşamba 15:28:08
Bu olaya gerçekten üzülüyorum.
Ama bildiğim bir şey yukarıda da belirtilmiş
"Şiir yazmak zor iş yorumlamak daha da zor"

Madem gerçekleri yazacağız_
Ben bilinçli olmasa da bazen yaptığım oluyor.
Şiiri üstün körü okuyup sonra hemen beğendiğim bir kıtasını alıp yapıştırıyorum,fakat bunu yaparken de içimden geçen duyguları ifade etmeyi unutmuyorum.

Biliyorum ki (bende oluyor) tebrikler,harika,müthiş..vb yorumlar
şairi poh pohlamak için olduğunu düşünüyor ve üzülüyorum..
Çünkü bazı dizeler varki bırakın şairi şiirin o eşsiz büyüsünü karalıyor...

Çok fazla Edebiyat bilgim olmadığı içinde çok sevdiğim şiirleri hiç istemesem bile yüreğine sağlık diye yorumluyorum.Evet bu beni üzüyor ama o an ya çok etkilenmiş yada çok duygulanmış oluyorum.Şiire çıkıp tekrar dönmekte zor geliyor bazen :)

Neyse konuyu toparlamak gerekirse,illa yorum yapıcam,
arkadaşım kırılmasın diye düşünüyorsanız,
şiirin hakkını vererek yorum yapılması taraftarıyım..

ve şu ana kadar da kaç tane şair arkadaşımın şiirine böyle yazdıysam hepsinden özür diliyorum...

Bu konuyu açtığı için sevgili "ANSIZIN"'a ve site yönetimine saygılarımı sunuyorum...

Saygılarımla...
cam güzeli
12 Mart 2008 Çarşamba 16:59:43

Burada cevap hakkımı kullanıyorum.
Sanırım düşüncelerimi doğru ifade edemedim.
Sadece tebrik ederim diyen yorumları desteklemediğimi belirttim.İnsan bazen şiiri çok beğensede düşüncelerini toplayıp mantıklı bir yorum yazamayıp sadece tebrik ederim diyebiliyor.Bu bence o kadar önemli değil ama bunu bilerek herkese aynı yorumu yapanlar şiiri yazan kişiyi çok incitiyor.Bazen okunmadan yazıldığını hissediyorsunuz.İki satırda olsa şiirden bahsedilmeli yorumlarda.
Yorum yapma yanlışını yapanlar uyarılabilir belki yönetimin yaptığı gşibi uzaklaştırılabilirde.Ama çok yakın amanda yaşadığımız bir gerçek var.Tamam kabul ediyorum.Şiire ceza vermek bizim veya yönetimin işi değil.O zaman bu kadar şehit verdiğimiz bir konuda karşı tarafı savunan kişinin şiirlerine arkası arkasıya yedi sekiz defa beyaz kurdalede verilmemeli.Burada bir dengesizlik gördüğüm için iki olayı birleştirerek cevap yazdım.Belki birleştirmek doğru değildi.Ama kopyala yapışyır yapanlar uzaklaştırılıp bana göre ondan çok daha inciytici şiir yazan kişinin ödüllendirilmesi yanlış.
ANSIZIN ( Yönetici )
12 Mart 2008 Çarşamba 19:07:15
Sizin şehit verdiğimiz bir konu dediğiniz kişi nan nanım isimli bir üye ve bu üye sitedeki neredeyse tüm üyeye bir üyeyle takıştığı konu yüzünden toplu mesaj göndermiş ve tüm şiirlerin altına bu propagandasını yapmıştır.

He şimdi bu üyeyi siteden attık yargısız infaz yaptık :)

Doğru ya. Burası herkesin birbirine ahkam kesebileceği, erkeklerin bayanlara asılacağı bir site.

Ama bunlara neden atıldığınızı sorduğunuzda kendilerini savunan cevaplar verirler.

Sonuç ne mi olur. Bu şekilde bunlara inan bir kaç üye konuyu dağıtmak için bir kaç kişinin piyonu olarak forumda yazar.

Ve Sonuç konuyu dağıtmaya çalışıyorsunuz.

Beyaz kurdele tartışması nerede, post-it tarzı yorumlar nerede.

Sitemizin kuralları ve ciddiyeti açısından taviz vermeyeceğimiz konularda açılımlar yapmayın zira sonuçsuz kalacaktır.

Biz burada site kurallarını hiçe sayanlardan bahsediyoruz siz bir kaç kişinin incinmesinden bahsediyorsunuz. Bırakında orasını biz düşünelim.

Dediğim gibi bu şekilde yorum yapanların yorumları silinir ya da 3 gün siteden uzaklaştırma cezası alırlar. Bu konuda incinen bize incinir. Ama bir kaç kişi yüzünden sitenin kalitesinden ödün vermeyiz. Bu arkadaşlar 5 snde her şiirin altına aynı yorumu yapıyorlar diye uzaklaştırıldı diye darılan ya da gitmek isteyen olursa seve seve gidebilir.

Bu yorumumdan sonra gelecek muhtemel yorumlar.

Soru: Ya çok saçmalıyorsunuz bu yüzden insan uzaklaştırılır mı?
Cevap: Artık had seviyeye ulaştıysa,evet

Soru: Yargısız insaf yapmıyor musunuz?
Cevap: Kurallarımız ortada her şey açık ve net. Sitemize üye olan herkes kurallarımızı okudu ve kabul etmiş sayılır. O yüzden kurallarımızda yazılı bir konuda yargısız infaz olmaz.

Soru: Benim arkadaşım msnden bana haksızlığa uğradığını söylüyor.
Cevap: Arkadaşınızın iletişimden yazabilme özelliği varken bu şekilde sizinle mesaj göndermesi sizin üyeliğinizin riske atılmasına ve devamı halinde sizinde üyeliğinizin aynı sevide ceza almasına neden olur.

Soru: Bu şekilde yorum yapan sadece onlar mı?
Cevap: Bu kişiler sadece gözümüze çarpanlar ve sıksık yapanlar.

Soru: Beyaz kurdele neye göre veriliyor?
Cevap: Bu forum bu konuyu içermiyor.

Muhtemel sorulara cevap verdik. Umarım bundan sonra daha yapıcı yorumlar ile karşılaşırız.
Nail Yavuz
12 Mart 2008 Çarşamba 18:09:41

ANSIZIN'A amamen katılıyorum. Daha önce forum sayfasında "YORUMLAR" başlıklı bir forum açmıştım. Bu forumda belirttiğim bir kısım görüşlerimiburudu yinelemekistiyorum.

ŞÖYLE Kİ;

"yüreğine sağlık dilemek ilgiyi, iyi niyeti belirten bir duygudur.
Ki dostluklara giden yolda bir köprü bile olabilir. Hele bir elin
parmakları kadar sayı da dostlukların bile zor bulunduğu bir çağda;
dostluklara sevgiye giden her yol açık tutulmalıdır.

Ancak,
bu dilekler öyle hal alıyor ki, avam söylemler, pohpohlamaya dayalı
sözcükler, bırakın yüreğe sağlık dilemeyi grip olmasın diye kaleme bile sağlık dileyenler var.

Yüreğine sağlık cümlesi şiiri okuduğunu ve beğendiğini gösteren bir
duygunun dışa vurumudur. Ancak belki de siz de çok karşılaşmışsınızdır?
Bir kaç dakika içerisinde şiir sayfasında asılı onlarca şiire hatta tüm
şiirlere okumadan sağlık dileyenlerle........

Sonuç;
yazan bu pohpohlamalarla yazdıklarının şiir olduğunu zannediyor ve
kendini geliştirmek için hiç bir çabaya girmiyor. Amaç yazdığı metni
okutmaya ve pohpohlanmaya dönüşüyor. Düşünemiyor!... kendini
geliştirmenin yolunun OKUMAKTAN GEÇTİĞİNİ.......

Yine yorumlarda; "üzülmeyin barışırsınız ayrılıklar biter, hüznü coşkuya çevirmek senin elinde, sakın intihar etmeyin gibi gülmecelere konu olabilecekyorumlar yazılıyor.

ŞAİR şiire yaşadıklarını kısmen yansıtır ama her şiire bire bir yaşadıklarını yansıtmaz ki, hayal denen bir şey var, KURGU denen bir şey var. Hayal ile gerçek arasındaki ince çizgiyi yakalar şair
.
Zaman içerisinde yaşar ve gezinirken şiirlerin oluşmasını sağlayan küçük notlar alırız. Yazmak, yalnızlık gerektiren bir uğraş, önünüzde duran sayfalarda sözcüklerle başbaşa kalıyorsunuz. Orada belleğinizin, yaşanmışlıklarınızın, hayal gücümüzün ışığında yalnızsınız. Ancak yazdıkça çoğalıyorsunuz. Düş gücümüzden kaynaklanan kişilerin bireysel ve toplumsal yaşamlarına ortak olduğunuzu farkediyorsunuz.

Şair şiire ne kadar yaşamını ve kendini katmalı?... katıyor... bir şekilde katar.
Satır aralarında bir şekilde kendini bulur. Tabi ki, bire bir yazarsa bu şiir değil ANI olur.
Hayatın her yerine sızmak, yaşamadıklarını sanki yaşamışcasına, yaşadıklarını şiir diliyle anlatmak ve buna birikimlerinizi katmak gerekir.
İŞTE hayal ile gerçek arasındaki ince çizgi budur.

Dolayısıyla;
yazılan her şeyin, şairin bire bir yaşadığını varsayarak ona göre yorum yazma komikliklerine düşülmektedir. Kurgu yapılarak da şiir yazılabileceği gözden kaçırılıyor.

Bu itibarla; gerçekten iyi şiirlere, detaylı yorum yazmıyorsak: yüreğine sağlıkdeyip beğendiğimizi gösterebiliriz. Ancak şiir olmayan metinler yorumlanmamalıdır. O yazarda neden yorum alamadığı konusunda düşünmelidir. Ya da yapıcı eleştiriler yapılarak öneriler sunulmalıdır.

FİKDİMDİR... ben böyle düşünüyorum.

Sevgiler.

Yorum Yaz
/ 10 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.