ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Yaşamında öteki kişilere ulaşabildiğin anlar, bir ormandaki kuş ötüşleri gibi olacak... Uzaklardan gelip geçerken, kısacık bir süre yapraklarda yankılanacaklar o kadar. Orman bütün sessizliğiyle yine yalnız duracak orada... I.KANT Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Hanifi KARA'NIN Yeni Kitabı ÇEŞM-İ ŞEHLÂ Okurlarını Bekliyor

Hanifi KARA'nın yeni eserini kutluyor ve başarılar diliyoruz.

29.9.2009

Hanifi KARA'NIN Yeni Kitabı ÇEŞM-İ ŞEHLÂ Okurlarını Bekliyor

ÖNSÖZ


Şâirler, başka kültürlerin açtığı örtülü ve açık savaşta kendi kültürünü engin bir hoşgörü, sıcak ve tükenmez bir sevgiyle yaşatılması savaşında gönüllü birer kahraman; milletin bütünlüğünün devâmı, değerlerinin sevdirilerek sonraki nesillere aktarılması savaşının gâzileri ve şehitleridir. Prof. Dr. Sadık K. Tural
.
İşte bu tanımlamaya uyan günümüz şairlerden biri olan ve on ikinci eseri Çeşm-i Şehlâ adlı şiir kitabını okuyucularının beğenisine sunan Hanifi KARA; kendi kültürüne ve geleneğine sırt çeviren, yeniliği ve gelişmeyi tuhaflıklarda arayan, kendilerince oluşturdukları özgün (!) çağrışımlarla şiiri bilmeceye çeviren şâirlerin aksine -diğer şiirlerinde olduğu gibi – bu eserinde de Türk halk şiiri geleneğine yaslanarak, içinde yaşadığı zengin kültürü nakış nakış işleyip, şiir sanatıyla gelecek nesillere aktarma yolunda geleneğin yeni şartlarda devâmı ve yorumcusu olarak karşımıza çıkıyor.

Hanifi KARA, şiiri bir hobi olarak gören, entel görünmek için şiirle uğraşan biri değil; şiiri dert, şâirliği meslek edinen bir sanatkârdır. Onun hayatında şiir, su ve hava gibi “olmazsa olmaz”lardandır. Bundan dolayıdır ki velût bir şâirdir. Şiir yazmak onun işidir…


Sn. KARA, sanatı yozlaştırmadan toplumun hizmetine sunuyor şiirlerini. Sosyal konularda da bir meteoroloji uzmanı gibi halkını uyarıyor; halkının vicdanı ve dili oluyor…


Yetiştiği yayla iklimi ve coğrafyası gereği tıpkı aynı coğrafyada yetişmiş olan Seyrâni gibi, Abdurrahim KARAKOÇ gibi haksızlıklara, yapılan yanlışlıklara karşı dili etkili bir silah gibi kullanıyor.


KARA’nın şiirlerinde görülen özelliklerden biri de bilgece söylenmiş, edebiyat terim diliyle “hakîmâne” söyleyişlere sıkça yer vermesidir. Onun bu özelliği yıllarca görev yaptığı eğitimciliğinden kaynaklanıyor olmalı. Böylece ortak aklın ve duygunun okuyucunun hafızasında kolayca yer edebileceği nitelikte didaktik şiirlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.
.
Hanifi KARA, içinde yetiştiği halkın sesini, zevkini, dünya görüşünü; millî nazım tarzını, ölçüsü ve biçimiyle terennüm ediyor. Yeniliği tuhaflıklarda aramıyor. Duygu ve düşüncelerini okuyucuya sunarken cam kadehlerle değil, nakışlı bakır tasıyla sunuyor. Saksı çiçekleri değil, kır çiçekleri sunuyor bize. Kokusuyla, rengiyle, doğallığıyla bu çiçekler bize tarifsiz haz veriyor.
.

Şiirin malzemesi dildir. Usta şâir, dili etkili ve âhenkli kullanandır. KARA da, şiiri “darası alınmış söz” parolasıyla ele alıyor ve halkının kullandığı ve anladığı kelimelerle şiir kuleleri inşa ediyor.


Taştaki fazlalıkları atarsanız heykel,

Sözdeki fazlalıkları atarsanız şiir olur…


Hanifi KARA, yeni eserine Çeşm-i Şehlâ adını vermiş. Bu isim eserde şehlâ bakışlı güzellere yazılmış aşk şiirlerinin varlığına işaret ediyor ki doğrudur. KARA’nın yayımlanmış olan diğer şiirlerini bir bütün olarak değerlendirdiğimiz zaman aşk şiirlerinin önemli bir yer tuttuğunu görürüz. KARA’ya göre aşk;“Çölün ortasında kaktüs misâli / Gazele dönerek kurumaktır.” Ya da “Kendi yok olsa da, yanan mum gibi / Işığın saçarak erimektir…”

.

Ey gülün aşkıyla, inleyen bülbül!

Aşkı pervâneden öğrenmek gerek...Her yaş ve seviyedeki okuyucunun zevkle okuduğu ve okudukça kanında bir şeylerin kıpırdadığını hissettiği bu şiirler âhenk ve lirizm bakımından bestelenmeye de son derece müsaittir.


Sn. KARA’nın Allah, din ve peygamber sevgisinden beşerî aşka; memleket meselelerinden yurt sevgisine kadar çok zengin konuları ele alarak şiir ikliminde terennüm ettiği mısralardan oluşan bu eserini onu yarınlara taşıyacak halkalardan biri olarak görüyor; şâirimizi bu güzel eserinden dolayı kutluyoruz.


O, halkının sözcüsü, yurdunun gözcüsü bir şâirdir…


Ramazan AVCI
İl Millî Eğitim Kültür Şube Md.
KaharamanmaraşYorumlar
Mesaj Yaz 1.10.2009 11:08:24
Şair ve yazar Hanef KARA, Kahramanmaraşlı şairlerimizin harman olduğu yerden geliyor. Zaman zaman Adana, Kütahya,Bursa, Ispara, Salihli,Aydın, Nazilli,.Manisa, Kütahya, Donmaniç ve Simav'da yapılan şiir etkinliklerinde görüyorum. Az ve öz yazan bir şairimizdir. Aynı zamanda değerli bir öğretmendir Hanefi Kara'nın yeni çıkan eseri ÇEŞM-/İ ŞEHLA adını taşıyan kitabını daha okuyamadım, muhakkak güzel şeyler yazmıştır. Çünkü Hanefi KARA , öyle laf olsun,adet yerini bulsun diye yazı yazmıyor. Yalın ,duru ve akıcı bir Türkçesi vardır. Buradan selam ve sevgiler gönderiyor,Hanefi KARA''ya bu yeni kitabından dolayı da kutluyorum.

Mesaj Yaz 1.10.2009 11:04:55
Şair ve yazar Hanef KARA, Kahramanmaraşlı şairlerimizin harman olduğu yerden geliyor. Zaman zaman Adana, Kütahya,Bursa, Ispara, Salihli,Aydın, Nazilli,.Manisa, Kütahya, Donmaniç ve Simav'da yapılan şiir etkinliklerinde görüyorum. Az ve öz yazan bir şairimizdir. Aynı zamanda değerli bir öğretmendir Hanefi Kara'nın yeni çıkan eseri ÇEŞM-/İ ŞEHLA adını taşıyan kitabını daha okuyamadım, muhakkak güzelş şeyler yazmıştır. Çünkü Hanefi Kara öyle laf olsun,adet yerini bulsun yazı yazmıyor. Yalın ,duru ve akıcı bir Türkçesi vardır. Buradan selam ve sevgiler gönderiuyor,Hanefi Kara'ya bu yeni kitabından da kutluyorum.


Yorum Yapın

Hanifi KARA'NIN Yeni Kitabı ÇEŞM-İ ŞEHLÂ Okurlarını Bekliyor ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.