ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Kapitalistler öylesine para delisidirler ki, bize bir gün onları asacağımız urganı bile satarlar. (Mao) Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Behiç Erkin Öykü Yarışması

Demiryol Meslek Okulu Mezunları Derneği tarafından şiir yarışması detayları için tıklayın

1.4.2009

Behiç Erkin Öykü Yarışması

“ HER YÜZ BİR ÖYKÜ YAZAR “

Demiryol Meslek Okulu Mezunları Derneği tarafından, Edebiyatçılar Derneğinin ve Araştırmacı- Yazar Sn. Emir KIVIRCIK’ın (Behiç ERKİN’in torunu) destekleriyle düzenlenen yazmaya gönül veren herkesin katılabileceği, konusu “Demiryolu, Tren, İstasyon” olan öykü yarışmasının duyurusudur.“Hayatı boyunca demiryollarından hiç kopmadı, kopamadı. Ne demiryolcular babaları ilan ettikleri Behiç Bey’i unuttular, ne de Behiç Bey, tüm hayatım ve ailem dediği demiryolları ile demiryolcuları.”“ Gerek Çanakkale Harbimizde, gerek Kurtuluş savaşımızda, gerekse de genç Türkiye Cumhuriyeti’nde çok kritik görevler üstlenen, Mustafa KEMAL’İN en iyi arkadaşlarından biri olan ve Türk (şimendifercilerinin) Demiryolculuğunun Babası, büyük insan Behiç ERKİN’in anısına…”İnsanımızla çok şeyler paylaşmış trenlerin, rayların, istasyonların içinden çıkacak öyküleri yazacak mezunlarımızı, demiryolcuları ve öykü yazmaya gönüllü herkesi, “ÖYKܔ yazmaya davet ediyoruz.


Ara istasyonlardan, garlardan, yol boylarından, tren geçen her yerden…


Yaşanmışlıkların içerisinden çıkartacağınız aşkların, ayrılıkların, yalnızlıkların, umutların, uykusuz gecelerin, kavuşmaların, hüzünlerin öyküleri yazılacak…


“ Her Yüz Bir Öykü Yazacak”


Bu yarışma, amatör ya da profesyonel, erkek ya da kadın, herkese açıktır.


KATILIM KOŞULLARI:


Bu yarışmada “Demiryolu, Tren, İstasyon” temalı yazılmış öyküler yarışacaktır. Öykülerin daha önce başka bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir. Daha sonra böyle bir durum belirlenirse öykü yarışma dışı kalacaktır.Katılımcılar en fazla iki öyküyle yarışmaya katılabilir. Yapıtlar dereceye girsin ya da girmesin geri verilmeyecektir. Seçilen öykülerin yayınlanmasını katılımcılar önceden kabul ederler.Öyküler, 12 punto ile A4 sayfası boyutunda yazılacaktır. Sayfa sınırlandırılması yoktur.Öyküler bilgisayarda yazılacak, her jüri üyesine ayrı ayrı gönderilmek üzere altı adet kopya yapılacak, dernek iletişim adresine gönderilecektir.Yarışmaya katılan yapıtların üzerinde yazarı ile ilgili bir bilgi olmayacaktır. Yarışmacı yazar, yapıtın üstünde bir rumuz kullanacaktır. Ayrıca, üzerinde aynı rumuzun yazılı olduğu bir zarfın içinde yazarın adı, soyadı, adresi, elektronik posta adresi, telefon numarası, kısa bir özgeçmişi ve (istekleri halinde 2009–2010 yılında ihtiyacı olan öğrencilere kırtasiye yardımı olarak harcanmak üzere dernek hesabına yatıracakları (en az) Beş TL’lik posta çeki veya banka-bankamatik hesap belgesi) bir adet fotoğrafı bulunacaktır.


Son katılma tarihi: 16.11.2009’dir. Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.


Yarışma sonucunun açıklanması 29 Ocak 2010’da yapılacaktır. Ödül Töreni 10 Şubat 2010 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğü- Konferans Salonunda yapılacaktır.


Yarışmaya katılan yapıtlar, ödül kazansın ya da kazanmasın, yayınlanmaya değer bulunmaları halinde yazarları, bu yapıtların Demiryol Meslek Okulu Mezunları Derneği Yayınları olarak kitaplaşmasını ve Kardelen Dergisi’nde yayınlanmasını kabul etmiş sayılacaklardır.


Jüri Üyeleri:

1-Gökhan CENGİZHAN (Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı)

2- Prof. Dr. Aysu ERDEN (Dilbilimci, Edebiyat Eleştirmeni, Çevirmen)

3- Cemil KAVUKÇU (Öykücü Yazar)

4-Özcan KARABULUT (Yazar)

5- Ümit Sezer MOCAN (TCDD Uzman)

6- Yaşar ROTA (Anadolu Üniversitesi Öğretim Görevlisi)Yarışma Sorumluları ve İletişim:Çağdaş GÖRGÜLÜ (0 505 295 21 48)

Murat Ümit TELÖR (0 505 290 58 36)
Ödüller: Değerlendirme sonucu:Birinciye 1.500 TL para ödülü verilecektir. Ayrıca birinci Haziran 2010 ayı içinde, TCDD Akçay Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde gerçekleştirilecek Geleneksel Etkinlikte, bir hafta boyunca 1+1 ücretsiz konuk edilecektir.

İkinciye 1.000 TL para ödülü verilecektir. Ayrıca ikinci Haziran 2010 ayı içinde, TCDD Akçay Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde gerçekleştirilecek Geleneksel Etkinlikte, bir hafta boyunca 1+1 ücretsiz konuk edilecektir.

Üçüncüye 500 TL para ödülü verilecektir. Ayrıca üçüncü Haziran 2010 ayı içinde, TCDD Akçay Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde gerçekleştirilecek Geleneksel Etkinlikte, bir hafta boyunca 1+1 ücretsiz konuk edilecektir.Jürinin kararı doğrultusunda, uygun bulunduğu takdirde 6 kişiye kadar mansiyon ödülleri verilebilecektir.

Her bir mansiyona verilecek para ödülü 100 TL’dir.


İdare ve Yazışma Adresi: Anıttepe Mah. Turgut Reis Cad. No:36/8 Çankaya/ ANKARA

Tel: 0 312 231 41 90

0 505 791 46 40
Belgegeçer: 0 312 231 91 08

İnternet: www.demok.org

www.demok.netYorumlar
"Behiç Erkin Öykü Yarışması" haberine henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yapın

Behiç Erkin Öykü Yarışması ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.