İlk yazdığım şiirleri beğenmiyorum

2.412 izlenme - 91 yorum -
/ » 10
Yorum Yaz
Nail Yavuz
31 Mayıs 2007 Perşembe 00:01:57

İlk yazdığım şiirleri beğenmiyorum. Üstelik
şiir kitabı yayımladığım içinde pişmanım.

O dönemde yazdığım şiirlerde anlatma
eğilimimin ağır bastığını görüyorum. Gözlemlerimi,
anılarımı ve tesbitlerimi belirtmişim hep.

O şiirlerim;

DÜŞÜNDÜRMÜYOR

YORMUYOR.....

İMA YOK, BETİMLEME YOK,

ÇAĞRIŞIMLARA KAPALI,

SÖYLENMEK İSTENENİ AÇIKCA SÖYLEME
VE ANLATMA ENDİŞESİ VAR.

Oysa;

Şiir de boşluklar olmalı... okuyucu bu boşlukları
doldurmalı... okuyucuya düşlem gücünü kullanma
olanağı verilmeli ve bu olanak ondan esirgenmemeli.
Daha doğrusu şiir kapalı söylemlerdir.

Şiir bir şey anlatır ama bunu şiir diliyle anlatır.

bir çoğu kendini tekrar eden şiirler.
bir çoğu da ağlama duvarı, sümük bohçası...

(çok sevdim,,ayrıldık,öldüm,yandım, bittim gibi)

Sadece yazdığım döneme ilişkin bakış açımı, duygularımı,
birazda anılarımı buluyorum bu şiirlerde.

şiir yazan biri olarak bir çok şairin sonradan yaşadığı bu duyguları yaşıyorum.

itiraf

SİZLER NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ SEVGİLİ DOSTLARIM.
İlkerpamukcu
4 Mart 2009 Çarşamba 10:26:30
Önceleri yediyüz elli şiirim var derdim bende.Sonra okudukça sayı düştü :)Şiir uzun bir yolculuk ve ilk adımlarımız elbette sağlam olmayacaktır düşüncesindeyim.Zamanla yürümesini öğreniyoruz kanısındayım.Bazen okuduğumda eskileri beğenmemek değilde gülüyorum hiç sıkılmadan,sonra elden geçiriyorum onları.Adam oluyorlar işte.
Saygılarımla
bekir günay
24 Ağustos 2010 Salı 18:24:31
nedense bende hiçbir şiirimi beğenmiyorum
unabellehistoire
31 Mayıs 2007 Perşembe 14:32:49

Sevgili Nail bey;

Sadece şiirlerinizi mi beğenmiyorsunuz:)

Dün de kalan her şeyimizi beğenmeyiz.

Her geçen gün daha çok şey öğreniyoruz, hayatın içinde daha çok yoğuruluyoruz daha doğrusu hayat bizi evire çevire olgunlaştırıyor.

Buna paralel olarakta dünü hep eksik görmeye başlıyoruz.

Bluğ çağında olup da şiir yazmayan kaç kişi vardır:)

Şiir onun sırdaşı, paylaşımıdır o yıllarda.

Siz hiç salya sümük ağlamadınız mı?

Siz hiç duvarları yumruklamadınız mı?

Siz hiç pire için yorgan yakmadınız mı?

Gibi bir sürü soru yöneltilebilir...

Gelelim şiirlere...

Bence şiir de insanlarla birlikte büyüyor. Hayat onu da girdabında olgunlaştırıyor:)

Pek tabiidir ki o gün yazdıklarımız bize çok çocukça geliyor.

Sitede yer alan bazı şiirler ne kadar da çok benziyor onlara değil mi efendim?

Ben kendi adıma eski şiirlerimle birlikte gelişiyorum:)

Zaman zaman onları o günlerden alıp bugünlere taşıyorum. Üzerlerinde oynamalar yapıyorum. Bugün kü kafamla o günleri irdeliyorum:)

Nasıl ki bizler emeklemeden yürümeyi öğrenemeyiz diyelim ki o yılların şiirleri de emekleme dönemi olsun:)

En azından okudukça "nostalji" yaparız. Belki o günlerden bir dostu hatırlarız da arar iki kelime ederiz:)

Sevgiyle kalınız...

unabellehistoire tarafından 5/31/2007 2:34:03 PM zamanında düzenlenmiştir.
salina
31 Mayıs 2007 Perşembe 15:07:03

neden onlar sizin duygularınız değilmiydi.
insan duyguları değişince onları reddeder mi hiç.
mami23
31 Mayıs 2007 Perşembe 15:46:45
İLK ŞİİRLEİRMİ BEGENMEMEK DEĞİL DE YAZDIGIM ŞİİRLER OLGUNLAŞTIKÇA BAZI KELİMELERİN GEREKSİZ OLDUGUNU DÜŞÜNEBİLİYORUM BAZEN
aynur soysal kumcu
31 Mayıs 2007 Perşembe 16:40:40

evet doğru itiraf ediyorum ilk yazdıgım şiirleri ve yazıları beğenmıyorum....
suyun susu
31 Mayıs 2007 Perşembe 21:22:16
Evet bu hepimizin sorunu değişen duygular değil aslında firesiz şiir yazabilmek derdi. Hiç bir şair firesiz şiir yazmamıştır bu yüzden bu bahsettiğiniz durum gelişim sürecimizle ilgili sanırım.
prenses
31 Mayıs 2007 Perşembe 23:38:42
Beğenmemek değil de olgunlaştığımız için sadece eksiklerimizi görüyoruz.Ama bu da şu an nerede olduğumuzu görmek açısından çok güzel...
dikey
1 Haziran 2007 Cuma 15:19:39
Eski şiirlerin beğenilmemesi kuşkusuz gelişmenin göstergesidir. Fakat ben asıl, şiir hakkında yazdıklarınızı çok beğendim. Şiir hakkında yazdığınız ve yaptığınız doğru ve yerinde tesbitler, gelişimde aldığınız büyük mesafeyi belirtmesi yönüyle de neden eski şiirlerinizi beğenmediğinizi ortaya koyuyor. Size katılıyor ve kutluyorum.
misra_
1 Haziran 2007 Cuma 23:09:06
Ben de ilk şiirlerimi yazdığım dönemdeyim sanırım ilerde ben de beğenmeyeceğim
olricx
2 Haziran 2007 Cumartesi 01:40:53
"Şiirin önce acemiliği geçilir,sonra ustalığına varılır sanılırsa da bu doğru değildir:Ozan boyuna acemileşir,ustalaşmanın karşıtı değildir acemilik, özüdür.Ozanın olgunluğu acemiliğin bilincidir olsa olsa.Bu bilinç acıdır,yaşlı ozanı kemirir;böylece şiirin yanına eleştiri yerleşmiş olur ve yaşlı ozan "ben" olmaktan çıkar."Fenafillah" mertebesidir bu, ozanın yaşını yok eder." Melih Cevdet Anday
Yorum Yaz
/ 10 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.