ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Sükutumdan dolayı kendimden başka kimse kabahatli değildir. En büyük düşmanım ben idim. NAPOLEON Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

İş Sanat 10. yılında Fırtına Gibi

İş Sanat, İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olduğu 10. kuruluş yıldönümünde yeni sezonunda da klasik müzikten caza, tangodan flamenkoya, gelenekselden moderne, dans gösterilerine, şiir dinletilerine, çocuk etkinliklerine sahne olacak.

8.10.2009

İş Sanat 10. yılında Fırtına Gibi

10. yılına giren İş Sanat, 9 sezonda Türkiye’nin en seçkin sanatsal çekim ve üretim alanlarından biri haline geldi. 9 sezonda 600’den fazla etkinlikle 400 bine yakın izleyiciye ulaşıldı. 1000’den fazla sanatçı İş Sanat sahnesinde yer aldı.

İş Sanat, 2009-2010 sezon programını bir basın toplantısıyla duyurdu. İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen, İş Sanat Yönetmeni Meriç Soylu ve İş Sanat Müzik Direktörü Serdar Yalçın’ın katıldığı toplantıda, İş Sanat’ın klasik müzikten dansa, çocuk etkinliklerinden şiir dinletilerine kadar geniş bir yelpazedeki 2009-2010 sezonu programı detaylarıyla tanıtıldı.

Açılış konuşmasında, 10 yıl içinde Yo-Yo Ma’dan Dave Brubeck’e, Cesario Evora’dan Branford Marsalis’e dünyaca ünlü birçok sanatçıyı İş Sanat sahnesinde ağırladıklarını hatırlatan İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen, dünya müzik ustalarının yer aldığı zengin programları ile 9 yılı geride bırakan ve bu yıl 10. sezona giren İş Sanat’ın Türkiye’nin en prestijli kültür merkezlerinden biri haline geldiğini söyledi.

Geçen 9 sezonda 600’den fazla etkinlikte 400 bini aşkın izleyiciye ulaştıklarını ve 1000’den fazla sanatçıyı ağırladıklarını belirten İş Sanat Yönetmeni Meriç Soylu da, bu sezonda 15 klasik müzik, 5 caz, 6 dünya müziği ve 6 geleneksel müzik konseriyle, 15 çocuk etkinliği, 3 dans gösterisi ve 5 şiir dinletisi olmak üzere 55 etkinlikte seyirciyle buluşacaklarını söyledi.

İş Sanat’ın açılış sürprizi Vengerov ve Dürrüoğlu
8 Kasım’da gerçekleşecek açılış konserinde “mükemmel keman virtüözü bir maestro ve piyanonun dahi çocuğunu” aynı sahnede biraya getireceklerini kaydeden Meriç Soylu şu bilgileri verdi: “İş Sanat yeni sezonun açılışını 8 Kasım Pazar akşamı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın vereceği konserle yapacak. Klasik müzik tutkunları için çok özel bir konser olması beklenen açılışta, orkestranın şefliğini dünyanın yaşayan en mükemmel keman virtüözlerinden biri olarak nitelenen Maxim Vengerov yapacak. Londra Kraliyet Müzik Akademisi’nde profesörlük yapan Vengerov keman virtüözü olarak kariyerinde en üst noktaya ulaştığı sıralarda kolundan bir rahatsızlık geçirince kemancılığa ara veren ve daha sonra akıl hocası Rostropovich gibi kariyerine şef olarak devam eden bir müzisyen. Beethoven’ın Egmont Uvertürü, 5 numaralı piyano konçertosu ve 5. Senfonisinin seslendirileceği konserde orkestranın eşlik edeceği solist, piyano virtüözü ve Brüksel Kraliyet Konservatuarı’nda profesörlük yapan Türk sanatçı Muhiddin Dürrüoğlu. 11 yaşındayken Ankara Devlet Konservatuarı’na giren Dürrüoğlu, henüz 14 yaşındayken üstün yetenekli çocuklarla ilgili özel statüde eğitim almaya başlamıştı. Vengerov yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Amerika, Latin Amerika ve Avrupa’da yakından tanınan ve uluslararası birçok saygın ödülün sahibi olan piyanist Dürrüoğlu’na eşlik edeceği konser iki müzik dehasının sahnedeki birlikteliğini izlemeye ve dinlemeye değer bir performans olacak.”

Avrupa ve Amerikadaki yıllık turları,Japonya,Çin,Singapur,Kore (ve bir kez de Avustral ya da olmak üzere) gibi Asya ülkelerinde çalışı ile uluslararası hatta kıtalararası bir kariyere sahiptir.Performansı çoğu kez müzisyenliğiyle ilgili yüksek övgülere layık görülür;yüksek enerjisi,etkileyici tınısı,büyüleyici virtüozlük hünerlerinden,karizmasından ve seyirciyle iletişimi ve seyirciyle ilişkisine kendini katmasından söz edilir.
2003 yılında viola çalmayı öğrendi ve bu enstrüman için Walton Konçertosunu kaydetti.
Birer kez yılın en iyi kaydı,en iyi konçerto kaydı ve benzer sayısız birçok ödülü aldı.İki kez Grammy ye aday gösterildi.
Ayrıca Vengerov bir öğretmen olarak da dünyaca ünlüdür ve seçkin öğrencileri ve o,kitlesi arasında oldukça popülerdir.
Talihsiz olarak,2007nin başlarında Vergerov düştü ve sağ kolunu incitti.Bu onun konser sezonunu ve kendinden beklediği çalma performansını mahvetti.Birçok konserini ertelemek,iptal etmek aralarında çok mühim müzik olaylarının da bulunduğu bir çok organizasyondan ayrılmak,bulunabildiklerinde ise çok kısa süre sahne almak durumunda kaldı

Klasik müziğin ustaları İş Sanat’ta
İstanbul’un Kültür Başkenti olduğu 10. kuruluş yıldönümünde İş Sanat’ın özel bir programla izleyicilerin karşısına çıkacağını belirten Meriç Soylu’nun verdiği bilgilere göre Türk izleyicilerinin yakından tanıdığı Yuri Bashmet, Shlomo Mintz, Gidon Kremer, Andreas Scholl, Mischa Maisky, Sarah Chang, Joshua Bell, Moskova Solistleri, Academy of St Martin in the Fields, Kremerata Baltica, Gidon Kremer, Mikhail Pletnev ve Moskova Virtüözleri bu yıl İş Sanat sahnesinde yine sanatseverlerle buluşacak. Bununla birlikte bugüne kadar Türkiye’de hiç konser vermemiş Phillippe Jaroussky, Nicola Benedetti ve daha önceki gelişlerindeki performanslarıyla takdir toplamış Daniel Müller-Schott ve Sergei Nakariakov gibi klasik müzik dünyasının genç isimleri de İş Sanat’a konuk olacak. Efsane şef Sir Neville Marriner’in Academy of St Martin in the Fields’la vereceği 2 konser klasik müzik severler için muhteşem bir şölene dönüşecek.

Güher ve Süher Pekinel, Muhiddin Dürrüoğlu gibi dünya çapında tanınan sanatçılarımız ve uluslararası standarttan ödün vermeden çoksesli müziğin en seçkin örneklerini ve virtüözlerini müzikseverlerle buluşturmaya devam eden Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası İş Sanat’ın programını zenginleştirecek.

İş Sanat’ın geleneksel hale getirdiği ‘yeni yıl konserleri’ kapsamında 2010’un ilk konserini 8 ve 9 Ocak tarihlerinde Jacob Hrusa yönetimindeki Prag Filarmoni Orkestrası verecek. Prag Filarmoni Strauss’un valslerini Prag’lı altı dansçı eşliğinde seslendirecek.

Cazın efsaneleri geliyor
Caz konserlerinde caz dünyasının usta isimlerini ağırlayacaklarını belirten Meriç Soylu, sezonun en önemli sürprizlerinden birinin Bad Henry lakaplı 91 yaşındaki caz efsanesi Hank Jones olduğunu belirtti. Soylu, “Ella Fitzgerald, Charlie Parker, Charlie Haden gibi isimlerle çalışmış, Marilyn Monroe’ya J. F. Kennedy için ‘İyi ki Doğdun Başkan’ı söylerken eşlik etmiş, 70 yıllık kariyerinde prestijli ödüller sahibi olmuş, yaşayan caz efsanelerinin belki de sonuncusu 91 yaşındaki Hank Jones’un üçlüsüyle vereceği konser sanatçıyı İstanbul’da izlemek için son şans olabilir” dedi.

Türk caz severlerin birçok kez izleme fırsatı bulduğu ve sahneye çıktığında bir rock yıldızı gibi ıslıkla karşılanan Grammy ödüllerine doymayan Dave Holland’ın Overtone dörtlüsüyle İstanbul’da olacağını belirten Soylu İş Sanat’ın caz konserleri hakkında şu bilgileri verdi: “Joshua Redman caz severlerin bir zamandır İstanbul’da tekrar görmeyi bekledikleri bir isim. Redman, Aaron Parks, Matt Penman ve yine Eric Harland’dan oluşan ve bu yıl ilk kez Montreal Caz Festivali’nde bir araya gelen ve James’ Farm adını verdikleri dörtlüyle konser verecek.”

İsmini Sting, Peter Gabriel, Michel Petrucicani ve Jan Garbarek gibi sanatçılarla yaptığı çalışmalarla duyuran Manu Katche ve Fourth Dimension’la gelecek olan eleştirmenlerin tüm zamanların en usta gitaristlerinden kabul ettiği ve aralarında Trilok Gurtu, Paco de Lucia ve Chick Korea’nın da bulunduğu müzisyenlerle çalışmalar gerçekleştiren John McLaughlin programın diğer konukları arasında.

Dünya Müziğinin seçkin örnekleri
Kasım’da Türk izleyicilerin sevgilisi Pink Martini İş Sanat’a yeni albümleri “Splendor in the Grass” ile konuk oluyor. Samurayların aşk şarkılarından, 1930’ların Küba müziğine Fransızca şansonlardan Brezilya sokak şarkılarına kadar dinlenmesi en keyifli şarkıları tozlu raflardan bulup çıkartan topluluk, China Forbes’un kulak pası silen sıcak vokaliyle ve yepyeni şarkılarıyla yine unutulmayacak bir konsere imza atacak. Aralık ayında ise Monica Molina en güzel şarkılarından oluşan özel bir programla İş Sanat’ta yer alacak.Rumba flamenko gitaristi Paris doğumlu Kanadalı Jesse Cook duyduğunuzda daha önceden dinlediğinizi ve bildiğinizi farkedeceğiniz melodileriyle Aralık ayında İş Sanat’ta olacak. Rumba flamenkonun Küba’daki köklerine uzandığı “Rumba Foundation albümü” Eylül’de çıkıyor ve hemen arkasından çıkacağı dünya turnesinin ayaklarından biri de İstanbul.

Monica Molina İş Sanat’ın bu sezonki en önemli konuklarından. İspanya’nın efsane şarkıcılarından Antonio Molina’nın kızı, oyuncu Angelina Molina’nın kardeşi olan Monica Molina albüm kapağına İstanbul’u koyarak kentin tanıtımına da katkıda bulunmuştu.

İş Sanat, yeni yılı Gyspy Devil Orchestra ile karşılayacak. Slovak müzisyen Ernest Sarkozi, cimbalomun başını çektiği grubu ve çigan müziği ile dünya müziğini birleştiren roman geleneksel şarkılarından caza uzanan zengin repertuarı ile yılbaşına yakışır bir konser verecek.

İş Sanat Şubat ayında ünlü yönetmen Carlos Suara’nın Fados filminde başrolde oynayan fadonun kraliçelerinden Mariza’yı ağırlayacak.

Mart ayında ise Türkiye’de önemli sayıda dinleyici kitlesine sahip olan ve İş Sanat’a önceki gelişinde gönüllerde taht kuran İspanyol flamenko şarkıcısı Diego El Cigala, Dos Lagrimas isimli son albümüyle İş Sanat sahnesinde yer alacak.

Sanat müziğinden türküye seçkin program

İş Sanat’ın Türk projeleri arasında geçen sene çok ilgi gören “Şevval Sam’la İstanbul Musikisi” programın İstanbul’un değişik semtlerinin gezildiği ve Türk Sanat Müziğinin unutulmaz şarkılarından bir diğer seçkinin sunulacağı ikincisi gerçekleştirilecek. Halk Müziği’nin güçlü sesleri Arif Sağ ve Sabahat Akkiraz bir araya gelerek bir konser verecekler. Yarkın Ritim grubunun Erkan Oğur ve Ferda Anıl Yarkın’la bir araya gelecekleri konser ve İş Sanat müzik direktörü Serdar Yalçın’ın Gürsel Koçak’la birlikte 2010 yılı için hazırladıkları projeleri sezonun diğer sürprizleri.

Dansseverlere sürpriz

Amerika’nın en ünlü dans topluluklarından Paul Taylor Dance Company 10 yıla yakın bir aradan sonra İstanbul’a geliyor. İzleyiciler, modern dansın yaşayan efsanelerinden kabul edilen Paul Taylor’ın kurduğu bu dünyaca ünlü dans topluluğunu İş Sanat’ta 2 gece üst üste ve birbirinden farklı programlarla izleme imkânı bulacak. Klasik müzik eserleriyle Piazzolla besteleri ve The Mamas and the Papas şakılarının yer alacağı gösteriler sanatseverler için kaçmaz fırsat olacak.

Çocuklar için sanat

Geçen sene çok ilgi gören Işıl Kasapoğlu’nun sahnelediği çocuk oyunu “Peter Pan” bu sezon da devam ediyor. Çocuklara klasik müziği öğreterek sevdirmeyi amaçlayan Memet Ali Alabora ve Emir Gamsızoğlu’nun gerçekleştirdikleri “Çocuklar için Notada Yazmayanlar” sezonun bir diğer çocuk etkinliği olacak. Işıl Kasapoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği birbirinden güzel Türk masallarından oluşan “Bilmelisin ki…” İş Sanat’ta sahnelenecek bir diğer çocuk tiyatrosu. Ek olarak Şubat ayından itibaren prodüksiyonunu İş Sanat’ın gerçekleştireceği ve Işıl Kasapoğlu’nun sahneleyeceği Per Günt (Peer Gynt) isimli çocuklar için klasik müzik dinletisi başlayacak.

Programınızı önceden yapın, paketlerinizi kendiniz oluşturun, indirimlerden yararlanın.

İş Sanat, 5 Ekim’den itibaren Kasım ayı etkinlikleri ve tüm sezonun klasik müzik ve caz konserleri ile dans gösterilerinin biletlerini satışa sunacak. İş Sanat, bu sene de geçtiğimiz sene olduğu gibi sezonun tüm klasik müzik ve caz konserleri ve dans gösterilerini indirimli olarak sunuyor, ayrıca izleyicilerin paketlerini kendilerinin oluşturmalarına imkân sağlıyor. Tüm sezon klasik, caz ve dans etkinliklerinin istedikleri 5’ine bilet alan İş Sanat seyircileri yüzde 10, 10’nuna alanlar yüzde 15, 15’ine alanlar yüzde 20, 18’ine alanlar yüzde 25 ve tümüne yani 22’sine alanlar yüzde 30 indirim kazanacaklar. Böylece biletlerini önceden alarak hem etkinlikleri en iyi koltuklarda izleyecekler hem de indirimden faydalanacaklar. Biletler 5 Ekim Pazartesi sabah saat 10’dan itibaren Biletix çağrı merkezi, satış noktaları ile web sitesi ve İş Sanat ana gişesinden satışa sunulacak. İş Sanat’ın biletlerini öncelikli olarak izleyicilere sunacağı etkinlikler dışındaki diğer etkinlikler ise gerçekleşme tarihinden bir ay önce sanatseverlere duyurulacak ve biletleri izleyicilere sunulacak.

Yorumlar
"İş Sanat 10. yılında Fırtına Gibi" haberine henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yapın

İş Sanat 10. yılında Fırtına Gibi ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.