Geleceğin Beyni
1,696 izlenme   |   43 yorum   |   Sıralama:
Sonraki Sayfa »   Son »
Yorum Yaz
TeXeS
#


pılan fosil incelemelerinde , insan beyninin en az 50 000 yıldır önemli bir yapısal değişikliğe uğramadığı gösterildi . Kafatası içine en ergonomik şekilde sıkıştırılmış olan insan beyninin sırları , henüz tam anlamıyla aralanabilmiş değil. İnsan beyninin işleviyle , görüntüsü ya da ağırlığı arasında bağlantı kurulamadı. Mağara devri insanıyla günümüz insanı arasında , beyin yapısı bakımından moleküler farklılıklar bilinmiyor.

Ancak mağara devrindeki insanın herhangi bir organının yapısındaki değişimden daha büyük bir değişime uğradığı sanılmıyor. Issız bir adada mahsur kalan ve yaşamayı başaran çocuklar yıllar sonra kurtarıldıklarında , yaşam şekillerinin mağara adamlarından fazla farklı olmadığı görülmüştür.

Yani, ilerlemenin sırrı beyin anatomisinin değişimi ya da kapasitesinin artması gibi görünmüyor.

Uygarlığın ilerlemesini bazıları beyin kapasitesinin artmasına bağlarken yeni nesil bilim adamları buna karşı çıkıyor. Klasik bir inanç olan beynin %10 ununun kullanıldığı savı her geçen gün sarsılıyor. Son yıllarda geliştirilen, beynin plastisesi modeli uygarlık tarihindeki gelişmeyi daha iyi açıklayacak gibi görünüyor. Bu teze göre , her geçen gün beynin daha büyük kısmı kullanıldığı için değil, beyin kendisinin gereken koşullara uydurduğu için insanlık tarihinde gelişme sağlanıyor....

peki ya sizce ?
Beğen

ufurmelerim
#


valla bende bu bahsettiğinizden yok!
Beğen

aynil

=)

Erhan Fuçucu
#


insan sistemi kontrol edemez ki sadece bakar durur, anlamaya çalışır, bazıları inanır bazıları inanmaz...
yapabileceğimiz en fazla inanmaktır daha fazlasını yapamayız biz...
hiçbir şeyi kontrol edemiyoruz çünkü...

bakın beyin her şeyi en ince ayrntısına kadar (gerekmediği kadar) inceleyip sorgulayabiliyor ama onu kontrol altına alamıyor...
örneğin aşk...

....


sonra devam edebilirim şimdi aklımdan çıktı bazı şeyler..
Beğen

zeki çelik
#


17. yüzyılın ortalarında dünyanın yaşı 5000 yıl olduğu tahmin ediliyordu
18. yüzyıl başlarında ise 7000 yıl dendi
2003 yıllarında ise dünyanın yaşı 4.5 milyar açıklaması yapıldı
şimdi ise dünyanın yaşı ; 4567 milyar yıl deniyor

basit bir hesap

dünyanın yaşı ile ilgili yeni teorililer geliştikçe / insan beyninin de bir evrim geçirdiğini görüyoruz

mağaracılık ayrı bir şey
beni bile şimdi oraya kapatın 10 yıl sonra gelip baktığınızda ertesi günün yiyeceğini mutlaka saklamışımdır.
orada ki mücadele tamamen hayatta kalma iç güdüsünün hareket alanıdır
onun için vahşi bir yaratık olma ihtimalim yüksek
:)

insanlık tarihi için 50 000 yıl çok yakın bir tarihtir.
hangi bilim adamı bu tarihten yol almaya çalışırsa teoriside mutlaka yanlış olma ihtimali yüksektir

insanlığın tam haritası çıkmadan insan beyni ile üretilen teorilerin havada asılı kaldığını görürüz
benim beynim şimdilik bunu söylüyor/daha da gelişirse beynim gelirim bu sayfaya


15 milyon yıllık bir fosilin Afrikada bulunmasından sonra , insanların ilk atası olan primat kayıtlara geçmiştir artık
şimdilik tarihimiz 15 milyon yıl / bu tarihin ilerki günlerde değişmesi de muhtemel

200 milyon yıl önce dinazorların neslinin bittiğini düşünürsek

büyük bir ihtimal insanlık tarihi 50 milyon yıl gibi noktalanacak /


gene basit bir soru

insan beyninin hiç gelişmediğini varsayarsak bırak mağara adamlığımızı
50 milyon yıl önceki beynimizle hepimiz hareket ediyor olacaktık


beyin gelişiyor/sadece şimdilik çözemedik biz bunu
hele ... neden insanlarda kuyruk sokumu var onu bir anlayalım / onada sıra gelir inşallah :)

Beğen

Evolve2000
#


evet bu gelişmelerin insan beyniyle bir ilgisi yok, olsada bu kadar çok gelişme olmasınının nedeni insan beyni değil... bu kadar çok gelişimin temel nedeni "öğrenilen vew araştırılan herşeyin kaydediliyor olması", kitaplara, ansiklopedilere, gizli araştırma dökümanlarına... ve her sonraki insan o noktadan başlar aynı teknolojiyi ya da herhangi bir araştırmayı geliştirmeye... herkes babasından öğrenir... araştırmacının babası kitaptır...
Beğen

ilyas
#


Öncelikle taş devri falan olduğu yalandır...Arkeologların uydurdumasıdır sadece. Bana göre tabi...
Çünkü insanoğlu ilk insan Adem (a.s) dan beri akıllı zekidir...
Bu arada eğer evrim teorisine inanıyorsanız hiç beynin değiştiğine de inanabilirsiniz...
Beğen

Şaban Aktaş (Homerotik)

Çok okumalısınız...

aynur soysal kumcu
#beyın gelıştırmek ınsanoglunun elındee
Beğen

salimkanat
#


konunun bir ucu evrim teorisine uzanıyor.. evrimin bir safsata olduğu kesinleştiğine göre insan beyninin fizyolojik yada biyolojik bir değişime uğramadığını kabul etmek durumundayız..
ancak kişiler arasında beynin kullanım farklılıkları olduğu hususu, beynin geniş fonksiyonluluğunun bir göstergesidir.. örneğin bir daktilografın beyni ile parmaklarınının uyumlu çalışması herhalde her insanda bulunan bir özelliğin çalışmayla geliştirilmesinden başka birşey değildir..
konunun diğer boyutu insanlığın gelişimiyle beynin gelişmesinin irtibatlı olup olmadığı hususudur.. insanlığın gelişimi bir bilgi birikiminin hayat sahalarına uygulanıyor olmasından ibarettir.. ve bu, insanlığın sıfır noktasından günümüze birbirini determine eden bir gelişmedir.. bugünün modernitesi ve teknolojisi varlığını ta ilk insanların buluşlarına borçludur dersek yanlış olmaz.. örneğin tekerlek taş devrinde icadedilmeseydi bugünün otomobilleri olmazdı.. ya da yazı icadedilmeseydi bugün daha çok şeyden mahrum olurdu insanlık.. öyleyse tekerleği icat edenle otomobili icad eden beyinlerden hangisi daha gelişmiştir sorusu sorulacak bir soru mudur..
ezcümle, geçmişin beyni, bu günün beyni, geleceğin beyni ortalama olarak eşdeğerde beyinlerdir.. ancak ferdi olarak beyinlerin çalışma düzeyleri ya da daha doğru ifadeyle yönelişleri farklıdır diyelim..
Beğen

Erhan Fuçucu
#


insan beyninin gelişmediğini söyleyenler şakacı insanlar sanırım, ilk insanlardan bugüne beyinle paralel olarak yaşam araçları ve olanakları da gelişmiştir, farkındalık da artmıştır beraberinde..

antropolojiyi elinizle itiyorsanız sosyolojiye bir bakın derim, insanların yaşadıkları ortamlara bakın eski çağlardan beri, insan gelişip değişmese çevre de değişip gelişemez, etkin güç canlılıktır, bunun tetiği de insanın bilinç fazlasıdır...
Beğen

submarine
#


ilk çağlardan bugüne gerçekleşen gelişimlerin tabi ki insan beyniyle alakası var.. kayıtlar, araştırmalar demişsiniz, bunu yapan insan beynidir.. ve insan beyni modifikasyona uğrar.. ilk çağlarda insanlar taşları oymayı çizimler yapmayı biliyorlardı, beyinlerindeki gözlemsel ve el becerileriyle ilgili bölüm gelişmişti..
ama zaman geçtikçe birçok şey keşfettik ve beyinde kullandığımız alanlar değişti..

(bu arada beynin %10 unun aktif olarak kullanılması henüz mümkün olan birşey değildir..)

beynin modifikasyona uğramasının esasında da kullanmadığımız alanların körelmesi, kullandığımız alanların gelişmesi var.. ama zaten beynin öz maddesi, insanin öz maddesi asla değişemediğinden beyinde büyük fizyolojik değişiklikler gözlemlenemez, sonuçta aldığımız besinlerin yapı maddeleri aynı, dolayısıyla vücudumuzdaki fonksiyonları düzenleyen hormanların yapıları da aynı..

Beğen

umut ve muhammed

benim beynim 5 gün icinde bozulacak cünkü bende beyin yok

Yorum Yaz
Sonraki Sayfa »   Son »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.