Sanatsal şiir/anlaşılabilir şiir

1.617 izlenme - 51 yorum -
/ » 6
Yorum Yaz
TolgaSerdem
28 Haziran 2007 Perşembe 15:52:41
Siteye üye olalı çok olmadı ancak sitede gezinirken öyle şiirlere rastladım ki, acaba ben de mi bir tuhaflık var diye tekrar tekrar okudum anlamak için... Anlaşılması çok güç olan, ilginç ve alakasız kelimelerin yan yana getirildiği bu şiirler acaba daha sanatsal durmak adına mı yazılıyor merak ediyorum... yani şiirin doğasıyla ilgili birazda sanırım, kolay olsun demiyorum ancak anlaşılır olmalı gibime geliyor, sonuçta bir dile getirme söz konusu... ya şiirin yazıldığı kişi anlayacak yada kamuya açıksa okuyan anlayacak... elbette kağıt üzerinde özgürdür şair, kısıtlamak mümkün değil, ancak ne kadar anlaşılması güç olursa o kadar sanatsal olur diye bir kaygı ile yazılıyorsa, onlara güzel olmuş eline diline sağlık demek de biraz saçma geliyor...

haddimi aştıysam affola...

saygımla...
sonbaharımsın
29 Nisan 2009 Çarşamba 23:34:59
Sitede inanılmaz ölcüde alkışlanan şiirleri okuduğumda ben de sizin gibi bocaladım önce,sonra herkesin kaleminden kağıda akan sözcüklerin öncelikle yazmaktan başka çaresi kalmayan bir taşım,paylaşım olduğunu düşündüm...Benim şiir olarak asla niteleyemeceğim bol tekrarlı bana göre "iyice saçmalamış"diyeceğim şiirlerin varlığından artık rahatsız olmuyorum...Şiirlerini takip etmeye çalıştığım,hatta aradığım bir kaç arkadaş var.Bana göre de iyi yazıyorlar ve genellikle aldıkları beğeni sayısı az.(!)Anlaşılmaz yazmayı da onaylamıyorum.Çünkü şair aydındır.Şair dilini,düşüncesini,duygularını aktarma ustalığını göstererek ait olduğu toplumun kültürüne katkı sağlar.Dil düşünce ile gelişir..Dil geliştikçe düşünce daha önde olacağı için toplum daha üstün ürünler,ilişkiler ortaya koyar.KEndini bilir,anlar,anlatır.Karacaoğlan,Yunus kadar içten,Dağlarca kadar tarihi ustaca yazan,Külebi kadar apaçık,A.Kadir kadar pırıl pırıl...Bu liste uzayıp gider.

........
Saygılarıma.
jade
10 Temmuz 2007 Salı 11:26:12
haklısınız arkadaşım sonuna kadar katılıyorum.Bence de sanatsal olsun diye anlaşılması güç usluplar kullanılıp şiirin ruhu bozuluyor.
SairiMuazzam
10 Temmuz 2007 Salı 11:50:22
sanatsallık ağdalı kelimeler kullanmak değildir ki.
sanatsallık herkesin bildiği kelimelerle herkesin kuramayacağı cümleler kurmaktır.mesela :

ağlarım hatıra geldikçe gülüştüklerimiz

veyahut

şu karşıma göğüs geren
taş bağırlı dağlar mısın

mısralardaki kelimeler çoğumuzun "basit" diyebileceği kelimeler.

ama pek insanın yazamayacağı derecede "sanatsal ve şiirsel."

selametle...
alwaysyou
10 Temmuz 2007 Salı 11:55:21
şair bu konudaki düşüncelerinizi sesli dile getirmeniz güzel..
sanatsal şiir diye bir şey var mı sorusu takıldı kafama..
biz öncelikle kendi kafamızdaki şiir formatına bakmalıyız..
her ne kadar şiirin kalıbı var densede bence duygunun kalıbı olmaz evet sitede çok farklı kalıplarda şiirler var.bazılarını anlamakta zorlandığımız doğru..ama bu yazanın tercihi kim bol imgeli kimi kısa ve basit(ben gibi mesela:) okuru yormayan anlamca açık kalemler..
ama öyleleri de varki okuru yoran yolculuk ettiren defalarca okumasını sağlayan ki bu başarıdır bana göre..
herşeyde olduğu gibi şiirde de değişim var..okuduğumuzda yansıtılan duyguyu anladığımızda o bizim için şiirdir anlamadığımızda sanat adına yazılsada bence şiir değildir dememiz ne kadar doğru bilemiyorum..
bence önemli olan kalemi almamıza sebeb olan hissettiklerimizdir..ve umarsızca yazabilmektir..ve okumak la okumamak arası bir tercih hakkımız var..
önemli olan şiir adına yorumlarda şairi incitmemek güzel bile olmasa yazdığı ruh halini anlamaya çalışıp gereken saygıyı göstermektir ..bu konuda öğreneceğimiz çok şey var kanısındayım..
BÜYÜMELİYİZ şair
selin yıldız
10 Temmuz 2007 Salı 12:36:53

sanatsal şiir ifadesinde sevgili alwaysyou' ya katılıyorum.

ki şiirde imge varsa ve bu imgeler, kelimelere anlam kazandırma yollarına göre bulunup kullanılmışsa sorun yok. Çünkü o kelimelerin ardına gizlenen anlamı veya anlamları çıkarmak zor değil.

ancak birbiriyle alakasız, anlamdan kopuk, bir araya geldikleri halde bir anlam ifade etmeyen kelimelerle yazılan şiirler de var. bu şekilde yazılmış şiirlerdeki kelimeleri imge diye sunmak, bir kandırmacadır bence.

eğer, sanatsal (aslında edebi demek gerekir) olsun diye böyle yazılıyorsa, yazanı bilmelidir ki , şiire edebiliği edebi kriterlerle birlikte " zaman" verir.

ancak bir de şurdan bakmak gerek:

şair, şiirini anlaşılsın diye bir kaygı gütmeden de sunabilir. Amacı sanat yapmaksa eğer... Ki yüzyıllardır tartışılan bir konudur, " sanat sanat için mi, toplum için mi" .

anlaşılmaz olsun diye, zorlama olduğu çok belli şiirler konusundaki görüşlerinize katılıyorum.

saygılarımla.

yasukukla
10 Temmuz 2007 Salı 13:30:40
Sevgili Karanlık kalem, öncelikle hoş geldin:) Böyle güzel bir forum konusu açtığına bakarsak da boş gelmedin:)

Çok şık kelimelerin, betimlemelerin ard arda dizildiği şiirlere bende denk geldim...Bir duyguyu, bir coşkuyu yada düşünceyi anlatıyorsa, ne mutlu!...
Ama okuyup da, "eee ne dedi şimdi bu şiir" deyip de, cevabını bulamadığım çok şiire de denk geldim. Heralde ben anlamadım, dedim, okudum, okudum... Yok yok yok... İşin aslı okudukça imgelerin de alakasız olduklarını gördüm... Ama, çok da alkış almışlardı, heralde sorun bende diye düşündüm! Hatta, çok derinlere inip, önyargılı mı yaklaşıyorum acaba diye, kendimi deşik deşik deşikledim...

"Armut dersem saklan sevgilim
Elma dersem koş bana
Elma.. Elma... Elma..."

Atila İlhan'ın mıydı, şu an emin değilim ama satırlarca döşenmiş, betimleme üstüne betimleme yapılmış çok şiirden çok daha anlamlıdır, bence...

Elbet, herkesin bir tarzı, bir duruşu vardır ki, olmalıdır da bence... Yoksa çok kolaydır orada beğendiğin bir kelimeyi al, burada beğendiğin bir imgeyi, koy yan yana... Ses uyumunu da yakaladın mı biraz, al işte güzel bir şiir sana... Eee anlamlar tutmadı ama... Duygular karıştı... Eee, onu da okuyan bulsun, birşeyler uydursun...

Yazdıklarım, nacizane duygu ve düşüncelerimdir, yoksa arkama dayanıp da, bir kaşımı kaldırıp ahkam kesme gibi bir hakkı kendimde bulmam mümkün değildir, ki bilirim otorite değilimdir...

Sevgilerimle...
Gülgün Karaoğlu
unabellehistoire
10 Temmuz 2007 Salı 13:35:52
Şiir zaten başı başına bir sanat değil mi?

Heykeltraşlıkta bir sanat...

Eserleri çok beğenilen heykeltraşların yanı sıra adı sanı bilinmeyenleri de var. Buradaki kıstas sanatın icrasından kaynaklanmaktadır. Ustalar yerini bulur diğerleri silinir gider.

Sinema için de bu sözler söylenir, roman içinde...

100 fotoğrafçı alınız ve hepsine aynı marka ve model makine verip belli bir objeyi çekmesini söyleyiniz. Hiçbiri birbirine benzemeyecek ve içlerinde harika çekimler olacağı gibi hiç beğenilmeyenlerde olacaktır.

100 şiir yazarını alın ve onlara kız kulesini yazmasını söyleyin. 100 ayrı kız kulesi anlatımı bulursunuz...

Kaldı ki şiir insan beyninin ürünü bir sanat olup duyguların, düşüncelerin kendine has iç sesiyle aktarımıdır .

Şiiri anlamak bir şarkının değişik sanatçılarca yorumuna benzer. Siz şiiri kendinize göre anlamaya çalışırsanız anlayamadığınız bir sürü ifadeyle karşılaşabilirsiniz.

Şiir okurken öğrenmeye de çalışsak, anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamını öğrenerek dağarcığımıza katsak fena mı olur!

"Hatıra" kelimesinin sözlük anlamı "Anı" olsa da asla Hatıra kelimesinin vurguladığını anlatamayacağını görmeliyiz.

Ya da ;

Güzel bir manzara seyrettim yerine temaşa eyledimi kullandığınızda daha daha duygu dolmaz mısınız?

Şiirde önemli olan ilk olgu şairin kendini anlatmasıdır. Şair kendi için yazar. Bize düşende onu anlamaya çalışmaktır...

Olabildiğince güncel dille yazmak elbette ki en güzeli olacaktır. Ancak şiiri içinde aktarmak istediğini güncelle ifade edemiyorsa neden diğer kelimelere başvurmasın!

Bakınız Orhan Veli;

"Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel / Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu / Bu derde düşmeden önce."

bölümünde kifayetsiz yerine yetersiz diye yazsaydı şiiri bu kadar derin anlamlara bürünebilir miydi sizce?

O zaman bırakınız şair nasıl istiyorsa öyle yazsın. Yeter ki yazdığı ŞİİR olsun:)

Sevgilerimle...

unabellehistoire tarafından 7/10/2007 1:38:00 PM zamanında düzenlenmiştir.
alwaysyou
10 Temmuz 2007 Salı 14:07:55
sevgili bahtinur hanım öncelikle sizi görmek ne güzel:)
bırakınız şair ŞİİR yazsın demişsiniz...kimin ölçülerine göre?
sizin çok beğendiğiniz bir şiir bende hiç etki yapmayabilir, yada çok fazla haz verebilir bunun ölçüsü nedir sizce ? bu anlamda bakarsak o şiir midir siz anladığınız için yoksa şiir değilmidir ben anlamadığım haz duymadığım için böyle bir şey mümkün mü acaba!
siz ki bana göre iyi bir eleştirmensiniz hakkınızı yememeliyim ve böyle olunca şiir konusunda çok ama çok acımasızsınız..biraz hoşgörü sanat adına ise yapılan
inanın korkar oldum şiir yazmaktan:) zaten şair değilim ama duygularımı anlatmak kaleme kağıda dökmek bile mutlu ederken insanı artık düşünür oldum ..
çok değişik imgelerle günceli yakalayıpta satırlara akratmakmıdır şiir,yoksa şairin hislerini çoşkusunu kaleme alıpda bitirdiğinde aldığı tat mıdır şiir
kaldıki sitemizde imge kullanmadan kısa ama öz anlatımı güçlü yalın bir dille yazılmış nice şiirler okuduk hep beraber
ve inanmak istiyorum herşair ne kadar çok kitleye okutursa kendini okadar mutlu olur değil mi! zira şair evrenseldir şiir de öyle
taşmam olduysa sözlerde affola
saygılar always
selin yıldız
10 Temmuz 2007 Salı 14:20:25

sayın unabellehistoire,

konunun eski kelimeler kullanmakla şiirlerin anlaşılmaz olmasından duyulan rahasızlık olmadığını düşünüyorum.

bence siz farklı yöne çekmişsiniz konuyu, "Şiir okurken öğrenmeye de çalışsak, anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamını öğrenerek dağarcığımıza katsak fena mı olur!" diyerek.

ama anlaşılmazlığı eski veya bizim bilmediğimiz kelimelerden kaynaklanmıyor bu foruma konu olan şiirlerin. İmge adı altında çok da alakasız farklı kelimeleri (ki bunlar bildiğimiz kelimeler çoğu zaman)
bir araya getirip de işte şiir diye sunulanlaradır sözümüz.

ki siz de böyle şiirlere yorum, eleştiri yazmıştınız...

sözlük karıştırıp yeni kelimeler katmak ayrı bir konudur. ki edindiğim çok kelime de oldu böyle.

çok yeni söylemli bir şiirimin içine "virane" , "hebâ" gibi kelimeleri anlamı tam karşılıyor diye yerleştiren biri olarak verdiğiniz örneklere de katılıyorum ayrıca.

saygılarımla.

istisna
10 Temmuz 2007 Salı 14:22:17
Bu konunun açılmasına sevindim.

"Anlaşılabilirlik" önemli bir unsur kanımca..Ancak;

Anlaşılabilirlik kim için?

-İlköğretimde okuyan şiirle yeni tanışan bir çocuk için mi?

-Tarlada çalışmaktan oluşan beden yorgunluğunu şiirde bastıran bir köylü için mi?

-Fabrikada çay molalarında arkadaşınla şiirden konuşan işçi için mi?

-Evde ortalığı toplayıp sonra yemekleri hazırlayan ve eşinin yolunu gözleyen bir ev hanımı için mi?

-Akademik kariyer peşinde gecelerce sabahlayan bir doktora öğrencisi için mi?

-Aşkının mutluluğunu veya acısını başkalarının dizelerinde arayan bir aşık için mi?

-Bir şiiri tekrar tekrar okuyup şairle aynı noktada yorularak da olsa buluşmayı başardığında gülümseyen bir yüz için mi?

Bunların hepsi için "anlaşılırlık" farklıdır. Bu pencereden baktığımdan her şiirimi ayrı bir tarz olarak ele almaya çabalar ve yine aynı nedenle her şiirimin altına "istisnalar kaideyi bozar" yazarım.

Çünkü

“her şair”

“her okuyucu”

“her şiir”

bir istisnadır.

Genel geçer kurallar sanata en az yakışanlardır;

bilime yakışabilirler belki o bile bir süreliğine;)

(bkz. Aristo fiziği, Newton fiziği, Parçacık fiziği)

Sevgiler,

İstisna

lasainte
28 Nisan 2009 Salı 23:14:11
Bu konuya görecelik ilkesiyle yanıt vermek isterim. Şiirde tek bir doğru aramak, şiiri tek bir kalıba yerleştirmek bence anlamsız... Şiirde de, her sanatın her türünde olduğu gibi türler, farklı dizgeler vardır. Zira şiir, insan uğraşıdır. Yaratıcıdır. Anlaşılmaz gibi duran, ama yazan kalemi yakından tanıyan okurun o şiirden anlamlamaları olacaktır. Yazan kalemi tanımak bir yana, bu tarz şiirler her okurda farklı bir anlam olgusu yaratacağı için bence farklı bir önem taşır... Birinin "anlamsız" bulduğunu bir başkası coşkuyla okuyabilir. Öte yandan, anlaşılır, net ifadeler taşıyan şiirlerin de tadı bir başkadır. Şiir, dört mevsim gibidir. Her hali güzeldir. Önemli olan tutarlılıkdır diyorum.
Yorum Yaz
/ 6 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.