Neden öykü üçüncü planda kalıyor?

1.355 izlenme - 40 yorum -
/ » 4
Yorum Yaz
Çiğdem Bekar Abilov
5 Ocak 2008 Cumartesi 02:05:45
Şiirsever bir millet miyiz, yoksa; şiir yazmayı seven millet mi? EDEBİYAT defterinde şiir ön planda olmamalı. Hiçbir dal ön planda olmamalı. Yazıktır, öyle güzel öykülerimiz ziyan oluyor şiir sevdamız yüzünden. Ben bile bu sele kapılıyorsam, size hiçbir sözüm yok. Yine de içerliyorum için için, nesrin gölgede kalışına.
Olgun Ekinci
5 Ocak 2008 Cumartesi 15:37:21
Şiir mi seviyoruz?
Yazmayı mı seviyoruz?
Çok ve derin tartışılır...

Ama öykü veveya deneme ! !

Şiirin okunmadığı yerde bu tür nesirlerin okunduğunu veya yorumların yüzeysel kaldığına inanıyorum...sitede deneme olarak öyle güzel ve etkileyici yazılar varki çoğu kez hayranlıkla okuyorum.....

Ama nasıl ve neden okunmadığı ise düşündürücü...
selcanaktas
5 Ocak 2008 Cumartesi 15:38:13
size kesinlikle katılıyorum Çiğdem hanım.daha önce ben de bu konudaki şikayetlerimi dile getirmiştim ama biz galiba şiiri sevmekten çok işimiz çabucak bitirmeyi hedefliyoruz bu sayfada.kısaca okuyalım hemen bir tebrikler mesajı atalım bitsin istiyoruz.
bu yüzden güzelim hikayeler yokolup gidiyor.halbuki
kitap piyasasında da iş tam tersi.
Hiçbirimiz para verip şiir kitabı almıyoruz aldığımız çoğu kitağ ya roman ya kişisel gelişim kitapları...
Bir zıtlık hissediyorum ben....
mehmet necip özmen
5 Ocak 2008 Cumartesi 15:41:46
Öykü uzun solukludur ve herkes anlamaz da ondan.Yıllar ve kitaplar öykülerle yoldaştırlar.Öykü bir gerçek halk kültürüdürde ondan.
Şiir popülerdir.Okuyan okumayan herkese hitap eder.Duyguların basit dışa vurumudur.(Ustaları ayrı tutuyorum)Her şiirin bir okuyanı olabilir ama, HER ÖYKÜ OKUNUR sevgili Çiğdem.Millet olarak şair olduğumuzu unutuyorsun galiba(?)...Sevgiler ve selamlar.
Çiğdem Bekar Abilov
5 Ocak 2008 Cumartesi 18:27:32
Şiirin çok anlamlı ve dolaylı anlatımı seçtiğini düşünürsek,okumak ve değerlendirmenin daha çok zaman alması gerekmez mi?Ben,okuduğum bir şiire ayırdığım süreden daha az süre ayırıyorum öykü için.Çünkü,anlatılmak istenen apaçık ortada oluyor.O nedenle,yüzeyselliği göz ardı ederek yazıyorum,şiir öyküden daha çok vakit alır.

İkinci konu, şikayetim yazıların okunmamasından değil;bizzat öykünün okunmamasından kaynaklanmaktadır.Öykü, kırılgan bir daldır ve edebiyatımızda tutunmakta gerçekten zorlanıyor.Ona destek olmak istiyorsak,işe bu siteden başlayalım lütfen.

Duyarlı edebiyatseverler;
Lütfen, yapıcı eleştirilerinizi öykülerimizden esirgemeyin ve onun ilerleyebilmesi için taşın altına bir el de siz atın.Saygılar!

Lucifer
6 Ocak 2008 Pazar 02:37:38
günün öyküsü bile yok..
Çiğdem Bekar Abilov
6 Ocak 2008 Pazar 03:20:12
kesinlikle!Anlatmaya çalıştıklarımdan biri de bu zaten.Teşekkür ederim.
ufurmelerim
6 Ocak 2008 Pazar 07:13:04
hayatımız masal da
ondan!
Sabiha KÜÇÜKTÜFEKÇİ
6 Ocak 2008 Pazar 15:58:30

sayın Çiğdem Bekar Abilov

çabalarınız için teşekkürler...
daha önce konu ile ilgili yazdığım yazı aynen aşağıdadır...
bilgilerinize...

Tarih:02 Aralık 2007 Pazar 11:30:31
merhabalar

Sayın Yöneticimiz .....,

Öncelikle tüm çalışmalarınız çabalarınız için kutluyorum emeği
geçenlerle birlikte... (Kaliteli bir site olduğunu düşünüyorum...)

Şiirler daha rayına oturmuş gibi...zaman içinde gelişmeler elbet devam edecektir...( gelişmeler görülüyor zaten..)

Aynı hassasiyeti yazı ve öykülerde de göstermenizi rica edeceğim...
Arkadaşların yazılarına baktığımda yazı tarihlerinin bile olmadığını
gördüm üzüldüm ....Puan sistemi usulen de olsa bir teşvik olacaktır...Daha çok okunacak o güzel ve değerli yazılar....

Edebiyat defterinde edebi çalışmalara yönlendirmede dağılımın eşit olması gerektiğini düşünüyorum bir ------ olarak...

Not:
Yılda bir defa sanata sanatçıya değeri gündeme getiren sanatsal sunumların ve çıkaracağınız kitapların , CD lerin tanıtım ve satışınında yapıldığı yemekli vs " EDEBİYAT DEFTERİ COM . SANAT FESTİVALİ " adı altında bir organizasyon yapmanızı öneriyorum...Tabii mümkünse...

Selamlar ...Saygılar...İyi çalışmalar...

Tuncer TAMTÜRK
6 Ocak 2008 Pazar 16:02:24
size kesinlikle katılıyorum Çiğdem hanım.daha önce ben de bu konudaki şikayetlerimi dile getirmiştim ama biz galiba şiiri sevmekten çok işimiz çabucak bitirmeyi hedefliyoruz bu sayfada.kısaca okuyalım hemen bir tebrikler mesajı atalım bitsin istiyoruz.
bu yüzden güzelim hikayeler yokolup gidiyor.halbuki
kitap piyasasında da iş tam tersi.
Hiçbirimiz para verip şiir kitabı almıyoruz aldığımız çoğu kitağ ya roman ya kişisel gelişim kitapları...
Bir zıtlık hissediyorum ben....

selcanaktas' ın bu yorumu bence görünen en doğru sebeb.

Bir ara sadece denemelere yorum yapmak için bir gecemi ayırdım, ancak 3 denemeden sonra öyle birine takıldım ki bende yazma isteği doğurdu. İnsan okurken yazar olarak değilde eleştirmen olarak mı okumalı. Tabi eleştirmenliği amatörlüğümüze yakıştırdığımızdan değil, yorum yaparken eleştirdiğimizden kullandım.

İllada okunsun sancısıyla yazılmamalı eser, elbette okunsun diye siteye yolluyoruz ama bu yollama amacımız olarak kalmalı, yazma amacımız olmamalı bence.

Umarım yazmak kadar yorumlamayada vakit ayırma bilincine kavuşuruz, ben başta olmak üzere.
Yorum Yaz
/ 4 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.