ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Kötülük etmeden pişman olmanın en iyi şekli, iyilik etmektir. BRETONNE Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Zeytinburnu'nda 7'den 70'e okutacak yarış

Zeytinburnu Belediyesi, Bilgi Evleri’nin görevleri içerisinde yer alan kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırma hizmeti çerçevesinde, geleneksel hale getirdiği Kitap Okuma Yarışması’nı bu yıl da gerçekleştirecek.

1.4.2009

Zeytinburnu'nda 7'den 70'e okutacak yarış

Okumak, insanın kişisel gelişimini sağlayan önemli etkenlerden biri olup, insanın düşünce yapısını ve hayal dünyasını geliştirir, sözcük dağarcığını artırır, bilgi ve birikim kazandırır. Kitaplar, bizi motive eder, hayata bağlar ve ufkumuzu açar. Düşünme, hedef belirleme, ileride büyüyünce yetenekli kişiler arasında yer alma imkânı verir. Ülkemiz için başarılı projeler geliştirmek, 21. yüzyılda toplum olarak dünya üzerinde iyi ve güzel bir yer edinmek istiyorsak, bolca kitap okumak, düşünmek ve buna bağlı olarak tartışmak, sorgulamak, eleştirmek ve bilim üretmek zorundayız.

Toplumda okumanın erdemini, güzelliğini ve yararlarını hiç usanmadan anlatmamız gerekir. Okumak insanı geliştiren, yücelten bir çabadır çünkü. Okumak başka hayatların, insanların, fikirlerin dünyasına yapılan keyifli bir yolculuktur.

Okuma alışkanlığının toplumumuzda yeterli düzeyde olmadığını bilmekteyiz. Bunun için gençlerimize, öğrencilerimize, halkımıza okumayı sevdirme ve okuma alışkanlığı kazandırma konusunda orijinal yöntem ve teknikler bulmalıyız. 2008 yılının Cumhurbaşkanlığı tarafından okuma seferberliği yılı ilan edilmesi bu açıdan son derece anlamlıdır.

Zeytinburnu Belediyesi, Bilgi Evleri’nin görevleri içerisinde yer alan kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırma hizmeti çerçevesinde, geleneksel hale getirdiği Kitap Okuma Yarışması’nı bu yıl da gerçekleştirecek. İlköğretim birinci ve ikinci kademe ile lise ve yetişkinler olmak üzere dört ayrı kategoride gerçekleştirilecek yarışmada yarışmacılar, her bir kategori için belirlenen 7 farklı eseri okuyarak, okudukları eserlerden sınava tâbi tutulacaklar ve başarılı olanlar ödüllendirilecektir.

Zeytinburnu Bilgi Evleri’nden Cumhurbaşkanlığı’nın Kitap Okuma Seferberliğine Destek
Zeytinburnu Belediyesi tarafından Zeytinburnulular için üçüncü mekân olarak kurulan Bilgi Evleri herkesi kitap okumaya davet ediyor. Öğrencilerin bilgi ve teknolojiye ücretsiz olarak ulaşabildikleri bilgi evleri, çocuklar için adeta üçüncü mekân oldu. Çocuklara hem daha iyi bir ortamda ders çalışma imkânı, hem de aradıkları bilgiye daha kolay ulaşma olanağı veren Bilgi Evleri, İstanbul’da ilk kez Zeytinburnu Belediyesi tarafından açılmıştı. Çocukların bu mekânlara olan ilgisi her geçen gün artarken, buralarda gerçekleştirilen etkinlikler de öğrencileri oldukça heyecanlandırıyor.

İlköğretim 1.ve 2. kademe, lise ve yetişkinler kategorisinde yaklaşık 17 bin üyesi olan bilgi evleri, Cumhurbaşkanlığı tarafından 2008 yılının okuma seferberliği yılı ilan edilmesini de dikkate alarak kendi üyeleri arasında bir ay devam edecek olan kitap okuma yarışması düzenliyor.

“7’den 70’e Herkes Okusun” sloganıyla başlayan yarışma ilköğretim birinci kademe (4–5. sınıflar), ilköğretim ikinci kademe (6,7 ve 8. sınıflar), lise (hazırlık,9.10.11 ve 12. Sınıflar), üniversite öğrencileri ve yetişkinler olmak üzere dört ayrı kategoride gerçekleştirilecek. 30 Mart – 10 Mayıs tarihleri arasında yapılacak yarışmada her bir kategori için 7 kitap belirlenirken, lise ve yetişkinler grubu aynı kitapları okuyacak, ancak sınav sonuçları ayrı değerlendirilecek. Uzman eğitimciler tarafından her kategori için belirlenen 7 kitap okunarak sorular hazırlanacak olup, sınav sonuçları optik okuma yöntemiyle değerlendirilecektir.

İlköğretim kategorisinde 4 seçenekli test hazırlanacak ve 3 yanlış cevap bir doğru cevabı götürürken, bu değerlendirme lise ve yetişkinler kategorisi için beş seçenekli olacak ve 4 yanlış bir doğruyu silecek.
Sınav, 10 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek olup, sınavda dört ayrı kategoride ilk 10’a girenler ödüllendirilecek. Buna göre her kategorinin birincileri 1.000 TL, ikincileri 750 TL, üçüncüleri 500 TL, dördüncüleri 400 TL, beşincileri 300 TL, 6.7.8.9 ve 10’uncuları ise 200 TL ile ödüllendirilecek. Ayrıca yarışmada ilk üç dereceye girenler ailelerinden iki kişi ile birlikte, Safranbolu, Kastamonu ve Amasra kültür gezisine katılacaktır. 3 gün 2 gece sürecek olan gezinin tüm masrafları Zeytinburnu Belediyesi tarafından karşılanacaktır. Yarışma ödül töreni, 16 Mayıs Cumartesi günü, Saat 15.00’de, Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.


7’den 70’e Herkes Okusun

Zeytinburnu Belediyesinin geleneksel olarak düzenlediği Kitap Okuma Yarışması bu yılda büyük bir coşku ile gerçekleştirilmekte. Ev hanımı, tekstil işçisi, esnaf, emekli, öğretmen, ilköğretim, lise ve üniversite öğrencisi gibi toplumun her kesiminin katıldığı yarışma, çoktan seçmeli test yöntemiyle tamamen objektif ve bilimsel bir şekilde gerçekleştirilmekte. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ilköğretim öğrencilerinden başlamak üzere, lise ve üniversite öğrencileri ile yetişkinlerin de dâhil olduğu, toplumun tüm kesimlerini kapsayan yarışma ile Zeytinburnu halkına kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasına katkı sağlamak, okuma sevgisi oluşturarak, merak eden, araştıran, sorgulayan, tartışan ve karar veren, olaylara eleştirel yaklaşan, neden sonuç ilişkisi kuran, yaratıcı fikirler geliştirebilen bireylerin topluma kazandırılmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Başkan Murat Aydın sözlerini söyle sürdürdü: “Amacımız geleceğimiz olan evlatlarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmaktır. Bilgi güçtür. Bu güç de ancak çok okuyarak elde edilebilir. Biz de bu çerçevede, "Türkiye Okuyor" kampanyasına da destek vererek, "7’den 70’e Herkes Okusun" sloganıyla, bu yıl beşincisini gerçekleştirdiğimiz kitap okuma yarışmasını düzenlemekteyiz. 4 kategoride gerçekleştirilecek yarışmaya Zeytinburnu sınırları içerisinde okuyan, ikamet eden ve çalışan, ilköğretim 4. sınıftan itibaren tüm öğrenciler ve okumayı seven tüm yetişkinler katılabilecektir. Yarışma, 30 Mart Pazartesi günü başlayıp, 10 Mayıs Pazar günü yapılacak sınavla sona erecektir. Herkesin bu yarışmaya katılmasını bekliyoruz.”

Yarışma Katılım Şartları

1. Yarışmaya, Zeytinburnu sınırları içerisin¬de okuyan, ikamet eden ve çalışan; ilköğ¬retim 4. sınıftan itibaren tüm öğrenciler ve okumayı seven tüm yetişkinler katılabilir.
2. Yarışmaya katılacak kişiler bilgi evlerine üye olmalıdır.
3. Katılmak isteyen herkes bilgi evlerine müracaat edip yarışmaya kayıt yaptır¬malıdır. Kayıtlar 10 Nisan tarihine kadar yapılacak olup, 10 Nisan’dan sonra kayıt alınmayacaktır.
4. Yarışma dört kategoride yapılacaktır ve değerlendirilecektir.
a. İlköğretim Birinci Kademe (4 ve 5. sınıf¬lar)
b. İlköğretim İkinci Kademe (6, 7 ve 8. sınıflar)
c. Lise (Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflar)
d. Yetişkinler ve Üniversite Öğrencileri
5. Her bir kategori için 7 kitap belirlenmiş¬tir. Lise ve yetişkinler aynı kitapları okuya¬caktır, fakat sınav sonuçları ayrı değerlen¬dirilecektir.
6. Yarışma, 30 Mart Pazartesi günü başla¬yıp 10 Mayıs Pazar günü yapılacak sınavla sona erecektir.
7. Katılımcılar belirlenen bu sürede kendi kategorilerindeki 7’şer kitabı okuyacaklar¬dır.
8. Kitap listeleri yarışma başlangıç tarihin¬den itibaren bilgi evlerinde ve belediye internet sitesinde ilan edilecektir.
9. Katılımcılar kitapları, bilgi evlerinden ödünç alabilecekleri gibi aynı yazar ve yayınevine ait olmak koşuluyla kendileri de temin edebilirler.
10. Yarışmacılar, yarışma için, bilgi evle¬rinden bir seferde sadece bir kitabı 5 gün süreyle ödünç alabileceklerdir.
11. Her bir kategori için, belirlenmiş kitap¬lardan toplam 100 soru sorulacaktır.
12. Sorular çoktan seçmeli test şeklinde olacaktır.
13. İlköğretim kategorileri için dört seçenekli test soruları hazırlanıp, 3 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürecektir. Lise ve yetişkinler için beş seçenekli test soruları hazırlanıp, 4 yanlış cevap bir 1 doğru ceva¬bı götürecektir.
14. Sınav; 10 Mayıs Pazar günü Haluk Ündeğer İlköğretim Okulunda,
I. ve II. Kategoriler için, saat 10.00’da;
III. ve IV. Kategoriler için, saat 14.00’te yapılacaktır.
15. Katılımcıların sınav saatinden en az yarım saat önce sınav yerinde hazır bulun¬maları gerekmektedir.
16. Sınav süresi her bir kategori için 120 dakikadır.
17. Yarışmacılar sınava gelirken bilgi evi üye kartlarını yanlarında getirmek zo¬rundadırlar. Üye kartı olmayanlar sınava alınmayacaktır.
18. Kurallara aykırı bir hal veya usulsüzlük tespitinde yarışmacı, yarışmadan çıkarıla¬caktır.
19. Bu yarışmaya Zeytinburnu Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü çalışanları ile birinci dereceden yakınları katılamazlar.

ÖDÜLLER:
Her kategorinin;
Birincilerine : 1000 TL
İkincilerine : 750 TL
Üçüncülerine : 500 TL
Dördüncülerine : 400 TL
Beşincilerine : 300 TL
6, 7, 8, 9 ve 10’uncularına : 200 TL

İlk üç dereceye girenler, ailelerinden iki kişiyle birlikte Saf¬ranbolu, Kastamonu ve Amasra Kültür Gezisi’ne katılacaktır. 3 gün 2 gece sürecek olan gezinin tüm masrafları belediyemiz tarafından karşılanacaktır.

Ödül Töreni: 16 Mayıs Cumartesi günü Saat 15.00’de, Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilecektir

Dereceye girenlere onur belgesi ve tüm katılımcılara katılım sertifikası verilecektir.

BİLGİ İÇİN:
Beştelsiz Bilgi Evi: 413 11 79 – 679 64 27
Merkezefendi Bilgi Evi: 413 11 78 – 558 27 41
Seyitnizam Bilgi Evi: 413 11 77 – 558 27 39
Sümer Bilgi Evi: 413 11 97 – 665 65 22
Yeşiltepe Bilgi Evi: 413 11 98 – 679 61 36
Mail: bilgievi@zeytinburnu.bel.tr Web: www.zeytinburnu.bel.tr


Yorumlar
"Zeytinburnu'nda 7'den 70'e okutacak yarış" haberine henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yapın

Zeytinburnu'nda 7'den 70'e okutacak yarış ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.