ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Aşk cennetin dilinden bize kalan yegane hatıradır. -- Bulor Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

İSLÂMİ TÜRK EDEBİYATI SEMPOZYUMU DÜZENLİYOR

23.4.2010

İSLÂMİ TÜRK EDEBİYATI SEMPOZYUMU DÜZENLİYOR

Yağmur Dil Kültür ve Edebiyat Dergisi ve Marmara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, Türk-İslâm Edebiyatı Anabilim Dalı işbirliğiyle 29-30 Nisan 2011 tarihinde İstanbul’da, İslâmî Türk Edebiyatı konulu bir sempozyum düzenlenecek.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yağmur Dergisi Yazı İşleri Müdürü Hasan Ahmet Gökçe, her yıl geleneksel olarak düzenledikleri hikâye yarışması etkinliklerine bir yenisini daha eklemekten memnun olduklarını ve önümüzdeki yıllarda söz konusu sempozyumların devam edeceğini belirtti.
Hasan Ahmet GÖKÇE, “En temel kabulle, İslâmiyet Öncesi Türk Edebiyatı, İslâmiyet Tesirindeki Türk Edebiyatı ve Batı Tesirindeki Türk Edebiyatı olarak tasnif edilen Türk Edebiyatı’nın, İslâmî alt yapısının ihmal edildiğini, düzenledikleri sempozyumla akademik çevreleri “edebiyatı yeniden düşünmeye” davet ettiklerini belirtti.
Türk Edebiyatı’nın dinî/tasavvufî yapısına, konularına, tür ve özelliklerine dikkat çekmek; genel ve özel olarak, din/edebiyat kavramını irdelemek ve Türk Edebiyatı’nın İslâmî alt yapısını yeniden değerlendirmek gayesiyle tertip edilen sempozyum, medeniyetimizi belirli ölçülerde etkilemiş diğer din, inanç ve kültürlerin Türk Edebiyatı’na tesirlerini de mercek altına alacak.
Eski ve Yeni Türk Edebiyatı merkeze alınmak üzere, dil, belâgat, tarih, kültür tarihi, sanat tarihi, sosyal tarih, hukuk, ilâhiyat gibi disiplinler arası ilişkileri göz önüne alınarak çalışılması düşünülen sempozyuma katılmayı arzu eden araştırmacıların 18 Haziran 2010 Cuma gününe kadar bildiri özet ve başlıklarını elektronik posta ile yürütme kurulu mail adresine ulaştırması gerekiyor.
İnternet Adresi : www.yagmurdergisi.com.tr
Elektronik Posta Adresleri : info@yagmurdergisi.com.tr, hasanahmetgokce@gmail.com
Telefon Numarası : 0 [216] 318 60 11.

Yorumlar
Mesaj Yaz 26.4.2010 19:44:22
İsterim ve merakla beklerim


Yorum Yapın

İSLÂMİ TÜRK EDEBİYATI SEMPOZYUMU DÜZENLİYOR ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.